Моніторинговий візит до Стрижавської виправної колонії №81: в липні 2024 року зафіксовано два випадки самогубства

Моніторинговий візит до Стрижавської виправної колонії №81:

Під час візиту було виявлено засудженого з тілесними ушкодженнями. Водночас психолог Установи зазначила про відсутність інформації щодо конфліктних ситуацій між засудженими, що свідчить про неналежне виконання своїх обов’язків. Також необхідно зазначити, що в липні 2024 року в Установі зафіксовано два випадки самогубства.

30 серпня 2024 року відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, враховуючи положення Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та рішень Європейського суду з прав людини, на підставі статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України — Відвідування установ виконання покарання, групою моніторів Харківської правозахисної групи і ГО “Захист в’язнів України”здійснено чергове відвідування державної установи “Стрижавська виправна колонія №81” (далі СВК -81, установа, заклад).

Загальна інформація

Стрижавська виправна колонія №81 є установою виконання покарань середнього рівня безпеки для утримання осіб, які раніше відбували покарання в місцях позбавлення волі. На території установи знаходиться міжобласна багатопрофільна лікарня.

СВК-81 розташована за адресою: Вінницька область, Вінницький район, смт. Стрижавка, вулиця Алеї, 62.

Установа складається з виробничої зони, харчоблоку, житлової зони з дільницями СПС, дільниці КДіР, медичної частини, банно-прального комбінату, дільниці ДІЗО/ПКТ, крамниці, бібліотеки, адміністративних приміщень.

За даними адміністрації установи коефіцієнт кількості персоналу проти кількості засуджених складає 1 представник персоналу на 3 засуджених. В установі працюють 3 психологи. Вартість утримання одного в’язня на добу складає 45 гривень 45 копійок.

У рамках проведеного дослідження встановлено, що протягом першого півріччя 2023 від засуджених направлено 3 звернення до Уповноваженого Верховної Ради з прав людина, за перше півріччя 2024 року не зафіксовано жодного звернення до Омбудсмана. Отримано: в першому півріччі 2023 року — 1 відповідь, у першому півріччі 2024 року — жодної відповіді. До правозахисних організацій протягом першого півріччя 2023 року — 1 звернення, протягом першого півріччя 2024 року — жодного звернення.

Протягом поточного року від засуджених не надходило жодної скарги на неналежні умови утримання і неналежне надання медичної допомоги. Групою моніторів проведено опитування близько 112 засуджених.

Попередні зауваження

Попереднє відвідування СВК -81 групою моніторів здійснено 27.07.2022 року. Внаслідок візиту до керівництва установи і пенітенціарного відомства були спрямовані наступні рекомендації:

  1. Припинити практику використання днювальних в КДіР (Дільниця карантину і діагностики), які проживають на території КДіР;
  2. Забезпечити кабінет лікаря в ДІЗО/ПКТ (Дисциплінарний ізолятор, приміщення камерного типу);
  3. У приміщенні лазні забезпечити приміщення фельдшера для огляду засуджених;
  4. У лазні душові кабіни обладнати шторками.

Зазначені рекомендації адміністрацією установи були виконані частково.

Факти, виявлені під час відвідування: катування і жорстоке поводження

У ході моніторингового візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених осіб.

1. У порушення частини 1 статті 115 КВК України, пункту 10 Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями, встановлено, що в окремих житлових приміщеннях відділень соціально-психологічної служби (далі — СПС) установи норма житлової площі на одного засудженого складає менше ніж 4 м². Так, у житловому приміщенні №3 відділення СПС №7, де розташовано 23 ліжка, площа приміщення складає 85,8 м². Таким чином фактична площа на одного засудженого складала 3,73 м².

У пункті 13 Сьомої Загальної доповіді Європейського комітету з питань запобігання катувань чи нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання (далі — Комітет) зазначається, що проблема з переповненими камерними приміщеннями призводить до негігієнічних умов, постійної відсутності приватності, перезавантаження медичних служб та інфраструктури установи. Комітет приходить до висновку, що доволі часто негативний вплив перенаселення мав наслідком нелюдські або принизливі умови утримання в’язнів (CPT/Inf (97) 10).

2. У порушення вимог абзацу дев’ятого частини першої статті 8 та частини 1 статті 118 КВК України, моніторинговою групою було встановлено, що адміністрація установи залучає засуджених до робіт у дільниці КДіР без укладання трудового договору. Зокрема, до робіт на безоплатній основі залучається засуджений, який за інформацією осіб, які перебували у дільниці, виконує функції днювального та має можливість самостійно відвідувати їдальню та дільницю СПС за яким він закріплений.

