Рекордний пакет допомоги від США: БМП, САУ, ракети. Чого не вистачає ЗСУ?

Рекордний пакет допомоги від США: БМП, САУ, ракети

Новий пакет допомоги від США на 3,073 млрд доларів рекордний не лише за вартістю, а й за специфікацією. Уперше офіційно йдуть БМП “Bradley”, 155 мм САУ, ракети “RIM-7 Sea Sparrow”, які інтегрують у «Бук», ракети “Zuni”, а там є варіанти не лише некерованих, але й з лазерним наведенням.

Тому в рамках статті пакет доведеться «їсти», як слона – частинами. Бо в ньому і ППО, і засоби доставки, і арта, і важка техніка, пише видання LB.ua.

Бойові машини Bradley армії США вивантажують із залізничних платформ у Гаркалне, Латвія, 8 лютого 2017 року, в рамках операції Atlantic Resolve.

Фото: EPA/UPG. Бойові машини Bradley армії США вивантажують із залізничних платформ у Гаркалне, Латвія, 8 лютого 2017 року, в рамках операції Atlantic Resolve.

Києву передають насправді мехбригаду. Пів сотні Bradley та 100 М-113 – це три батальйонні комплекти гусеничної техніки, причому за більш «товстими» натовськими штатами. Як ми її використаємо – розмажемо чи зведемо до одного підрозділу, це вже інше питання.

Але це реально впливає на оперативний рівень. Судячи з усього, одну бригаду викотить Вашингтон, а ще одну цілком можливо ЄС – там усі ці німецькі «мардери», французькі колісні машини вогневої підтримки, були заяви про додаткові М-113.

Плюс ще бригадний комплект колісної техніки від США – МРАП і HMMWV. Ймовірно, не тільки стройові машини, а й амбуланси, різні спеціальні апарати (артилерійської розвідки, ПТРК і ПЗРК-команд тощо).

До цієї бригади 18 САУ “M109A6 Paladin” – дивізіон під ключ, навіть із 18 машинами заряджання FAASV. Передостання модифікація, бо остання А7 навіть у США ще у виробництві, їх замовили з 2017 року 310 штук і неквапливо збирають по 40-60 на рік.

Швидкість модернізації зі зберігання та наявності у країни-гегемона, кому це цікаво, щоб розуміти процеси, що відбуваються в їхньому ВПК.

Два дивізіони – 36 гармат буксованих 105 мм гаубиць M119 (це аналог британських L119, які ми активно використовуємо на фронті) та 95 тисяч снарядів до них. Не вказується – старіший М1 зі зберігання чи нові снаряди, але вони уніфіковані і для «британців» теж.

Гаубиця M119

Фото: wiki/Alessio Ventura. Гаубиця M119

Вашингтон має і новіші системи, з цифровою системою управління вогнем, навігацією та нічними прицілами, і попередні версії з оптикою. Упевнено переходимо на 105 мм у багатьох частинах, це мобільна, точна гаубиця, що довше живе за рахунок меншого навантаження на ствол і механізми через віддачу, добре проявила себе на фронті.

M2A2 Bradley – найцінніше в цих БМП, звичайно, не ПТРК TOW-2, не 25 мм гармата і броня, що тримає 30 мм снаряди і РПГ. Хоча машину довго модернізували для виживання саме на передку – кевларовий підбій, перенесення боєкомплекту вниз і назад, сталеві накладки, автоматична система пожежогасіння, збільшення ваги до 30+ тонн за рахунок броні з позбавленням можливості плавати, новий 600-сильний двигун.

Найважливіше – нічний канал у водія, тепловізор у командира та тепловізійний канал у комбінованому прицілі в навідника. Плюс лазерний далекомір, навігатор і цифрова радіостанція. Наприклад, у БМП-3 тепловізор є тільки в навідника-оператора, росіяни змогли наздогнати американських однокласників аж модернізації 1991 року.

Бойова машина армії США Bradley M3.

Фото: EPA/UPG. Бойова машина армії США Bradley M3.

Тобто Bradley має значну перевагу в пошукових можливостях, у супроводі цілі, у збереженні ситуативної поінформованості через радіоканал і навігатор порівняно зі своїми пострадянськими «побратимами».

При тому, що, можливо, їй і не доведеться рубатися віч-на-віч з «жорсткими» цілями за допомогою зброї – після переозброєння з «драконів» на «джавеліни» в комплекті є кілька «дротиків».

Під час контакту десант виходить, намагаючись уразити ворожі броньовані цілі, а навідник працює TOW-2, а в останніх модифікаціях там теж удар зверху, що залишає мало шансів навіть танкам.

Але якщо й доведеться, то 25 мм M242 Bushmaster заточували саме під роботу по БМП-1/2/3, він шиє їх у лоб, особливо опереними «ломами» зі збідненого урану, причому пробиває від двигуна до десанту.

