Кого можна називати ухилянтом? Уникнення мобілізації та відповідальність за це з точки зору закону

Кого можна називати ухилянтом? Уникнення мобілізації та відповідальність за це з точки зору закону

Кого можна називати ухилянтом відповідно до чинного законодавства? Яка відповідальність настає за ухилення від отримання мобілізаційної повістки та повістки щодо уточнення даних? Чому можна мобілізувати людей з судимістю за нетяжкий злочин, але не можна тих, щодо кого порушене кримінальне провадження? Які зміни чекають на процес укомплектування війська в разі ухвалення нового мобілізаційного законопроєкту?

Українське Радіо дізнавалось відповіді в адвокатки Анжели Василевської.

Кого можна називати ухилянтом?

Чи є законодавчо чітко прописано, хто такий ухилянт? Адже побутує думка, що всі, хто не на фронті,  це ухилянти. 

На законодавчому рівні передбачається відповідальність за ухилення від мобілізації. Це стаття 336 Кримінального кодексу України. Людина вважається такою, що ухилилася від мобілізації, коли є вирок суду, який набрав чинності. Тоді, грубо кажучи, можна називати людину ухилянтом.

Чому людина не на фронті — це вже інше питання, зокрема й відстрочки. Адже може бути таке, що в людини є законні підстави для відстрочки, а буває, що людина дійсно ухиляється від військового обліку, ігнорує повістки.

“Якщо людина судима за нетяжкий злочин, вона може стати до лав ЗСУ”

Перший заступник голови Нацполіції Максим Цуцкірідзе повідомив, що військовозобов’язані, які отримали умовні терміни покарання за ухилення від військової служби, надалі підлягають мобілізації. Ці умовні терміни, за що вони передбачені?

Санкція 336 статті КК передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 5 років. Це не тяжкий злочин і якщо людина судима за нетяжкий злочин, то вона може стати до лав ЗСУ. Саме це малося на увазі у вашій цитаті.

Якщо людина перший раз вчиняє злочин, це береться до уваги судом. Також береться до уваги її психологічний стан, сімейні обставини. Грубо кажучи, народилася маленька дитина, батьки похилого віку, склалися тяжкі життєві обставини, що в той момент він злякався, вирішив, що боїться за себе чи свою сім’ю. Суддя може врахувати це як пом’якшуючу обставину обставину або комплекс пом’якшуючих обставин. Це завжди індивідуально.

Разом з тим, немає гарантії, що людина, яка вчинить такий злочин, буде мати умовний термін. Є випадки, що людині суддя у вироку постановляє реальний строк відбуття покарання, є вироки й по 5 років позбавлення волі, по максимальній межі. Тому коли людина вчиняє таке правопорушення, вона має розуміти його наслідки.

Крім того, якщо людина отримала умовний термін за ухилення від мобілізації, їй знову приносять повістку і вона знову ухиляється. Це вже буде повторність, а людина вже судима і тут немає гарантій, що людина отримує знову умовне. Особа може отримати реальний строк покарання.

Як розмежувати адміністративну і кримінальну відповідальність?

Якщо людина не перебувала на обліку, їй вручили повістку до військкомату і вона не пішла, не пройшла військово-лікарську комісію. Яка це відповідальність?

Поки що це адміністративна відповідальність. Як розмежувати адміністративну та кримінальну відповідальність? Якщо людина не стоїть на військовому обліку, то її неможливо притягнути за ухилення від мобілізації саме в контексті кримінальної відповідальності. Людина пройшла ВЛК, отримала мобілізаційну повістку з’явитися з речами і коли по ній вона не з’явилась, цей факт зафіксовано, тоді їй вручається підозра, обвинувальний акт й матеріали спрямовуються до суду.

Інша ситуація — коли людина не отримує повістку для уточнення даних під підпис. Часто так буває з внутрішньо переміщеними особами, коли неможливо точно встановити, де вони перебувають. Або повістку вручають родичам, залишають її в дверях чи парканах. Це неналежне вручення повістки, коли немає доказів, що людина отримала її. Проте це йдеться не про мобілізаційну повістку, яка майже завжди йде під підпис.

А от на уточнення даних — це може бути адміністративна відповідальність, оскільки йдеться про порушення правил військового обліку. Тут буде адміністративна відповідальність, штраф в розмірі 1700 гривень.

Проте є неприємність: навіть якщо вас до адміністративної відповідальності не притягнуто, але одна повістка, друга, третя, навіть якщо ви за них не розписувалися, працівники ТЦК можуть подати до поліції повідомлення про ваш адмінпривід з метою складання адміністративного протоколу. На побутовому рівні про таке кажуть “ставлять в розшук”. Йдеться не про той розшук, а про постанову про адмінпривід. Якщо ви хочете дізнатися про такий “маячок”, можна подати запит по самому собі у відповідний відділок поліції або скласти адвокатський запит. Тоді ви будете знати, чи шукає вас поліція, щоб привести в ТЦК та скласти протокол про адмінправопорушення.

Кримінальне провадження є підставою для того, щоб людину не мобілізували

В Україні розслідується близько 9400 проваджень щодо ухилення від мобілізації, з  них 2600 були скеровані до суду. Чи можуть людину, щодо якої є таке провадження, мобілізувати?

Під час кримінального розслідування, коли йде досудове розслідування, судове, її не можуть мобілізувати. Будь-який кримінальний процес є підставою для того, щоб людину не мобілізували, але я знаю дуже багато випадків, коли кримінальні справи відкриті, але обвинувальні акти ще не вручені, й такі люди йдуть служити, їх мобілізовують. Це питання того, чи ви хочете бути в даний момент мобілізованим, чи ні.

Крім того, не всі відкриті кримінальні провадження будуть мати в результаті обвинувальний акт та скеровуватимуться до суду. Був випадок в нашій практиці, коли в людини були підстави для відстрочки, оскільки батько особи мав інвалідність І групи та потребував постійного стороннього догляду. ТКЦ проігнорувало цю підставу для відстрочки і все одно людині дали мобілізаційне розпорядження. Особа поштою надіслала повідомлення, що не може з’явитися, оскільки здійснює догляд за батьком, й він навіть мав довідку із соцзахисту про те, що він здійснює догляд. Це було проігноровано.

Ми оперативно подали позовну заяву до адміністративного суду про визнання незаконною дії ТЦК щодо мобілізації, ТКЦ в той же час подало заяву про вчинення злочину цим військовозобов’язаним, що він не з’явився по повістці. Було відкрите кримінальне провадження. Нас клієнт також подав заяву до поліції на керівника ТКЦ щодо самоуправства.  Тож в поліції було дві заяви — і від ТКЦ, і від самої людини. Нещодавно було рішення, яким суд визнав дії ТЦК незаконними і зобов’язав надати відстрочку. В такому випадку кримінальне провадження, скоріш за все, буде закрите за відсутністю складу злочину.

“Заходи до ухилянтів нагадують ті, що застосовуються до неплатників аліментів”

Давайте поговоримо ще про новий мобілізаційний законопроєкт. Чи буде там, на вашу думку, врегульоване питання щодо посилення відповідальності в разі, якщо людина порушує правила перебування на обліку?

Є певні випадки, коли людина повинна стати на військовий облік в тій чи іншій територіальній одиниці. Це торкається всіх студентів: якщо він навчається, заселяється в гуртожиток, то ВУЗ обов’язково подасть списки цих студентів до ТЦК і студент стане на військовий облік за місцем навчання. Якщо людина йде на роботу, роботодавець обов’язково має повідомити місцевий ТЦК про те, що така людина на роботі. Тож питання постановки на облік — технічне.

А от питання людини, яка ухиляється від обліку, коли вона отримала повістку про уточнення даних, але не з’явилась, — це вже інше питання. Це адмінвідповідальність.

Та редакція мобілізаційного проєкту, яка зараз пропонується, посилює застосування процесуальних заходів. Це нагадує ухилення від сплати аліментів, адже тоді можуть бути застосовані санкції: заборону виїзду за кордон, позбавлення спеціального права володіння зброєю чи керування автомобілем, обмеження користування майном. Це не так критично.

Автор: Владислав Красніцький

Джерело: Українське Радіо

You may also like...