Зазначене порушує статтю 96 КВК України, пункту 4 розділу ІІ Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 року №2823/5 (далі — ПВР) та вимоги пункту 2 розділу 1 Положення про дільницю карантину, діагностики та розподілу, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 04.11.2013 року №2300/5.

У доповіді за наслідками візиту до України у 2020 році Комітет висловив серйозні сумніви щодо практики використання деяких ув’язнених як “днювальних”, які виконують функції контролю за іншими ув’язненими в житлових приміщеннях та на виробництві і доповідають персоналу про будь-які випадки та порушення режиму. Тому Комітет із занепокоєнням помітив протягом даного візиту, що ця практика залишалася. Крім того, на жаль, попри конкретні рекомендації, які раніше давав Комітет, практика використання “днювальних” також офіційно передбачається Правилами внутрішнього розпорядку установ виконання покарань.

Як вже підкреслювалося раніше, Комітет вважає, що будь-яка часткова відмова від відповідальності за порядок та безпеку у в’язницях, яку несуть режимні співробітники установи, є неприйнятною. Така практика піддає більш слабких ув’язнених ризику жорстокого поводження та експлуатації з боку інших ув’язнених. Комітет закликає владу України зробити всі необхідні кроки — у тому числі законодавчого характеру — для того, щоб покласти край цій практиці. Жодний ув’язнений (в жодній пенітенціарній установі у країні) не повинен мати владу над іншими ув’язненими. (CPT/Inf (2020) 40) пункт 27).

3. Обладнання дільниці ДІЗО не відповідає стандартам поводження з в’язнями та умовам їхнього утримання відповідно до їхніх потреб. Так, у порушення вимог Норм забезпечення меблями, інвентарем і предметами господарчого призначення виправної колонії середнього рівня безпеки, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 27.07.2012 року №1118/5 (далі — Норми забезпечення), у дільниці відсутній ряд приміщень, а саме: кімната для приймання засуджених адміністрацією та медперсоналом, кімната для зберігання обмінного фонду постільних речей, речового майна і спецодягу, у кімнаті зберігання харчових продуктів і миття столового посуду відсутня мийка двокамерна зі змішувачем.

Відсутність зазначених приміщень та їхнього облаштування призводить до порушення санітарно-гігієнічних норм. Так, неналежна організація зберігання особистих речей ускладнює підтримання чистоти та порядку в приміщеннях, де утримуються засуджені, що погіршує загальну санітарну ситуацію в установі, а відсутня кімната для приймання засуджених медичним персоналом, внаслідок чого медичний огляд засуджених проводиться у камерних приміщеннях, свідчить про отримання співробітниками установи та іншими особами з-поміж засуджених конфіденційної інформації щодо стану здоров’я засуджених осіб в ході медичного огляду, маніпуляцій або процедур.

Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я та пункту 9 розділу І Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі. Аналогічні порушення Норм забезпечення були зафіксовані у відділення СПС №7. Зокрема відсутні кімната побуту, сушарка, кімната для зберігання харчових продуктів.

4. У камерних приміщеннях дільниці ДІЗО встановлено, що деякі санвузли не містять дверцят та достатніх перегородок, які дозволяють усамітнитись, що порушує вимогу правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил. Окремі камерні приміщення потребують проведення ремонтних робіт з заміною санітарно-технічного обладнання.

Через недостатній розмір вікон у камерних приміщеннях бракує природного освітлення. Разом з тим, у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році, Комітет закликав українську владу вжити необхідних заходів для поліпшення матеріальних умов тримання під вартою, зокрема, зменшити наповнюваність камер таким чином, щоб на одну взяту під варту особу припадало щонайменше 4 м² житлової площі (не враховуючи площі, яку займають внутрішньо камерні туалети). Всі місця розміщення засуджених і взятих під варту осіб, включаючи санітарні приміщення, утримувати в належному ремонтному та гігієнічному стані, регулярно і часте проводити дезінсекції. Забезпечити достатнього доступу до природного освітлення та вентиляції у камерах, внутрішні санітарні приміщення повністю обладнати перегородками (тобто від підлоги до стелі). (CPT/Inf (2024) 20)пункт 58).

[Стрижавська виправна колонія №81]

[Стрижавська виправна колонія №81]

[Стрижавська виправна колонія №81]

5. Статтею 8 Кримінально-виконавчого кодексу України передбачено, що засуджені мають право на оплачувану працю згідно з законодавством про працю. Разом з тим встановлено, що адміністрація установи використовує працю засуджених на посадах працівників відділення господарчого обслуговування в їдальні без її оплати. Так, згідно з табелем обліку робочого часу “Їдальня”, тривалість робочого дня 8 працівників не перевищує 1 години 45 хвилин.

