Site icon УКРАЇНА КРИМІНАЛЬНА

Гроші на відбудову села, де рашисти вчинили один з наймасовіших воєнних злочинів, схоже прикарманили

Село Ягідне Чернігівської області, яке постраждало від вторгнення та окупації росіян, не відновлять у цьому році, як обіцяли. Стела біля підвалу школи, де росіяни утримували ягіднянців протягом 27 днів. Суспільне Чернігів
Село Ягідне Чернігівської області, яке постраждало від вторгнення та окупації росіян, не відновлять у цьому році, як обіцяли. Стела біля підвалу школи, де росіяни утримували ягіднянців протягом 27 днів. Суспільне Чернігів

У жовтні 2023 року Державне агентство відновлення розпочало капітальний ремонт пошкодженого житла у селі Ягідному, що за 15 кілометрів від Чернігова і де російські окупанти у березні 2022-го майже місяць утримували людей як живий щит у тісному шкільному підвалі: без доступу до нормальної їжі, води та туалету.

Відновлення Ягідного — один з найважливіших проєктів Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України. Його почали з утеплення фасадів багатоквартирних будинків та заміни й ремонтів покрівель у приватних садибах. Минув рік, а роботи тривають. У Службі відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області кажуть: зробили лише 30% від запланованого. Підрядники та замовник повідомляють, що немає фінансування, а жителі Ягідного скаржаться, що будівлі знову ремонтуватимуть, коли почнуться дощі та зима.

Редакція розслідувань Суспільного, яка торік викрила російського воєнного злочинця, відповідального за жорстоке поводження з ягіднянцями, взялася з’ясовувати, що сталося з грошима на відбудову Ягідного.

Гучна презентація концепції відновлення після деокупації

У березні 2022 року Ягідне окупували російські війська. Під час активної фази бойових дій у селі зруйнували або пошкодили 101 приватний та 17 багатоквартирних будинків.

Після деокупації, Ягідне ще у 2022-му взялися відбудовувати волонтери з добровольчого будівельного батальйону “Добробат”: заміняли в будинках вікна, двері, перекривали дахи, відновлювали паркани.

У 2023-му Ягідне потрапило у перелік населених пунктів, які мають відновити у межах державного експериментального проєкту з комплексної відбудови. Йшлося не лише про відновлення зруйнованої інфраструктури, але й про новий архітектурний простір у єдиному дизайн-коді. У центрі села замість згорілого будинку культури планували збудувати новий, з бомбосховищем. А на місці напівзруйнованої школи — меморіал.

12 червня 2023-го жителям села презентували концепцію відбудови у чотири етапи. Відновлення житла входило до першого, який є найбільшим: ремонт 118-ти будинків (заміна покрівлі, вікон та вхідних дверей, утеплення). На другому етапі мали б провести реконструкцію вулиць, на третьому та четвертому — будівництво музею та громадської будівлі з облаштуванням місцевого парку.

Будують у дощ, поставили “страшні” паркани

Координаторами експериментального проєкту є Мінінфраструктури та Державне агентство відновлення (далі — агентство відновлення). Останнє також є головним розпорядником бюджетних коштів.

Тендерами на відбудову Ягідного займався регіональний підрозділ агентства відновлення — Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області. Закупівлі розпочали у жовтні 2023 року. За умовами тендерів, роботи мали б завершити до кінця 2024-го.

Проте розпочавши пізньої осені 2023-го, у квітні 2024-го роботи зупинили до жовтня. Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області на наш запит відповіла, що цього року їх не завершать. Додали, що до підрядників претензій немає, як і нарікань від ягіднянців щодо виконання робіт. Мовляв, проблема — у фінансуванні.

Проте у розмові з журналістами Суспільного жителі Ягідного скаржаться якраз на якість роботи. Розповідають, що деякі підрядники утеплювали будинки в сезон дощів та зимою.

Ольга Меняйло, мешканка багатоквартирного будинку на вулиці Дружби, 10 у Ягідному, розповідає:

— Коли минулого літа приїжджав до нас у село Мустафа Найєм (ексдиректор агентства відновлення — ред) з командою і збирали збори, де обговорювали відбудову села, він сказав, що все село відбудують. Вони показували проєкти. Все було гарно. Але одна умова: ми всі повинні були підписати договір про передачу прав контролю за відбудовою їм. Це було завуальовано тим, що нам не доведеться нічим займатися, можемо спокійно ходити на роботу, все буде робитися централізовано. Тепер же в цій відбудові повний безлад, а ми не можемо ні на що впливати.

Перекривали хати кому вже два рази, а хтось досі чекає. Тендер з утеплення виграли різні фірми. З них нормально працює лише одна, чернігівська. Торік почали утеплення в кінці осені. В усіх інструкціях з утеплення мінеральною ватою пишуть, що в цей період не можна цього робити.

Наш будинок робила якась київська контора (ремонтом займається бучанське товариство “Будвендор” — ред). Бригади змінювалися три рази, бо їм не платили. У нас до цього було зроблене утеплення, ми з чоловіком робили його своїми руками за всіма правилами. Вони його ледве віддерли. Дивитися на їхню “халтуру” не було сили.

Вигляд будинку на Дружби, 10. Cуспільне

Як би там не було, до весни обклали мінватою і прибрали риштування. Сказали, що все інше будуть робити, коли будуть гроші. І що фарбувати треба лише у теплу погоду. І ось наче гроші з’явилися. Чернігівська фірма почала доводити свої будинки до фінального стану: штукатурять, кладуть підвіконня, чіпляють відливи, утеплюють. Інших не видно. Чекають дощів і морозів?

А ще тоді на зборах обіцяли зробити паркани у селі, показували картинки. Серед літа почали їх робити у провулку, що біля клубу. Зробили височенний паркан з суцільного металопрофілю, як у містах будівництво огороджують. Темно-сірого кольору — наче якусь тюрму огородили. Не бачила в селі жодної людини, кому б це подобалось. Тепер моторошно і небезпечно тим провулком ходити і їздити, бо не видно транспорту, що може їхати з прилеглих вулиць. Страшно, якщо таке зроблять на все село.

Валентина Руденко, ще одна жителька Ягідного, розповіла таке:

— Я проживаю на вулиці Дружби, 11. Наш будинок розпочали робити пізньої осені 2023-го і досі він не зроблений. У вересні цього року знову приїхали будівельники, які робили наш будинок, я вже зраділа, думала, закінчать. Але ні. Сказали, нема коштів на наш будинок. А у нас одна сторона будинку — від вулиці — зроблена, приклеєна мінвата. А з двору нічого не робили. А ще робили у дощі, тулили мінвату на мокрі стіни.

Будинок на Дружби, 11, який утеплили не повністю. Cуспільне

— Влітку була тиша, ніхто нічого не робив, тому що не було фінансування. Зараз буквально десь тиждень тому відновили фінансування і знову заїхали будівельники, щось почали робити. Мабуть, чернігівські. Люди не задоволені тому, що влітку, коли була нормальна температура, не було вологи, можна було утеплювати будинки. А зараз осінь, зима і знову починаються мокрі роботи: штукатурка, фарбування фасадів і таке інше. Плюс, будинки, які були знищені вщент, майже не відбудовані, — говорить місцевий сільський депутат Валерій Польгуй.

Ягідне “розділили” три підрядники

Перший тендер на ремонт чотирьох багатоквартирних будинків на вулиці Дружби3, 5, 6 та 10 — тобто й того, де мешкає Ольга Меняйло — у Ягідному оголосили 6 жовтня 2023-го. Переможцем визначили ТОВ Будвендор”. Цінова пропозиція переможця була рівною очікуваній вартості — 4 мільйони 744 тисячі гривень.

Вигляд будинку №5 на вулиці Дружби станом на жовтень 2024 року. Cуспільне

Зареєстрована компанія у Бучі Київської області на Марію Стрелко з Ірпеня. Жінка також є директоркою цього товариства. Крім Ягідного, “Будвендор” ремонтує дитячий садок “Лісова казка” у селищі Гончарівському, а також реконструює їдальню Іванківського ліцею на Чернігівщині.

