Понівечені російськими загарбниками школи Сумщини: історія 16 закладів освіти

Понівечені російськими загарбниками школи Сумщини: історія 16 закладів освіти

За кілька кілометрів до російського кордону на Сумщині стояла школа, якій понад 100 років. Вона була красива — з товстими стінами, гарним оздобленням, оснащена за стандартними НУШ (нової української школи). У ній навчалось близько 80 учнів 1-4 класів. Тепер у цих українських дітей немає школи — її знищила росія. Цей навчальний заклад “пережив” Першу і Другу світові війни — а варварство рф, на жаль, ні.

24 березня 2023 року російські окупанти скинули на Білопільську гімназію №4 500-кілограму керовану авіаційну бомбу. Удар був такої потужності, що від закладу залишилася лише купа цегли. Залізні рейки, які колись під час будівництва клали в перекриття, від ударної хвилі застрягли в землі. Їх вдалось витягнути лише за допомогою спецтехніки. На жаль, в той день загинув охоронець, який під час обстрілу був у школі. Заклад зруйнований вщент і відновленню не підлягає.

Білопільська гімназія №4 

Історія Білопільської гімназії №4  — це не єдиний напад російських солдатів на навчальні заклади Сумщини. Під час моніторингової місії в рамках проєкту “Освіта під прицілом (Херсонська та Сумська області)” наша команда документаторів Дому зафіксувала десятки нападів на заклади освіти. Розповідаємо, що нам вдалось побачити та задокументувати.

24.02.22 Vs. 24.03.23. Білопілля

Багато українців з жахом згадують ранок 24 лютого 2022 року. А жителі міста Білопілля ще і ранок 23 березня 2023 року. Адже саме того дня росіяни масовано обстріли все місто: був авіаційний удар, обстріл з РСЗВ «Град» та зі ствольної артилерії.

Тактична авіація піднята з двох російських аеродромів Морозовськ та Ахтубинськ. Десять винищувачів Су-35 здійснили пуски 11  (з інших джерел 10) керованих авіабомб і однієї ракети Х-31П по Сумській області.

В той день загинули черговий інспектор поліції та сторож гімназії, 9 громадян отримали поранення. Від обстрілів пошкоджені приміщення трьох навчальних закладів: Білопільські гімназії №3, №4, №5

Один з корпусів Білопільської гімназії №4 (Білопільської міської ради), про який йшлося вище, був збудований ще в 1895 році. Саме в цьому корпусі навчалися учні молодших класів. Приміщення розташоване приблизно за 7 км до кордону з росією та за кількасот метрів до іншого корпусу гімназії — де навчалися учні старших класів. Він теж постраждав від обстрілу 23.03.2023 року — там ударною хвилею вибило вікна.

Білопільська гімназія №3

Білопільська гімназія №3 теж зазнала пошкоджень — там вибиті вікна.

Постраждала і Білопільська гімназія №5. З 1959 року заклад функціонував як школа-інтернат. Примітно, що приміщення, у якому нині знаходиться школа, розпочало свою історію ще в дореволюційний період. У 1908 році там була чоловіча гімназія, а у 1923 році — трудова школа №1. У роки Другої світової війни у приміщенні школи-інтернату розміщувався німецький військовий госпіталь. Сама будівля була дуже пошкоджена, а навколо ще довго чорніли руїни.

Російське вторгнення продовжило сумну історію закладу — після “прильоту” 23 березня 2023 року там повністю зруйнована їдальня, в спальному корпусі повилітали вікна, а в навчальному шкільному корпусі №1 пошкоджений дах, стіни і теж вибиті вікна.

Корпус зруйнованої їдальні Білопільської гімназії №5

Поряд зі школою пошкоджені багатоповерхівки, магазин та вщент зруйнована будівля пенсійного фонду — туди було влучення снаряда. На відстані близько  200 метрів було розташоване приміщення поліції, в яке влучила авіабомба – воно теж вщент зруйноване і, як вже зазначалося, там загинув поліціянт.

Павлівська гімназія: 4 км до кордону

Павлівська гімназія Білопільської міської ради розташована дуже близько до кордону з росією — на відстані близько 4 км. Приміщення школи досить велике — розраховане на 400 учнів. Однак зараз там навчаються всього 14 дітей і на сьогодні цей заклад освіти — філія Білопільської гімназії.