Водночас під час спілкування з засудженими моніторинговою групою було встановлено, що тривалість робочого дня засуджених з господарського обслуговування становить 8 годин, а іноді сягає 10 годин на день, тобто понад 40 годин на тиждень, а робочий тиждень складає шість, а в окремих випадках сім днів.

Зазначене, суперечить статті 119 КВК України, статті 52 Кодексу законів про працю України та Інструкції про умови праці та заробітну плату засуджених до обмеження волі або позбавлення волі, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 07.03.2013 року №396/5.

6. Під час візиту моніторинговою групою було виявлено засудженого з тілесними ушкодженнями, який відмовився повідомляти обставини отримання та не висловлював скарг з цього приводу. Члени моніторингової групи повідомили про цей факт співробітників установи та медичний персонал амбулаторно-поліклінічного відділення, на що отримали відповідь, що медичний персонал лікарні фіксує тілесні ушкодження тільки після звернення до них засуджених осіб, які цього потребують. Тобто повідомлення або інформація про наявність у того чи іншого засудженого тілесних ушкоджень медичним персоналом ігноруються до того моменту поки засуджений самостійно не звернеться за допомогою.

Така бездіяльність з боку медичного персоналу сприяє виникненню випадків жорстокого поводження в установі. Психолог Установи також зазначила про відсутність інформації щодо конфліктних ситуацій між засудженими та випадків насильства в установі, що свідчить про неналежне виконання своїх функцій та обов’язків. На підтвердження вищезазначеного, під час конфіденційної бесіди засуджені повідомили, що їхня робота із психологом є формальною, має певний примусовий характер та не формується на довірі. Як аргумент приводять участь психолога у комісіях, прийняття тих чи інших рішень стосовно засуджених, складання психологічної характеристики, яку враховують при розгляді питань щодо можливості умовно-дострокового звільнення від відбування покарання або заміни невідбутої частини покарання більш м’яким тощо.

Також необхідно зазначити, що в липні 2024 року в Установі зафіксовано два випадки самогубства, що свідчить про неефективність комплексу заходів з профілактики та попередження самогубств серед засуджених в УВП. У доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році Комітет наголошує, що персонал та адміністрація пенітенціарних установ в цілому зобов’язані захищати фізичну та психологічну недоторканність усіх засуджених, у тому числі від нападів з боку інших засуджених. Цей позитивний обов’язок передбачає, що пенітенціарний персонал повинен вживати рішучих заходів для запобігання епізодам залякування та насильства між ув’язненими і негайно втручатися, якщо такі акти відбуваються. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 44).

Крім того, відсутність фіксації належним чином тілесних ушкоджень не відповідає пункту 60 рекомендацій Комітету (CPT/Inf(93)12-part), де зазначено, що медичні служби у місцях позбавлення волі можуть зробити свій внесок у запобігання насильству проти осіб, яких тримають під вартою, шляхом систематичної реєстрації тілесних ушкоджень, а також, якщо це необхідно, через інформування відповідних органів влади. На додаток Комітет повторює свою рекомендацію українській владі і надалі посилювати надання психологічної допомоги в установах, а також розвивати підготовку та роль пенітенціарних психологів, особливо в частині терапевтичної клінічної роботи із засудженими. У цьому контексті необхідно докласти зусиль для набору клінічно підготовлених психологів, які повинні бути частиною медичної команди і у своїй роботі не повинні поєднувати дві різні ролі, тобто оцінку ризиків і терапевтичну клінічну роботу. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 85).

[Стрижавська виправна колонія №81]

7. Під час відвідування їдальні моніторинговою групою встановлено ряд порушень вимог Положення про організацію продовольчого забезпечення у Державній кримінально-виконавчій службі України на мирний час, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 15.06.2021 року №2160/5 (далі — Положення про організацію продовольчого забезпечення), Норм забезпечення тощо. Так, у порушення пункту 5 розділу V Положення про організацію продовольчого забезпечення страви які подавалися на обід не відповідали меню-розкладці.

Зазначені зміни здійснювалися без письмового дозволу начальника установи та подання відповідного рапорту заступника начальника установи з інтендантського та комунально-побутового забезпечення. Крім того, встановлено відсутність добових проб, які згідно з пунктом 17 розділу V Положення про організацію продовольчого забезпечення зберігаються в холодильнику їдальні при температурі від плюс 4 до плюс 8 °C. Разом з тим, згідно з пунктом 9 розділу V Положення про організацію продовольчого забезпечення, забороняється видача їжі без зняття проби і відмітки в книзі обліку якості їжі медичним працівником закладу охорони здоров’я та черговим помічником начальника установи.

Моніторинговою групою встановлено відсутність працюючого холодильного обладнання, що порушує пункт 5 розділу IV Положення про організацію продовольчого забезпечення, де зазначено, що складські приміщення забезпечуються холодильним обладнанням у достатній кількості для зберігання харчових продуктів, що швидко псуються.

