Як намагаються сховати гроші та нерухомість фігуранти масштабної корупції на бюджеті для ЗСУ. Імперія хапуг Гринкевичів

Як намагаються сховати гроші та нерухомість фігуранти масштабної корупції на бюджеті для ЗСУ. Імперія хапуг Гриневичів
Дружина і теща бізнесмена Ігоря Гринкевича, якого підозрюють у масштабній корупції на армійському бюджеті, сховали від слідства кілька квартир та маєток на 600 м². Станом на кінець січня жоден з об’єктів родини, які знайшли розслідувачі hromadske, Державне бюро розслідувань не арештувало. Попри те, що про арешт певного майна Гринкевичів ДБР заявило ще 11 січня.

П’ять квартир у Києві та Львові, три земельні ділянки та розкішний маєток Світлана Гринкевич та її мати Ірина Федак придбали після повномасштабного вторгнення. Тобто в період, коли компанії Ігоря Гринкевича отримували багатомільйонні контракти Міноборони. Лише одну земельну ділянку купили до великої війни.Нагадаємо, 29 грудня ДБР арештувало львівського бізнесмена Ігоря Гринкевича. Він приніс слідчим півмільйона доларів хабаря, щоб ті зняли арешт з одягу, який його компанії мали поставити Міністерству оборони. Слідчі встановили, що компанії Гринкевича виграли 23 тендери на постачання Міноборони одягу на понад 1,5 мільярда гривень. Низку контрактів не виконали, деякі реалізували частково, із затримками, і загалом завдали державі шкоди на майже один мільярд гривень.

Вже 11 січня ДБР заявило про арешт майна родини Гринкевичів: нерухомості, автівок преміумкласу, майна та рахунків підконтрольних їм компаній. Але між 29 грудня, коли арештували Ігоря Гринкевича, та 11 січня, коли ДБР нарешті згадало про арешт майна, минуло майже два тижні. І все найцікавіше сталося саме в цей період.

Історія успіху й падіння тендерного хапуги Ігоря Гринкевича

Підозрілі «іпотеки»

25 січня ми перевірили майно Романа та Ігоря Гринкевичів у реєстрах і неабияк здивувалися: на батька та сина оформлено рівно по одній ділянці для ведення сільського господарства на Київщині, інших активів не було. Тож ми взялися перевіряти майно членів родини Гринкевичів.

Найбільше майна виявилося оформленим на дружину бізнесмена — Світлану. Ми зосередилися саме на тому, яке придбали за час повномасштабного вторгнення.

Це — дві елітні квартири на Новопечерських липках столиці: 50 та 123 м² по сусідству, які купили 17 травня 2023 року. Прямо в розпал оборудок компаній Ігоря Гринкевича на контрактах Міноборони. Аналогічні за квадратурою апартаменти у цих новобудовах обійдуться щонайменше у 20 мільйонів гривень.

Через день після арешту чоловіка, прямо перед новим роком, 31 грудня, Світлана Гринкевич взяла 5 мільйонів гривень кредиту в такого собі Олександра Лапшина. А 2 січня прийшла до нотаріуса та наклала через цей кредит так зване обтяження на обидві квартири. У реєстрі нині це значиться як договір іпотеки.

Перед новим роком, 31 грудня, Світлана Гринкевич взяла 5 млн грн кредиту у Олександра Лапшина. Відомості з Державного реєстру речових прав

Для чого це було зробили, нам пояснив адвокат Ярослав Бутирін:

«Це стандартна схема для того, щоб “притримати” майно. Якщо люди бояться, що в них можуть щось забрати, вони йдуть до нотаріуса й кажуть: “От у нас є розписка на мільйон, ми хочемо під цю розписку укласти договір іпотеки”. Є Закон України про іпотеку й там вказано, що іпотекотримач є пріоритетним стягувачем. Тобто, майно забезпечене іпотекою, воно не може бути забрано».

Тобто позичальник є пріоритетним власником нерухомості, а самі об’єкти стають недоступними для арештів та конфіскацій. Схему повторили й на іншому об’єкті Світлани Гринкевич — київських апартаментах у клубному будинку на Нивках. Площа квартири скромна — лишень 30 м², але найдешевшу та меншу за розмірами нещодавно продали за 1,5 мільйона гривень. Тобто цю квартиру пані Світлани можна оцінити приблизно у 2 мільйони гривень.

