ОМЕЛЬЧЕНКО ІНІЦІЮЄ ДОПИТИ У СПРАВІ ГОНГАДЗЕ

Кілька днів тому Україну облетіло чергове повідомлення, за яким після 16 червня 2000 року Георгій Гонгадзе начебто був живий. Мешканці Сімферополя мати й син Потапенки провели у Києві прес-конференцію, де заявили, що 17 та 18 вересня Гонгадзе був у Сімферополі, де розслідував начебто порушення прав Галини Потапенко, проти якої була порушена кримінальна справа. Нині справа закрита, що буімто й дозволило їй розповісти про події понад дворічної давнини. За ініціативою Галини Потапенко із нею зустрівся голова тимчасової слідчої комісії у справі Гонгадзе Григорій Омельченко. За результатами їхньої бесіди Омельченко надіслав листа до генпрокурора Святосалва Піскуна. “УК” наводить текст листа й відповіді Омельченка на питання нашого видання.Генеральному прокурору України

Піскуну С.М.

Про перевірку заяв Г.Потапенко

та Д.Потапенко щодо перебування

журналіста Георгія Гонгадзе

17 і 18 вересня 2000 року в Сімферополі

Шановний Святославе Михайловичу!

24 травня 2003 року директор МП “Галина” Г.Потапенко та її син Д.Потапенко провели в Києві прес-конференцію, на якій заявили, що журналіст Георгій Гонгадзе 17 і 18 вересня 2000 року перебував у Сімферополі на їхнє запрошення. Ніч з 17 на 18 вересня провів у них вдома, вдень 18 вересня Г.Гонгадзе разом з Д.Потапенком зустрічався з посадовими особами Кабінету Міністрів і прокуратури Автономної Республіки Крим, прокуратури Сімферополя, суду Центрального району м. Сімферополя, а ввечері 18 вересня 2000 року – виїхав до Ялти.

Цього ж дня (24 травня) Г.Потапенко була у мене на особистому прийомі і розповіла про обставини, за яких Г.Гонгадзе був у Сімферополі 17 і 18 вересня 2000 року, а також назвала прізвища осіб, з якими він зустрічався 17 і 18 вересня у Сімферополі і, які можуть підтвердити, що зустрічалися з Г.Гонгадзе або бачили його у зазначені дні.

Інформацію про обставини, за яких Г.Гонгадзе прибув до Сімферополя, з ким і де зустрічався 17 і 18 вересня 2000 року, Г.Потапенко помістила в Інтернеті (див.: http: // www.delo502.by.ru), а також розповіла зі своїм сином на зазначеній прес-конференції.

Г.Потапенко також заявила, що з цього приводу вона і її син давали свідчення у прокуратурі.

Мати Г.Потапенко – М.Сопіна (інвалід І групи, учасник Великої Вітчизняної війни) також стверджує, що 18 вересня 2000 року з 11 год. 30 хв. до 13 год. Г.Гонгадзе був у неї вдома в Сімферополі разом з її внуком Д.Потапенком. Г.Гонгадзе приїхав до неї на прохання внука.

Аналіз інформації та наведених Г.Потапенко і Д.Потапенком фактів на зазначеній прес-конференції та поміщених в Інтернеті за вказаною адресою дає підстави зробити висновок, що вони (інформація і факти) потребують найретельнішої перевірки шляхом проведення слідчих дій (зокрема, допиту зазначених осіб, проведення очних ставок та інших) в рамках розслідування кримінальної справи, порушеної за фактом вбивства Георгія Гонгадзе.

На підставі викладеного, керуючись ст. 16, 17, 18 Закону “Про статус народного депутата України”, Реґламентом Верховної Ради України, пропоную Вам:

– дати доручення слідчо-оперативній групі провести повну, всебічну, об»єктивну перевірку інформації про обставини перебування Г.Гонгадзе в Сімферополі 17 і 18 вересня 2000 року, яка оприлюднена Г.Потапенко і Д.Потапенком на прес-конференції та в Інтернеті (http: // www.delo502.by.ru) і встановити, чому Г.Потапенко і Д.Потапенко повідомили зазначену інформацію лише через 2 роки 8 місяців після зникнення Г.Гонгадзе;

– перевірити чи не вилітав Г.Гонгадзе літаком до Сімферополя 17 вересня 2000 року;

– допитати як свідків осіб, що зустрічалися чи бачили Г.Гонгадзе 17 і 18 вересня 2000 року у Сімферополі (прізвища яких назвали Г.Потапенко та Д.Потапенко), у разі необхідності – провести очні ставки та інші слідчі дії для встановлення чи дійсно Г.Гонгадзе перебував у Сімферополі 17 і 18 вересня 2000 року за зазначених обставин;

– перевірити чи були допитані з цього питання як свідки Г.Потапенко та Д.Потапенко, якщо так, то коли і ким.