Через тиждень після першого тендеру оголосили ще дві закупівлі: для ремонту решти багатоквартирних будинків на вулиці Дружби — з 4-го по 17-й. Договори підписали з БПП “Фірма “Номінал” на 10 мільйонів 842 тисячі гривень.

Розпочатий ремонт будинку №6 на вулиці Дружби. Cуспільне

“Номінал” також переміг у тендері на ремонт багатоквартирних будинків на вулиці Лісовій у Ягідному: №№ 1, 3, 5 та 7. На це передбачили майже 6 мільйонів гривень.

Ця компанія належить Петру Шаговці з Чернігова, а керує нею його син Володимир Шаговка. Фірмі понад 28 років, вона займається будівництвом та пов’язаною з цим діяльністю.

Частково відремонтований багатоквартирний будинок на вулиці Лісовій. Cуспільне

За місяць індивідуальні будинки №1 та №8 на вулиці Дружби включили у тендер разом з індивідуальними будинками на Яблуневій, Вишневій, Лісовій та Космонавтів. Договір підписали з третім підрядником — україно-європейською фірмою “Діамант”. Цей київський підрядник отримав усі замовлення на ремонт індивідуальних будинків у Ягідному. Загальна сума укладених договорів — 57 мільйонів 823 тисячі гривень.

Товариство “Україно-європейська фірма “Діамант” зареєстровано у Києві, керує ним Олександр Мальцев. Фірмою порівну володіють Ігор Платонов з Броварського району та Зоряна Жупан з Києва.

Паркани — не такі, бо візуалізація була “орієнтовна”

Щодо парканів, то їх у Ягідному встановлює вінницьке ТзОВ “Група компаній “Автострада” бізнесмена Максима Шкіля. З товариством у грудні 2023 року підписали договір на капітальний ремонт вулично-дорожньої мережі на майже 79 з половиною мільйонів гривень. До робіт включено і встановлення парканів.

Ми зателефонували директорові товариства Анатолію Вакару, щоб запитати, чому у селі почали встановлювати саме такі паркани, однак він на дзвінки не відповів.

Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області пояснила, що спочатку архітектурне бюро АІММ безкоштовно на волонтерських засадах розробило та представило жителям загальне бачення того, яким може стати населений пункт після відновлення. У концепції, кажуть у службі, були орієнтовні візуалізації. Потім проводили громадські слухання, на яких місцевим роздали анкети-опитувальники щодо колірної гами населеного пункту. І на основі цього розробляли проєктно-кошторисну документацію, яка пройшла державну експертизу. Згідно з нею оголосили тендери.

За твердженням служби, ягіднянці самі обрали сірі та графітові відтінки. А “паркани замовлені відповідно до дизайн-коду, який обрали місцеві жителі шляхом анкетування”.

Фінансування експериментального проєкту зупинилось

За умовами тендерів, всі роботи мали б закінчити до кінця 2024 року. Ми зателефонували до директорів товариств-підрядників, які підписали договори на відновлення житлових будинків в Ягідному. Усі вони сказали одне: зупинилися, бо держава припинила оплати за виконану роботу.

Водночас директорка фірми “Будвендор” Марія Стрелко каже, що за роботи у дитячому садку та ліцеї, які вони ремонтують на Чернігівщині, оплачують вчасно.

На наш запит Служба відновлення в Чернігівській області повідомила, що фінансування немає, тому що Кабінет Міністрів України не затвердив його на 2024 рік.

Ми озвучили директорам товариств-підрядників скарги ягіднянців. І Марія Стрелко, і Володимир Шаговка, і Олександр Мальцев заявили, що їхні будівельники не утеплювали будинки у дощ чи в зимовий період. Хоча працювали фактично з осені 2023-го до весни 2024-го.

Марія Стрелко уточнила, що вони, наприклад, утепляли будинок після того, як волонтери вже перекрили дахи. І оскільки скат даху був коротшим, ніж по проєкту, після утеплення дощова вода могла потрапляти під утеплювач. Але, за її словами, вони намагаються усувати такі недоліки.

