Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Історії хапуг з МСЕК від Ужгорода до Дніпра

Корупція зробила екскерівницю Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу відомою. Проте очевидно, що так збагачувалася не лише вона.
Корупція зробила екскерівницю Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу відомою. Проте очевидно, що так збагачувалася не лише вона.

Корупція зробила екскерівницю Хмельницької МСЕК Тетяну Крупу відомою. Проте очевидно, що так збагачувалася не лише вона. Журналісти hromadske вирішили звернути увагу на голів та лікарів інших МСЕК у різних областях України, а знайшло інвестиції в хорватську нерухомість, Audi, BMW, два Porsche Cayenne, квартири в елітних ЖК, котедж на кордоні зі Словаччиною, рибники на Закарпатті… І доходи, які всьому цьому не відповідають.

Нерідко МСЕКи виписували за хабар довідки про інвалідність цілком здоровим людям. А в тих, хто справді мав інвалідність, не соромилися брати хабарі, щоб підтвердити її на папері. Так робила й керівниця МСЕК із Хмельницького Тетяна Крупа — за її сприяння всі прокурори області, крім одного, оформили собі інвалідність і отримували за це додаткові кошти з держбюджету. Тим часом у Тетяни Крупи, її чоловіка Володимира та сина Олександра з’являлося дедалі більше майна.

У селі Волиця Хмельницької області в родини Круп є 10 земельних ділянок і 9 будинків. Більшість цього майна куплена протягом 2021-2022 років. Майже всі будинки — від 15 до 25 квадратних метрів. Річ у тім, що родина володіє компанією «Солар Інвест», яка займається альтернативною енергетикою — саме для розвитку бізнесу і скуповували все це майно.

Такі самі сонячні панелі родина ексочільниці Хмельницької МСЕК поставила неподалік, у селі Соболівка.

Сонячні панелі

Компанія «Солар Інвест» зареєстрована в цьому маєтку у Хмельницькому — він належить чоловікові Тетяни, Володимиру.

Компанія «Солар Інвест» зареєстрована в цьому маєтку у Хмельницькому

Міська квартира Круп розташована ось тут — на березі річки, поруч із міським парком.

Квартира Круп розташована ось тут — на березі річки, поруч із міським парком

У цьому ж парку вони будували ресторан — відкритися він мав наприкінці 2024 року, але щось пішло не так.

Але й це ще не все: після звільнення та затримання Тетяни Крупи ми нарахували у власності її родини близько 40 земельних ділянок, приблизно 20 будинків, купу квартир і щонайменше 5 автівок — Audi, BMW, Volkswagen Touareg і два Porsche Cayenne — 2019 та 2024 років випуску. Останній, до речі, не задекларований.

Хмельницька МСЕК і нерухомість у Хорватії 

Аллі Кіндзерській 51 рік. Усе життя працює лікаркою в обласній лікарні. Торік у Хмельницькій МСЕК вона заробляла 25,5 тисячі гривень на місяць. Ще 21 тисячу гривень їй приносила посада лікарки в санаторії «Лісова пісня» поблизу Кам’янця-Подільського. Торік жінка продала авто за 500 тисяч гривень.

Чоловік Алли — 58-річний Сергій Кіндзерський — заробляв минулого року 38 тисяч гривень на місяць. Він теж чиновник, працював начальником управління фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності у Хмельницькій області. При цьому через «повну або часткову» втрату працездатності чоловік щонайменше останні 5 років отримував страхові виплати — від того ж таки відомства, яке очолював.

Окрім цього, Сергій Кіндзерський, який ще не досяг пенсійного віку, щонайменше останні 5 років отримує пенсію. Торік держава виплатила йому загалом 450 тисяч гривень соцпідтримки.

У коментарі hromadske він пояснив, що страхові виплати пов’язані з травмою через ДТП, у яку він потрапив 5 років тому, а пенсію отримує з 2014 року через бронхіальну астму.

Паралельно подружжя розвиває бізнес. Наприклад, санаторій «Лісова пісня», де Алла Кіндзерська працює лікаркою, повністю належить їй та чоловікові. Хоча декларує вона не дохід від цього бізнесу, а просто зарплату лікарки закладу.

