ПРОКУРАТУРА СТАВИТ УБОП НА МЕСТО

Как известно, «кто-то кое-где в МВД порой честно жить не хочет». Наконец, этот очевидный факт подтвердила прокуратура Киева. Беспрецедентный случай: впервые о злоупотреблениях и откровенном криминале в рядах доблестного УБОПа «УК» узнает из официальных каналов. С почином! Уж не является ли это следствие недавнего Поручения Леонида Кучмы, в котором говорилось: «Постоянно проводить, в том числе с участием независимых СМИ, мониторинг общественного мнения о качестве работы правоохранительных органов …Про результаты не реже раза в квартал информировать Президента Украины и общественность».

Те, кому удастся пробраться через канцеляризмы прокурорской лексики, смогут узнать за что в течение пяти месяцев прокуратура Киева возбудила четыре уголовных дела по злоупотреблению сотрудников УБОПа, а также почему у киевского УБОПа сегодня новый начальник.

Забезпечення дотримання конституційних прав і свобод громадян є одним із пріоритетних напрямків роботи органів прокуратури. Саме з таких позицій прокуратура міста здійснює нагляд за додержанням законів спеціальними підрозділами по боротьбі з організованою злочинністю і корупцією органів внутрішніх справ, а також слідчим відділом з розслідування особливо важливих справ та злочинів, вчиненних організованими групами СУ ГУ МВС України в м.Києві.

Розуміючи існуючі сьогодні в правоохоронних органах кадрові проблеми й труднощі із матеріально-технічним забезпеченням, що значно ускладнюють виконання покладених на них завдань, прокуратура послідовно домагається суворого дотримання законності в їх діяльності. З метою запобігання та припинення порушень закону прокурорським наглядом охоплено увесь спектр правозастосовної діяльності спеціальних підрозділів, починаючи від реєстрації заяв і повідомлень про злочини та закінчуючи прийняттям рішень у кримінальних справах. Не залишені поза увагою питання достовірності обліку злочинів, оперативно-розшукова діяльність, а також адміністративна практика у справах про корупційні діяння та правопорушення, пов”язані з корупцією. Нажаль працівники названих правоохоронних структур ще допускають непоодинокі порушення закону, особливо під час здійснення оперативно-розшукової діяльності та досудового слідства, на які прокуратура міста в межах своїх повноважень намагається своєчасно реагувати. Такі порушення виявляються як в ході повсякденної наглядової діяльності прокуратури, так і під час перевірок звернень громадян.

Лише в поточному році за наслідками розгляду документів прокурорського реагування з органів внутрішніх справ звільнено чотири працівника спецпідрозділів і п”ятнадцять притягнуто до іншої дисциплінарної відповідальності, що є свідченням того, що керівництво Головного управління МВС України в м.Києві також занепокоєно станом додержання законності у відомстві і стало більш вимогливо ставитись до діяльності підлеглих.

До прокуратури міста нерідко надходять заяви і скарги громадян з приводу перевищення працівниками спецпідрозділів своїх службових повноважень або скоєння ними інших протиправних дій. Кожне таке звернення ретельно перевіряється і у випадках зібрання достатніх даних про наявність в діях посадових осіб ознак злочину, прокуратурою порушуються і в подальшому розслідуються кримінальні справи.

Протягом останніх п”яти місяців за такими фактами прокуратурою міста порушено чотири кримінальні справи. Три з них – стосовно конкретних працівників Управління по боротьбі з організованою злочинністю та спеціалізованого відділу Слідчого управління.

Підставою для порушення однієї із кримінальних справ стали матеріали перевірки за заявами громадян із міста Черкаси, які засвідчили причетність працівників УБОЗу до захисту інтересів комерційної структури шляхом використання свого службового становища, тобто, як зараз прийнято говорити, до створення “даху” для бізнесу. У жовтні минулого року чотири офіцери спецпідрозділу міліції незаконно затримали біля станції метро “Чернігівська” в Києві трьох водіїв приватних “таксі”, побили їх і протягом тривалого часу незаконно утримували прикутими наручниками до водопровідної труби в гаражному боксі, вимагаючи не займатися перевезенням пасажирів по маршруту Київ – Черкаси.

Ще одна кримінальна справа порушена прокуратурою стосовно старшого слідчого з особливо важливих справ слідчого відділу з розслідування особливо важливих справ та злочинів, вчиненних організованими групами, яка під час розслідування кримінальної справи вдалась до складання та видачі значної кількості завідомо неправдивих процесуальних документів.

Слід зазначити, що викладені обставини стали однією із причин недавньої зміни керівництва Управління по боротьбі з організованою злочинністю міста і перегляду ставлення окремих працівників спецпідрозділу до виконання службових обов”язків.

Це дає підстави вважати, що в майбутньому мешканці та гості столиці все менше будуть зустрічатися з фактами порушень закону з боку працівників елітного підрозділу органів внутрішніх справ і в особі всім відомого УБОЗу будуть бачити саме той правоохоронний орган, який всі зусилля спрямовує на захист їх від злочинних зазіхань злоумисників.

Олексій Тихонов, начальник відділу прокуратури міста Києва, радник юстиції

Читайте также: