На людській паніці дуже легко заробити: «ліки від коронавірусу», підпільні салони краси та інший бізнес
На людській паніці дуже легко заробити, й історія знає немало підтверджень. Під час пандемії свинячого грипу в 2009-2010 роках в Україні зросли ціни на часник та лимони у два-чотири рази, попри те, що ці продукти не рятують від інфекції.
Пандемія коронавірусу в 2020-му змусила весь світ купувати запаси туалетного паперу (пояснення цього феномену поки що немає) та робити запаси продуктів перед карантином, а Антимонопольний комітет України помітив зростання цін у багатьох мережах супермаркетів. Частина людей залишилася без роботи, оскільки їхні підприємства закрилися на карантин. Це підштовхує до пошуку інших способів заробітку, законних і не дуже, а іноді й до відвертого шахрайства та маніпуляцій, пише журнал ” ТИЖДЕНЬ“.
«ЛІКИ ВІД КОРОНАВІРУСУ»
Декасан
Всесвітня організація охорони здоров’я застерігає, що поки що не існує ні ліків, ні вакцини проти коронавірусу SARS-CoV-2, який спричиняє хворобу COVID-19. У таких умовах деякі недобросовісні фармвиробники поспішають заявити про свої «відкриття».
Наприклад, 11 березня у прес-центрі інформаційної агенції УНІАН відбулася прес-конференція щодо використання препарату «Декасан» виробника «Юрія-Фарм» із діючою речовиною декаметоксин для профілактики коронавірусної інфекції. Фактично це звичайний антисептик. За підсумками події УНІАН опублікував дві новини: «Лікарі рекомендують використовувати декаметоксин для профілактики інфікування коронавірусом – дослідження» та «Українські лікарі назвали ефективний спосіб профілактики коронавірусу». Агенція цитує думки доктора медичних наук, завідувача кафедри мікробіології, вірусології та імунології Вінницького НМУ ім. М.Пирогова Валентина Ковальчука, завідувачку кафедри вірусології Нацакадемії післядипломної освіти ім. Шупика, професора Ірини Дзюблик, доктора медичних наук, професора, завідувача відділення технологій лікування неспецифічних захворювань легень Олександра Дзюблика, завідувача кафедри інфекційних хвороб Нацакадемії післядипломної освіти ім. Шупика Олександра Дуду. Вони стверджують, що «на кафедрі вірусології в лабораторних умовах були проведені дослідження противірусної активності препарату “Декасан”, який містить антисептик декаметоксин, стосовно прототипного штаму коронавірусів – вірусу інфекційного бронхіту птахів». Дослідження начебто виявило, що препарат «проявляє виражену віруліцидну активність, пригнічує розмноження вірусів та не є токсичним для клітин, на яких проводилося дослідження».
Спікери рекомендували «Декасан» для профілактики коронавірусу, для цього радять обробляти ним руки, крапати в очі та ніс, полоскати рота й робити інгаляції за допомогою небулайзера. Результати дослідження, за їхніми словами, «відправлені в Міністерство охорони здоров’я». Водночас на телеканалі 1+1, який належить до того ж холдингу, що й УНІАН (1+1 Media, власник – Ігор Коломойський) вийшла реклама «Декасану» з текстом «Діє на всі складні віруси, включаючи коронавіруси!».
Це спричинило хвилю обурення серед медиків та громадськості, адже «Декасан» не має доведеної ефективності проти коронавірусів. Дослідження такого масштабу повинні публікуватися в міжнародних рецензованих медичних журналах, а не на сайтах виробників чи в закритих звітах для уряду, інакше їх не можна назвати якісними. Врешті генеральний директор компанії «Юрія-Фарм» Дмитро Деркач визнав, що текст рекламного ролика сформульований некоректно, і багато телеглядачів сприйняли препарат «Декасан» як реальні ліки проти COVID-19.
«Офіційно повідомляємо, що препарат «Декасан» не є ліками від COVID-19. «Декасан» – це виключно антисептичний, дезінфікуючий лікарський препарат, який в даному випадку може застосовуватися виключно як засіб профілактики», – додав він. Нагадаємо ще раз: як антисептик для зовнішнього використання.