Згідно з Журналом обліку проведення тілесного огляду працівників харчоблока, двом працівникам їдальні не проводять щоденний медичний огляд перед початком роботи. Разом з тим моніторингова група зафіксувала відсутність особистих медичних книжок у працівників їдальні та результатів обстеження в медичній документації, що проводяться лікарями-спеціалістами (у тому числі лабораторних, клінічних та інших досліджень), які необхідні для допуску до роботи на об’єктах харчування.

Зазначене порушує пункт 7 глави III розділу II “Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі”, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерством охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 та пункт 14 розділу V Положення про організацію продовольчого забезпечення. У порушення вимог Норм забезпечення в їдальні Установи відсутня гардеробна, що призводить до того, що засуджені змушені приймати їжу у верхньому одязі.

[Стрижавська виправна колонія №81]

[Стрижавська виправна колонія №81]

[Стрижавська виправна колонія №81]

[Стрижавська виправна колонія №81]

8. Моніторинговою групою встановлено ряд порушень в організації лазне-прального обслуговування засуджених та ув’язнених осіб. Так, у порушення вимог пункту 2.11. розділу II Положення про організацію лазне-прального обслуговування осіб, які тримаються в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №849/5 від 08.06.2021 року (далі — Положення), у приміщенні лазні не працює примусова припливно-витяжна система вентиляції.

У порушення пункту 2.14 розділу II Положення в установі не забезпечено надання перукарських послуг засудженим та ув’язненим. У порушення вимог Додатка 8 Положення відсутній Журнал дезінфекції (дезінсекції) одягу та постільних речей в дезінфекційних камерах установи. У порушення вимог Норм забезпечення у пральні відсутні приміщення душової та туалету для працівників. У порушення вимог правила 19.3 Європейських пенітенціарних правил у приміщенні лазні не дотримується право на приватність через відсутність шторок на душових перегородках.

[Стрижавська виправна колонія №81]

9. Відповідно до службової документації, некомплект персоналу по установі складає 76 посад, або 25% від штатної чисельності персоналу. Водночас у доповіді Уряду України за наслідками візиту у 2023 році Комітет наголошує, що забезпечення позитивного клімату в пенітенціарній установі вимагає наявності професійної команди персоналу, який повинен бути присутнім у достатній кількості в будь-який момент часу в місцях тримання під вартою. Недостатня кількість персоналу може лише збільшити ризик насильства та залякування між засудженими.

Нестача персоналу, який перебуває на передовій лінії, також підриває якість та рівень заходів, що пропонуються засудженим, і ставить під загрозу перспективу підготовки до звільнення та соціальної реабілітації. У зв’язку із чим Комітет закликає українську владу вжити рішучих заходів для суттєвого збільшення кількості персоналу у пенітенціарних установах України, де спостерігається низький рівень укомплектованості персоналом з метою посилення присутності персоналу служб охорони і нагляду всередині установ. Необхідно також вжити заходів, щоб покласти край 24-годинній зміні персоналу, який несе службу. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 93).

Рекомендації:

  1. Забезпечити в житлових приміщеннях дотримання мінімальних стандартів утримання засуджених — 4 м² на одного засудженого;
  2. Припинити практику залучення засуджених КДіР до робіт без укладання трудового договору;
  3. Припинити практику застосування днювальних з-поміж засуджених в КДіР які виконують функції нагляду за іншими засудженими;
  4. Привести у відповідність наявність відповідних приміщень в ДІЗО;
  5. Забезпечити камери ДІЗО належними умовами тримання, власне, туалети обладнати дверцятами відповідного розміру;
  6. Припинити практику безоплатного використання праці засуджених працівників господарського обслуговування;
  7. Забезпечити належну фіксацію тілесних ушкоджень;
  8. Забезпечити належну роботу психологів;
  9. Забезпечити в їдальні дотримання норм продовольчого забезпечення;
  10. Забезпечити належну організацію лазне-прального обслуговування.

Візит здійснено в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Відвідування здійснили монітори:

  • Діденко Андрій Андрійович — помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, досвід моніторингових візитів з 2014 року;
  • Зуйков Сергій Юрійович — помічник народного депутата України Костянтина Касая, член громадської ради при Міністерстві юстиції України, досвід моніторингових візитів, спеціалізується на питаннях належного надання медичної допомоги;
  • Цвілий Олег Володимирович — член громадської ради при Міністерстві юстиції України великий досвід моніторингових візитів, спеціалізується на питаннях катування, жорстокого, нелюдяного поводження.

Попередній візит було здійснено 27 липня 2022 року.

Автори: Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олег Цвілий

Джерело:  Харківська правозахисна група

You may also like...