Вогнева підтримка десанту, що спішується, ураження укріплених будівель, протитанкова робота – оце все.

Бронеавтомобіль Bushmaster під час транспортування до України. Австралія, 7 квітня 2022 року

Фото: Радіо Свобода. Бронеавтомобіль Bushmaster під час транспортування до України. Австралія, 7 квітня 2022 року

Те, до чого історично тяжіє наша піхота – щоб у бойових порядках була зброя на гусеницях. Прекрасна машина, їх сотні та сотні на зберіганні після виведення з Іраку, нехай навіть доведеться почекати, поки їх підніматимуть і капітально ремонтуватимуть, але те, що пішли постачання відразу батальйонним комплектом, – це чудова новина.

M109A6 Paladin – уже четверта модернізація 32-тонної американської САУ. Протиосколковий підбій з кевлару, посилена броня, автоматичне пожежогасіння – багато зроблено для виживання машини. Запас ходу – 345 км.

З маршу Paladin може навестися і зробити постріл менш ніж за хвилину, випустивши за наступну хвилину 4 снаряди, там напівавтоматичне заряджання. 155 мм гаубиця довжиною 39 калібрів працює звичайним снарядом на 24 км, активно-реактивним – до 30 км.

Багато самохідок можуть стріляти високоточним «екскалібуром» – їх у боєкомплекті 10 з 39 на борту.

M109A6 «Паладин» 3-ї піхотної дивізії веде вогонь поблизу Мосула, Ірак. 23 листопада 2007

Фото: Spc. Gregory Gieske. M109A6 «Паладин» 3-ї піхотної дивізії веде вогонь поблизу Мосула, Ірак. 23 листопада 2007

Модернізація зачепила систему керування вогнем, систему навігації, захищений цифровий канал з машиною управління вогневим взводом. Екіпажі обмінюються не лише голосовими повідомленнями, а й координатами через текст, їх обробляє комп’ютер, а покази навігатора теж зав’язані на балістичний обчислювач.

Машини FAASV – це транспортер з краном, що везе 118 снарядів кожен за своєю САУ. Раніше в них стояли стрічкові конвеєри, але їх прибрали, замінивши висувними броньованими дверима, що прикривають завантаження вручну.

На «Паладині» стоїть кулемет 12.7, на FAASV – 40 мм гранатомет, західна доктрина тяжіє до озброєння багатьох машин тилу для самооборони, адже навколо лінії зіткнення можуть бути інфільтрації, недобиті частини, ДРГ.

Підбиваючи підсумки – на дві бригади техніки від США, причому від стройових БМП до артилерії та тилу. Загалом украй важлива поставка – армія України зараз спирається багато в чому на моторизовану піхоту.

І сформовані частини корпусу резерву, і формування третьої черги, і ТрО – це ноги піхоти, нерідко з волонтерськими джипами та мобілізованими зерновозами.

Тому колісні МРАП, HMMWV будуть дуже корисні і для постачання опорників, і для висадки «десантів» у червоній зоні, санітарної евакуації, як техніка маневрених груп і команд мисливців за бронею.

Транспортно-зарядна машина M992 FAASV

Фото: mil.in.ua. Транспортно-зарядна машина M992 FAASV

А М-113 тут і зараз, можливо, навіть краще, ніж усе інше, але трохи пізніше – через їхню кількість на Заході і розмаїття запчастин. У нас їх буде добряче за 500 штук, а що більше батальйонів в умовах протяжного фронту буде механізовано, то краще – саме кількість вирішить результат війни у фазі виснаження.

При цьому M2A2 Bradley ODS – це краще, ніж будь-що, що є на озброєнні в росіян. Постачання їх нам тільки починаються, а БМП-3 із 600 поставлених, понад 200 вже вирушили на концерт до Кобзона, ще частина потребує капітального ремонту та задіяна в навчальних частинах. Жарт про те, що Захід ще нічого не починав, звичайно, не жарт.

Фото: EPA/UPG

Як і той факт, що нам усе ще потрібно більше, не просто чергові гарні слова. Західна допомога Україні триває і зростає, це той фактор, який багато в чому впливатиме на перебіг і зимової кампанії, і всієї війни.

Формула перемоги. Де лендліз?

Починаючи рік, варто порахувати гроші, тим більше, що в повітрі витає щось таке тривожне. Немає чіткого розуміння, хто першим почне активні наступальні дії – ми чи росіяни.

Є така дослідна установа – Kiel Instituts für Weltwirtschaft. Ось тут багато цікавого про війну в Україні з погляду світової економіки. Так от, експерти інституту кажуть, що за 11 місяців минулого року міжнародна підтримка України склала €113,11 млрд, а з урахуванням допомоги від ООН, Червоного Хреста, МВФ, ЄБРР та інших сягає €128,99 млрд. При цьому на гуманітарні програми пішло €16,58 млрд, а на підтримку економіки та соціальної сфери – €71,26 млрд.

Про програми.

Безкоштовні постачання:

– Presidential Drawdown Authority (PDA) – президентські повноваження щодо передачі оборонних матеріалів;
– Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) – ініціатива сприяння безпеці України;
– Foreign Military Financing (FMF) – зовнішнє військове фінансування;
– Excess Defense Articles (EDA) – надлишки оборонних матеріалів;
– Third Party Transfers (TPT) – передача оборонних матеріалів від третьої сторони.

Платні програми:

– Foreign Military Sales (FMS) – іноземні військові продажі;
– Direct Commercial Sales (DCS).

Фото: James Bove/US Air Force

Основний обсяг фінансових зобов’язань узяли на себе США, Великобританія, країни Британської співдружності та країни-члени ЄС – €40,97 млрд. Експерти The Center for Security Policy оцінюють вартість усіх оборонних матеріалів, фізично доставлених в Україну протягом 2022-го, в €19,47-19,9 млрд.

Прем’єр України пан Шмигаль заявив, що щомісячні витрати України – €4,4 млрд. РФ на місяць витрачає €8 млрд. Якби союзники на 100% виконали обіцяне, щомісячна сума наших видатків усе одно не дотягнула б до російських відсотків на 15-20. Вирівняти їх можна за умови отримання щомісячної допомоги на €15 млрд. Занотуймо собі індикатор: якщо в ЗМІ промайне цифра річної допомоги €158 млрд, то це означатиме, що ми вийшли на однаковий з ворогом рівень ресурсу для фінансування війни.

Дуже важливе питання – чого і скільки треба ЗСУ, щоб звільнити Україну? Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний в інтерв’ю The Economist заявив: «Мені потрібно 300 танків, 600-700 БМП, 500 гаубиць. Тоді, думаю, цілком реально вийти на рубежі 23 лютого».

Фото: EPA/UPG

Згодом міністр оборони Олексій Резніков пояснив, що заява Валерія Залужного про 300 танків, 700 БМП і 500 гаубиць стосувалася лише однієї конкретної операції, а не всіх потреб України: «Я уточнив би думку генерала Залужного, бо не всі його правильно дочитали. Він сказав, що може перемогти в цій війні в цілому, а окремо назвав цифру потреб для конкретної операції».

Час від часу чутно заяви про виснаження військових запасів союзників, чим намагаються пояснити повільні темпи та недостатні обсяги постачань бойової техніки й озброєння.

Ось тут Пентагон повідомляє про обсяги постачань в Україну. ЗСУ отримали (відсоток від запасів ЗС США) 34% ПТРК «Джавелін», 12% ПЗРК «Стінгер», 4,5% гармат, 2,7% РСЗВ, 2,7% систем ППО та ПРО, менш ніж 1% ББМ, 0,7% танків, 0,3% стрілецької зброї, 0,1% літаків і вертольотів. Тобто в коморах ще залишилося. Чому не застосовуються механізми лендлізу – невідомо, точніше – незрозуміло.

Фото: Генштаб ЗСУ

Чого, на думку Віктора Кевлюка, експерта Центру оборонних стратегій, не вистачає ЗСУ? З 2015 року було розгорнуто низку нових військових частин Сухопутних військ, на котрих основний тягар боїв за звільнення України, тож варто подумати про їхнє переозброєння приблизно так (скористаємося Вікіпедією для деконфліктизації ситуації з режимом секретності):

  • – три танкові бригади, у кожну – 300 танків, 40 БМП, 36 гармат, 18 РСЗВ;
  • – вісім механізованих бригад, у кожну – 40 танків, 100 БМП, 36 гармат, 18 РСЗВ;
  • – п’ять мотопіхотних, єгерських і піхотних бригад, у кожну – 10 танків, 100 ББМ, 18 гармат.

Наш підсумковий прайс – 670 танків, 1420 ББМ, 486 гармат, 198 РСЗВ. Анонсовані генералом Залужним цифри близькі до наших підрахунків, а якщо врахувати, що в цих бригадах багато що є, то його цифри, мабуть, точніші.

Висновок такий: для української перемоги вже цього року необхідна фінансова допомога Заходу в обсязі €158 млрд і 500-700 танків, 1300-1500 ББМ, 500 гармат і 200 РСЗВ.

 

Фото: Сухопутні війська ЗСУ

Автор: Кирило Данильченко ака Ронін, воєнний експерт; Віктор Кевлюк, експерт Центру оборонних стратегій; LB.ua

You may also like...