Зростання ролі Китаю в Центральній Азії є однією з найбільш масштабних тенденцій
Зростання ролі Китаю в Центральній Азії є однією з найбільш масштабних тенденцій в регіональній геополітиці в новому тисячолітті.
Китай оголосив про свій намір стати великим гравцем в регіоні у вересні 2013 року, коли голова КНР Сі Цзіньпін під час промови в Астані представив ініціативу «один пояс і один шлях» – найбільший зовнішньополітичний проект його адміністрації. Однак, незважаючи на наявність цієї програми, залишається неясним, чи є у Китаю чіткий план щодо Центральної Азії, пише видання EurasiaNet.
На сьогоднішній день в Казахстані навчається понад однієї тисячі китайських громадян, тоді як в Китаї навчаються понад 11 тисяч казахстанців в різних університетах, авіасполучення прямо с міст Казахстану, https://tickets.kz/avia/direction/almaty/beijing. Фото: tickets.kz
Роль Пекіна в регіоні продовжує зростати, але стрункої стратегії по використанню новопридбаного впливу не проглядається. Розмови про розширення впливу Китаю в регіоні не нові. У Центральній Азії спостерігається безліч ознак зростаючої ролі Піднебесної. Місцеві ринки сповнені китайських товарів, інфраструктура будується в основному китайськими фірмами на китайські позики, а за візитами високопоставлених осіб – з Китаю в регіон або навпаки – слідують оголошення про великі угоди. Крім того, КНР грає все більш важливу роль в сфері безпеки.
Проте, Китай поводиться в регіоні обережно, або навіть нерішуче, і продовжує заявляти про першорядну роль Росії в Центральній Азії. Також Пекін намагається не вплутуватися в місцеві економічні та політичні негаразди.
Але залишається незрозумілим, чи зможе Центральна Азія скористатися цим шансом і отримати від співпраці щось більше, ніж просто транзитні мита. Ясно, що Китай вважає, що у нього є право голосу, і іноді бажає їм скористатися – як у випадку з гнівною спалахом китайського посла в Казахстані з приводу складнощів, з якими стикаються громадяни КНР при отриманні віз – але поки не цілком зрозуміло, якими Китай бачить відносини з регіоном в довгостроковій перспективі. Відкритим питанням для урядів країн Центральної Азії є те, в якій мірі вони зможуть впливати на Пекін для максимізації вигод від співпраці з Китаєм. Центрально-азійські лідери також хотіли б, щоб Китай брав більш активну участь у вирішенні питань регіональної безпеки. З огляду на, що регіон є першою зупинкою на «Економічній поясі Шовкового шляху», що є ідеологічним пріоритетом Пекіна, Центральна Азія, безсумнівно, буде і надалі фігурувати у зовнішньополітичній діяльності КНР. Але якими будуть довгострокові плоди цієї співпраці, покаже час.
Tweet