В Україні ввели обмеження на добову дозу морфіну

Виписати рецепт на більшу за 200 мг добову норму не дозволяє система.

В Україні ввели обмеження добової дози морфіну – наркотичного знеболювального препарату, який використовують для тяжкохворих. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив кропивницький лікар-онколог та автор ZN.UA Андрій Гардашніков.

Лікар розповів, що з повідомленням про максимальну добову дозу морфіну в 20 таблеток по 10 мг стикнувся, коли створював електронний рецепт у Медичній інформаційній системі (МІС).

Під час спілкування із фахівцями технічної підтримки МІС йому підтвердили, що система не дасть можливості створити електронний рецепт на більшу за 200 мг добову дозу морфіну. Там пояснили, що такою є вимога Електронної системи охорони здоров’я, а всі питання з цього приводу слід адресувати Національній службі здоров’я України (НСЗУ).

«Тобто якщо для пацієнта з невиліковною хворобою і хронічним болем доза у 200 мг на добу буде неефективною, тоді завдяки обмеженням такому пацієнту випаде «щастя» вити від болю до того часу, поки йому не «пощастить» померти. Що більше триватиме життя пацієнта в таких умовах — то гірше для самого пацієнта. Можливо, якусь частину пацієнтів держава таким чином доведе до самогубства», — вважає Андрій Гардашніков.

Лікар додав, що відповідно до рекомендацій  ВООЗ, такій групі пацієнтів підбирають мінімально ефективну дозу морфіну без обмеження максимальної, орієнтуючись лише на ефективність та індивідуальні прояви токсичності лікування. Можливість призначення добової дози як до 200 мг, так і більше 200 мг передбачена також інструкцією до препарату.

Андрій Гардашніков повідомив, що направив до НСЗУ листа, у якому закликав терміново скасувати встановлені  обмеження.

У листопаді минулого року Гардашніков та інші українські лікарі забили на сполох через лист Національної служби здоров’я до медзакладів, у якому вимагалося виписувати не більш ніж 50 таблеток морфіну одним рецептом. За словами медиків, такої кількості для деяких хворих не вистачало навіть на тиждень, тож вони мусили або страждати від болю, або звертатися до лікаря по рецепт кожні 3-5 днів. А у деяких випадках, оскільки аптека, яка має ліцензію на наркотичні засоби, одна на декілька громад –  і їхати з рецептом до найближчої за 20-40 кілометрів.

Після розголосу НСЗУ попросила вважати надісланий лист недійсним та перепросила у пацієнтів.

Згідно з Правилами виписування рецептів, пацієнти, які отримують паліативну допомогу, можуть бути забезпечені наркотичними засобами в обсягах, що не перевищують тридцятиденної потреби.

You may also like...