Вторнадило у СІЗО: як екс-добровольці влаштували тюремний бунт

Надвечір 10 серпня на столичній Лук’янівці розгорнувся справжній голлівудський бойовик. Колишні бійці батальйону “Торнадо” захопили господарський блок Київського СІЗО та влаштували заколот. Поки під стінами ізолятору мітингували прихильники “торнадівців”, всередині оголосили план “Буря” – на підмогу приїхав спецназ СБУ. В результаті сутичок постраждав щонайменше один правоохоронець.

Як в’язні випробовували на міцність силовиків  спостерігали у виданні INSIDER.

Фото з відкритих джерел

“Нові смотрящі”

У квітні 2017 року дванадцять колишніх бійців батальйону “Торнадо” були засуджені до позбавлення волі, четверо з них – умовно. Йдеться про злочини, вчинені ними у період з грудня 2014-го по червень 2015-го року у прифронтовій зоні.

“Торнадівці” отримали звинувачення за низкою особливо тяжких статей: викрадення людей, тортури, задоволення статевої пристрасті неприродним шляхом, незаконне проникнення в житло та інші злочини.

Майже всі вони оскаржили вирок в апеляційній інстанції. Один з бійців, засуджений до 9,5 років в’язниці, побив свого співкамерника до смерті і отримав додатковий термін.

Хоча судовий розгляд відбувався у закритому режимі, до громадськості подекуди доходили свідчення щодо нових “перфомансів” обвинувачених у жорстоких злочинах.

Так, наприклад, в серпні 2016-го року Генпрокуратура опублікувала відео із засідань у цій справі. На записах видно як екс-комбат Руслан Онищенко кидається фекаліями у прокурорів та нецензурно лається на матір одного із загиблих від рук “торнадівців”.

Група підтримки обвинувачених подекуди також влаштовувала масштабні сутички із силовиками під Оболонським судом. Обидві сторони регулярно звітували про постраждалих.

Зрештою навколо цього процесу сформувався своєрідний пул захисників, які свято переконані, що справа має політичний підтекст, а екс-бійці добровольчого батальйону – політв’язні “режиму Порошенка”. Зважаючи на те, що більшість засідань пройшла у закритому режимі, неможливо об’єктивно свідчити про їхню провину чи невинуватість.

Із Лук’янівського слідчого ізолятора, де утримувалися “торнадівці”, неодноразово доходили звістки, що вони вписалися у кримінальну структуру та навіть підім’яли під себе бізнес місцевих “смотрящих”. Йдеться зокрема, і про співпрацю з адміністрацією СІЗО.

Поодинокі новини з їхнього життя у застінках частково підтверджують привілейований статус Руслана Онищенка та його підлеглих. На окремих записах видно, як вони спокійно ходять коридорами виправної установи.

У січні минулого року в коридорі ізолятору нібито відбулися сутички між працівниками пенітенціарної служби та засудженими. Приводом стало каліцтво “торнадівця” Максима Глєбова. У мережі з’явилося відео, на якому Онищенко начебто відрізає йому вухо.

Пізніше колишній комбат заявив, що боєць сам завдав собі поранення через емоції після суду, а сам він намагався зупинити кровотечу і надати підлеглому медичну допомогу. Спричинило ситуацію нібито рішення суддів розділити ув’язнених та розвезти їх по різних установах тимчасового тримання.

Навесні цього ж року інший засуджений боєць Ілля Холод під час прогулянки завдав своєму сусіду по камері тяжких ушкоджень. У результаті закритої черепно-мозкової травми той згодом помер.

Колишні бійці “Торнадо” періодично з’являються у кримінальних зведеннях і на волі. Так, наприклад, радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко заявив, що у резонансному вбивстві ветерана АТО Віталія Олешка з позивним “Сармат” у Бердянську, підозрюється снайпер цього підрозділу.

Стихійний бунт

По обіді четверга, 9 серпня, під Лук’янівським СІЗО почали збиратися активісти з групи підтримки “Торнадо”. Загалом приблизно 40 людей. Приводом стало повідомлення ув’язнених бійців про те, що в цього дня їх спробують розвезти по різних “зонах”.

Зранку до в’язнів із передачею приїхали прихильники на чолі із представницею “Комітету визволення політв’язнів” Лілією Сулеймановою. Однак за кілька годин вони були заблоковані у СІЗО через введення плану “Буря” – контрзаходів під час бунту у тюрмі.

Тим часом, ув’язнені “торнадівці” вийшли в прямий ефір у Facebook, заявивши, що їх хочуть розділити, щоби потім вбити. Залишається відкритим питання, звідки у них взялися телефони у закладі закритого типу. На стрімі один з засуджених Стас Карпов розповів, що бійці відбили вже два штурми правоохоронців.

