Минулого року «кредитні махінатори» обікрали громадян більш як на 132 мільйони гривень

Як повідомили УК в Департаменті зв’язків з громадськістю МВС України, упродовж 11 місяців минулого року слідчі органів внутрішніх справ розслідували 62 кримінальні справи, пов’язані з незаконною діяльністю працівників кредитних спілок. Закінчено розслідування і направлено до суду 19 справ, у яких до кримінальної відповідальності було притягнуто 56 осіб. У закінчених кримінальних справах було встановлено, що своїми злочинними діями службові особи кредитних спілок спричинили збитки на суму понад 132 мільйони гривень. Відшкодовано 3,5 мільйона гривень. Крім того, накладено арешт на майно обвинувачених на загальну суму понад 24 мільйони гривень. 

Так, у березі минулого року Головним слідчим управлінням МВС України було завершено розслідування кримінальної справи за ч. 5 ст. 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. З ст. 365 (Перевищення влади або службових повноважень), ч. 2 ст. 366 (Службове підроблення), частинами 2, 3 ст. 358 (Підроблення документів, печаток, штампів та бланків, їх збут, використання підроблених документів) Кримінального кодексу України стосовно п’ятьох осіб. Зловмисники, діючи як організована злочинна група, заволоділи коштами більше трьох тисяч вкладників кредитної спілки «Алчевська» на суму понад 55 мільйонів гривень. Наразі ця справа знаходиться на розгляді в Алчевському міському суді Луганської області.

У травні минулого року слідчим управлінням ГУМВС України в Одеській області було завершено розслідування кримінальної справи за обвинуваченням чотирьох працівників кредитної спілки "Одеська обласна спілка військовослужбовців та співробітників силових структур «Співдружність» в учиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Зловмисники упродовж 2006 – 2007 років, зловживаючи своїм службовим становищем, заволоділи коштами цієї спілки на загальну суму близько 15 мільйонів гривень. Стосовно двох зловмисників обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту, а щодо інших двох – підписку про невиїзд.

У червні минулого року слідчим управлінням ГУМВС України в Автономній Республіці Крим було завершено розслідування кримінальної справи за обвинуваченням керівника підрозділу кредитної спілки "Південна" у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 (Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом) Кримінального кодексу України. Вона упродовж 2003 – 2008 років привласнила кошти 256 вкладників на загальну суму понад десять мільйонів гривень.

Євпаторійським міським судом Автономної Республіки Крим розглянуто кримінальну справу стосовно керівника цієї спілки та визнано її винною в учиненні інкримінованих їй злочинів і призначено їй покарання у вигляді позбавлення волі строком на дев’ять років та шість місяців.

Крім того, слідчим управлінням ГУМВС України у Львівській області закінчено розслідування кримінальної справи за ч. 4 ст. 190 (Шахрайство), ч. 5 ст. 191, частинами 2, 3 ст. 358 Кримінального кодексу України стосовно трьох працівників кредитної спілки "Християнська злагода". Вони упродовж 2006 -2008 років заволоділи коштами кредитної спілки на суму понад 18,8 мільйона гривень. Всім трьом зловмисникам було оголошено про закінчення досудового слідства. Наразі вони та їх захисники знайомляться з матеріалами кримінальної справи.

Станом на 1 грудня минулого року у залишку знаходилося 40 кримінальних справ про злочини, учинені службовими особами кредитних спілок. Серед них є такі, що мають значний суспільний резонанс.

Так, Головним слідчим управлінням МВС розслідується кримінальна справа, яка була порушена ще у листопаді 2008 року слідчим відділом Шевченківського РУ ГУМВС України в місті Києві за ознаками злочину, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України. Як з’ясувалося, службові особи товариства з обмеженою відповідальністю "Кінгз Кепітал", приватного підприємства "Кінгз Кепітал", кредитної спілки "Бізнеспартнерство" і Всеукраїнської громадської організації "Духовність та Благополуччя" заволоділи коштами більше 2,7 тисяч громадян України на загальну суму 75 мільйонів гривень. Ці гроші забиралися у громадян під виглядом ефективного розміщення коштів шляхом укладення договорів комісійної винагороди, цільового членського внеску та платіжної вимоги.

Як правило, злочини, пов’язані з незаконною діяльністю службових осіб кредитних спілок, документуються та виявляються працівниками підрозділів по боротьбі з економічною злочинністю, якими і здійснюється подальше оперативне супроводження їх розслідування.

Варто зазначити, що при документуванні та розслідуванні подібних злочинів виникають деякі проблемні питання. Так, наприклад, не завжди належним чином бувають зібрані матеріали дослідчих перевірок, особливо це стосується документального дослідження руху коштів, якими заволоділи винні особи.

Бувають такі випадки, коли всупереч вимогам наказу Міністерства внутрішніх справ матеріали дослідчих перевірок за такими злочинами передають не слідчим органів внутрішніх справ, а до органів прокуратури.

Потребує вдосконалення також і взаємодія слідчих та працівників підрозділів боротьби з економічною злочинністю як на стадії збирання матеріалів, так і під час розслідування, зокрема, щодо надання конкретних вказівок та їх повного і якісного виконання в установлені законом строки.

Дуже часто розслідування таких кримінальних справ затягується у часі. Це обумовлено тим, що у справах цієї категорії велика кількість ошуканих громадян, яких, відповідно до кримінально-процесуального законодавства, необхідно визнати потерпілими, допитати як потерпілих, визнати цивільними позивачами, провести велику кількість бухгалтерських, почеркознавчих та інших експертиз тощо.

 

ДЗГ та МД МВС України

You may also like...