Рекомендації для кримчан – як діяти під час бойових дій в Криму та деокупації півострова

Рекомендації для кримчан - як діяти під час бойових дій в Криму та деокупації півострова

Постійне представництво президента України в Криму опублікувало рекомендації для цивільного населення щодо того, як діяти під час деокупації Кримського півострова. Раніше голова правління компанії “Укрзалізниця” Олександр Камишин розмістив у своєму телеграм-каналі умовні карти евакуаційних маршрутів для кримчан. Ці рекомендації з’являються на тлі контрнаступу Збройних сил України на різних ділянках фронту, у тому числі у Херсонській та Запорізькій областях. 

У представництві президента наголошують, що з початку тимчасової окупації Криму Росія перетворювала півострів на суцільну військову базу й абсолютно нехтувала безпекою цивільного населення.

“Україна цінує життя власних громадян та свідомо не завдає ударів по об’єктах цивільної інфраструктури, але ми звертаємось до громадян України та просимо потурбуватись про базові заходи безпеки. Територія Криму буде деокупована, тож важливо підготуватися до різних сценаріїв розвитку подій, дотримуватися правил безпеки та допомагати ЗСУ”, – йдеться у повідомленні відомства.

Как действовать во время деоккупации Крымского полуострова – рекомендации для крымчан

Голова правління компанії “Укрзалізниця” розмістив у умовні карти евакуаційних маршрутів для кримчан

Далі наводимо повний список рекомендацій Представництва президента України в АРК.

Як, коли і якими шляхами евакуюватися кримчанам

Майте план дій і зберігайте спокій, принаймні намагайтеся – паніка губить, а не рятує.

Якщо ви живете в районі розміщення постійних або мобільних військових об’єктів окупанта – слід виїхати якомога швидше подалі від них. Евакуюватися потрібно не під час, а до початку бойових дій.

Просимо не користуватися “евакуаційними маршрутами” окупантів, щоб не стати заручниками Росії у війні проти України чи щитом для ворожої армії.

Враховуйте можливість виникнення заторів на виїзді з населеного пункту. Радимо пересуватися в межах Кримського півострова до більш безпечних на час ведення бойових дій районів. Місцевість біля незаконно зведеного “кримського мосту” не є безпечною.

У разі евакуації з населеного пункту пов’яжіть на транспортний засіб з усіх боків білу тканину, напишіть на задньому та бокових вікнах яскравими літерами слово “ЛЮДИ” (якщо везете дітей – “ДІТИ”).

Як обирати безпечне укриття в Криму

Війська країни-окупанта, відступаючи, можуть чинити воєнні злочини. Увесь світ у цьому переконався – тож у разі бойових дій у вашому місті залишайтеся, будь ласка, в укриттях.

За інформацією представництва, багато бомбосховищ окупованого півострова не облаштовані, закриті чи просто завалені сміттям. Тож варто не довіряти заявам окупаційних адміністрацій, а краще самостійно потурбуватись про свою безпеку. Заздалегідь підготуйте укриття зі спальними місцями, на вхідні двері яскравою фарбою нанесіть слово “ЛЮДИ”.

Не ховайтеся у звичайних підвалах і приміщеннях, які не обладнані як укриття. Водночас зважте на те, що під укриття підійдуть цокольні та підвальні приміщення будинків, підземні паркінги, підземні переходи. Найбезпечніші з них ті, які мають декілька виходів (один з них за межами будівлі).

Сховище — це герметична споруда для тривалого перебування людей у випадку надзвичайної ситуації. Щоб знайти сховище, шукайте позначки “Укриття” чи “Об’єкт цивільного захисту”. Якщо немає – вимагайте від окупаційних адміністрацій обладнання сховищ.

Якщо у вас є домашні улюбленці, підготуйте для них переноску, намордник, повідець, корм, улюблену іграшку і воду на кілька днів. Потурбуйтеся про них, не залишайте напризволяще в зачиненому будинку.

Заздалегідь повідомте рідних і близьких про місцезнаходження укриття, в якому плануєте перебувати у разі бойових дій у вашому місті.

Тримайте телефон зарядженим, але будьте готові, що окупанти можуть вимкнути зв’язок. Узгодьте з близькими, зокрема, можливі альтернативні засоби комунікації та місце зустрічі або перебування.

