Лікарня «Морг»: Порушення прав засуджених осіб при наданні медичної допомоги

Лікарня “Морг”

Про цю “лікарню” багато років ходить дурна слава. Багатопрофільна установа не виконує своїх функцій. Сюди привозять в’язнів з усієї країни: помирати. Дороги, що ведуть сюди, просто жахливі. Хвора людина може померти тільки через ті страшні шляхи. Місцеві мешканці кажуть, що так було тут завжди.

Лікарів катастрофічно не вистачає, адже ніхто не хоче сюди їхати. Для того, щоб лікарня могла виконувати свої завдання, має бути організовано діагностично-лікувальний процес, коли людині встановлюють діагноз спеціалісти, а, згідно з цим діагнозом, пацієнт отримує лікування.

Під час моніторингового візиту до сумнозвісної Софіївської лікарні №45, де мають надавати медичну допомогу ув’язненим з усієї країни, правозахисники з ХПГ знайшли чоловіка з вм’ятиною у скроні. Місцеві “спеціалісти” лікують його бронхи. Людина вже не може говорити і просто вмирає.

Крім цього, наші монітори виявили ще низку порушень і наполягають на закритті лікарні.

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]
Начальник Софіївської багатопрофільної лікарні №45 філії ДУ “Центр охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України” в Дніпропетровській та Донецькій областях — Комісарова В.В.

Софіївська багатопрофільна лікарня №45 розрахована на 90 ліжок, у своєму складі має: терапевтичне відділення — 60 ліжко-місць; неврологічне відділення — 30 ліжко-місць; амбулаторно-профілактичне відділення, клініко-діагностичну лабораторію та аптеку. Попередній візит відбувся 16-17 вересня 2022-го року.

У лікарні неукомплектовані такі посади: завідувач відділення — три ставки; лікар-терапевт — одна ставка; лікар з ультразвукової діагностики — 0,5 ставки; лікар-невропатолог — 0,5 ставки; лікар-психіатр — 0,5 ставки; лікар-рентгенолог — 0,5 ставки; завідувач аптекою — одна ставка; фельдшер — одна ставка; сестра медична стаціонару — 0,5 ставки; молодша медична сестра з догляду за хворими — 0,5 ставки; лікар-лаборант — 0,5 ставки.

На день візиту у стаціонарі лікарні перебувало на лікуванні 35 осіб. Станом на перше жовтня в Софіївській багатопрофільній лікарні №45 стаціонарно проліковано 689 хворих засуджених з початку 2023-го року. За дев’ять місяців 2023-го року в лікарні померло сім хворих засуджених, один з яких у медичному закладі МОЗ. За інформацією, наданою начальником лікарні, на день візиту в лікарні не перебуває засуджених з ознаками хвороб, які є підставою для подання до суду матеріалів для звільнення засуджених від подальшого відбування покарання через важке захворювання.

Диспансерний нагляд здійснюється за: ВІЛ-інфіковані — 78 осіб (з яких 78 приймають АРТ); туберкульоз (кат. 5.1) — 69 осіб; з розладами психіки — 13 осіб. Мають інвалідність — 69 осіб. Із них I гр. — 26 осіб; Ⅱ гр. — 39 осіб; Ⅲ гр. — чотири особи.

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

Під час візиту було виявлено недоліки в роботі Софіївської багатопрофільної лікарні №45, що призводять до порушення прав засуджених при наданні медичної допомоги в лікарні, зокрема:

1. Порушення прав засуджених осіб при наданні медичної допомоги

1.1 У зв’язку з відсутністю лікарів, відсутнє надання належної первинної та спеціалізованої (вторинної) медичної допомоги, до якої входять: надання кваліфікованої та спеціалізованої стаціонарної медичної допомоги засудженим; визначення ступеня тривалої або постійної втрати працездатності засудженими; обстеження та підготовка медичної документації на осіб, які підлягають звільненню від подальшого відбування покарання за хворобою.

1.2 Не створена лікарсько-консультативна комісія (далі — ЛКК), що не відповідає Положенню про Софіївську багатопрофільну лікарню №45 Державної кримінально-виконавчої служби України в Дніпропетровській та Донецькій областях.

1.3 Результати дослідження медичної документації свідчать про відсутність лікувально-діагностичного процесу у пацієнтів: направлення, клінічного діагнозу, відсутність щоденнику та результатів діагностичних процедур. Таким чином лікарня не виконує свої функції за призначенням.

