Вчені з путінської Росії працюють на Заході і одночасно на російський військово-промисловий комплекс

Російські науковці одночасно працюють на Заході і в російських інститутах, які обслуговують ВПК

За майже 2 роки повномасштабного вторгнення росії в Україну країна-агресорка суттєво вдосконалила свій потенціал у виготовленні озброєння. Наприклад, там вже виробляють власні, більш небезпечні, ніж іранські, шахеди, нові безпілотники та ракети. Ключову роль у створенні нових засобів зброї в росії відіграють тамтешні вчені, які ще з радянських часів широко залучені до розвитку військово-промислового комплексу.

Крім залучення до ВПК, російські науковці несуть й іншу загрозу для цивілізованого суспільства, зазначає експерти з Аналітичного центру StateWatch. Нещодавно професора університету в Естонії заарештували за звинувачення у шпигунстві. Йдеться про В’ячеслава Морозова, громадянина Росії, який працював професором політології в Тартуському університеті, а раніше викладав у Санкт-Петербурзькому виші. Представники місцевої поліції зазначають, що Морозов ділився інформацією з російськими спецслужбами, аби вони могли проникнути в різні сфери життя Естонії, в тому числі й наукову.

Команда Trap Aggressor виявила, що російські науковці, які працюють на російський військово-промисловий комплекс, до сьогодні отримують фінансування від США та інших країн, та є бажаними гостями на різноманітних міжнародних конференціях та семінарах.

Зліва направо — російські вчені Юрій Ковальов, Алєксєй Бородін, Станіслав Бабак, Алєксандр Короткевич

Представники російських наукових установ беруть участь у міжнародних наукових конференціях, дослідженнях та роботах. За даними з відкритих джерел, такі заходи й наукові роботи, де присутні й до яких долучені російські вчені, фінансує Національний науковий фонд Сполучених Штатів (U.S. National Science Foundation).

Наприклад, на сайті MDPI (одного із найбільших видавців наукових статей у світі, на якому публікуються й російські дослідники) вказано, що одним із їхніх донорів є саме U.S. National Science Foundation. Крім цього — й  низка популярних міжнародних установ, серед яких Рада з природничих наук та інженерних досліджень Канади (NSERC), Європейська дослідницька рада (ERC), Британський Національний інститут досліджень у сфері охорони здоров’я (NIHR) та інші.

І тут варто розповісти про російські інститути, працівники яких продовжують так чи інакше зростати у сфері науки завдяки U.S. National Science Foundation.

Наприклад, Московський фізико-технічний інститут (МФТІ) тісно співпрацює з ВПК росії. Саме у МФТІ розробили системи для безпілотників для російських військових, в результаті чого цей інститут отримав нагороду від міністерства оборони росії.

Московський фізико-технічний інститут (МФТІ)

Крім цього, в інституті є лабораторія, яка підтримує російський військово-космічний сектор. МФТІ входить до складу структур російських установ, які займаються підготовкою фахівців для російського оборонно-промислового комплексу і співпрацює в дослідницьких проєктах з російською оборонною дослідницькою організацією. Він вже перебуває під санкціями України, ЄС, Великої Британії, США, Канади, Швейцарії, Японії, Нової Зеландії.

У цьому інституті раніше працював молодий  та активний вчений Нікіта Косогоров. Під час повномасштабного вторгнення (літом 2022 року) хлопець захистив дисертацію й почав працювати на посаді аспіранта Каліфорнійського технічного інституту.  Під час повномасштабного вторгнення росії в Україну, Нікіта бере участь у міжнародних наукових дослідженнях з фізики, які стосуються чорних дір.  Фінансування цих робіт здійснюється на круглі суми — $9,млн та $14, млн відповідно.

У Московському фізико-технічному інституті продовжує працювати Юрій Ковальов. Як і на посаді головного наукового співробітника та Фізичного інституту імені П. М. Лебедєва російської академії наук. Також науковець встигає викладати й у радіоастрономічному інституті Макса Планка (Бонн, Німеччина). Крім цього він бере участь у наукових дослідженнях про чорні діри, фінансування яких теж здійснюється на грантових основах.