Воно і не дивно, адже дотепер продовжуються обстріли села з території росії: руйнуються приватні будинки, сільськогосподарські підприємства тощо. В таких умовах важко жити, не те що навчатися чи працювати.

Павлівська гімназія Білопільської міської ради

Павлівська гімназія була обстріляна в серпні 2022 року — тоді було пряме влучання. Два снаряди влучили в дах, ще три впали на подвір’я. Уламками та ударною хвилею пошкоджено будівлю школи (15% шиферної покрівлі, вибито вікна, двері, пошкоджено майно всередині деяких кабінетів). Внаслідок мінометного обстрілу пошкоджений дитячий майданчик, їдальня та приватні будинки, розташовані поруч з гімназією.

Іскрисківщинське училище

Державний професійно-технічний навчальний заклад «Іскрисківщинське професійно-технічне училище» знаходиться за 2 км від російського кордону. Він, як і багато закладів освіти Сумщини, має довгу історію — перший корпус училища був збудований ще в 1905 році. Раніше тут готували трактористів, кухарів, кондитерів, працівників сільського господарства та водіїв.

До великої війни в цьому закладі освіти навчалось близько 200 студентів. Але близькість до кордону і російське вторгнення — стали на заваді його  нормальному функціонуванню.

Росіяни двічі обстріляли училище: вперше в липні 2022 року, а вдруге — в серпні цього ж року. Два російські літаки, порушивши державний кордон зі сторони смт Тьоткіно, випустили 2 ракети з висоти 200 м.

Прицільним влученням ракети пошкоджено навчальний корпус закладу. Знесено дах, зруйнований комп’ютерний клас, спортивна зала, в усьому приміщенні вибиті вікна і двері. У місці прямого попадання ракети вибита частина стіни — після обстрілу почалась пожежа.

Після другого влучання згорів гуртожиток. Поруч постраждали церква, пошта, водонапірна вежа, школа, магазин, сільська рада, пам’ятник та приватні будинки.

Сумський фаховий коледж

Сумський фаховий коледж Сумського національного аграрного університету бере свій початок ще з 1903 року – саме тоді заснували Сумську аграрну школу. З 1997 року заклад став структурним підрозділом Сумського національного аграрного університету.

Зараз там навчається близько 500 студентів. І вони б могли навчатися ще ефективніше, аби не російська навала. Коледж зазнав нападу 26.02.2022 близько 17:00. Один зі снарядів влучив у будинок поруч з коледжем та гуртожитком — вибуховою хвилею вибито вікна, двері, пошкоджена спортивна зала, зруйновано перекриття.

Сумський фаховий коледж

Інший снаряд впав поруч з гуртожитком, від чого почалась пожежа. Саме в той час в гуртожитку знаходилося дві дитини-сироти, мама з двома хлопцями і сім’я з маленькою дитиною. На щастя, вони не постраждали. В закладі також був вахтер та персонал бухгалтерії. Загалом, внаслідок обстрілу міста в той день  постраждало троє людей та троє людей загинуло.

Маловисторопський фаховий коледж

В с. Малий Вистороп розташований відокремлений структурний підрозділ «Маловисторопський фаховий коледж імені П.С. Рибалка Сумського національного аграрного університету». Зі слів викладачів та керівництва закладу, це один з тих не розповсюджених випадків, коли фаховий коледж знаходиться не в місті, а в селі. Вони цим дуже пишаються і всіляко сприяють його розвитку.

Однак, у російських окупантів, були свої плани на заклад. З 17 по 25 березня 2022 року с. Малий Вистороп було окуповане російською танковою бригадою. Звісно, вони не могли “пройти повз” фаховий коледж і почали використовувати це приміщення для розміщення.

За словами свідків, в навчальному корпусі жив керівний склад бригади. І це при тому, що ще до окупації села, 13.03.2022 року, заклад обстріляли. За свідченнями — з мінометів та великокаліберної артилерії.

Маловисторопський фаховий коледж імені П.С. Рибалка Сумського національного аграрного університету

Другий обстріл коледжу відбувся 25.03.2022 року — полишаючи село, окупанти  обстріляли його з танків.

«Вікна повибивані – це до нас поприходили міни. На територію нашого навчального закладу зайшло п’ять мін. Одна біля корпусу, а інші: одна коло нашої виробничої майстерні, одна коло навчально-виробничої ферми та дві на стадіон у нас впали», — розповів заступник директора коледжу Ігор Дмитрівський

У чотириповерховому навчальному корпусі пошкоджено 289 вікон, двері та покрівля. У двоповерховому спортивному корпусі повилітали вікна, у гуртожитку − вікна та двері.

Протягом 8 діб російські війська перебували в коледжі. Як наслідок, зруйнована матеріально-технічна база, розграбована новітня лабораторія для проведення практично-лабораторних робіт, розтрощені меблі, вікна, комп’ютерна техніка, спалені книжки. У студентському гуртожитку потрощені меблі, виламані двері, в одну з кімнат прилетів російський снаряд.

Оксана — працівниця коледжу розповідає: «Вони тут жили: і в столярці, і в корпусі. І оце вікна далі довибивали вже. Багато дуже позабирали. І в їдальні позабирали: і каструлі, і виделки, і ложки, і тарілки. І комп’ютери понівечили, які у той час тут були…».

Боромля: дитсадок “Дзвіночок” та ліцей

24 лютого 2022 року російські військові вже активно переміщувались по с. Боромля. Окупація ж села була з початку і майже до кінця березня (26.03.22 село було звільнене).

3 березня росіяни скинули декілька авіабомб на територію с. Боромля, внаслідок чого постраждали: дитячий садок, сільська рада, житлові будинки, а також цивільні підприємства.

 Дитсадок “Дзвіночок” Боромлянської сільської ради

Одна з бомб поцілила в  котельну  біля дошкільного навчального закладу “Дзвіночок” Боромлянської сільської ради. Удар був такої сили, що від дитсадка залишились лише руїни. На щастя, в дошкільному закладі в той час не було людей, тому обійшлось без жертв.

Ліцей Боромлянської сільської ради теж постраждав від вторгнення рф. Так, російські військові використовували приміщення ліцею для свого розміщення: були знайдені консерви, сухпайки, особисті речі російських військових. Вони “жили” в підвалі та класах ліцею, писали позивні на стінах і навіть вели графік чергувань.

Ліцей Боромлянської сільської ради

Від такого “перебування” в ліцеї пошкоджені декілька приміщень, вибиті вікна, двері, зруйновано систему опалення, пошкоджена мультимедійна та комп’ютерна техніка, вкрадені проєктори та планшети. Ба більше, російські військові викрали також шкільний автобус. Крім того, окупанти навіть вели одиночні постріли у вікна, які вціліли. Ну бо за їх логікою, мабуть, не гоже, щоб в Україні працювали школи.

Жигайлівська філія ліцею

Село Жигайлівка було окуповане з 24 лютого по 27 березня 2022 року. Російські військові розміщувалися в приміщенні Жигайлівської філії ліцею Боромлянської сільської ради. В цьому ж приміщенні також розташований місцевий Будинок культури. За класикою жанру, окупанти обікрали школу (заодно і клуб): викрали офісну техніку, зокрема, комп’ютери.

Зі слів свідків, в селі спочатку базувалися військові ДНР, але потім заїхали й військові армії рф, серед яких були представники азійської зовнішності. Багато окупантів розміщувалися в будинках мешканців, які виїхали, в приміщенні ФАПу, в конторі підприємства “РАЙЗ” та приміщенні сільської ради.

Примітно, що саме в цьому населеному пункті був випадок, коли заочно засудили російського солдата за його протиправні дії. Так, суд засудив російського військового, який грабував мирних жителів під час окупації с. Жигайлівка.

Слідство встановило, що в березні 2022 року четверо військовослужбовців рф зайшли в будинок мирних жителів та, погрожуючи їм зброєю, вимагали віддати всю наявну готівку. Щоб переконати цивільних у серйозності своїх намірів, окупанти вивели на вулицю чоловіка та декілька разів вистрілили над його головою, після чого дружина віддала російським військовим 1000 грн та 500 євро. Наразі військовому заочно обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою та постановою слідчого оголошено в розшук.

Тростянець: дитячий садок “Білочка”

Дошкільний заклад освіти “Білочка” Тростянецької міської ради розташований на околиці міста Тростянець, поруч з лісом. Саме в цьому лісі недалеко від дитсадка розміщувалася техніка окупантів.

На початку березня російські солдати зайшли в садочок: допитували охоронця, били його; шукали в приміщенні цінні речі, вкрали ноутбук директора.