– Нас намагаються поламати спецназом, справа “Торнадо” – явна фальсифікація. Докази на руках, з нами нічого не можуть зробити. Рік і два місяці нас утримують фактично незаконно, намагаються поламати і сховати по Україні, – розповів він.

На записі також видно, що “торнадівці” озброєні молотками, ножами та сокирами. Судячи з інтер’єру приміщення, вони захопили господарський блок ізолятора. Подекуди вони давали відсіч спецпризначенцям, які намагалися увірватися до камери.

Представники пенітенціарної служби розповіли, що в’язні облили бензином одного з працівників та погрожували його спалити. Також вони нібито підірвали саморобний вибуховий пакет з прального порошку,, внаслідок чого постраждав щонайменше один правоохоронець.

На вулиці в той час продовжувався протест із вимогою залишити ув’язнених у СІЗО. Коли спецназ СБУ заходив на територію, журналісти зафіксували у дворі велику кількість силовиків у повній амуніції із щитами та собаками.

Близько четвертої десь у ізоляторі пролунав вибух і вже через півгодини автозаки у супроводі нацгвардійців прорвалися через кордон активістів, які намагалися заблокувати виїзд у СІЗО.

До насилля силовики не вдавалися, за винятком поодинокого розпилювання сльозогінного газу. Протестувальників намагалися просто відштовхувати від автомобілів конвою, однак колишній нардеп Юрій Кармазін внаслідок цього отримав трамву голови.

Зрештою, три автозаки залишили територію ізолятора. Пізніше з’ясувалося, що в них вивезли трьох “торнадівців”, ще четверо потрапили до карцеру. В одному з них, за свідченням активістів, опинився колишній комбат “Торнадо” Руслан Онищенко.

Про жорсткість придушення бунту у СІЗО можна судити принаймні на підставі того факту, що ув’язненні нічого не кричали своїм прихильникам із автівок.

Зрозумівши, що силовиків їм не стримати, активісти накинулися на машини, що проїжджали повз із прокльонами.

– Коли ви вже прокинетеся, бидло?! Хіба ви не бачите, що Україну захопили жиди?, – волала одна із них, в той час як її товаришка демонстративно показувала середні пальці у вікна автобусів Нацгвардії.

Однак і після цього мітинг не закінчився. Його учасники вимагали пояснень від представників пенітенціарної служби. Зрештою до них вийшов прес-секретар заступника міністра юстиції Юрій Маслак.

За його словами, про підготовку бунту було відомо напередодні. “Торнадівці” нібито вимагали від інших в’язнів гроші, тому до них прийшли із обшуками.

– В рамках кримінальних дій були проведені обшуки сьогодні. Наші співробітники разом з працівниками військової прокуратури, СБУ та "Альфи" прийшли в камеру до "торнадівців", і вони чинили опір", – розповів він .

Маслак додав, що за фактами нападу на силовиків відкрите провадження за статтею 348, що передбачає ув’язнення від 9 до 15 років. За його словами, вони виготовили вибухівку із прального порошку та підірвали один із вибухових пакетів.

Після брифінгу на нього напали учасники групи підтримки ув’язнених. Під прикриттям силовиків він зміг потрапити назад на територію ізолятора. Одна із жінок похилого віку в цей час кричала, що зараз кине гранату і намагалися вдарити його загостреною палицею.

– Пішов нах*й звідси, щас ще й ти п*зди получиш, – відповіла вона на прохання журналістів пояснити, навіщо їй палиця.

В знак протесту проти “незаконних дій" силовиків активісти намагалися запалити шини. Поліцейські спробували їх відтягнути.

– Ви що, зовсім подуріли, нема чим зайнятися?, – здивовано запитав один із них.

– Ми зараз тобі яйця підпалимо, поц, – відповіла одна з жінок.

Однак зрештою покришки таки загасили. Активісти залишилися під стінами СІЗО роздавати коментарі телеканалам, в той час як частина вулиці Дегтярівською була заблокована автозаками.

Щонайменше 15 автівок протягом години не могли довезти ув’язнених до ізолятора через блокаду. Однак питання комфорту їхніх “мешканців”, здавалося, мало цікавить як протестувальників, так і конвой.

В адміністрації СІЗО поки не повідомляють, хто саме із “торнадівців” був етапований до інших виправних закладів. Однак достеменно відомо, що вони можуть отримати за цей бунт ще як мінімум по 9 років ув’язнення зверху вже визначеного судом строку.

Автор: Владислав КрасінськийINSIDER

 

You may also like...