Однак і це ще не все. Науковим директором Лабораторії астрочастинок та космології (Університет Парижу Сіте), є росіянин Станіслав Бабак. Науковець почав працювати у французькому університеті до повномасштабного вторгнення. Він же — гостьовий вчений того ж Московського фізико-технічного інституту, продовжує генерувати астрономічну аналітику на міжнародній арені, а у 2022 році брав участь у науковому дослідженні про гравітаційні хвилі, на яке направили $17 млн.

Раніше ми вже згадували інститут імені П. М. Лебедєва російської академії наук. В ньому, крім Ковальова, збирає лаври в якості висококваліфікованого старшого наукового співробітника Сергій Панюков. Він займався науковими дослідженнями з фізики ще з радянських часів, а зараз продовжує брати участь у наукових міжнародних дослідженнях про полімери. Фінансує дослідження російського науковця грант CHE-2116298 на загальну суму $20 млн.

Інститут імені П. М. Лебедєва російської академії наук

Варто розповісти й про Інститут теоретичної фізики ім. Л. Д. Ландау російської академії наук. В ньому продовжує працювати науковий співробітник Алєксандр Короткевичпрофесор Університету Нью-Мехіко. Вчений продовжує публікуватися на провідних наукових ресурсах США, бере участь у науковому дослідженні про хвилі Стокса, фінансування якого здійснюється на суму $23 млн.

Інститут теоретичної фізики ім. Л. Д. Ландау

Саме Інститут теоретичної фізики ім. Л. Д. Ландау має кілька напрямків досліджень, включаючи квантові обчислення, які використовуються й у військових технологіях. Перебуває під санкціями України, США, Канади.

Американське фінансування у рамках наукових досліджень отримує й Антон Андрєєвпрофесор Вашингтонського університету й співробітник Сколківського інституту науки й технологій (Сколтех)науковий співробітник того ж Інституту теоретичної фізики Ландау, брав участь у двох наукових дослідженнях про Ефект Джозефсона, фінансування яких здійснювалось на грантових умовах на суму $16 млн.

Сколківський інститут науки і технологій

Сколтех, в якому продовжує працювати вчений, називають піонером у сфері передових технологій, діяльність якого спрямована на розвиток нових технологій для розв’язання критичних проблем, з якими стикається рф. Протягом десяти років Сколтех тісно співпрацював з воєнним сектором росії.

Спонсорами фонду інституту є численні підсанкційні російські компанії з розробки зброї, зокрема:

 • АТ «Корпорація тактичних ракет»;
 • «Уралвагонзавод» (виробник танків);
 • АТ «ВПК «НВО Машинобудування» (займаються розробкою російських ракет);
 • АТ «Об’єднана авіабудівна корпорація» (виробляють російські бойові літаки);
 • АТ «Концерн «Созвездие» (займаються розробкою систем радіоелектронної боротьби для російської армії);
 • ВАТ «Алмаз-Антей» (виробляє російські зенітно-ракетні комплекси);
 • ВАТ Корпорація «Московський інститут теплотехніки» (виробляє російські ракети).

Сколтех раніше представляв передову робототехніку на головній оборонній виставці Міноборони росії. Наразі інститут перебуває під санкціями США, Швейцарії, Австралії, України та Нової Зеландії.

Інститут проблем передачі інформації імені А. А. Харкевича російської академії наук також отримує свої дивіденди на світовій науковій ниві. Адже одним із найрезонансніших вчених у цьому списку є Алєксєй Бородін — професор Массачусетського технологічного інституту та науковий співробітник цього російського інституту. На сайті вказано, що він є обраним дійсним членом Американської академії мистецтв і наук (однієї зі старших наукових організацій США). Бере участь у науковому дослідженні про полімери, фінансування якого здійснюється на грантових засадах на суму $110 тис.

Російський інститут, в якому продовжує викладати вчений, виконує фундаментальні наукові дослідження та прикладні розробки у галузі проблем передачі, розподілу, обробки інформації та управління в технічних системах. Замовниками робіт нерідко виступають найбільші російські та світові компанії, відомства, у тому числі міністерство оборони рф. Перебуває під санкціями України, США, Швейцарії, Японії.

