Перехоплені радіопереговори росіян з місця знищення великого десантного корабля «Цезарь Куніков» свідчать, що від ворожого судна після атаки спецпризначенців ГУР МО України залишилось лише «маслянистое пятно». Візуальний огляд місця затоплення корабля здійснюють гелікоптери Ка-52 та Мі-8 держави-агресора. Ретранслятором інформації виступає військово-транспортний літак Ан-26 вкс рф.
«Наблюдаю обломки и маслянистое пятно», — констатує російський пілот.
Головне управління розвідки Міністерства оборони України інформує — великий десантний корабель «Цезарь Куников» упродовж десяти днів перебував на стоянці біля спеціалізованої причальної стінки, (так званого «сліпа»), з якої окупанти здійснюють завантаження кораблів військовим озброєнням та технікою.
Нагадаємо, що сьогодні 14 лютого 2024 року Головне управління розвідки у взаємодії з усіма складовими Сил безпеки і оборони України знищили великий десантний корабель «цезарь куніков» чорноморського флоту росії. Це вже п’ята ВДК російського угрупування в Чорному морі, вражена ЗСУ. Загалом таких кораблів у морі було 13.
Успішну місію здійснили спецпризначенці «Групи 13» ГУР МО України. Ворожий корабель атакували ударними морськими дронами “Magura V5” біля берегів тимчасово окупованого Криму неподалік міста Алупка. У підсумку «цезарь куніков» отримав критичні пробоїни по лівому борту і почав тонути. Символічно, що російський офіцер, чиїм іменем назвали корабель, був убитий рівно 81 рік тому.
Очевидець атаки на ВДК “Цезар Куніков” розповів телеграм-каналу ВЧК-ОДПУ, що судно пішло на дно менш ніж за дві години.
Перше повідомлення про атаку надійшло приблизно о 6 годині ранку. На лінію 112 зателефонував місцевий житель і повідомив про те, що спостерігає палаючий корабель. Приблизно в цей самий час зателефонував чоловік, представився членом екіпажу “Цезаря”, повідомив про атаку і поклав слухавку. Паралельно всю атаку спостерігав один із начальників місцевого відділу окупаційної поліції, який відпочивав на березі в Понизівці.
За словами очевидця, евакуаційні катери прибули на місце, коли судно вже затонуло. Останки екіпажу ВДК нібито рятувався на вантажному кораблі, який проходив неподалік. За даними ГУР більша частина екіпажу, який перебував на борту знищеного біля Криму російського великого десантного корабля “Цезар Куніков”, загинула.
У профільному виданні Defense Express проаналізували деталі атаки морських дронів Magura V5 на ВДК “Цезар Куніков”, зазначивши, що успішна операція стала результатом відточеної скоординованої «тактики зграї», якій РФ змогла протиставити лише матросів з автоматами.
Для атаки, яка здійснювалась у взаємодії з іншими підрозділами Сил оборони України, були використані морські дрони Magura V5, які атакували ворожий корабель зграєю із різних ракурсів, послідовно уражаючи його у ключові точки.
Якщо брати викладену хронологію на відео, то перший дрон наближався до “Цезаря Куникова” з боку берега з метою ураження носової частини корабля, де знаходиться носова апарель, яка сама по собі є вразливим місцем великих десантних кораблів. Але попри наявність на борту ВДК двох 57-мм спарених автоматичних гармат АК-725 на відео їх роботи не помічено.
Натомість по кораблю бігають та метушаться російські моряки, деякі з яких виглядають та намагаються зі автоматів влучити у морський дрон.
Результат двобою автомат проти Magura V5 доволі закономірний. Скоріш за все, перший дрон влучає у носову частину корабля. Це означає, що “Цезарь Куников” отримає першу пробоїну у головному трюмі.
Інший Magura V5 наближається до цілі вже з боку моря, при цьому знову фіксує єдиний засіб захисту великого десантного корабля РФ від подібної атаки – моряка з автоматом.
Удар з іншого борту корабля приходиться на відсік з силовою установкою, яка знаходиться в останній третині корпусу. Завдяки тепловізору її добре видно.
Після першого ураження у цей район корпусу прямує ще один дрон, який не лише фіксує ураження, а й збільшує їх.
Згодом ще один дрон фіксує “Цезарь Куников” Чорноморського флоту РФ вже зі значним креном на борт, фактично від вже лежить на боку, та диферентом на корму.
«Цезар Куніков» — один із семи великих десантних кораблів, які були у складі Чорноморського флоту на початку війни в Україні. На плаву залишилося лише чотири ВДК. Ще два отримали пошкодження від попередніх атак ЗСУ: «Новочеркаськ» був атакований у Феодосії наприкінці грудня 2023 року, а «Саратов» затонув у порту Бердянська у березні 2022 року.
ЗСУ також змогли вивести з ладу ВДК «Оленьогірський гірник» Північного флоту та ВДК «Мінськ» Балтійського флоту. Перед початком війни вони були переведені в Чорне море і увійшли до складу створеного угруповання десантних сил Військово-морського флоту РФ. На початку війни в ній було 13 ВДК, проте до сьогоднішнього дня з угрупування в строю залишилося лише вісім кораблів.
Прес-секретар російського диктатора Дмитро Пєсков відмовився коментувати інформацію про атаку української армії на великий десантний корабель «Цезар Куніков». Спікер Кремля переадресував усі питання про можливий удар до Міністерства оборони РФ.
«Це безпосередньо пов’язане з перебігом «СВО» (так російські загарбники називають війну проти України). Відповідно, це виключно прерогатива Міністерства оборони. Я пропоную вам орієнтуватись на заяви наших військових колег. Я з цього приводу нічого вам сказати не можу», – заявив речник Кремля.
Російське Міноборони не коментувало атаку.
За час війни в Україні російський Чорноморський флот втратив щонайменше 13 кораблів – п’яту частину флоту, підрахував Bild. Серед них флагман флоту – ракетний крейсер «Москва».
Як українці вражали і топили російські кораблі: від крейсера “Москва” до БДК “Оленегорський горняк”