Головне управління розвідки (ГУР) МО України повідомило, що близько 10.00 23 серпня на мисі Тарханкут, поблизу села Оленівка, внаслідок вибуху було знищено російську зенітно-ракетну систему ППО великого та середнього радіусу дії С-400 «Тріумф».
При цьому українські розвідники уточнили , що повністю знищено пускову установку, встановлені на ній ракети та особовий склад.
Раніше у соціальних мережах опублікували фотографію огородженого «зоною безпеки» пляжу зі стовпом диму на задньому плані. А телеграм-канал «Кримський вітер» написав про сім вибухів та знищення радіолокаційної станції на Тарханкуті. Кримчанам легко було ідентифікувати пляж облаштованого фестивального містечка біля курортного села Оленівка Чорноморського району. Саме там останніми роками проводиться ініційований окупаційною владою Криму молодіжний фестиваль «Екстрім-Крим» .
«Самих по собі комплексів С-400 дуже небагато, це одна з останніх таких розробок. І, крім того, оскільки це один із найсучасніших їх знарядь та засобів протиповітряної та протиракетної оборони, то, звичайно, це матиме системні наслідки для розвитку подій у Криму», – зазначив представник ГУР МО України Андрій Юсов в ефірі українського національного телемарафону .
«Це тріумф для України та українців, які наближають визволення українського Криму», – додав Юсов.
Повідомленню українського ГУР передувала інформація, яку поспішили розмістити деякі українські медіа та пабліки, про знищення поблизу тієї самої Оленівки берегового ракетного протикорабельного комплексу (БРПК) «Бастіон». Джерелом інформації було вказано радника мера Маріуполя Петра Андрющенка.
Така нестиковка певною мірою зрозуміла: обладнані у відкритому приморському степу позиції підрозділів (дивізіону або окремих його батарей) «Бастіону» та «Тріумфу» знаходяться фактично по сусідству на тому самому мисі Тарханкут і виконують спільне бойове завдання. Їхня дислокація поблизу Оленівки, точніше – кар’єра біля села, раніше відзначена на підготовленій журналістами Крим. Реалії оновленої карті мілітаризації Криму .
Передбачається, що “бастіонними” протикорабельними ракетами “Онікс” російські загарбниками активно обстрілювали у червні-липні цього року Одесу, портову інфраструктуру регіону, а також Миколаївщину. Від Тарханкута до одеських берегів прямо всього 180 км (до Миколаївської області ще ближче).
Дальність польоту “Онікса” по комбінованій траєкторії до 300 км. Виходячи з тактико-технічних характеристик (ТТХ) ракети, подолати цю відстань вона могла за неповних 4 хвилини і була практично невразливою для українських засобів ППО. А комплекс С-400 «Тріумф» (разом із ЗРПК «Панцир-С1») за всіма військовими канонами мав забезпечувати оборону «Бастіону» з повітря у разі «відповіді» ЗСУ.
Російський телеграм-канал «Рибар» виклав свою версію того, що сталося 23 серпня біля Оленівки: ЗСУ запустили два безпілотникі, які наблизилися до Криму і викликали на себе вогонь ППО. Дрони нібито були збиті, але відразу після цього з боку моря було випущено три українські ракети – «Гарпуни» чи «Нептуни».
Цю інформацю також 24 серпня, повідомиив журналіст Юрій Бутусов із посиланням на власні джерела.
З його слів, розвідка ВМС ЗСУ отримала точну інформацію щодо місцезнаходження російського радара поблизу села Оленівка на території тимчасово окупованого Криму.
Радар забезпечував контроль повітряної обстановки над західною частиною Чорного моря та над територією Херсонської області з відстані приблизно 110 км від лінії фронту.
“ВМС визначили для ураження позиційного району С-400 нову крилату ракету наземного ракетного комплексу “Нептун”, та запрограмувало маршрут та характеристики польоту, які забезпечили обхід російських систем спостереження. Одна ракета “Нептун” над надмалій висоті пройшла непоміченою та точно знищила РЛС “Подлет”, незважаючи на великі сили російської ППО, зосереджені на окупованій Херсонщині та у Криму. Результати ураження зафіксував дрон Головного управління розвідки Міноборони”, – пише Бутусов.
Він підкреслив, що цей дрон залетів далеко в тил росіян та літає та фіксує ураження російського радару, який призначений саме для виявлення повітряних цілей, але не здатен помітити і надати цілевказання ні по українському дрону, ні по українській крилатій ракеті.
Зазначається, що радар повітряної розвідки 48Я6-К1 «Подлет» забезпечує спостереження за повітряним простором як за низьковисотними цілями, так і за балістичними ракетами, і є ключовою складовою протиповітряної і протиракетної оборони ЗС РФ.
А от модифікація ракети “Нептун” була розроблена після початку повномасштабного вторгнення згідно з рішенням головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного 15 березня 2022-го року.
Роботи проведені в рекордно короткі терміни, а випробування ракета проходить одразу у бою. Новий видатний успіх ракет “Нептун” вітчизняного КБ “Луч” та воїнів ВМС ЗСУ. Найкращий подарунок до свята”, – резюмував журналіст.
Що ж до інших результативних ракетних ударів ЗСУ по російських засобах ППО в Криму, то відомо ще про один такий. Сталося це 8 квітня на околицях Феодосії. Призначений Кремлем гауляйтер Криму Сергій Аксьонов запевнив кримчан, що удар був відбитий. Але, за повідомленням телеграм-каналу «Кримський вітер», одну ракету справді збила російська ППО, а друга потрапила у ЗРК С-300 росіян і підірвала її. При цьому поранення зазнали троє російських військовослужбовців. Підтвердили цей факт й інші джерела .
Знищений або тільки пошкоджений комплекс С-300, швидше за все, – штатна бойова одиниця 18-го зенітного гвардійського ракетного полку (ЗРП, в/ч 85388), штаб якого знаходиться майже в центрі Феодосії. У зоні відповідальності 18-го ЗРП не лише суто військові (наприклад, база іранських «Шахедів» на мисі Чауда), а й важливі логістичні «громадянські», за твердженням місцевої влади, комунікації у східній частині Криму.
Наприклад, Керченський міст, нафтобаза Феодосії, морський порт та інші. З відкритих джерел також відомо, що полк Феодосії входить до складу 31-ї дивізії ППО зенітних ракетних військ ВКС РФ (штаб у Севастополі), яку розгорнули на початку 2017 року.
У тому ж окупованому Севастополі з 2018 року дислокується аналогічний 12-й ЗРП Феодосії, який також безпосередньо підпорядкований 31-й дивізії. Точніше, 1-й дивізіон полку розміщується на мисі Фіолент, 2-й – у Євпаторії. 1-й дивізіон безпосередньо відповідає за протиповітряну та протиракетну оборону головної бази Чорноморського флоту РФ та оснащений ЗРК С-400 «Тріумф». 2-й за допомогою С-400 «Тріумф», за логікою речей, прикриває з неба об’єкти в західному Криму, в тому числі і на мисі Тарханкут.
Автор: Данило Безручко
Джерело: Крим.Реалії