Тут ситуація з «іпотекою» складніша. Житло придбали 8 грудня 2023 року, за три тижні до арешту Ігоря Гринкевича. Купила її формально теща бізнесмена й мама Світлани — Ірина Федак. 15 грудня жінки оформили в нотаріуса договір іпотеки: начебто ще в листопаді донька позичила мамі 135 тисяч доларів, майже 5 мільйонів гривень. А «згадали» про борг не чужі одне одному люди більше ніж через місяць і тільки після того, як купили ще одну квартиру. Яке може бути пояснення?

15-го грудня жінки оформили у нотаріуса договір іпотеки. Відомості з Державного реєстру речових прав

«Договори про кредит та іпотеку укладають в один день у нормальних умовах. Це робиться в одному місці та в один час, бо підпис під борговим зобов’язанням — це ж добра воля людини. Коли розписка або позика — сьогодні, а іпотека — через три дні чи через місяць, виглядає тупо, але цілком законно. У такому випадку з’ясувати, коли там реально була написана розписка, — неможливо», — каже адвокат Ярослав Бутирін.

Тобто був той борг, чи ні, уже ніхто не встановить. Наче для підтвердження нашої гіпотези, у той самий день, 15 грудня 2023 року, мама з донькою підписали ще один іпотечний договір — вже на квартиру у Львові. Ці розкішні апартаменти в модному ЖК під 130 м² обійшлися родині щонайменше в 7 млн грн. Квартиру мама Світлани придбала в листопаді 2023-го. І в грудні також передала її під заставу доньці.

Чому ці іпотечні угоди між Світланою Гринкевич та її мамою мають сумнівний вигляд?

По-перше, Ірині Федак належать частки або цілі компанії групи родини Гринкевичів. За версією сервісу YouControl, у цю групу входить 25 компаній, які займаються багатьма бізнесами: від кар’єрів та будівництва — до реклами й торгівлі текстильними товарами, які якраз і постачали українському війську. Зайвих людей серед власників численних компаній немає: все оформлено виключно на членів родини — сина, доньку, дружину та тещу. Тобто бізнес-активи пан Гринкевич на свою тещу записував давно, вона — важлива частина їхньої імперії.

По-друге, всі ці операції з іпотекою та кредитами Світлана Гринкевич із мамою проводили саме тоді, у листопаді-грудні 2023-го, коли одяг компаній Ігоря Гринкевича для Міноборони вже арештували. Тепер доводити фіктивність цих угод та походження грошей у суді має слідство.

«Якщо слідчий вважатиме за необхідне й у нього будуть підстави, суд навісить на це майно ще один арешт. І навіть якщо іпотека зніметься, то арешт суду нікуди не дінеться», — впевнений Бутирін.

По-третє, пригадайте дві елітні квартири на Новопечерських липках, куплені Світланою у травні 2023 року. Влітку 2022-го в сусідньому будинку квартиру придбала і її мама — Ірина Федак. Її 85 м² коштували не менше 6 мільйонів гривень. Липень 2022-го — якраз той самий час, коли компанії її зятя почали отримувати перші серйозні гроші з Міноборони.

Як останній аргумент — головна наша знахідка й діамант колекції нерухомості родини Гринкевичів, якого не існує в реєстрах.

Незаконне будівництво житлового будинку родини Гринкевичей. фото з дрона

Палац Шредінгера

У Світлани Гринкевич значиться у власності скромна ділянка в садовому товаристві «Пролісок» на околиці Львова. Це затишний куточок міста прямо на межі з Винниківським лісопарком.

Скромна ділянка з будинком була оформлена на Світлану 1 серпня 2022 року. Але тут зовсім не 6 соток, а значно більше. Це «більше» — три ділянки із загальною площею у 20 соток — оформлено на її маму Ірину Федак. Дві ділянки оформили в березні 2022-го, а основну, в 10 соток, Федак купила ще у квітні 2019 року. Тоді ж задекларувала на цій ділянці будинок на 300 м².