Одразу двоє російських науковців (Леонід Борк та Володимир Смірнов), беруть участь в одному дослідженні про теорію Янга-Міллса, фінансування якого здійснюється на суму $225,000. Перший працює старшим науковим співробітником Інституту теоретичної та експериментальної фізики імені О.І. Аліханова, який перебуває під санкціями України, США, ЄС, Швейцарії, Японії.

У 2022 році Інститут реорганізували на Курчатівський комплекс теоретичної та експериментальної фізики у складі НДЦ «Курчатовський інститут», який перебуває під санкціями США через те, що купував товари із США для підтримки російської армії, а також за їх участь у розробці технологій квантового обчислення, які сприяють зловмисній кібердіяльності росії.

У НДЦ «Курчатовський інститут» також працює Юлія Фрідман (наукова співробітниця), яка брала участь у науковому дослідженні про мікробні спільноти (Fine-scale diversity of microbial communities due to satellite niches in boom and bust environments), фінансування якого здійснюється на суму $16 млн.

До низки вищеописаних закладів освіти варто додати Інститут загальної фізики ім. А. М. Прохорова російської академії наук. Він потрапив у блокувальний список санкцій США проти підприємств, що підтримують російський оборонний сектор. Науковий співробітник Інституту Прохорова Анатолій Звєздін брав участь у науковому дослідженні про магнітооптику, який фінансувався у рамках гранту на у суму $485 тис.

А от Інститут спектроскопії РАН, який долучений до діяльності, пов’язаної з аналітичною спектроскопією та її застосуванням для контролю технологій, нанотехнологій, що сприяє розвитку технічних спроможностей держави-агресора, теж не проходить повз наукової міжнародної спільноти. Хоч і зазначений науково-дослідницький заклад перебуває під санкціями США, Канади та України, завідувач лабораторії спектроскопії наноструктур Юрій Лозовик брав участь у науковому дослідженні з фізики (фінансування на $16 млн).

Команда Trap Aggressor надіслала лист до Національного наукового фонду Сполучених Штатів і запитала про те, чому світова наукова спільнота досі запрошує російських дослідників до співпраці. Відповіді на питання ми так і не отримали.

Однак варто розуміти, що попри те, що низка з цих російських науковців працює над складними фізичними темами, все ж вони продовжують працювати в інститутах, які мають відношення до російського ВПК. Тому варто окреслити конкретні заходи, які мінімізують потрапляння західних коштів у російську науку, й тим самим — у розробку зброї для країни-агресора:

 • накладення санкцій на тамтешні заклади освіти, які працюють у сфері технологій;
 • заборона участи у міжнародних конференціях, симпозіумах, наукових роботах та заходах для російських науковців. Бойкотування проведення таких заходів у росії;
 • заборона російській науковій спільноті на отримання грантів від міжнародних фондів (зокрема від Наукового Фонду США);
 • заборонити підсанкційним росіянам та організаціям спонсорувати міжнародні наукові заходи й проєкти;
 • заборонити спільні наукові дослідження, статі та конференції з росіянами (аби їх перестали публікувати у міжнародних наукових журналах, сайтах та платформах);
 • обмежити доступ до міжнародних наукових ресурсів та сайтів (це ж стосується і баз даних).

Сучасна війна — це війна технологій. І їх у всьому світі формують дослідники, розробники, науковці. У росії вони розробляють ті ж іскандери і шахеди, якими щодня обстрілюють мирні українські міста. Тим не менше, вони продовжують отримувати підтримку заходу. Наша команда закликає увесь світ більш ефективно накладати санкції на таких осіб та заборонити російським науковцям брати участь у будь-яких міжнародних заходах. Вони не тримають в руках зброю, але своїми знаннями та діями допомагають вести війну. Відтак, жоден з них не може бути включеним у будь-які наукові спільноти будь-якої прогресивної країни світу.

Авторка: Анна Голішевська

Джерело: Аналітичний центр StateWatch


Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Школа «Розслідуй як OCCRP: стеж за грошима та розкривай воєнні злочини», яка проводиться за підтримки гранту Фундації «Відкрите суспільство» та організована OCCRP та «Слідство.інфо».

You may also like...