Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Наступ російських загарбників на Харківщині: актуальна ситуація і перспективи

Наступ російських загарбників на Харківщині
Наступ російських загарбників на Харківщині

Дивні маневри російських загарбників, котрі з боліт Ленінградської області та Карелії весь квітень тягли ешелони з військами в Курську область, розвантажували на малолюдних, забутих Господом і РЖД полустанках, і потім колони приховано переповзали в райони зосередження в Бєлгородській області, не залишали іншого тлумачення цієї метушні — підготовка до наступу на Слобожанщині.

Інформаційне тло цього створювали практично всі російські керманичі, зазначає експерт Центру оборонних стратегій Віктор Кевлюк у виданні LB.ua.

Сергій Шойгу (на той час ще міністр оборони): «Питання про створення “санітарної зони” в Бєлгородській області виникло через щоденні обстріли регіону, від яких Бєлгород страждає не один тиждень».

Раніше Володимир Путін казав, що необхідно створити захисну зону.

Тобто щоб нищити противника під Часовим Яром й Очеретиним — Силам оборони снарядів не вистачає, а от на Бєлгород — будь ласка, повні вагони!

Міністр закордонних справ РФ Лавров також заявив, що слід створити демілітаризовану зону в Україні «для захисту російської території від обстрілів ЗСУ». Він припустив, що Харків зіграє в цьому не останню роль.

Словом, цю пісню наше командування відгадало з двох нот.

Як і передбачали, 10 травня о четвертій ранку (традиція в них така чи що?) противник завдав вогневого удару по позиціях Сил оборони в прикордонні Харківської області. Досить точного, слід зазначити. Після чого 7 БТГр агресора вторглися на територію краю.

Неочікувано, але БТГр ворога діють в бойовому порядку у два ешелони, чого раніше майже не бувало. Може, десь підручник з тактики знайшли, не знаю.

Інша тактична родзинка цієї офензиви ворога — він застосовує підрозділи ССО як передові (не просто так на Бєлгородщині крутилися військовослужбовці в/ч 92154 — Центру ССО «Сенеж»): ці професійно добре підготовлені бійці ведуть інтенсивну розвідку і переднього краю, і наших позицій на всю тактичну глибину, широко застосовують БпЛА, що дозволяє командирам БТГр дуже оперативно визначити найперспективніші для просування напрямки.

Фото: EPA/UPG. Російські окупанти

Саме присутність ССО пояснює тактику інфільтрації, яку тут широко застосовує ворог: розвідка шукає не прикриті вогнем і загородженнями проміжки та розриви в обороні наших військ, котрі також маневрують, і просувається саме на цих напрямках, оминаючи вузли спротиву.

Також слід зазначити характер вогневого впливу на Сили оборони — удари на всю тактичну глибину, по ключових цілях в оперативній глибині, із широким застосуванням усіх типів артилерії та ударної авіації. Штурмові дії підтримують БМП і танки, що рідкість на інших напрямках.

Крім підручника з тактики, росіяни зайшли ще й географічний атлас, адже наступ розгортається в напрямку з півночі на південь, тобто ВЗДОВЖ русла Сіверського Дінця й Трав’янського водосховища, що спрощує просування ворогу й ускладнює рокадне маневрування Силам оборони.

Фото: Зоряна Стельмах. Мінометники 28-ї бригади працюють на Бахмутському напрямку, березень 2024

Слід зауважити, що харківське прикордоння — це переважно сіра зона. Ось її і зайняли передові підрозділи загальною чисельністю до 700 осіб (зруйновані села Стрілеча, Червоне, Борисівка).

До початку наступу те, що залишилося від села Пильна, окупували групи російської піхоти, звідки й атакували після артнальоту. На кінець доби противник узяв під контроль шмат сірої зони — приблизно 10 км по фронту на 5 углиб. Далі нічого не робив — не закріплювався на досягнутому рубежі, не готувався до розвитку наступу.

Як показали подальші події, напрямком іншого удару став район Стрілеча — Красне — Мороховець — Зелене. Загалом вимальовується, що цього «іншого удару» противник завдає на Глибоке, частиною сил — на Лук’янці й прагне вийти на панівні висоти по рубежу Липці — Тернове — Стариця. Можливо, саме це і є рубіж «санітарної зони», що їм там примарилася.

Фото: EPA/UPG. Обстріли околиць Вовчанська, 11 травня 2024.