А дарма, адже бізнес активно розвивається. І так, знову за кошти держави. У 2023 році санаторій заробив 18,5 млн грн, з яких 13,5 млн — на путівках, проданих державі. Цього року вже 100% доходу санаторію забезпечили місцеві бюджети.

Ще 12% Алла Кіндзерська має у компанії «Лісовий горіх», яка займається вирощуванням горіхів та ягід. А Сергій Кіндзерський є співвласником «ЛТК-РЕСУРС» — компанії з оренди нерухомості. У 2023 році вона заробила 1,5 млн грн, тобто у 7,5 раза більше, ніж у 2019-му, коли востаннє звітувала про доходи. Керівницею цієї компанії раніше була донька Кіндзерських — 31-річна Олена.

Офіційний дохід подружжя за 2023 рік — з урахуванням зарплат, соціальних виплат і продажу автівки — 1 млн 990 тисяч гривень, тобто близько 48 тисяч доларів. А тепер питання — чи покриває ця значна сума витрати родини за останні роки?

У власності глави сім’ї — Сергія Кіндзерського — дві земельні ділянки в елітному районі біля Хмельницького. На них — такий самий елітний будинок площею майже 300 квадратних метрів. Він з’явився в Сергія у 2017 році. Хочете такий зараз? Готуйтеся викласти від 115 тисяч доларів.

У власності глави сім’ї — Сергія Кіндзерського — дві земельні ділянки в елітному районі біля Хмельницького

До речі, ось тут, просто біля будинку — запаркований Volkswagen ID.4 Crozz 2023 року випуску. Електромобіль приблизно за 30 тисяч доларів. Офіційно авто перебуває у власності санаторію подружжя — «Лісової пісні».

Volkswagen ID.4 Crozz 2023 року випуску

І хоч авто ми зафіксували під будинком сім’ї, Кіндзерський запевняє, що ним користується і персонал санаторію.

Крім цієї автівки, у 2024 році чоловік обзавівся Volkswagen Touareg 2023 року випуску за понад 80 тисяч доларів. Вартість лише цих двох автівок більш ніж удвічі перевищує торішній дохід подружжя.

Свій вільний час Сергій Кіндзерський, імовірно, як і дружина, присвячує розвитку альтернативної енергетики. Куплена ним у 2021 році земельна ділянка розташована на закритій території, але сонячні панелі на ній видно здалеку.

Куплена ним у 2021 році земельна ділянка розташована на закритій території, але сонячні панелі на ній видно здалеку

Донька Кіндзерських — Олена — взяла приклад із батька й теж прикупила собі будинок, але вже у повністю закритому котеджному містечку на виїзді з Хмельницького. 220 квадратних метрів.

Земельну ділянку жінка придбала у 2017 році. Будинок у її власності з’явився у листопаді 2022-го. Зараз трішки менша недобудова тут обійдеться у 150 тисяч доларів. За трохи більший і завершений будинок просять уже 375 тисяч.

На доньку Кіндзерських оформлена і квартира в елітному ЖК «Фонтан» у Хмельницькому. Її Олена Кіндзерська купила 16 листопада 2023 року. 79 квадратних метрів — ринкова ціна 95 тисяч доларів.

Нерухомість родини не обмежується Хмельниччиною.

26 грудня 2018 року лікарка Алла Кіндзерська придбала дві квартири прямо в історичному центрі Кам’янця-Подільського — поблизу міської ратуші. У 2023 році на Закарпатті у селищі Чинадійово жінка отримала в дарунок земельну ділянку з маєтком, який зараз тут добудовують.

Дарувала майно Кіндзерській місцева мешканка Наталія Мартин, яка займається торгівлею одягом і взуттям та живе в сусідньому будинку.  Подарунок дорогий не тільки серцю. У декларації земля з будинком оцінюється у 400 тисяч гривень. На продаж маєтки схожого метражу тут виставляють від 110 тисяч доларів.

