Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Сімейний підряд хапуг Вадима Височина з Центрального спортивного клубу Збройних сил України

Сімейний підряд хапуг з Центрального спортивного клубу Збройних сил України
Сімейний підряд хапуг з Центрального спортивного клубу Збройних сил України
Розслідувачі hromadske проаналізували тендери, де замовником був Центральний спортклуб ЗСУ, підпорядкований Міноборони, і знайшли перевищення цін ледь не удвічі.

Про це йдеться в розслідуванні hromadske.

Наприклад, у червні 2023 року ЦСК ЗСУ закупив сталеві труби та супутні вироби за 614 тисяч гривень при реальній ціні 383 тисячі гривень. Виробник усіх товарів — компанія KAN-THERM. В розпорядженні редакції опинився прайс компанії на всі їхні вироби на 2023 рік, тож рахуємо.

124 метри труби ЦСК ЗСУ закуповує майже за 266 тисяч гривень. Аналогічна позиція у прайсі компанії — 149 тисяч гривень, тобто різниця — понад 100 тисяч.

Відвід для труби на 90° — 22 штуки таких Центральний спортивний клуб купує за 141 тисячу гривень. Реальна ціна становить 91 тисячу гривень. Різниця — майже 50 тисяч гривень.

Відвід на 45° — 9 штук таких у ЦСК ЗСУ закупили за 49 тисяч гривень, а виробник продає таку ж кількість відводів за 33 тисячі гривень. Різниця — понад 15 тисяч гривень.

5 трійників спортклуб купив за 33 тисячі гривень, реальна вартість — 31 тисяча гривень. 39 муфт обійшлися ЦСК ЗСУ у 123 тисячі гривень, хоча в реальності їх можна було купити за 78 тисяч.

Отже, вартість товарів, які ЦСК ЗСУ купив за 614 тисяч гривень, насправді складає 383 тисячі гривень. Крім того, усі ціни виробник вказує з ПДВ, а ЦСК ЗСУ не вказує, чи врахований податок на додану вартість у загальній сумі. Якщо ми порахуємо, скільки коштують ці ж товари у виробника без ПДВ, то отримаємо цифру у 306 900.

Чому так, ми запитали в керівника ЦСК ЗСУ. За його версією, ЦСК ЗСУ закуповував усе за звичайними цінами, а потім вони вдвічі впали в самого виробника.

«У нас проведена процедура по всім правилам, навіть потім самі ми подивилися, що ціни нижче. Бо вийшли на дилера, а дилер просто каже, що він посеред року, в шостому місяці, знизив ціни, от і все», — пояснив керівник ЦСК ЗСУ Вадим Височин.

Журналісти hromadske навмисно перерахували ціни за прайсом компанії на липень 2023 року — і вийшли на ту ж суму 306 900 гривень без ПДВ.

Та це не єдиний приклад сумнівних тендерів. 30 травня 2022 року ЦСК ЗСУ закупив пристрій для інформаційно-хвильової терапії «ІХТ-ПОРІГ» за 87 880 гривень. Ми знайшли ідентичний новий апарат за 63 750 гривень. На додаток, журналісти зв’язалися з сертифікованим продавцем і з’ясували, що ринкова вартість апарату ніде не перевищує 1500 євро.

«У нього немає середньої ринкової вартості, у нього є прайсова вартість 1500 євро. Я продаю офіційні апарати від тих людей, які цим зараз займаються», — пояснив продавець.

У грудні 2023 року ЦСК закупив 100 календарів формату А2 зі своїми спортсменами — 800 гривень за штуку. Друк такої партії календарів на ринку коштує до 10 тисяч гривень.

«Чому календар 800 грн коштує? Не знаю, чесно скажу, бо я там трошки не контролював, як вони там проводили… Ну я не знаю про ціну. Якби ви не сказали, точно не знав би», — відповів Вадим Височин.