Головного удару противник завдає на Вовчанськ. Тут він атакував силами близько 1800 осіб у складі 4 БТГр 11-го АК за підтримки бронетехніки. Завзяті бої — з важкими втратами для обох сторін — розгорнулися за Гатище й Плетенівку, але на вечір підрозділи Сил оборони планово почали відходити. Без паніки: бій за смугу забезпечення закінчився, противник мусив передчасно розгорнутися в бойовий порядок, не вийшов до першої позиції, тобто свого бойового завдання не виконав. Ми, навпаки, виконали, тому і відходимо, як задумували. Вважають, якщо через 12 годин від початку наступу смугу забезпечення не подолано й першої позиції не прорвано, то вікно можливостей зачинилося й вас чекають позиційні бої.

Командування росіян вирішило, що це успіх, і ввело в бій ще одну БТГр. Наші тим часом відступили до Вовчанська. У місті евакуюють державні установи, зокрема, підрозділ Нацполіції та місцеву філію ТЦК. Це також не зрада, так і має бути. Ці підрозділи не мають задачі воювати, у них інше призначення і, головне, картотеки. От їх і варто врятувати передусім. Загалом Вовчанськ перебуває під контролем Сил оборони, хоча противник і вийшов на околиці міста.

Проблема є — бракує боєприпасів, насамперед протитанкових засобів.

За дві доби боїв противник спромігся просунутись десь на 3 км від держкордону в бік Глибокого та Лук’янців, бої тривають у районі Красного та Мороховця, обидва Сили оборони цупко тримають. На Вовчанському напрямку ворог вклинився на 3.5 км до Огірцевого й Гатища, на інших ділянках скромніше або геть скромно.

Фото: тг-канал Deep State

Командування Сил оборони на напрямку реагує на ситуацію адекватно: туди, куди треба, прибули резерви та боєприпаси. З тактикою інфільтрації також дали раду: групи, що обходять наші позиції, виявляють і негайно уражають артилерією та fpv-дронами. Як казав колись мій викладач стрільби й управління вогнем, «найкращий агітаційний снаряд — осколково-фугасний. Бо дуже переконливий».

Формувачі «санітарної зони», які самі відверто потребують допомоги санітарів зі спецустанови, де національний одяг — сорочка з довгими рукавами, щоб зав’язувати за спиною, не заспокоюються й готуються наростити свої зусилля, для чого в район Ржавець — Шебекіно — Нова Таволжанка — Безлюдівка активно переміщають підрозділи 30-го й 41-го МСП 72-ї МСД 44-го АК, котрі, судячи з усього, є ворожим резервом. Подібні переміщення наша розвідка бачить у районах Журавльовки, Устинки й Вергільовки, де 11-й і 44-й АК висувають у напрямку держкордону свої резерви, зокрема штурмові групи зі складу 7-го ОМСП 11-го АК.

Також можуть ввести в операцію БТГр 128-ї ОМСБр 44-го АК у керунку на Велику Писарівку. Ці дії слід розглядати як відволікальні, імовірно, їхня мета — розпорошити наші сили й засоби, відтягнути їх з інших напрямків на Харківщині.

Нездоровий рух уже п’яту добу спостерігають у Курській області: до держкордону рухаються колони бронетехніки й підрозділи ППО. Район зосередження тут — поблизу міста Суджа. Можна припустити, що наступу на Суми не буде, і мета цих маневрів — скувати резерви Сил оборони, примусити розпорошити ресурси, насамперед артилерійські снаряди.

Вовчанськ має велике тактичне значення, адже є логістичним центром для військ, що обороняють Куп’янськ. Втрата цього міста або його блокада загрожуватиме стабільності логістики угруповання Сил оборони в районі Куп’янська. Традиційна і добре напрацьована противником тактика бою на оточення, швидше за все, буде застосована і до Вовчанська — обступлять з трьох сторін.

Найближчий тиждень покаже, як розвиватимуться події: або Сили оборони зупинять противника і він відійде до себе на болота Бєлгородщини, або залишиться в сірій зоні, або ж спробує розвинути наступ.

Співвідношення сил і засобів виглядає приблизно так: угруповання противника «Север» у складі до 53000 осіб (згідно з російськими джерелами — 62000) має чіткі чотири складові — три угруповання охорони держкордону в Курській, Брянській і Бєлгородській областях й ударне угруповання (котре Сили оборони і привітали з усіх калібрів 10 травня).

Суто бойового складу в угрупованні — до 30000, до 30 % з них мають бойовий досвід. Десь 400 танків, 1100 ББМ, 1200 гармат, мінометів і РСЗВ.

