Данія та Україна підписали безпекову угоду

Цьогоріч Україна має отримати від данців підтримки на 1,8 млрд євро.

Данія підписала двосторонню безпекову угоду з Україною, повідомив президент Володимир Зеленський. Договір передбачає підтримку українців на суму 168 млрд євро в цьому році.

Документ підписали під час перебування голови уряду Данії Метте Фредеріксен в Україні. Данія стала четвертою країною, яка поставила підпис під двосторонніми гарантіями безпеки для України.

“Сильний документ, який підтверджує непохитну підтримку Данією нашого народу. Зокрема, на суму щонайменше 1,8 млрд євро в поточному році. Данія також підтримуватиме зусилля із забезпечення цілісного потенціалу F-16 через авіаційну коаліцію: надання винищувачів, боєприпасів, тренажерів, навчання, обслуговування”, – сказав Зеленський.

Безпекові гарантії: чого прагне Україна

За дорученням Володимира Зеленського весною 2022-го була створена Міжнародна робоча група з питань гарантій безпеки, яку очолили Андерс Фог Расмуссен і Андрій Єрмак. У вересні 2022 група презентувала Київський безпековий договір.

У липні 2023, на спільній пресконференції з генеральним секретарем НАТО, президент Володимир Зеленський сказав, що Україна потребує отримання безпекових гарантій перед тим, як вона стане членом Альянсу. Ці гарантії мають бути не “замість НАТО”, а на шляху до нього, наголосив він. Президент сказав, що зараз реальних юридичних гарантій безпеки від партнерів держава не має, тож це може стати першим юридичним документом. А потім Україна може отримати окремі гарантії з окремими країнами-гарантами. У цих документах пропишуть конкретні речі, яких Україні не вистачає, наприклад, ППО, авіації – і підписанти гарантій працюватимуть над тим, аби закрити ці потреби. До цього документу можуть долучитися не лише члени G7, а й інші країни, хоча від початку документ орієнтований саме на “Велику сімку”.

У липні країни Group of 7 підписали декларацію про довгострокові гарантії безпеки та економічну підтримку України. Підписанти сприятимуть реформам, які потрібні для членства України у НАТО. Наступним кроком є укладення двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами. Докладно про це – в матеріалі “Гарантії безпеки від G7. Реальний успіх України”.

5 грудня у Києві представники ЄС та Міноборони визначили дев’ять пріорітетів довгострокових гарантій безпеки для України. Серед іншого, йдеться про співпрацю ЄС з українською оборонною промисловістю.

12 січня першу безпекову угоду Україна підписала з Великою Британією. Сторони уклали “Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії”. Він діятиме десять років і може бути продовженим. Більше про договір – тут: “Оборонна угода з Великою Британією. Позитивний старт”.

16 лютого Німеччина стала другою країною, яка підписала угоду про безпекові гарантії. Того ж дня такий документ підписала і Франція. // LB.ua

You may also like...