Дошкільний заклад освіти “Білочка” Тростянецької міської ради

15 березня 2022 росіяни обстріляли дитсадок: один зі снарядів впав на дах закладу, інший — на території. Як наслідок, пробита покрівля закладу, повилітали вікна, пошкоджений дах і двері. На щастя, вбитих та поранених під час обстрілів не було.

Солдатський заклад освіти

У березні 2022 року у селі Солдатське російські війська обстріляли місцевий навчальний комплекс: Солдатський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів — заклад дошкільної освіти імені М. Гендіної Тростянецької міської ради. 7 березня заклад потрапив під артобстріл, а 10 березня постраждав від авіабомби.

Солдатський заклад освіти

Снаряд влучив прямо у дах центрального корпусу, а авіаційна бомба впала за 70 м від школи. Як наслідок зруйнований дах, стеля, потріскались стіни, вилетіли вікна та двері, знищене опалення та електропроводка.

Сумський Державний Університет

У цьому році Сумський Державний Університет відсвяткував своє 75-річчя. Це досить великий заклад вищої освіти, який містить навчальні корпуси, кампуси, інститути та факультети.

12 березня військова авіація рф скинула п’ять бомб поблизу Сумського державного університету. За словами свідків, це були керовані авіаційні бомби (КАБ 250).

Сумський Державний Університет

В усіх корпусах СумДУ вибито скло, постраждало понад 100 вікон. В університетській бібліотеці ударною хвилею повибивало майже всі вікна. Пошкодження охопили територію близько 1240 квадратних метрів.

Студенок: прикордоння

Село Студенок — прикордонний населений пункт Сумщини. Як і  багато інших міст і сіл, які розташовані близько до кордону з росією, с. Студенок з певною періодичністю обстрілюється.

У центрі цього села розташована Студенецька філія комунального закладу Есманьської селищної ради “Есманьська ЗОШ І-ІІІ ступенів” Шосткинського району Сумської області — вона також зазнала обстрілів.

17 серпня 2022 року відбувся найбільший “приліт” по школі. Вогонь вели зі ствольної артилерії з території рф. Зі слів свідків, того дня  було близько 30 прильотів. Як наслідок, в закладі освіти вибиті вікна, пошкоджений фасад та стіни будівлі школи.

Студенецька філія комунального закладу Есманьської селищної ради “Есманьська ЗОШ І-ІІІ ступенів”

У приватному секторі пошкоджені вікна і паркани. У будинках уламки снарядів пошкодили стіни. Руйнування також тоді були в будинку культури села, зокрема, пошкоджена лінія електропередач.

Оскільки село прикордонне — обстріли продовжуються досі.

Ромни: чорний день для освітян

Кінець серпня 2023 року. Вчителі Роменського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів №8 Роменської міської ради Сумської області готують школу до 1 вересня. В приміщенні одна з вчительок веде зайняття онлайн… Ніяких військових позицій поряд зі школою немає. Звичайний день зі шкільного життя в м. Ромни.

23 серпня о 10 ранку російські солдати здійснили напад на школу. Ворожий шахед влучив в центр закладу освіти — від удару загинули й були поранені люди, а сама школа майже повністю зруйнована.

Роменський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів №8

Серед загиблих: директорка школи, її заступник, бібліотекар та секретар. За словами свідків, на момент оголошення тривоги в закладі перебували 19 людей, більшість вийшли на вулицю. Багато з очевидців події вважають, що школа була безпосередньою ціллю нападу, адже дрон пролетів повз стратегічні та промислові об’єкти й поцілив саме в заклад освіти.

Як наслідок, повністю зруйнований другий поверх, перекриття першого поверху; обвалились стіни, в класах прогнулось перекриття. Був заблокований вхід в бомбосховище через завали. Після вибуху школа зруйнована майже повністю і не підлягає відновленню.

Історія цих закладів освіти — це приклади того, як окупанти поводяться з освітою в Україні. Вони руйнують і обкрадають приміщення, вбивають і ранять людей, залишають наших дітей без доступу до освіти… Тому для нас вкрай важливо фіксувати такі напади і показувати “справжнє обличчя” росії.

Автор: Sobko Yana

Джерело: Освітній дом прав людини в Чернігові


Команда документаторів Освітнього дому прав людини в Чернігові здійснила моніторингову місію та підготувала цей матеріал в рамках проєкту “Освіта під прицілом (Херсонська та Сумська області)” за фінансової підтримки чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine.

You may also like...