«Декасан» давно й широко застосовується на пострадянському просторі, проте в розвинених країнах непокояться через його вплив на збільшення антибіотикорезистентності, детально про це написав ще у 2017 році лікар-анестезіолог Андрій Сем’янків, який веде медичний науково-популярний блог Med Goblin.
Протефлазід
Ще один препарат, який активно рекламується як новітній винахід проти коронавірусу – «Протефлазід». І «результати досліджень» знову презентувалися в УНІАНі, де 26 березня вийшла новина «Вчені успішно протестували український препарат на здатність впливати на COVID-19». Тут розповідається, що дослідження відбувалися в державній установі «Інститут епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В. Громашевського НАМН України», і вони «показали здатність діючої речовини українського виробництва впливати на коронавірус». В інструкції до препарату сказано, що в його складі екстракти трав щучки дернистої та війника наземного, розчинені в етиловому спирті. Показання – лікування майже всього: вірусів герпесу, вітряної віспи, лікування та профілактика ГРВІ та пандемічних штамів грипу, також може застосовуватися у складі комплексного лікування гепатитів В і С, ВІЛ-інфекції, СНІДу, папіломавірусу.
Дослідники розповіли в УНІАНі, що досліджували не безпосередньо SARS-2, а модель коронавірусу гастроентериту свиней і «отримали дуже перспективні результати», хоча не можуть стверджувати, що препарат буде на 100% ефективним проти SARS-2 (хоча заголовок новини натякає на інше). Президент фармацевтичної компанії «Екофарм», яка виробляє «Протефлазід», Анатолій Новік зазначив, що їхнє підприємство може випустити «1 млн 200 тисяч доз на 30 мільйонів необхідних». «Його сьогодні на ринку немає, в аптеках ви його не знайдете», – сказав він і закликав владу звернути увагу на це питання. Незрозуміло, на що має звернути увагу влада, якщо дієвість препарату так і не була доведена, і дослідники самі це визнають.
Проте на тому ж УНІАНі є новина за 24 лютого про те, що «Екофарм» завезла понад 1 тис. упаковок «Протефлазіду» в Нові Санжари, де в той час перебували евакуйовані з Китаю українці. Начебто «для лікування і профілактики вірусних інфекцій на прохання головного лікаря Новосанжарської районної лікарні Ольги Гирі». А ще в 2015 році «Екофарм» презентував в УНІАНі «клінічні дослідження нової форми «Протефлазіду»» для лікування дисплазії шийки матки і профілактики раку.
У березні 2018 року Med Goblin писав про те, що не існує якісних досліджень дієвості «Протефлазіду», а ті, що опубліковані, оплачені виробником.
Гомеопатія та інше шахрайство
У середині березня в соцмережах почали поширювати фото флаконів із написами «Антикоронавірус» та «Антигрипін». На етикетці була вказана назва аптеки: «Аптека №1 Граціола ТОВ «Группа Аптекарь» м. Дніпро, вул. Калинова, 53». Ціна – 55 грн.
Інформація дійшла до Антимонопольного комітету, який повідомив, що цей препарат – гомеопатичний (тобто, не має доведеної ефективності), і взявся дати правову оцінку таким діям.
На платформі OLX з’явилося безліч оголошень про продаж електронної книги «Коронавірус. Вірус-вбивця» авторства російського телеведучого Ігоря Прокопєнко, який працює на «РЕН ТВ» та відомий як автор фільму про пласку землю. Книга обіцяє розповісти, як убезпечити себе від хвороби COVID-19, просять за неї від 15 до 40 грн. Один із продавців на ім’я Юрій в оголошенні додав, що має засіб проти коронавірусу, який дає «100% гарантію не захворіти». Ми попросили в Юрія повідомити назву і склад препарату, який він продає. Він лише відповів, що ми повинні переслати 150 грн йому на банківську карту, і лише тоді він надішле інформацію про засіб. На запитання, що ж це конкретно за засіб, Юрій відповів, що надішле відеоінструкцію, «як вижити в цій ситуації та який засіб слід прийняти».
