Квотування виробництва «Трамадолу» реально зменшить його широкодоступність для наркозалежних
Невід’ємною складовою наркобізнесу є отруйні та сильнодіючі лікарські засоби, зокрема трамадол, які потрапляють у незаконний обіг з хіміко-фармацевтичних підприємств, аптечних закладів, інших місць їх виробництва, зберігання і реалізації. Зокрема, цього року працівниками органів внутрішніх справ виявлено майже 3,7 тисяч фактів порушень установлених правил обігу лікарських засобів, які містять підконтрольні речовини, зокрема, трамадол. За цими фактами порушено 1,1 тисяч кримінальних справ, а з незаконного обігу вилучено 1,3 мільйона доз зазначених медпрепаратів, у тому числі майже 700 тисяч капсул трамадолу. З 20 листопада цього року на території держави походило комплексне оперативно-профілактичне відпрацювання об’єктів легального обігу та можливих місць «вуличної» торгівлі сильнодіючими та отруйними лікарськими засобами під умовною назвою «Ліки». Під час операції працівники міліції перевірили 3,8 тисяч суб’єктів господарювання і виявили понад 270 фактів порушення порядку обігу лікарських засобів у закладах охорони здоров’я та 473 факти »вуличної» торгівлі.
Так, у Вінниці на теpитоpії клінічної лікарні правоохоронці затримали 18-річного місцевого жителя, у якого вилучили 14 капсул отpуйного лiкаpського засобу «тpамадол». З’ясувалося, що дані капсули він придбав за 70 гривень у 35-річної спільниці. Під час обшуку її помешкання оперативники вилучили 2117 капсул отpуйного лiкаpського засобу «тpамадол», який вона збеpiгала з метою збуту.
За виявленими під час операції фактами порушено 192 кримінальні справи, з яких 2 – за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 318 «Незаконне виготовлення, підроблення, використання, чи збут підроблених документів на отримання наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів» КК України, 4 – за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 319 «Незаконна видача рецепта на право придбання наркотичних засобів або психотропних речовин» КК України, 20 – за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 320 «Порушення встановлених правил обігу наркотичних засобів, психотропних речовин або прекурсорів» КК України, 165 – за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 321 «Порушення встановлених правил обігу сильнодіючих та отруйних речовин» КК України.
Зокрема, на Дніпропетровщині викрито посадовців аптечного складу, які в порушення Наказів МОЗ України № 360 та № 490 не здійснювали предметно-кількісний облік отруйних та сильнодіючих лікарських засобів. З незаконного обігу вилучено 40585 доз таких засобів, з яких 6230 доз «трамадолу».
А на Донеччині працівники міліції затримали групу осіб, на чолі з директором аптеки, які займалися розповсюдженням «Трамадолу». Під час закупки та обшуку оперативники вилучили 7390 доз отруйного лікарського засобу «Трамадол» та 100 пігулок димедролу призначених для незаконної реалізації. Відносно посадових осіб, які займалися підприємницькою діяльністю з порушенням Ліцензійних умов на право здійснення обігу підконтрольних речовин складено 187 адмінпротоколів.
Тож, висновок очевидний: незаконний обіг сильнодіючих лікарських засобів, зокрема трамадолу безпосередньо пов’язаний із недосконалою законодавчою базою. Саме через правове неврегулювання ці «солодкі» капсули практичне безперешкодно доступні для наркоманів. У зв’язку з цим керівництвом МВС України 6 грудня цього року днями направлено Президентові України Віктору Ющенку листа із проханням сприяти у вирішенні питання щодо квотування виробництва отруйного лікарського засобу «Трамадол».
Сергій Пархоменко, Людмила Баранівська, ДЗГ МВС України
Tweet