Сумнівні тендери у ЦСК ЗСУ були й до повномасштабного вторгнення. Ось тут і ось тут у 2021 році ЦСК ЗСУ закупив пневматичні гвинтівки Steyr у моделі Challenge. Одна штука — 150 тисяч гривень, п’ять одиниць — 750 000 гривень (це з ПДВ).

Журналісти hromadske поговорили зі своїми джерелами у ЦСК ЗСУ і дізналися, що гвинтівки Steyr Challenge бувають різні. Для наших спортсменів закупили в модифікації «М» — вони дорожчі, ніж у моделі Rt, але дешевші ніж у моделі Е.

По 150 тисяч гривень ці гвинтівки клубу продала ФОП Аліса Воскобойникова, вона ж донька члена Федерації стрільби України Дмитра Воскобойникова.

Роком раніше вона ж продавала ті ж самі гвинтівки іншому замовнику, але не по 150 тисяч, а по 87 900 гривень за штуку. За словами фахівців, саме такою і була на той час реальна вартість гвинтівки. 750 000 гривень проти 439 000 гривень за одне і те саме — мінус чверть мільйона з бюджету українського Міноборони лише на закупівлі кількох гвинтівок.

У Вадима Височина — керівника Центрального спортивного клубу Збройних сил України, підпорядкованого Міноборони, — офіційно немає ні маєтків, ні автопарку. Утім журналісти hromadske відшукали майно родини чиновника під Києвом.
Згідно з його декларацією за 2019 рік, у Височина була службова квартира та одна автівка. Членів родини Вадим Височин у декларації не прописував. Проте насправді у чиновника є цивільна дружина і дорослий син, а у них — два маєтки під Києвом і кілька автівок.Так, у дружини полковника Лесі Леськів, яка теж працює у ЦСК ЗСУ і теж подає декларації, є будинок на 260 квадратних метрів у селі Петрушки під Києвом в котеджному містечку «Петрушки Вандерленд». Будинок перебуває у власності жінки з 2012 року — тоді вона придбала його за 930 тисяч гривень (таку вартість жінка внесла в декларацію).
Будинок Лесі Леськів. Ярослава Вольвач / hromadske

Ще один будинок поруч на 340 квадратів належить дорослому сину Вадима Височина, Павлу.

Будинок Павла Височина. Ярослава Вольвач / hromadske

Будинок куплений разом із земельною ділянкою у 2021 році. Судячи з соцмереж Павла, він у цьому будинку не живе, а мешкає в іншому родинному маєтку, який записаний на його маму Лесю Леськів.

Будинок, записаний на самого Павла, зараз ремонтується, тож, найімовірніше, Леськів, Височин-старший та син Павло живуть разом у будинку, який перебуває у власності жінки.

Це означає, що Леськів, Височин і їхній син Павло користувалися спільним майном — рухомим і нерухомим — але його не декларували як спільне, бо ж шлюб не був зареєстрований офіційно, а спільний син — уже дорослий.

Журналісти hromadske запитали про незадекларовану нерухомість і родинні зв’язки у самого Вадима Височина. Той зазначив, що із Леськів «живе разом, але не завжди». На запитання, чи знає він, що люди, які ведуть спільний побут і користуються спільним майном, мають бути відображені у деклараціях, відповів: «Ну я зараз подам декларацію та і всьо». 

Вадим Височин тільки після розмови з нами дійсно подав декларацію. Він обіцяв внести в декларацію усе майно, яким користується родина. Проте, обіцянку Вадим Височин виконав не до кінця. Він вказав лише факт існування дружини та наявності у неї автівки. Не задекларував Височин навіть будинок, у якому сам зараз живе і який належить Лесі Леськів. А ось сина у декларацію Вадим Височин взагалі не вніс — попри те, що так само користується спільним із ним майном.

Біля будинку, де живе родина полковника, журналісти зафіксували автомобіль Tesla Model S 2016 року випуску. Автівка записана на сина керівника ЦСК ЗСУ Павла Височина. Саме на цій автівці Вадим і Павло Височини разом їхали у ЦСК ЗСУ, що також зафіксували журналісти.