Ще один котедж Алли Кіндзерської — у тому ж Чинадійовому, лише трохи вище, в горах. На фасаді табличка: апартаменти здаються в оренду. Цього бізнесу немає ні в декларації, ні в реєстрах, хоча будинок куплений ще три роки тому.

Ще один котедж Алли Кіндзерської — у тому ж Чинадійовому, лише трохи вище, в горах. На фасаді табличка: апартаменти здаються в оренду

Але й Україною майно Кіндзерських не обмежується. У 2019 році лікарка-терапевтка вклалася у будівництво в Хорватії.

Два роки тому родина Кіндзерських прикупила там ще й квартиру, яка наразі будується

А два роки тому родина Кіндзерських прикупила там ще й квартиру, яка наразі будується. 79 квадратів у курортному місті Медулін на півдні країни. Ціни на квартиру схожого метражу тут стартують від 230 тисяч євро.

27 тисяч євро (1,2 млн грн) Кіндзерська зберігає на рахунках у хорватських банках. Готівкою на двох із чоловіком у них 250 тисяч доларів, 100 тисяч євро та 475 тисяч гривень. Разом це понад 15 млн грн збережень. В українських банках сім’я тримає ще понад пів мільйона гривень. На всі ці збереження подружжя мало би працювати понад 8 років без витрат на будь-що інше. І це за умови того рівня доходів, що задекларовані у 2023 році.

За словами Сергія Кіндзерського, усе майно його родини — це результат багаторічних заощаджень.

«Моя робота, точніше служба, триває з 1988 року — відтоді я почав десь заробляти і заощаджувати. І зарплата була досить серйозна, тому що я ще був на офіцерських посадах у той час», — каже чоловік.

Наприкінці 80-х Сергій Кіндзерський закінчив військове училище в Сімферополі. Протягом 1990-1991 років був заступником командира роти навчальної бригади.

Обрахувати все майно Кіндзерських просто неможливо. Та навіть якщо взяти ринкову вартість лише однієї квартири у Хорватії й порівняти з офіційним річним доходом Алли Василівни та її чоловіка за минулий рік, виходить, що дозволити собі вони її могли, тільки відкладаючи усі свої заробітки понад 5 років.

Подарунки від батьків на Закарпатті

52-річний Юрій Веклинець — головний лікар Закарпатської МСЕК з 2017 року. Доходи досить скромні, але це лише на перший погляд. Юрій Веклинець звільнився невдовзі після скандалу з Тетяною Крупою, чому — пояснити не може.

«Зараз важко мені пояснити, чому. Просто пішов за власним бажанням, я не можу вам пояснити», — сказав чоловік.

У 2017 році як очільник МСЕК Юрій Веклинець разом із дружиною Тетяною звітували про 60 тисяч гривень місячного доходу на двох. Це з урахуванням матеріальної допомоги від місцевої СБУ, де Юрій раніше був начальником медслужби, і пенсії — його та дружини.

Офіційно Юрію пенсію призначили за вислугу років — як лікарю, що працював у СБУ. Дружині, за словами його родичів, — через онкологію.

Торік на двох Юрій із дружиною заробляли вже 74 тисячі гривень на місяць. Дружина Юрія — теж держслужбовиця, працює у виконавчому комітеті Ужгородської міської ради.

На рахунках у них — 220 тисяч гривень і 20 тисяч доларів, тобто разом понад мільйон гривень.

Подружжя Веклинців мешкає у цьому будинку в Ужгороді. На нього Тетяна Веклинець у 2005 році взяла молодіжний кредит — 36 тисяч доларів.

У 2024 році жінка придбала земельну ділянку на кордоні зі Словаччиною

Зате вже у 2024 році жінка придбала земельну ділянку на кордоні зі Словаччиною — просто біля прикордонної спостережної вежі. Нині тут почали зводити великий сімейний будинок. За словами Юрія Веклинця, це «дачний будиночок», на який у подружжя «є задекларовані кошти».

Окрім того, на Закарпатті у Юрія Веклинця є земельні ділянки з рибниками, облаштовані під відпочинок. За словами Юрія, землю він не купував, а отримав у подарунок від батьків на ювілей — 50 років. У власності чоловіка земля з’явилася 20 червня 2022 року — за чотири місяці після початку повномасштабного вторгнення.