Крім того, на OLX за 200 грн продається «Посібник із попередження та лікування COVID-19», де описаний досвід лікарів Першої клінічної лікарні Медичного факультету університету Чжецзян.
Страна фуфломицинов: почему украинцев все еще лечат …
Зазначимо, що цей довідник для медпрацівників офіційно викладений у відкритий доступ, українською мовою його можна прочитати у перекладі клініки «Добробут».
РУБРИКА «АКТУАЛЬНЕ»
Пошук за ключовим словом «коронавірус» на OLX видає безліч результатів. Від веселих тематичних футболок до творів мистецтва.
Хтось продає (чи пропонує безплатно) вебінар на тему захисту від грипу, ГРВІ та коронавірусу.
Крім того, вдалося знайти «Спеціальну страхову програму COVID-19». Компанія з лаконічною назвою «Центр страхування» пропонує два пакети: на 20 тис. грн на випадок інфікування, яке потребує стаціонарного лікування, та на 40 тис. грн на випадок смерті. «Для запобігання страхування вже заражених осіб, договір вступає в силу через 15 днів після оплати», – пишуть в оголошенні.
Інший продавець пропонує купити за 99 грн доступ до бізнес-курсів про те, як вести свою справу під час коронавірусу.
На сайті «Розетка» можна знайти незліченну кількість продавців масок для обличчя, одноразових та багаторазових, з фільтрами і без. Це й не дивно, адже з початком пандемії з аптек майже одразу зникли хірургічні маски й антисептики, це породило шалений попит на них і, як наслідок, пропозицію та завищення цін.
Наприклад, упаковка із 20 таких масок коштує 2,1 тис. грн. В описі йдеться, що вона двошарова та без фільтрів. Проте ВООЗ не рекомендує носити маски всім підряд. Вони потрібні хворим людям, які можуть при кашлі та чханні поширювати краплинки рідини з вірусом. А також медичним працівникам та людям, які доглядають хворих на респіраторні інфекції, проте тут ідеться радше про спеціальні респіратори на кшталт N95, які справді можуть відфільтрувати вірус. Якщо респіратора немає, то можна вдягнути маску, аби захистити дихальні шляхи від прямого попадання чужих крапель. У дуже крайніх випадках із цією метою можна використати саморобні маски, проте їх слід носити правильно, не більше двох годин, не торкатися руками та міняти, як тільки вони стануть вологими, інакше можна лише підвищити свій ризик заразитися. Перед повторним використанням такі маски слід ретельно випрати та випрасувати при високій температурі.
Є й ті, хто відверто наживається на речах першої необхідності, яких зараз не вистачає насамперед медикам. Українська стилістка та блогерка Маргарита Мурадова опублікувала повідомлення від невідомого «бізнесмена», який хоче продати 10 тис. респіраторних масок і пропонує їй «добре заробити», прорекламувавши їх. Мурадова від такої співпраці відмовилася, запропонувавши віддати маски на благодійність.
На сторінці колишньої в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун опублікований огляд досліджень про ефективність різних масок.
«Наскільки вони ефективні, в одному дослідженні перевірили симуляцією на манекенах. Виявилося, що хірургічна маска захищає від 33% крапель аерозолю, пов’язана на обличчя бандана захищає від 11%, а маска із тканини — від 6% крапель», – йдеться в дописі. Респіратор N95, у свою чергу, захищає від 86% крапель. Тож виникає питання, чи варто платити за просту тканинну маску понад 100 грн та підтримувати ажіотаж, якщо з такою ж ефективністю можна пов’язати на обличчя шарф.
Антисептиків також було не знайти вже в перший день карантину. Обробка рук та поверхонь спиртовим антисептиком – дієвий засіб профілактики різних вірусів. Проте в складі має бути від 60% до 80% спирту, якщо менше – він не подіє, якщо більше – можна обпекти шкіру. Упаковка багатьох антисептиків, представлених на українському ринку, часто не містить інформації про відсоток спирту, але в магазинах та аптеках все одно розкупили все, що було. І їх почали виготовляти всі підряд, як і маски. ВООЗ навіть опублікувала рецепт антисептика для домашнього приготування.
