За останні кілька місяців Тодуров двічі відвідав передачу HARD на телеканалі ZIK, а наприкінці лютого цей же канал записав з ним інтерв’ю. Журналісти VoxUkraine розібралися, наскільки компетентно хірург коментував підняті питання. Спойлер – взагалі не компетентно.
Борис Тодуров – особистість неоднозначна. З одного боку він відомий український кардіохірург, заслужений лікар України та директор Інституту серця МОЗ (і на цьому перелік його офіційних регалій не закінчується). Першим в Україні провів кілька складних операцій, а в 2017 році навіть були чутки, що він може стати Міністром охорони здоров’я.
Але є й інший бік цієї медалі.
Поїздка в 2014 році до вже окупованого Криму оперувати матір Сергія Аксьонова – одного з найвідоміших колабораціоністів з Росією. Численні звинувачення в корупції від колишньої в.о. обов’язків міністра МОЗ Уляни Супрун та журналістів-розслідувачів. А на початку 2017 року Тодуров звинуватив Супрун у відсутності ліків в Інституті серця. Між ним та МОЗ зав’язалася інформаційна війна. VoxCheck у той час перевірив два основних матеріали цього конфлікту, й результати виявилися невтішними саме для Бориса Тодурова – в його словах майже не було правди. Детальніше в матеріалі Медичний VoxCheck: Тодуров vs Міністерство охорони здоров’я.
В цьому матеріалі ми зібрали найяскравіші та найдивніші його заяви на телеканалі ZIK за останні 4 місяці та перевірили їх.
МАНІПУЛЯЦІЯ
«Тариф на операцию на сердце выставлен 22 тысячи 600 с чем то там гривен. Операция на сердце. Реальная ее стоимость, по нашим расчетам, которые мы считаем, где то примерно 250 тысяч. Себестоимость. По расходным материалам, если туда включены все расходные материалы, то это где то 250 тысяч. НСЗУ выставляет нам тариф 22 тысячи». 29/02/2020 (1:00 – 1:30)
По-перше, в постанові Кабміну (сторінка 6) прямим текстом зазначено, що в тариф НЕ включено вартість лікарських засобів, медичних виробів та витратних матеріалів.
По-друге, не ясно, як саме Тодуров рахував вартість операції у 250 тисяч. Наприклад, представник інституту Амосова називав цифри – 100-120 тисяч гривень – вдвічі нижче названих Тодуровим.
ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ
«Средний возраст жизни сегодня мужчин 62 года» 12/02/20 (9:44-9:47)
Середня тривалість життя чоловіків в Україні 67 років.
МАНІПУЛЯЦІЯ
«Противоэпидемиологические мероприятия осуществляют во всех странах определенные службы. В Украине несколько лет назад службу, санстанцию так называемую закрыли. И с тех пор с эпидемиями борются энтузиасты» 12/02/20(13:21-13:38)
Функції по боротьбі з епідеміями після ліквідації санепідемстанції покладено на Центри громадського здоров’я.
НЕПРАВДА
«Говорят что вакцины (проти коронавірусу – прим. ред) есть. Их пока некоторые даже завозят нелегально, потому что в Украине их не было до недавнего времени, до недавних пор. Я знаю, что некоторые частные клиники завозят какие-то вакцины и уже где их используют». 12/02/20 (16:53 – 17:07)
Ні. На даний момент не існує жодного підтвердження існуванню вакцини від коронавіруса. Більше того, розробка і масове виробництво вакцин займуть від 12 до 18 місяців.
НЕПРАВДА
«Судя по проценту смертности смертности такого вируса в мире еще не было. С такой летальностью, как сейчас» (коронавірус – прим. ред.) 12/02/20(18:02-18:12)
Це неправда. Смертність від коронавірусу коливається в межах 2-3%, переважно серед людей похилого віку. Це значно нижчий рівень смертності, ніж від вірусу Ебола (40,4%), респіраторного синдрому MERS (34,4%) чи вірусу SARS (9,6%).
Довідково: Зараз рано говорити про остаточний відсоток смертності від вірусу, адже його поширення ще триває. В результаті смертність може зрости (як, наприклад, це сталося з SARS – доки епідемія тривала, смертність фіксувалася на рівні 2-3 відсотків, але по закінченню епідемії зросла до 9,6%), а може і впасти, коли стане зрозуміло скільки людей вилікувалися навіть не звернувшись до лікарні.
НЕПРАВДА
«Домой сегодня лечащие врачи не ходят, на прием попасть проблематично, температура 40 – скорую не вызвать» 12/02/20(22:50-22:56)
Зараз швидка приїжджає на виклики. В тому числі і при підвищеній температурі. Завдяки електронній системі на прийом можна записатися як онлайн так і звичним способом – в самій лікарні. Лікарі ходять на виклик за персональною домовленістю. Варто розуміти, що якщо лікарі будуть ходити на кожен виклик, то кількість пацієнтів яких вони обстежать буде набагато меншою.
Довідково: 22 травня 2019 р. Кабінет Міністрів України ухвалив концепцію розвитку екстреної медичної допомоги. Екстрена та невідкладна меддопомога – поняття не тотожні.
Екстрена допомога виїжджає коли є загроза життю. Невідкладна – у випадку коли загрози для життя немає, проте є для здоров’я. Поняття планують розділили задля ефективного реагування на випадки, що можуть мати летальні наслідки.