Ознайомтеся з порядком надання першої медичної допомоги. Ви маєте бути підготовлені.

На документах або окремому папері зазначте групу крові та можливі алергічні реакції на окремі медичні препарати, наявні у вас хвороби (цукровий діабет тощо). Також запишіть необхідні адреси та контакти близьких.

Як підготувати екстрену валізу

На час надзвичайної ситуації, евакуації, перебування в укритті вам потрібно мати екстрену валізу. У ній мають бути наступні речі.

Оригінали та копії ваших українських документів. Якщо маєте дітей – їхні також.

Гроші (зніміть готівку заздалегідь) або банківські картки міжнародних систем Mastercard/Visa.

Аптечка: запас необхідних вам ліків щонайменше на тиждень з описом способу застосування та дози, сухий і медичний спирт, 2 пари гумових рукавичок, клапан із плівкою для проведення штучного дихання, засоби для зупинки кровотечі (турнікет, кровоспинний бинт із гемостатичним засобом), марлеві серветки різних розмірів і нестерильні марлеві бинти, еластичні бинти з можливістю фіксації, пластирі різних розмірів, травматичні ножиці для розрізання одягу на потерпілому, великий шматок тканини (для фіксації кінцівки постраждалого), антисептичні засоби (дезінфекційний засіб для рук, спиртові серветки).

Запаси їжі та води із розрахунком щонайменше на тиждень (якщо можливо – на кількох осіб). Краще візьміть те, що можна їсти без попередньої обробки й не займе багато місця, висококалорійні продукти довгого зберігання.

Змінний одяг, предмети особистої гігієни.

Ліхтарик, заряджений powerbank, радіоприймач, сигнальні пристрої, компас, годинник.

Компактний набір інструментів (“мультитул”), виделка, ложка, ніж, пакети для сміття, блокнот, олівець, нитки, голки, сірники, запальнички

На випадок відключення зв’язку майте паперову карту місцевості або офлайн-мапу (завантажуйте Google maps, а не 2Gis – це російська програма).

Коли перебуваєте в укритті, діліться своїми запасами з тими, хто цього потребує. Після закінчення бойових дій українська влада забезпечить цивільне населення необхідною гуманітарною допомогою.

Якщо маєте автівку чи інший транспортний засіб, заправте повний бак і майте в запасі додаткову каністру пального.

Як поводитись під час бойових дій 

Під час обстрілів і боїв у жодному разі не підходьте до вікон. Якщо не встигли сховатися в укриття – застосуйте правило двох стін: ховайтеся в передпокої, коридорі чи тамбурі.

Під час вуличних боїв не залишайте укриття, уникайте будь-яких контактів із окупантами.

Не торкайтеся трупів російських солдатів та будь-яких предметів, які блокують дороги. Не забувайте: при відступі окупанти мінують усю територію, навіть тіла власних солдатів.

У жодному разі не беріть до рук зброю та не вдягайте камуфляж чи одяг у цих кольорах, якщо ви цивільна особа – так ви ризикуєте стати мішенню та втратите статус захищеної цивільної особи, згідно з міжнародним гуманітарним правом.

Дочекайтеся появи підрозділів Збройних сил України, виконуйте їхні рекомендації. На запитання з укриттів відповідайте голосно та чітко, накази виконуйте точно та неухильно, не провокуйте дискусії запереченнями – важлива кожна хвилина.

Не забувайте, що ворог може переодягнутися в українську форму, щоб ввести в оману населення чи певним чином дискредитувати ЗСУ. Будьте пильними: українські військові не коять теракти та не прикриваються місцевим населенням.

Якщо вам відомо про місцеперебування окупантів – негайно повідомте про це Збройні сили України чи через спеціальні боти – https://t.me/evorog_bothttps://t.me/krymbavovna_bot  або https://t.me/stop_russian_war_bot

Довіряйте лише офіційним джерелам інформації української держави – окупанти можуть навмисно вводити цивільне населення в оману, закликати евакуюватися чи виходити зі своїх будинків.

***

Для громадян Росії, які незаконно в’їхали на територію України в Криму, представництво надало єдину рекомендацію – якнайшвидше тікати з Криму вже зараз.

Джерело: Центр прав людини ZMINA

You may also like...