Порушення щодо надання належної медичної допомоги під час утримання під вартою в установах ДКВС України є предметом розгляду у ЄСПЛ. Так, у рішеннях ЄСПЛ “Заярнюк проти України”, “Ладан та Гультяєв проти України” зазначено, що медична допомога, яка надається в установах виконання покарань, має бути належною та відповідати тому рівню допомоги, який державні органи зобов’язались надавати для всього населення. Органи влади повинні забезпечити оперативність і точність постановки діагнозу та лікування, а у разі, коли це викликано медичним станом, — регулярність і систематичність нагляду та наявність плану терапевтичних заходів з метою ефективного лікування захворювань ув’язненої особи або запобігання  ускладненню.

2. Порушення права на життя, права засуджених осіб на захист від катування або нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження або покарання та Порушення права на охорону здоров’я та медичну допомогу

2.1 У лікарняному закладі ДКВС не забезпечено щоденного цілодобового чергування лікаря.

2.2 Встановлено відсутність у медичних картах стаціонарного хворого № 003/о підписаної пацієнтом інформованої добровільної згоди на проведення діагностики та лікування, що може свідчити про відсутність добровільної згоди пацієнтів для застосування щодо них методів діагностики, профілактики та лікування.

2.3 У медичних картках амбулаторного хворого 025/о медичним персоналом не складаються довідки наявних тілесних ушкоджень. У розділі “надана допомога” не зазначаються призначені та проведені діагностичні заходи (рентгенологічні дослідження тощо), надані заходи медичної допомоги (первинна обробка ушкоджень тощо), а також надані пацієнту рекомендації. Достовірність внесеної інформації не засвідчується підписом медичного працівника, який здійснював огляд після заповнення карти. У карті не робиться позначка про установу, до якої було передано інформацію, з зазначенням номеру телефону, електронної адреси, дати та часу передачі інформації та прізвища особи, що її прийняла. Копія карти не долучається до медичної картки амбулаторного хворого форма 025/о, а зберігається окремо. Дані факти неналежної фіксації тілесних ушкоджень не забезпечують запобіганню насильства щодо засуджених осіб в даній установі, які неодноразово скаржилися на практику застосування до них насильства, погроз та приниження в результаті впливу встановленої неформальної тюремної ієрархії.

Моніторинговою групою було виявлено особу — Троцька Сергія Володимировича, 1989 року народження, у важкому стані: відсутній зір на праве око, перебуває у лежачому положенні, мова значно порушена, важкодоступний до контакту, нездатний до самостійного обслуговування. Троцька С.В., згідно з медичною документацією, було госпіталізовано 04.10.2023 року. Він перебував у приміщенні палати №4 без належної медичної допомоги та догляду. При зовнішньому огляді виявлено деформацію правої скроні та патологічні зміни правого ока.

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

Під час дослідження медичної документації було встановлено, що дана особа неодноразово перебувала на стаціонарному лікуванні з діагнозом наслідків перенесеної важкої черепно-мозкової травми. Також було встановлено, що відносно отриманої черепно-мозкової травми не було вжито необхідних лікувально-діагностичних заходів, у медичній документації відсутні дата і обставини встановлення діагнозу черепно-мозкової травми, консультації необхідних спеціалістів, а також будь-які рентгенологічні обстеження.

На момент візиту в медичній карті стаціонарного хворого було встановлено клінічний діагноз “бронхіт”, а в листку призначень були наявні відмітки про виконання лікарських призначень на добу наперед. Щоденні записи лікаря відсутні. Враховуючи важкий стан здоров’я засудженого, його стрімку негативну динаміку та ознаки неналежного надання медичної допомоги, існує значне занепокоєння щодо життя цієї людини.

3. Порушення права осіб з інвалідністю (стаття 9 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю)

Диспансерний нагляд здійснюється за 69 особами, які мають інвалідність. Із них I гр. — 26 осіб; Ⅱ гр. — 39 осіб; Ⅲ гр. — чотири особи. Особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що у 10 осіб з інвалідністю відсутні індивідуальна програма реабілітації (далі — ІПР). Крім того, моніторинговою групою встановлено, що рекомендації ІПР не виконуються, у зв’язку з чим засуджені не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів.

