Звірства російських загарбників в Бучі: тричі викрадали і катували

Чоловік проходить повз сильно зруйнований житловий будинок 4 квітня 2022 року в Бучі, Україна. Український уряд звинуватив російські війська у вчиненні «навмисної різанини», коли вони зайняли та зрештою відступили з Бучі, що за 25 км на північний захід від Києва. © Олексій Фурман/Getty Images

Дев’ятьом російським військовим пред’явлено звинувачення у повторному затриманні та катуванні мирного українського громадянина під час окупації Бучі Київського району в березні 2022 року.

Українські правоохоронці задокументували масові вбивства та тортури протягом 33 днів окупації міста російськими військовими, з ранку 27 лютого 2022 року до 31 березня.

Генеральний прокурор України Андрій Костін заявив, що російська армія вчинила понад 9 тисяч військових злочинів у Бучанському районі Київської області. Загинуло понад 1700 мирних жителів, у тому числі близько 700 людей лише в місті Буча. Наразі встановлено причетність до цих злочинів 91 російського військовослужбовця.

У квітні, після деокупації Бучі, українські правоохоронці та журналісти встановили перших десятьох російських військових, причетних до тортур мирних жителів.

Дев’ятьох із цих десяти військових звинувачують у знущаннях над Сергієм К, якого у березні 2022 року тричі захоплювали та катували.

Підозрювані – молодший сержант В’ячеслав Лаврентьєв, єфрейтори Михайло Кашин, Андрій Бізяєв, Дмитро Сергієнко і Семен Мальцев, а також четверо рядових: Григорій Наришкін, Василь Князєв, Сергій Пєскарьов і Альберт Раднаєв.

Конец бригады русских убийц зверствовавших в Буче

Під час перебування в полоні Сергія К. допитували про українських військових, територіальну оборону, розміщення базових станцій зв’язку та озброєння. Його били, зав’язали очі і зв’язували руки пластиковими наручниками. Йому відмовляли в їжі протягом усього періоду ув’язнення. Кожен раз чоловіка тримали в квартирі на четвертому поверсі на вулиці Михайлівській у Бучі.

Розгляд справи триває з моменту направлення обвинувального акту до Ірпінського міського суду Київської області у вересні 2022 року. Обвинувачені були викликані, як того вимагає законодавство України, публікаціями на офіційному сайті суду та в газеті «Урядовий кур’єр», але на підготовче засідання не з’явилися. Тому суд задовольнив клопотання прокуратури про проведення спеціального розгляду за відсутності обвинувачених.

Згідно з наданими прокуратурою доказами, підозрювані перебувають на території Російської Федерації. Їхні адвокати, яких залучив Український центр безоплатної правової допомоги, повідомили, що не змогли зв’язатися зі своїми клієнтами.

Справу почали розглядати по суті у листопаді 2022 року. Журналісти Медійної ініціативи за права людини опитали Сергія К. та надали його свідчення суду. Сергій, інженер-електрик, розповів, що працював у Бучі і пробув там весь час окупації.

Коли його вперше схопили, Сергія з колегою змусили стати обличчям до огорожі й запитати, чи є у них зброя.

Как фото священника, застреленного русскими военными в Буче, помогло узнать как он был убит

«Вони сказали, що якщо ми не скажемо, вони нас покалічать», – згадує він.

Російські військові обшукали їх на предмет наявності зброї та змусили відвезти на робоче місце. Потім їх роздягли, обшукали на присутність націоналістичних татуювань на тілі і відправили в підвал.

«Через деякий час вони підійшли до мене і почали розпитувати про вишки зв’язку, тому що я їм сказав, що я – інженер – електрик», – розповів Сергій. «Я не знав ні про які вежі, але вони сказали: «Якщо ми тут щось знайдемо, ми вас розстріляємо». Пізніше потерпілого разом із товаришем по службі посадили на військовий автомобіль і відвезли на квартиру, де зачинили кілька днів, а потім відпустили.

Невдовзі потерпілого затримали вдруге. У двір знову прийшли російські солдати.

«Командир каже: «Ой, електрик, ти знову?», — розповів Сергій, додавши, що його знову запитували про зброю.

«Били по пальцях, по колінах», – сказав він. Потім солдати зав’язали йому очі і повезли на військовій машині до тієї самої квартири, де він нещодавно утримувався.

Постраждалого затримали втретє, коли він допомагав місцевим жителям транспортувати воду та ліки. Його побили, посадили в БТР і відвезли до будинку, де тримали іншого цивільного. Потім усіх забрали в одну квартиру на четвертому поверсі. Згодом, коли Сергія звільнили, він дізнався, що застрелили другого цивільного. Цей інцидент розслідується в іншій справі.

Сергій впізнав усіх обвинувачених за фотографіями та сказав, що кожен зіграв свою роль у його викраденні та жорстокому поводженні.

Дев’ятьом російським військовослужбовцям інкримінують ч. 1 ст. 438 про порушення законів та звичаїв війни Кримінального кодексу України за жорстоке поводження з цивільним населенням. Ця стаття передбачає покарання від восьми до дванадцяти років позбавлення волі.

Автор: Ірина Домащенко

Джерело: IWPR


Цю публікацію підготовлено в рамках проєкту «Голоси України», який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії (FCDO).

You may also like...