На Закарпатті у Юрія Веклинця є земельні ділянки з рибниками, облаштовані під відпочинок

Тут поряд — великий сімейний будинок, де живуть батьки Юрія — Василь і Наталія. А також великий сад і господарство.

Поряд — великий сімейний будинок, де живуть батьки Юрія — Василь і Наталія

З 1996 по 2008 рік батько колишнього керівника Закарпатської МСЕК Василь Веклинець керував ТОВ «Закарпаття Госптовари», яке займається гуртовою торгівлею. Сам Василь Веклинець стверджує, що це був його бізнес. Так це чи ні, але чистий дохід компанії на 2000 рік становив 960 тисяч гривень, під кінець керівництва Веклинця-старшого у 2007-му — вже 400 тисяч.

Мама Юрія Веклинця Наталія з 1992 по 2015 рік була власницею агентства нерухомості «Актив». На 2001 рік чистий дохід від його діяльності становив 10-15 тисяч гривень, у 2009 році доходів не було.

Чому ми так детально описуємо, чим займалися батьки-пенсіонери екскерівника Закарпатської МСЕК?

Коли ми знімали їхній маєток, вони вийшли до нас поговорити. Сказали, що матеріал про них хтось замовив, хто саме — не уточнили, але пояснили, що вони дуже багаті люди і заробили статки ще в 90-х, продаючи товари, а потім вийшли з бізнесу і зайнялися спершу експертизою з оцінки ювелірної продукції, а потім — нерухомістю. Мовляв, усе майно сина — це їхніх рук справа.

«Я мала оптову торгівлю. Ви знаєте, коли дефіцит повний, і вагон товарів приходить до мене повний — я його за пів дня продаю… Я брала кредит у банку і на другий день повертала, тому що в мене все розкуповували. Ми за це хату побудували. 

Я робила ще експертизу — усій митниці, усій прокуратурі… Тому що ювелірні вироби на Закарпатті ніхто не виготовляв. І взагалі я весь бізнес робила з митницею та прокуратурою, і з СБУ, з усіма. У мене офіційно в банку було… 100 тисяч доларів», — пояснювала мама екскерівника Закарпатської МСЕК Наталія Веклинець.

Історію збагачення родини Веклинців сучасні реєстри не підтверджують. Можливо, у них справді був бізнес у 90-х, і через те, що в бази даних тоді багато що не потрапляло, відомостей про цифри, озвучені батьками екскерівника МСЕК, просто немає. Можливо, дохід від цього бізнесу був не зовсім офіційний. Але в будь-якому разі майно у родини з’являється зараз, а не в 90-х.

Так, наприклад, травень 2023 року став надзвичайно успішним місяцем для Наталії Веклинець. 16 травня 2023-го вона придбала квартиру в ЖК «Кошинецький» у центрі Ужгорода, де квадратний метр коштує близько 1500 доларів. Квартира площею 66 квадратів, а отже, її вартість наближається до 100 тисяч доларів.

75-річна Наталія Веклинець вирішила знову поповнити колекцію нерухомості і купила ще одну квартиру в центрі Ужгорода

Рівно за 10 днів — 26 травня 2023 року — 75-річна Наталія Веклинець вирішила знову поповнити колекцію нерухомості. І купила ще одну квартиру в центрі Ужгорода. Цього разу в ЖК «Грот» — 70 квадратів, теж приблизно за 100 тисяч доларів.

Škoda Kodiaq 2020 року випуску

До речі, їздить жінка на Škoda Kodiaq 2020 року випуску, купленій тоді ж, а це ще 1,5 мільйона гривень.

Звідки у батьків, які вже давно не займаються бізнесом, нове майно, Юрій Веклинець не знає. Як і те, якими коштами вони володіють.

Куплена «спадщина» у Дніпрі 

Наша наступна героїня — Наталія Абраменкова, 46 років, виконувачка обов’язків директора Дніпропетровської обласної МСЕК. На керівній посаді у МСЕК щонайменше з 2019-го. За 2023 рік заробила майже 500 тисяч гривень, тобто приблизно 41 тисячу на місяць.