За цим рецептом Православна церква України почала готувати засіб, аби роздати його безкоштовно найбільш вразливим групам. А в Київській області поліція знайшла цілий цех із виготовлення дезінфекторів і відкрила провадження за ч. 1. ст. 204 (Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) Кримінального кодексу України.
ХТО ЯК МОЖЕ
Оскільки міжміський пасажирський транспорт припинив роботу на час карантину, доїхати в іншу область можна лише автомобілем. Або за допомогою каршерингового сервісу BlaBlaCar, де можна знайти попутників. Під час реєстрації поїздки сервіс пропонує водієві рекомендовану ціну для кожного пасажира, але водій може її зменшити або збільшити на певний відсоток. Моніторинг цін у застосунку показує, що вони лишилися приблизно на тому ж рівні, що й до карантину. Проте трапляються й недобросовісні перевізники.
Наш співрозмовник Максим намагався доїхати з Києва у Миколаївську область і шукав авто на BlaBlaCar. Знайшов декілька поїздок за 375 грн, написав автору оголошення, аби уточнити деталі, й отримав відповідь, що поїздка буде коштувати 1,5 тис. грн. З іншого акаунту йому відповіли, що беруть 1 тис. грн незалежно від того, де він вийде.
Із початком карантину закрилося багато підприємств та бізнесів, дозволено роботу лише продуктових й господарських магазинів, аптек, заправок, доставки їжі та інших установ, критично необхідних для суспільства. Це стосується й різноманітних салонів краси – підстригтися, зробити манікюр чи епіляцію у фахівців неможливо до кінця карантину.
Пошук у соцмережах показав, що більшість таких закладів справді закрилося, вони ведуть запис клієнтів, але лише на дати після завершення карантину. Але є й ті, хто викручується. Наприклад, майстер манікюру на ім’я Анастасія з київського Академмістечка 21 березня розмістила публікацію в Instagram про те, що працює в карантин, але просить приходити в масці. Ще одна Анастасія з Харківського масиву в Києві пише, що в неї кабінет закритого плану, тому він безпечний, а в період карантину вона працює лише з постійними клієнтами. І просить на вході в кабінет ретельно мити й дезінфікувати руки. «Зараз обнімаємося та цілуємося при зустрічі лише з тими, хто цього бажає і хто «в позитиві на всі 100%», – пише Анастасія. І бідкається (чи тішиться), що роботи під час карантину стало ще більше.
Ще одна студія із Софіївської Борщагівки 24 березня написала в себе на сторінці, що продовжує приймати клієнтів на масаж, нарощування вій, корекцію брів. Київський косметологічний салон продовжує приймати клієнтів: за посиланням для онлайн-запису можна зареєструватися на чистку обличчя в березні та квітні.
Крім того, вочевидь, не припиняє роботу сфера секс-послуг. Наприклад, у Німеччині оголосили про закриття борделів через пандемію. В Україні є сервіси, які продовжують рекламувати свої послуги під час карантину.
Нагадаємо, що під час пандемії COVID-19 ВООЗ рекомендує дотримуватися самоізоляції, тобто уникати контакту з іншими людьми, аби зменшити ризик інфікування. Коронавірусна інфекція може проходити без симптомів, це безпечно для хворого, проте він у цей час може передавати вірус іншим, зокрема, людям із груп ризику.
До методів профілактики також належить дотримання правил особистої гігієни: мити руки з милом не менше 30 секунд або обробляти спиртовим антисептиком, прикриватися ліктем чи одягом при кашлі та чханні. Жодні препарати, вітаміни чи засоби народної медицини від зараження не рятують, тож не варто витрачати на них гроші. Об’єктивна інформація та актуальні новини на тему публікуються на сайтах Міністерства охорони здоров’я та Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Автор: Ганна Чабарай; ТИЖДЕНЬ
Tweet