У Сил оборони — до 40000 на Харківському напрямку й до 25000 у північних районах області, зокрема в районі Вовчанська й Великого Бурлука.

Бачимо, що противник не має чисельної переваги, хоча плече логістики коротке й можливість перекидати поповнення з тренувальних таборів у Валуйках, Уразові й Новому Осколі є. Зазвичай там кантуються до 15000 рекрутів на місяць, обсяги поповнення суто УВ «Север» можуть скласти тисяч 7–8.

Чого прагне досягти вороже командування?

Без сумніву, Вовчанськ — головна мета цієї операції. Чому не Харків, а саме Вовчанськ:

Гіпотетичний вовчанський успіх дозволить противнику примусити командування Сил оборони залучити на цей напрям додаткові сили й засоби, котрих і так не вистачає на інших напрямках (головна ворожа мета), створити інформаційне тло й провести інформаційну та інформаційно-психологічну операцію.

За непідтвердженою інформацією, 8–9 травня відбувалася заміна військ. І противник знову заскочив нас саме на цьому тактичному маневрі, як і в Очеретиному. Саме необережність нових підрозділів, котрі не вповні дотримувалися правил маскування, і викрила частину позицій, що пояснює точність ворожого вогню. Але це припущення ще треба перевірити.

Зауважимо для себе, що російське угруповання на ТВД дозволило собі одночасний наступ у п’яти районах: Часів Яр — Кліщіївка — Андріївка, Очеретине — Покровськ — Нью-Йорк, Вугледар — Старомайорське, Куп’янський напрямок, а тепер ще й Вовчанськ. Це може означати, що ворог вважає себе здатним вести інтенсивні бойові дії одночасно на п’яти оперативних напрямках. А влітку тоді чим наступати?

Харків є і залишатиметься недосяжною метою росіян. Ну не мають вони для такої операції зайвих 300000 багнетів. А краще 350000.

Фото: тг-канал Сергія Стерненка. Втрати армії окупантів на Харківському напрямку

Харків узагалі той ще військовий трофей: щоб захопити місто в 1941-му, знадобилося угруповання з 19 дивізій, 8 танкових бригад, 4 піхотних бригад, загалом 147100 чоловік. У 1942-му місто штурмували вже радянські війська (операція «Звезда») — Воронезький фронт (60-та, 38-ма, 40-ва, 69-та загальновійськові, 3-тя танкова і 2-га повітряна армії) та Південно-Західний фронт (6-та армія). Втрати радянської сторони — 502400 людей, уявіть розміри угруповання до операції.

У 1943-му німці вдруге захопили Харків, коли мали угруповання з 70000 бійців (група армій «Південь»: 1-ша, 4-та танкові армії, армійська група «Кемпф»). Отут ремарочка: командував тоді генерал-фельдмаршал фон Манштейн, військовий теоретик і один з кращих у Вермахті, а нині наступає генерал-полковник Лапін, командувач УВ «Север». Дії Манштейна в Харківській операції вивчають у воєнних академіях західних країн. (До речі, в українських не вивчають, я перевірив двічі.) Мораль: місто не лише треба взяти, але й потім утримувати, контролювати, забезпечувати, росіяни цього не потягнуть.

Фото: ЗМІ окупантів. Лапін під час навчань

Тому нічого з Харковом у ворога не вийде. Війна — наука, а не спорт, тут мало вміти допінг-проби підмінювати.

8 травня Путін видав указ 314 «Основи державної політики у галузі історичної освіти». Загалом це мікс знеособлених цитат батька філософії російського фашизму Ільїна, блаженного Дугіна й групи штатних розробників директив Кремля. Так ось, історичною освітою тепер там вважають регульоване державою поширення в суспільстві «достовірних і науково обґрунтованих історичних знань, яке спрямоване на формування наукового розуміння минулого та сьогодення Росії, що є однією з основ загальноросійської громадянської ідентичності та колективної історичної пам’яті, а також на протидію спробам применшення подвигу народу під час захисту Вітчизни».

Упевнений, що Сили оборони багатьом підправлять ідентичність й освіжать колективну історичну пам’ять. Як повідомляють обізнані люди, морги лікарень Бєлгородської області вже заповнені. І це не кінець, наші ще до ладу й не починали.

Автор: Віктор Кевлюк, експерт Центру оборонних стратегій

Джерело: LB.ua

Exit mobile version