Згідно з декларацією, жінка одружена, але заробляє тільки вона. Жодного бізнесу в неї немає і ніколи не було, а ось майно є. І не тільки у неї, а й у її родичів. На відміну від доходів.

Так, у 2019 році квартиру та маленьке приміщення в ЖК «Рівер Парк» у Дніпрі купив син Наталії — Денис. На той момент хлопцеві було лише 20 років. А Наталія якраз увійшла до комісії з обрання керівника обласної МСЕК. Чи пов’язаний її кар’єрний ріст із появою квартири у сина, ми не знаємо. На відміну від того, що квартири такого ж метражу, як у Дениса Абраменкова, у цьому комплексі зараз коштують близько 3 мільйонів гривень.

У 2019 році квартиру та маленьке приміщення в ЖК «Рівер Парк» у Дніпрі купив син Наталії — Денис

Хороший старт з огляду на те, що у 2019 році Денис Абраменков тільки-но зареєстрував ФОП за КВЕДом «Програмування». Уже пізніше, у 2021 році, хлопець став власником дачного будинку та земельної ділянки у селі Балівка, що за 30 км від Дніпра.

Того ж року у родини Абраменкових з’явилося дві квартири в елітному ЖК «Грані» у Дніпрі. Одна — цілком офіційна і записана на саму Наталію.

Згідно з декларацією, Абраменкова купила майже 50 квадратів тут за 1 млн 120 тисяч гривень. Друга належить її чоловіку Андрію — і її в декларації посадовиці немає.

У родини Абраменкових з’явилося дві квартири в елітному ЖК «Грані» у Дніпрі

Ми запитали у Наталії Абраменкової, звідки у неї гроші на квартиру, якщо врахувати її доходи. За її словами, квартира не куплена, а успадкована. Проте це маніпуляція. Жінка успадкувала дві земельні ділянки в Одеській області, які також вносила у декларацію, але квартиру вона купила. Готівкою офіційно жінка зберігає 8 тисяч доларів і 2 тисячі євро, тобто орієнтовно 400 тисяч гривень.

На запитанні про наявність чи відсутність доходів у чоловіка Наталія поклала слухавку. Чоловік очільниці Дніпропетровської МСЕК Андрій Абраменков — ФОП. Нібито займається орендою нерухомості.

Цікаво, що у декларації Наталії чоловік є, а його доходів немає. Тож або Андрій Абраменков — дуже поганий рієлтор, або Наталія Абраменкова не до кінця розуміє правила декларування та концепцію прозорих прибутків.

Можливо, усе це майно — наслідок чесної праці родичів пані Наталії у сфері оренди майна та програмування. А вона просто вирішила декларувати тільки свою власну нерухомість. Тоді, хоч і з легкою іронією, ми тільки її й будемо враховувати.

І порівнювати будемо з офіційними доходами за минулий рік, адже до цього декларацій Наталія не подавала. Зрештою, за відсутності бізнесу, багато років працюючи лікаркою, заробляти значно більше Наталія Абраменкова раніше просто не могла.

Отже, тільки на купівлю однієї квартири їй довелось би відкладати увесь дохід на рівні 2023-го понад два роки. Не їсти, не платити комуналку і не вкладати гроші в сина.

Це не вичерпний список майнових історій посадовців МСЕК. Наприклад, керівниця МСЕК з Одеси Ольга Станіславова, яка заробляє майже 40 тисяч гривень на місяць, цього року купила Toyota C-HR Hybrid 2024 року випуску за 40 тисяч доларів.

Продовжувати справді можна довго. Але всі ці історії вочевидь складаються у потужну систему, яка будувалася і процвітала роками.

Нині Тетяна Крупа, справа якої привернула увагу до корупції у МСЕК, перебуває під вартою. Справа занадто гучна, щоби просто замʼяти й залишити Крупу без покарання.

Інші герої матеріалу — при грошах, майні та не під слідством. То ж чи до всіх дійде перевірка, а за нею — покарання?

Авторка:

Джерело: hromadske

Exit mobile version