Про результати перевірки прошу Вас надати Тимчасовій слідчій комісії повні відповіді по кожному факту тверджень Г.Потапенко, Д.Потапенко, М.Сопіної та інших осіб щодо перебування Г.Гонгадзе у Сімферополі 17 і 18 вересня 2000 року.

Додаток: матеріали прес-конференції Г.Потапенко та Д.Потапенко на 7 аркушах.

З повагою

народний депутат України,

голова Тимчасової слідчої комісії Г.Омельченко

УК: – Григорію Осмеляновичу, яку форму мало Ваше спілкування із Потапенко: це був допит чи щось інше?

– Зустріч ініціювала Галина Потапенко. Я мусив відкласти намічені зустрічі й зустрівся із нею. Процесуально це була просто бесіда.

Загал сприйняв заяву Потапенок не більше як спробу привернути увагу до кримінальнох справи про несплату податків, порушену проти комерсантки Пjтапенко.

– По-перше, після набуття чинності нового Кримінальнго Кодексу справу булj закрито. По-друге, я не можу вірити чи не вірити Потапенко. Слід переконатися чи відповідають дійсності її заяви.

– В разі, якщо ці дані не підтвердяться, чи понесуть члени родини Потапенків криміальну відповідальність?

– Аби понести відповідальність за свідомо неправдиві свідчення (cт.384 УК передбачає за це покарання до п”яти років позбавлення волі – авт.), людина має бути допитана слідчим, який попередить її про таку відповідальність, і це буде записано в протоколі допиту, підписаним громадянином. Після цього перспектива кримінльної відповідальності набуває реальності.

– Ви вірите, що Потапенки можуть казати правду?

– Я не хочу викристовувати категорії вірю-не вірю. Потрібні реальні факти, та їхнє підтвердження або спростування у процесуальному порядку.

Якщо ця інформація виявиться брехнею, але ті, хто її розповсюдив не понесуть відоповідальності, завтра з”явиться ще десяток свідків, які бачили, спілкувалися, тощо із Гонгадзе після його зникнення…

– Через це, зокрема, я наполягаю на найретельнішій перевірці інформації Потапенко. Зазначу: вони говорять не якість абстрактні речі, а наводять цілком конкретні факти, які не надто важко перевірити. Вни кажуть, що Гонгадзе в них ночував, що він зустрічався у Сімферополі з відомими людьми. Все це слід перевіряти. І якщо слідчий, який веде справу, проігнорує ці відомості, він скоїть посадовий злочин. Як на мене, слід обов”язково допитати сина Галини Потапенко. З його слів 17 вересня о 13 годині він подзвонив Гонгадзе, а о 15-й того ж дня вони вже зустрілися у центрі Сімферополя. Слід дізнатися: куди він дзвонив – до Києва чи Сімферополя? Якщо до Києва, тоді не зрозуміло, у який спосіб Гонгадзе зміг за дві години дістатися Криму, адже навіть літак долає цю відстань понад годину.

Ви впевнені, що вашого листа не буде проігноровано у Генпрокуратурі?

– Я буду наполягати на цьому. Я власноруч відпрацюю весь цей ланцюг з людей, які за свідченнями Потапенко зустрічалися із Гонгадзе в Сімферополі після 16 вересня 2000 року. Іхні свідчення я закріплю процесуально – через допити. Отже, ми безперечно встановими істину. Втім, хочеться вірити, що цей напрямок не менш наполегливо відпрацює і Генпрокуратура. Другого не дано. Адже є кримінальна справа – досі не розкрита, є свідки, які мають важливу інформацію. Її слід перевірити. Й після цього зробити належні висновки.

Записав Олег Єльцов, “УК”

You may also like...