Що вони собі насудили: cуддя Касаційного адміністративного суду в складі ВC Ігор Дашутін
У грудні 2019 року Вища рада правосуддя затвердила положення про конкурс на посаду члена ВККС та оголосила прийом заявок від кандидатів, які бажають увійти до нової ВККС. Загалом на 12 вакантних посад зголосилось 189 кандидатів. Одним з перших свою кандидатуру запропонував напрочуд цікавий персонаж – Ігор Дашутін, який зміг потрапити до Верховного Суду, незважаючи на негативний висновок від громадськості.
Знайомтеся, суддя Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду – Ігор Володимирович Дашутін.
Після закінчення університету Ігор Дашутін пішов працювали помічником голови суду в Апеляційний суд Сумської області. У 2008 році указом президента призначений суддею Сумського районного суду в межах п’ятирічного строку. Переобрався безстроково в 2013-му. Був спочатку заступником, а потім став головою суду. Після утворення Верховного Суду Ігор Дашутін взяв участь у другому доборі в новостворений суд, переміг у конкурсі та у травні 2019 року прийняв присягу верховного судді.
Вже на посаді судді Верховного Суду він розглядав цікаву справу щодо нагородної зброї. Журналісти хотіли отримати інформацію, кого Міністерство оборони нагородило зброєю, скільки загалом нагородної зброї видано і яка сума витрат Міністерства на це все.
Окружний адміністративний суд м. Києва повністю відмовив у задоволенні позову, а Верховний Суд підтримав право міністра оборони таємно роздавати нагородну зброю. Доповідачем у справі був саме Дашутін.
Згідно з інформацією видання “Наші гроші” та співбесіди, Дашутін товаришує з головою Господарського суду Сумської області Олександром Коваленком. Нагадаємо, що у 2017 році детективи НАБУ взяли Коваленка на хабарі в 26 600 доларів США. Тоді службовець користування автомобілем Mitsubishi Pajero з номером ВМ0025АН, який належав Сумському районному суду. Зі слів заступниці керівника апарату відомства, у той день Дашутін надав його Коваленку для «вирішення службових питань на декілька годин».
Олександр Коваленко висловив бажання отримати неправомірну вигоду у вказаному автомобілі, на якому і приїхав на зустріч. Тому службовець із іншою особою підійшли до зазначеного автомобіля для передачі неправомірної вигоди, де о 17 год. 55 хв. був затриманий працівниками правоохоронних органів. Про це йдеться в ухвалі Солом’янського районного суду Києва.
Видання “The Sumy Post” у 2015 році оприлюднило фотографію, на якій Ігор Дашутін відпочиває в ресторані в компанії Володимира Шульги, колишнього нардепа та очільника Сумської ОДА. Суддя згодом подав дивні пояснення, нібито до цього закладу прийшов зі своїм родичем, а Володимир Шульга близько знайомий із родичем, підсів до них за стіл. У момент зйомки родич якраз вийшов. Проте, судячи по фото, несхоже, щоб у їхній компанії був ще хтось.
Ми проаналізували декларації Ігоря Дашутіна за 2014, 2015, 2016, 2017 та 2018 роки. На перший погляд, суддя веде скромний спосіб життя. До 2014-го суддя проживав разом із дочкою Софією. Основний дохід – зарплата та невеликі надходження від викладацької діяльності. Брав кредит у банку на купівлю автомобіля.
До речі, мати його дочки – Рой Яна Миколаївна працює спеціалістом в Апеляційному суді Сумської області.
У декларацію за 2018 рік Ігор Володимирович вніс лише кімнату нульової площі, виділену Сумським національним аграрним університетом та орендовану в сестри Савченко Оксани Володимирівни квартиру 44,2 кв. м. Якщо вірити документу, це єдине, чим користувався суддя позаторік. До речі, вказаного майна взагалі не було в декларації за 2014 рік. Кандидат до ВККС пояснив цю обставину так: «Дана інформація не зазначалася в декларації, оскільки договорів оренди чи іншого права користування, укладених з власниками зазначених об’єктів, не було, а тому правові підстави зазначати в декларації квартиру та кімнату в гуртожитку були відсутні».
Батько кандидата до ВККС Дашутін Володимир засновник та керівник припиненого підприємства «Рябина», що вирощувало зернова культури. Раніше також керував акціонерно-пайовим підприємством «Рябина». Обидві мали юридичну адресу в будинку Дашутіна-старшого. Було ще у Володимира Серафимовича загадкове ТОВ «Нива», але і воно давно не активне.
Із суддівського досьє видно, що мати Тетяна Дашутіна працює директором та одночасно засновником ТОВ «Нерухомість-Д» фірми, що спеціалізується на наданні в оренду майна. Вона внесла туди аж 1,66 млн грн, мабуть, у вигляді нерухомості.
На цю фірму зареєстровано аж шість нежитлових приміщень в обласному центрі Суми. До прикладу, Тетяна Дашутіна у 2014 році позивалася до Миколи Лобанова про розірвання договору про спільне будівництво приміщення 12Д по вулиці Харківській. Справа розглядалася в Господарському суді Сумської області в судді Коваленка, який став на сторону Дашутіної. Нагадаємо, це той самий Коваленко, якому суддя Дашутін дав автомобіль і в якому зафіксували дачу хабаря.
У 2016 році суддя Ігор Дашутін вирішив оновити автомобіль і придбав новеньку Toyota Camry. Задекларована вартість – 840 тис. грн, що з натяжкою і з урахуванням мінімальної комплектації можна назвати ринковою. На співбесіді він пояснив, що половину грошей заплатив своїми, а іншу половину йому начебто подарували батьки. Втім, у деклараціях нема заощаджень, якими можна було б покрити ці видатки, а також немає подарунка від батьків.
Не менш цікаве трапилося до цього. Ігор Володимирович продав два автомобілі: Ford Mondeo 2008 року випуску та Toyota Camry 2010 року випуску. Якщо вірити задекларованим цифрам, суддя за них вторгував 8 та 15 тис. грн. Це просто смішно, враховуючи, що за подібні вживані ТЗ просять від 200 тис. грн..
Tweet