Звіт інспектора Пентагону: ЗСУ демонструють винахідливість, але часто покладаються на військову доктрину радянських часів
Винахідливість Збройних сил України відзначив генеральний інспектор Пентагону США у звіті перед американським Конгресом США. У звіті все ж зазначається, що на спроможність ЗСУ впливає постійне застосування радянської доктрини, а на якості війська та рівневі підготовки позначаються затяжні бої, обмеження в ресурсах та техніці, а також тактична операційна ситуація.
Звіт, опублікований 16 травня, наводить загальний огляд допомоги США Україні та її підзвітності, охоплює перший квартал 2024 року і серед іншого містить розділ про операційну здатність українського війська та виклики для інструкторів союзників. Інформацію для цього розділу інспектор Пентагону наводить із посиланням на дані Командування сил США в Європі та Африці.
Інспектор Пентагону вказує – у звітному періоді Україна продемонструвала значну професійність та новаторство в застосуванні малих комерційних дронів для розвідки та нападу. ЗСУ застосовує дрони у великих масштабах. Також створено мобільні вогневі групи, щоб протистояти іранським БПЛА, що також названо новацією.
Однак в деяких сферах є складнощі, включаючи ефективну здатність застосовувати комбіновані види зброї та використовувати прориви, мовиться у звіті.
Серед найбільших викликів для інструкторів НАТО та США, які радять ЗСУ, є зміна мислення, адже, як вказують автори звіту, українське командування все ще покладається на доктрину ведення війни радянських часів. Зокрема йдеться про те, що штаби корпусів ЗСУ історично організовані не на основі бойових функцій і не підтримують спільні бойові дії. Так, штаби продемонстрували обмежену здатність проводити операції на рівні вище бригадного.
Автори також зазначають, що деякі командувачі ЗСУ та підрозділи переймають філософію на основі виконання поставлених завдань через децентралізацію, з наголосом на довіру, ініціативу, делегування рішень та творчість, але затяжна війна зменшує якість війська.
ЗСУ, як йдеться у звіті, використовує артилерію та далекобійну зброю радше для ведення боїв з ворогом, аніж для створення можливості проведення маневрів та проривів. Декілька спроб ЗСУ здійснити прорив не були успішними, вказують автори.
Вони зазначають, що нестача повітряних потужностей та інженерних можливостей ще більше обмежують здатність українського війська обходити підготовану оборону. Росія має чисельну перевагу в артилерії та далекобійній зброї, що зменшує здатність ЗСУ накопичити бойові сили, а затяжна війна та затримки з поставками зброї дали можливість російським силам мінувати ділянки та будувати захист.
Пентагон надав Україні зброї на 10 мільярдів доларів, не маючи кошти замістити цю зброюЗвіт інспектора Пентагону про невизначеність, яку створили затримки із затвердженням нового пакету допомоги США Україні
Нестача людського ресурсу обмежує можливість проводити ротацію, забезпечувати військовим відпочинок та навчання, вказують автори. Середній вік українського військового перевищує 40 років. Звіт відзначає, що зниження призовного віку неоднозначно сприймається в Україні, зокрема через ризики для економіки. Зниження віку мобілізації може дозволити Україні мобілізувати ще 50 000 осіб, йдеться в звіті із посиланням на інформацію з відкритих джерел.
Загалом у звіті зазначається, що у відповідь на загарбницьку війну Росії, США на рівні держави мобілізували 174,2 мільярда доларів на підтримку України у захисті своєї території, розбудову спроможностей НАТО в Східній Європі, збільшення військової присутності США в регіоні, а також пряму бюджетну, економічну та гуманітарну допомогу Україні.
До того, як Конгрес схвалив новий пакет допомоги Україні, невизначеність вплинула, як на Україну, де, за повідомленнями, військо мало заощаджувати боєприпаси, так і на США, адже Пентагон надав Україні зброї на 10 мільярдів доларів, не маючи кошти замістити цю зброю.
Джерело: Голос Америки
Tweet