Справа про шахрайство Гримчака: що відомо на даний момент

Справа про шахрайство Гримчака: що відомо на даний момент

Заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака та «його помічника» затримали 14 серпня. За повідомленням СБУ, НАБУ та Генпрокуратури, його звинувачують у вимагання 1,1 мільйона доларів хабаря.

Реакція самого Гримчака на звинувачення правоохоронців наразі невідома. Його ж дружина називає кримінальне провадження «політичним замовленням». Вже увечері 15 серпня Юрію Гримчаку оголосили підозру в шахрайстві в особливо великих розмірах, зазначає Радіо Свобода.

Коли і за що затримали?

14 серпня ​Служба безпеки України повідомила, що заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та «його помічник» затримані в справі про вимагання 1,1 мільйона доларів хабаря за нібито сприяння в ухваленні рішень особами, уповноваженими на виконання функцій держави.

«Під час одержання частини коштів у розмірі 480 тисяч доларів вони були затримані «на гарячому», – розповіли в СБУ.

Їм інкримінують злочин, передбачений статтею 190 Кримінального кодексу України (шахрайство).

Як пояснили у відомстві, кримінальне провадження розслідує спільна слідча група у складі представників НАБУ, СБУ та управління спеціальних розслідувань ГПУ.

Дані генпрокурора

Генеральний прокурор України Юрій Луценко (у 2002-2005 роках Гримчак був його помічником у парламенті) повідомив у Facebook, що заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрій Гримчак та «його помічники» вимагали хабар за вплив на рішення судів та чиновників Міністерства культури.

«Негласні слідчі дії свідчать, що він та його помічники вимагали кошти за вплив на рішення судів та чиновників Мінкультури для прийняття замовлених рішень. Соромно за нього», – написав Луценко.

Так, це правда. ГПУ та слідчі СБУ і НАБУ затримали за шахрайське заволодіння понад 1 млн дол мого колишнього помічника і…

Geplaatst door Юрій Луценко op Woensdag 14 augustus 2019

Реакція Міністерства культури

Міністерство культури України заявляє про непричетність своїх посадових осіб до справи щодо вимаганням хабаря з боку заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Юрія Гримчака і «його помічника».

«З 1 січня 2019 року, зі вступом в дію змін до чинного законодавства, на період до затвердження у встановленому порядку історико-архітектурного опорного плану, Мінкультури не має жодних правових підстав погодження будь-якого нового будівництва на території історично населених місць, у тому числі, м. Києва», – йдеться в роз’ясненні міністерства.

Тому будь-які звинувачення чи підозри щодо зловживань з питань містобудівних перетворень працівниками Мінкультури є «безпідставними, надуманими та такими, що не базуються на жодній з норм права». Крім того, вказується, що міністерство не погоджує проєкти будівництва чи реконструкції будівель в історично населених місцях, у тому числі в Києві.

Реакція МінТОТ

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій повідомило Радіо Свобода, що затримання не пов’язане з виконанням Гримчаком посадових обов’язків заступника міністра.​ У відомстві наголосили, що в них немає посади «помічник заступника міністра». Другий затриманий нібито не має стосунку до міністерства.

«За інформацією, яка є в розпорядженні МТОТ, затримання Юрія Гримчака не стосується його роботи в МТОТ і не пов’язане з виконанням ним посадових обов’язків як заступника міністра. Більше того, повідомлення в ЗМІ щодо затримання «помічника заступника міністра» також не є коректним, оскільки у штатному розписі міністерства немає посади «помічник заступника міністра». Згадана в ЗМІ особа не є працівником МТОТ», – заявили у міністерстві.

Дружина Гримчака говорить про «політичне замовлення»

Реакція самого Юрія Гримчака, який працює на посаді заступника голови МінТОТ з березня 2017 року, на звинувачення правоохоронців наразі невідома.

За словами його дружини Юлії Гримчак, посадовця затримали близько 21:40, коли він вийшов до магазину. Вона стверджує, що вперше чує про хабар, який інкримінують її чоловіку. Жінка називає кримінальне провадження «політичним замовленням».

За словами Юлії Гримчак, другий затриманий – її брат.

Прокурор: Гримчаку оголосили підозру в шахрайстві, 16 серпня суд обере запобіжний захід

У четвер увечері Юрію Гримчаку оголосили підозру в шахрайстві в особливо великих розмірах, повідомив прокурор Денис Іванов біля будівлі ізолятора тимчасового тримання.

За його словами, 16 серпня суд почне обирати запобіжний захід підозрюваним. Він не виключив, що це відбуватиметься в Чернігові.

«Бралися кошти на вплив окремих міністерств Кабінету міністрів на погодження проєктів будівництва та реконструкції будівель та споруд. Це було одне з питань. Інше питання – вирішення цивільного позову у Верховному суді», – розповів прокурор.

Представники заступника міністра відкидають звинувачення, висунуті правоохоронцями.

Версія НАБУ

У Національному антикорупційному бюро України оприлюднили деталі слідства у справі про затримання заступника міністра з питань тимчасово окупованих територій Юрія Гримчака та його «помічника», вказавши, що посадовець, за даними слідства, обіцяв за грошову винагороду сприяння у суді приватному підприємству та пропонував «послуги» із забезпечення погодження проектної документації.

Як встановило слідство, представник інтересів приватного ТОВ під час спілкування із заступником міністра з питань ТОТ повідомив про проблему, вирішення якої належить до сфери компетенції судової гілки влади. Вказане ТОВ потребувало консультації з приводу розгляду цивільної справи щодо стягнення боргу з іншого приватного підприємства на його користь. На це звернення заступник міністра з питань ТОТ повідомив, що за грошову винагороду у розмірі 100 тис. дол. США, використовуючи свої зв’язки, зможе забезпечити прийняття необхідного судового рішення. Зі слів посадовця, він нібито мав звернутися до заступника Генерального прокурора, щоб остання вплинула на голову Касаційного цивільного суду (у складі Верховного Суду), який, у свою чергу, може вплинути на суддів цього ж суду.

У подальшому сума неправомірної вигоди була зменшена до 80 тис. дол. США. Після одержання першої частини неправомірної вигоди в сумі 50 тис. дол. США заступник міністра та його «помічник» розподілили кошти між собою. Другу частину у сумі 30 тис. дол. США їм було передано 14 серпня 2019 року.

У той же час в одній з розмов із заступником міністра представник ТОВ розповів йому про проходження товариством складної процедури погодження дозвільних документів на здійснення будівельних робіт на земельних ділянках у Києві, які відповідно до Закону України «Про охорону культурної спадщини» належать до пам’яток культурної спадщини. Дізнавшись про це, заступник міністра запропонував свої «послуги»  із забезпечення погодження проектної документації за грошову винагороду у розмірі 1 млн дол. США. Як запевняли учасники корупційної схеми, вказана сума начебто мала бути розподілена між керівниками та службовими особами виконавчих органів влади, серед яких: Міністерство культури України, Міністерство юстиції України, Український державний інститут культурної спадщини, Київська міська державна адміністрація та інші.

Після одержання частини грошових коштів у сумі 450 тис. дол. США. та 30 тис. дол. США від представників ТОВ і було затримано «на гарячому» заступника міністра з питань ТОТ, а також його «помічника».

За результатами здійснених обшуків виявлено та вилучено всю суму неправомірної вигоди, одержаної 14 серпня 2019 року, а також частину одержаної раніше.

Детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні у складі спільної слідчої групи з представників Управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України та Служби безпеки України за процесуального керівництва прокурорів відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини спеціальної категорії ГПУ з липня цього року.

УК

Читайте также: