Як хапуги завищують ціни на відбудові житла та кому в карман йдуть мільйони гривень

Фото: © Суспільне Запоріжжя

На відбудові одного з найдорожчих житлових будинків на проспекті Соборному, 151 у Запоріжжі знову знайшли завищення цін. У черговому тендері на 147,7 млн грн ціни на будматеріали завищили щонайменше на 14 млн.

Про це свідчать дані моніторингу закупівлі при аналізі підсумкової відомості ресурсів, який провів антикорупційний центр «Інститут законодавчих ідей» і подав відповідне звернення до Державної аудиторської служби України. Цікаво, що різниця між очікуваною вартістю закупівлі у 162,1 млн грн і фактичною вартістю договору в 147,7 млн грн теж становить 14 млн грн. , зазначає видання ZN.ua.

Зокрема, в 11 разів дорожче планують закуповувати засоби для зняття фарби — 2,2 тис. грн за кілограм, тоді як відпускна ціна на сайті виробника становить 195 грн. Водний розчин нітрату та карбонату натрію обійдеться у вісім разів дорожче — 21,9 тис. грн/м3 замість 2,6 тис. грн, як враховували в кошторисах інших закупівель. Майже вдвічі дорожчі у кошторисі щебінь, піна монтажна, газобетонні блоки, еластична суміш, гідрофобізатор та алмазні круги. На цих дев’яти позиціях у сукупності «дописали» 14 млн грн (див. скрін).

Інститут законодавчих ідей

Будинок на проспекті Соборному, 151 — один із найдорожчих об’єктів відбудови в Запоріжжі. За підрахунками влади, вартість реконструкції пошкодженої 5-поверхівки мала сягнути 339 млн грн. Цікаво, що на тлі завищень цін у кошторисах підрядник заявляє про економію в розмірі 70 млн грн. Проте нині укладено договорів на 295,4 млн грн (див. інфографіку).

Інститут законодавчих ідей

Попередньо зазначалося, що в будинку знищено два під’їзди та 24 квартири. У тендерній пропозиції на другу чергу йдеться про ремонт 12 відбудованих квартир і частково пошкодженої 21 квартири.

За попередніми підрахунками ЗМІ, орієнтовна вартість відбудови однієї квартири (у розрахунку на 24 заявлені) становить понад 300 тис. дол. За ці гроші можна купити кілька квартир у новобудовах будь-якого міста України.

Чому в Україні «квадрати» пошкодженого житла стають золотими для бюджету та кому комунальні підприємства зливають сотні мільйонів гривень, розбираємося нижче.

«Відновлення будинку коштує дорожче за нове будівництво»

Виконувач обов’язків міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв заявляв, що відновлення будинку коштує дорожче, ніж нове будівництво. Проте рекомендував не рахувати квартирами, бо це «повністю комплекс будинку».

Це звучить приблизно так само, як при купівлі житла в новобуді просити забудовника не рахувати в ціну квартири вартість будівництва під’їзду або ж даху.

Що не так?

Скандал із реконструкцією 5-поверхівки на 15 під’їздів у Запоріжжі стався ще від моменту закупівлі проєктних робіт з очікуваною вартістю в 10 млн грн. Під час відкритих торгів з особливостями переміг єдиний учасник — ТОВ «Анстрой Проект», який знизив ціну лише на 47 копійок від очікуваної. Після розголосу вартість виготовлення проєкту знизили ще на 301 тис. грн.

Цікаво, що засновниками ТОВки є Артем Ічетовкін, Олена Шуваєва та Павло Чорний, із якими пов’язані ще «А Н С Т Р О Й» і «Запоріжбудгруп». Останнє почало заробляти від початку повномасштабної війни. Загалом ці фірми 2023 року вже натендерили близько 150 млн грн, беручи участь у закупівлях з особливостями.

Скандал-2 трапився під час першого тендеру на першу чергу реконструкції за 138 млн грн. У торгах на одного учасника перемогло ТОВ «Українські інвестиційні технології», запропонувавши ціну лише на 46 тис. грн нижчу від очікуваної. Вже тоді підрядник заклав у кошторис вартість цегли вдвічі дорожче від ринкової, втричі дорожчі труби та на 70% дорожчу бетонну суміш. За даними «Наших грошей», переплата лише за кількома позиціями сягнула 1,7 млн грн. Нинішньою мовою, це сотня FPV-дронів або ж кілька автівок на фронт.

Однак уже тисячею дронів і десятком позашляховиків із салону для фронту можна виміряти завищення ціни на 14 млн грн у кошторисах із другої черги робіт за тим же будинком у Запоріжжі. Закупівля знову пройшла на одного учасника. Очікувано підрядник той самий — ТОВ «Українські інвестиційні технології».

Підприємству понад сім років, проте заробляти воно почало лише 2023-го — з відбудови у Запоріжжі. Причому як єдиний учасник закупівель. Цьогоріч тільки на одній багатоповерхівці в Запоріжжі ТОВка натендерила 285 млн грн.

Такий фарт у бюджетних закупівлях підприємства збігся зі зміною керівника і власника. За кілька днів до тендеру керівником ТОВки, а заодно і головним бухгалтером став Тарас Коновал замість Валерія Засоби, а власником — Володимир Комар замість Марини Кіракозової.

Загалом у фірми 2023 року тричі змінювався власник. Така ситуація може, до прикладу, означати, що реальним власником ТОВки є інша особа, ніж представлені в реєстрах, а все, чим вона ризикує, — це статутний капітал у 30 тис. грн.

До того ж велика кількість орендованої техніки та субпідрядників може свідчити про те, що підрядник не мав раніше таких обсягів робіт. Так, на субпідрядах — ТОВ «Будівельна перспектива», ТОВ «Укрбудінжиніринг», ТОВ «Електроадвокат», ФОПи, оренда техніки — в ПрАТ «БІАС», ТОВ «АЛЕФБУД-21», суборенда — в «Еліт-Проектбуд», яке за тиждень до подачі документів підписало договір оренди з ТОВ «ТЕХНО-ЛІДЕР».

Завершити реконструкцію будинку згідно з документами мають до грудня 2024 року, проте обіцяють значно раніше.

Тим часом в Україні зруйновано або пошкоджено понад 19 тис. багатоквартирних будинків. Такі темпи, вартість і аж такі завищення на відбудові житла, паралельні спроби будівництва мерій не сприятимуть збереженню довіри міжнародників. А відповідно, і фінансової підтримки для країни. Це ми вже бачимо на прикладі зволікання із виділенням 50 млрд євро.

Автор: Мартина Богуславець, виконавча директорка Інституту законодавчих ідей

Джерело: ZN.ua

You may also like...