В оголошенні про продаж цієї самої ділянки 2018 року бачимо схожий сірий паркан та впізнаємо сусідні будинки. Коштувала ділянка 110 тисяч доларів, варто вчитатися в текст: «По документах 20 сотих, в наявності — 25. На ділянці стоїть недобудований будинок».

Ділянки, що перебувають у власності Ірини Федак та Світлани Гринкевич. hromadske

Припускаємо, що Ірина Федак де-факто придбала одразу всі 25 соток, а їхнє оформлення де-юре затягнулося на 4 роки.

31 січня 2024 року hromadske отримало Акт про обстеження території від комісії Львівської міської ради. Його провели за запитом нашої редакції. З’ясувалося, що крім оформлених ділянок на 25 соток іще 26 соток лісу родина Гринкевичів просто захопила.

«Орієнтовно 21 сотка — це все захоплені державні землі ДП «Львівський Лісгосп». Тобто це ліс і землі природно-заповідного фонду, де не можна нічого робити — хіба гриби збирати. Але точно не дерева рубати, щоб поставити огорожу чи прокласти дорогу. А втім, саме це зробила родина Гринкевичів», — повідомив заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.

Також чиновники зазначили, що басейн закладений на ділянці, призначеній для садівництва, а до будинку веде самовільно вирубана в лісі дорога.

Головна плутанина з будинками. У мами у 2019-му в реєстрі з’явився будинок на 300 м², у доньки, у 2022-му — хатина на 60 м². Попри різні поштові адреси, кадастрові номери всіх чотирьох ділянок — поруч, та обнесені зараз єдиним парканом. Маєток на місці набагато більший за 300 чи тим паче — 60 м². Ми ознайомилися з технічними документами на будинок та стверджуємо, що його площа — 600 м².

Зважаючи на те, що ні дому тещі, ні дому дружини Ігоря Гринкевича нині не існує, робимо висновок, що вони розібрали обидва будинки та спорудили «з нуля» розкішний маєток із сауною, кінотеатром, спортзалом, СПА-зоною, читальною залою, 3 спальнями, 5 санвузлами та іншими приміщеннями.

Сусіди стверджують, що активне будівництво тривало саме до нового року, до арешту Ігоря Гринкевича. Нині на території немає ані охорони, ані інших слідів життєдіяльності.

Оцінити такий актив дуже складно. Ділянка, нагадаємо, коштувала 110 тисяч доларів або 5 мільйонів гривень. Будинки схожої площі в сусідніх районах Львова коштують 25-28 мільйонів гривень. Навіть зі знижкою на недобуд та облаштування території довкола, маєток сміливо можна оцінити щонайменше у 20 мільйонів гривень.

Ось так лічильник вартості майна лише двох членів родини Гринкевичів, сягнув 60 мільйонів гривень. 55 із них — це те, що купили саме за 2 роки від початку повномасштабного вторгнення.

Що арештувало ДБР?

11 січня АРМА заявила, що за запитом ДБР розшукала майно родини Гринкевичів. Згадали про київські та львівські квартири Світлани, компанії, автівки, але… жодного слова про тещу Ігоря Гринкевича, Ірину Федак, і маєток на 600 м². Попри те, що його не існує в реєстрах, провести інспекцію ділянки Світлани Гринкевич слідчі ДБР не здогадалися.

Ба більше, тоді ж, 11 січня, ДБР заявило, що все знайдене майно арештували, згадало про квартири дружини, про які ми розповідали. Тільки от слідчий до реєстратора за 20 днів так і не дійшов. Бо одна справа — заявити про арешти майна у пресі, а інша — занести відповідні документи, куди треба.

Підкреслюємо: станом на 29 січня 2024 року жодних відомостей про арешт усього переліченого вище майна Світлани Гринкевич та її мами Ірини Федак у реєстрах немає.

Якщо ДБР доведе, що компанії Гринкевичів «нагріли» Міноборони щонайменше на мільярд гривень, то держава може компенсувати з цього мільярда принаймні 60 мільйонів лише коштом знайденого журналістами майна. Але для початку на маєток під Львовом, як і на квартири Світлани Гринкевич, треба накласти арешт, а не просто заявляти про це в медіа.

Автор: Ілля Лукаш

Джерело: hromadske

You may also like...