Крім того, сам Вадим Височин підтвердив, що його син проживає з ним в одному будинку: «А що йому, самому жити? Хай з нами. Та і чого з нами? Леськів немає на місці, в роз’їздах постійно, вона працює тренером збірної. То ми з ним вдвох».

Окрім цієї автівки, у сина полковника є BMW I3 2017 і Volkswagen Polo 2019. А у Лесі Леськів — Mercedes-Benz GLE 250 2017 року випуску. У самого керівника ЦСК ЗСУ Вадима Височина, є ще дві автівки — Tesla Model Y 2021-го року і Audi A3 2015-го.

Про існування сина, спільне з ним проживання і спільне користування автівками Вадим Височин не згадує в деклараціях — навіть у своїй оновленій декларації, яку подав після спілкування з журналісткою hromadske.

В оновлену декларацію Височин вніс лише свою цивільну дружину Лесю Леськів і її Mercedes-Benz GLE 250 2017 року випуску.

Водночас біля будинку, де живе родина полковника, журналісти зафіксували автомобіль Tesla Model S 2016 року випуску. Автівка записана на сина керівника ЦСК ЗСУ Павла Височина. Саме на цій автівці Вадим і Павло Височини разом їхали у ЦСК ЗСУ, що також зафіксували журналісти.

Окрім цієї автівки, у сина полковника є BMW I3 2017 і Volkswagen Polo 2019. У самого керівника ЦСК ЗСУ Вадима Височина, є ще дві автівки — Tesla Model Y 2021 року та Audi A3 2015-го.

За словами Височина, його син Павло іноді займається продажем авто, ввезених з-за кордону, а вони з дружиною йому просто «допомагають».

«Рахуй що в тих машин в мене було вже… Хрін його знає, багато. Це продається, щоб заробити трошки якісь там гроші. Син собі заробляє. Фактично, то його гроші. Йому допомагаємо. Чому він на нас їх вішає? Щоб податок не платити. Ти шо не зрозуміла, чи що?» — сказав Височин у коментарі hromadske.

Цивільна дружина керівника Центрального спортивного клубу ЗСУ Леся Леськів задекларувала квартиру у Львові площею 93 квадратних метри, яку у 2002 році купила нібито за 1500 гривень.
Саме ця ціна вказана в декларації жінки. Крім того, у Лесі Леськів є будинок в елітному котеджному містечку під Києвом «Петрушки Вандерленд». За її декларацією, будинок придбаний у 2012 році за 930 тисяч гривень — на той момент це трохи більше ніж 100 000 доларів.

hromadske

Жінка їздить на Mercedes-Benz GLE 250 2017 року випуску. Автівка придбана нібито за 500 000 гривень — на той час це трохи менше ніж 18 тисяч доларів. Проте навіть зараз найдешевший автомобіль цієї моделі 2017 року коштує від 30 тисяч доларів.

Леськів — заслужена майстриня спорту з кульової стрільби. Зараз працює тренеркою в тому ж ЦСК ЗСУ. У 2016 році Леся Леськів отримувала 23 тисячі гривень доходу на місяць, а у 2019 році — 34,5 тисячі.

Журналісти hromadske запитали про невідповідність доходів цивільної дружини і її майна керівника ЦСК ЗСУ Вадима Височина:

— Ну насправді, ми ж не голі, і не босі. Я тобі сказав. Дружина, якщо ти бачила, вона їздить по всьому світу, мотається, вдома її зараз немає.

— Це ж не пояснює, звідки доходи.

— Ти рахуй, що кожен місяць вона отримує валюту. 

— Так це не задеклароване тоді?

— А її не треба декларувати, бо вона, скажи мені, як добові, це як харчування, його не треба декларувати.

Джерело: hromadske

Exit mobile version