У Росії ухвалено закон про відправлення зеків на фронт. Де в ньому корупція і чому він означає, що війна буде довгою

У Росії ухвалено закон про відправлення зеків на фронт. Де в ньому корупція і чому він означає, що війна буде довгою

Держдума Росії у третьому читанні ухвалила законопроект про відправку на війну проти України ув’язнених. Таким чином, російські депутати дозволили випускати з в’язниць та звільняти від кримінального переслідування тих, хто укладе контракт із Міноборони РФ.

Реальні терміни тим, хто завербувався після звільнення зі служби, зможуть замінювати на умовні. Йдеться про злочини легкої та середньої тяжкості.

Ув’язнених на війну вербують із літа 2022 року. Раніше вербуванням займався ватажок  ПВК “Вагнер” Євген Пригожин: тоді ув’язненим обіцяли помилування та грошові виплати. Правозахисники повідомляли, що на війну з колоній було відправлено десятки тисяч ув’язнених. Помилування отримували, зокрема, засуджені за тяжкими статтями.

Буквально позавчора колишні учасники банди «Цапківські» В’ячеслав Рябцев (Буба) та Андрій Биков (Бик) отримали таке помилування.  Банда Цапків діяла у Краснодарському краї РФ на початку 2000-х років. Більшість членів банди було заарештовано після резонансного масового вбивства у станиці Кущевській 4 листопада 2010 року. Тоді в згорілому двоповерховому будинку, що належить родині Аметових, було виявлено трупи 12 осіб, у тому числі чотирьох дітей: молодшій дівчинці було лише дев’ять місяців. Слідчі вважають, що банда “покарала” фермера Сервера Аметова, який таким чином не бажав домовитися з ними.

Навіщо зараз Росії потрібний такий закон – в ефірі телеканалу “Настоящее время”  розповіла голова фонду “Русь, що сидить” Ольга Романова.

Як пояснила правозахисниця, новий закон ще більше розширив можливості вербування росіян на війну.

“З моменту арешту, як тільки з теплого трупа знімається підозрюваний і на ньому замикаються наручники, він може вступати в розпорядження збройних сил. І ця норма закріплюється в Кримінальному кодексі та Кримінально-процесуальному кодексі. Тобто війна буде довгою. Такі норми не вносяться в КК на рік, на два, на три. Передбачається, що це назавжди”, – каже Ольга Романова.

За її словами, в Кримінальному кодексі немає слова “Україна”, тому це може мати на увазі, наприклад, що ув’язнені поїдуть воювати на інші фронти або служитимуть у військовій частині Сєвєродвінська і через два місяці підуть за станом здоров’я.

“Це така корупційна схема, яка абсолютно явно прописана. Якщо ти присів, зберігши гроші та можливості, то абсолютно необов’язково їхати неодмінно на фронт, а можна в інші військові частини і звідти цілком спокійно йти додому”, – пояснила Романова.

Правозахисниця припускає, що якщо у новій редакції законів з’являється можливість вербувати навіть підслідних, то це лише посилить репресії у державі.

“Величезний пилосос уже висмоктав із зон досить значну частину тюремного населення. І якщо вербування йтиме такими темпами (а що б йому так не йти?), то до кінця 2024 року у нас у в’язницях залишаться лише каліки, вагітні жінки та політичні в’язні. А цей закон дозволяє брати прямо відразу з вулиці: з ІТТ, з домашнього арешту – звідки завгодно, – каже вона.– Я думаю, що слідчі, поліція, ФСБ працюватимуть над цим дуже добре, оскільки в’язниці мають наповнюватися. зараз повсюдно йдуть арешти співробітників ФСІН. Щодня по кілька повідомлень. Звичайно, тому що вони теж поїдуть на війну, тому що зеками потрібно командувати, а вони вміють”.

Також, за її словами, не виключено, що після ухвалення закону вербування може з добровільного перетворитися на примусове. “Людей можуть шантажувати: “Сядеш на 28 років або прямо зараз підписуєш контракт”, – припускає Романова.

Раніше Ольга Романова розповідала, що зимою у російських в’язницях спеціально відключали опалення, щоби змусити більше ув’язнених їхати на війну в Україну. А ще Росія зараз воліє обмінювати бійців ЗСУ на полонених ув’язнених, їх легше знову відправити на фронт

Автор: Олексій Олександров

Источник: “Настоящее время” 

You may also like...