Окрім того швидка приїжджає далеко не тільки у випадках високої температури.
Лише при ГРЗ швидка може не відвідати пацієнта. Передбачається, що пацієнт може самостійно дістатися до лікарні. Така практика поширена у західних країнах – зокрема у Скандинавських країнах, Прибалтиці, Великій Британії, Німеччині та інших.
ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ
«Супрун придумала главному герою (фильма “Наші котики” – ред.), самому негативному герою, именно такое имя Тодуров Борис Михайлович». 12/02/20(26:46-22:54)
В фільмі є герой Борис Тодуров, але він не є головним негативним героєм стрічки і нечасто з’являється у кадрі.
НЕПРАВДА
«Это соросовский фонд – “Horizon Capital”, который скупает все крупнейшие клиники частные» (этот фонд принадлежит некой девушке из Канады, которой поставлена задача скупить медицинские учреждения в Украине – ред.). 12/02/20 (31:05-31:11)
Задачею «Horizon Capital» є підтримка підприємців та бізнес-середовища в Україні. Фонд не скуповував усі приватні клініки, а лише інвестував в МС «Добробут» та клініку «Борис» і має пакети їхніх акцій.
Одним із засновників «Horizon Capital» є Олена Кошарна. Вона і справді народилась в Канаді. Але вже понад 26 років живе і працює в Україні. Кошарна посідає керуючу посаду у фонді американського уряду (Western NIS Enterprise Fund).
Ми не знайшли свідчень про те, що якийсь із фондів Сороса має частку в капіталі «Horizon Capital».
ПРАВДА
«Реально добавили 10% (у бюджеті на 2020 рік на охорону здоров’я – ред.) к тому, что было». 21/10/19 (3:15-3:18)
На момент цього твердження на охорону здоров’я в бюджеті на 2020 рік додали 11% порівняно з 2019 роком, тому вердикт – правда.
МАНІПУЛЯЦІЯ
«За 5 лет Украина потеряла почти 3 млн пенсионеров. С 13 до 10 миллионов уменьшилось. Это ж люди не выехавшие за границу, это умершие» 21/10/19 (7:27-7:37)
З 2014 до 2019 року кількість пенсіонерів знизилася з 13,5 мільйонів до 11,5 мільйонів. По-перше – це 2 мільйони, а не «майже три». По-друге, не всі ці люди померли. Це передусім наслідок того, що з 2015 року Держстат наводить дані без урахування Криму та ОРДЛО. Додатково треба розуміти, що частина з пенсіонерів 2019 не була пенсіонерами у 2014 році
НЕПРАВДА
«Есть какая-то е-хелс принадлежащая частным людям, в котором находятся данные 20 млн людей – персональные данные. Это противоречит закону о сохранении персональных данных». 21/10/19 (9:46-9:59)
Функціонування системи e-Health забезпечується завдяки Національній службі здоров’я України, а адмініструє дані та контролює систему державне підприємство «Електронне здоров’я».
Крім того, персональні дані пацієнтів збираються лише за їх письмової згоди, а в системі обробляються лише так звані «нечутливі» дані – паспортні дані, індивідуальний податковий номер, адреса проживання. Ці дані надаються для отримання більшості послуг в Україні, наприклад у банках чи соціальних службах.
НЕПРАВДА
«Счетная палата уже все посчитала и вынесла свой вердикт, что это невыгодно, что это опасно» (купувати ліки за допомогою міжнародних організацій – прим. ред.) 21/10/19 (21:08-21:14)
У звіті Рахункової палати зазначено, що хоча у сфері закупівель корупційні ризики повністю не усунено, але передача закупівель міжнародним організаціям економить 40% бюджетних коштів.
Довідково: Для МОЗ ліки закуповують міжнародні організації. Як наприклад, UNICEF, Програма розвитку ООН та компанії Crown Agents. Ці державні закупівлі почалися в 2015 році. А у вересні 2019-го парламент продовжив міжнародні закупівлі медикаментів ще на два роки. Проте зараз частину закупівель, які виконували міжнародні організації, уже передано Державному підприємству «Медичні закупівлі». За кілька років це підприємство здійснюватиме всі закупівлі ліків за державними програмами.
Автори: Максим Скубенко, Вероніка Хорольська, Анастасія Іванцова, Світлана Сліпченко; VoxUkraine
Від “УК”:
Нагадаємо нещодавно директор Інституту серця Борис Тодуров розповів, що скандальний “психотерапевт”-шарлатан Анатолій Кашпіровський нібито вилікував його від болю в спині за п’ять хвилин.
Повідомлення про «чудесне зцілення» Тодуров оприлюднив на своїй сторінці в Facebook.
«За п’ять хвилин зняв мені біль у спині, від якої я страждав протягом останнього місяця. Мене – закоренілого скептика, важко чимось здивувати, але тут справді відбулося чудесне зцілення. Ось така приємна зустріч», – написав під відео Тодуров.
Він пояснив, що Кашпіровський приїхав в Інститут серця і за допомогою невеликої маніпуляції допоміг лікарю позбутися хворобливих відчуттів.
У свою чергу Кашпіровський зазначив, що процедура, яку він застосував, повинна залишитися таємницею.