Володимир Шаговка з “Номіналу” переконував, що до його робітників претензій не було. Олександр Мальцев з “Діаманту” теж запевняв, що вони працюють “за усіма стандартами якості”.

Куди поділись кошти

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №823 від 04.08.2023 року на відновлення житлових будинків в Ягідному передбачили 179 мільйонів гривень. З них 120 мільйонів гривень мали профінансувати у 2023 році: 55 мільйонів на багатоквартирні будинки та 65 мільйонів на приватні. Але торік використали лише трохи більше ніж 12 мільйонів гривень.

Екскерівник Державного агентства відновлення Мустафа Найєм, який звільнився, за його словами, через створення перешкод у роботі агентства, у звіті від 12 червня 2024 року вказав, що саме відсутність фінансування на реалізацію експериментального проєкту зумовлює зупинку будівельних робіт під час активної фази будівельного сезону.

У звіті він зазначив, що з 8 лютого Кабінет Міністрів не погодив виділення 2 мільярдів 800 мільйонів гривень залишку невикористаних коштів для продовження робіт із відбудови.

12 червня відбулася нарада з прем’єром Денисом Шмигалем, під час якої очільники обласних адміністрацій звинуватили агентство у провалі пілотних проєктів відбудови в п’яти регіонах.

— У селі розпочато відновлення всіх житлових обʼєктів. Його завершать, якщо уряд розблокує відповідне фінансування. На цей рік уряд коштів не виділив узагалі, — сказав Мустафа Найєм на цій нараді.

Ми звернулися із запитами щодо затримки фінансування на відбудову в Ягідному до уряду та агентства відновлення.

Кабмін переслав наш запит на Мінекономіки, Мінфін та Мінінфраструктури. Вказав також, що 13 серпня цього року ухвалив постанову про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії на реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ. За постановою, капремонт житлових будинків Ягідного готові профінансувати цього року на 128 мільйонів 825 тисяч 700 гривень із майже 139 мільйонів запланованих.

У Мінфіні відповіли, що станом на 17 жовтня 2024-го агентство відновлення касових видатків за бюджетною програмою “Відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії РФ” не здійснювало. Тобто нікому з підрядників у 2024-му не оплачували по договорах.

Ми звернулися до юриста-аналітика Антикорупційного центру “Межа” Даніїла Фуксмана, який стежить за коштами, що йдуть з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Запитали, з чим може бути пов’язано те, що у 2024 році так довго не виділяли гроші:

— Затримка у виділенні коштів у 2024 році, ймовірно, пов’язана з перешкоджанням діяльності тодішньому голові агентства відновлення, адже ще 9 лютого було повідомлено про готовність проєктів урядових рішень щодо виділення 2 мільярдів 800 мільйонів гривень з Фонду ліквідації на продовження реалізації експериментального проєкту. А уряд фактично затвердив їх 13 серпня.

Після ухвалення постанови потрібно погодити це рішення з комітетом Верховної Ради з питань бюджету. Таке погодження відбулось лише 11 жовтня. Після цього для можливості використання цих коштів Агентство відновлення мало затвердити паспорт бюджетної програми, без чого Казначейство не проводить платежі. Це відбулось лише 28 жовтня 2024 року.

Додамо, що керівником Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури 27 вересня 2024 року уряд призначив Сергія Сухомлина, який до цього був міським головою Житомира.

Поліція взялася за розслідування ймовірної розтрати у Ягідному

За даними з судового реєстру, з 27 квітня цього року слідчі ГУ Нацполіції у Чернігівській області розслідують кримінальне провадження за ознаками розтрати бюджетних коштів службовими особами Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області в інтересах фірм “Діамант” та “Номінал“. Йдеться якраз про розтрату на відбудові Ягідного.

Речниця ГУ Нацполіції у Чернігівській області Наталія Слабеняк повідомила, що наразі у справі підозру нікому не оголошували, тривають слідчі дії.

Автор:

Джерело: СУСПІЛЬНЕ

Exit mobile version