4. Порушення при проведенні профілактичних медичних оглядів та медичного обстеження. Порушення прав засуджених на медичну допомогу

4.1 Згідно з п.2, п.3 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, у профілактичному медичному огляді обов’язково беруть участь лікар-терапевт (або лікар загальної практики-сімейний лікар), лікар-психіатр, лікар-стоматолог. Разом з тим, вакантна посада лікаря-терапевта та лікаря-психіатра свідчить про неповноту проведення медичного первинного та профілактичного огляду.

4.2 Відсутній журнал обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду.

4.3 Під час перевірки особистих медичних книжок у засуджених, які працюють в їдальні, було встановлено, що даним працівникам не проводився огляд лікарем-терапевтом та дерматовенерологом.

4.4 У лікарні не заведена “Контрольна карта диспансерного нагляду за ВІЛ-інфікованою особою” №030-5/0.

4.5 Через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги, вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

5. Незабезпеченість медичної частини обладнанням, виробами медичного призначення та лікарськими засобами

5.1 У медичній частині відсутній дентальний рентген-апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

5.2 Під час перевірки справності дефібрилятора було встановлено відсутність електродів.

5.3 Крім того, моніторами було встановлено, що засуджені особи не проходять профілактичний медичний огляд за допомогою телемедичного комплексу IDIS з серпня 2023 року, оскільки він не працює.

5.4 При огляді стоматологічного кабінету медичної частини виявлено протерміновані лікарські засоби.

5.5 Аптека лікарні не забезпечена виробами медичного призначення та лікарськими засобами, необхідними для лікування, зокрема препаратами для лікування захворювань, відповідно до профілю лікувального закладу.

6. Недотримання інфекційного контролю та епідеміологічного нагляду та неналежні умови

6.1 У медичній частині обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасне розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо один від одного та інших засуджених. Ізолятор не обладнано припливно-витяжною вентиляцією, відсутня можливість самостійно відкрити вікно, санітарні вузли не обладнано дверцятами, відсутній бачок з питною кип’яченою водою.

6.2 У порушення “Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами”, медичні відходи утилізуються шляхом їх спалення в котельній установи медичним працівником.

7. Порушення права на належну психіатричну допомогу

7.1 У лікарні, згідно з штатним розписом, є вакантною посада лікаря-психіатра, через це засуджені, хворі на психічні та неврологічні розлади, не отримують необхідної медичної допомоги.

7.2 Палату-ізолятор для осіб з розладами психіки не обладнано припливно-витяжною вентиляцією, відсутня можливість самостійно відкрити вікно, санітарні вузли не обладнані дверцятами, відсутній бачок з питною кип’яченою водою.

8. Неналежне зберігання ліків отриманих від родичів

У медичній частині відсутня окрема шафа для зберігання ліків від родичів. Крім того, в медичній документації (медичній карті №025/о або №003/о) відсутні заяви від родичів засуджених або інших осіб про передачу ліків, виробів медичного призначення.

9. Порушення прав осіб, хворих на вірусний гепатит С

Протягом 2023-го року в медичній частині було проведено 106 тестувань осіб на наявність вірусного гепатиту С, з яких 74 особам встановлено підозру на захворювання. Не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їхнього здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб. Крім того, аптеку лікарні не забезпечено препаратами для лікування вірусного гепатиту C (ВГС).

10. Порушення правил пожежної безпеки

10.1 Приміщення медичної частини не обладнано системами пожежогасіння та пожежної сигналізації, зокрема ідеться про приміщення аптеки, рентген-кабінету, палат, кабінетів тощо.

10.2 У рентген-кабінеті зберігається стороннє устаткування (старе флюорографічне обладнання). Зазначене не забезпечує безпечних умов перебування пацієнтів в умовах стаціонару та може становити загрозу їхньому життю та здоров’ю.

[Софіївська багатопрофільна лікарня №45]

Превентивний моніторинговий візит до Софіївської багатопрофільної лікарні №45 здійснено Харківською правозахисною групою. Моніторингова група у складі помічника народного депутата України Костянтина Касая, члена громадської ради при Міністерстві юстиції України Серія Зуйкова, помічника народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатора програм ХПГ Андрія Діденка, члена Громадської ради при Міністерстві юстиції України Олега Цвілого, а також лікаря, спеціаліста з судово-медичної експертизи — Костянтина Запорожцева. Мета візиту: аналіз дотримання прав людини в місцях несвободи під час війни. Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Дата візиту: 19-20 жовтня 2023

Джерело: Інформаційний портал Харківської правозахисної групи

You may also like...