Закордонна зброя та техніка для України: Javelin, катери, радари та гелікоптери
За час гібридної російської агресії Україна отримала допомогу у вигляді матеріальних засобів від 20 країн світу. Російська агресія змусила міжнародну спільноту активніше співпрацювати з Україною в сфері безпеки, зокрема і в наданні військової допомоги.У 2019 році Україна, після близько двох років перемовин, підписала угоду з Туреччиною про закупівлю ударних дронів Bayraktar TB2, які побили світовий рекорд серед безпілотних літальних апаратів у класі тактичних середньовисотних БПЛА за тривалістю польоту.
Водночас президент України Петро Порошенко заявив, що відповідний безпілотник може бути доозброєний сучасною високоточною ракетною зброєю для знищення бронетехніки, інженерних та фортифікаційних споруд, а також морських цілей.
Окрім цього, міністр оборони Степан Полторак спрогнозував, що в 2019 році Україна зможе закупити до двадцяти нових типів озброєнь, яких раніше не було в ЗСУ. Разом з тим, за даними посла України в Канаді Андрія Шевченка, у цьому році ми можемо отримати першу партію гвинтівок з Канади. Так, власник канадської компанії PGW Defense Technologies Росс Спагруд повідомив, що українські військові отримають снайперські гвинтівки LRT-3 на суму близько 770 тисяч доларів.
Російська агресія змусила міжнародну спільноту активніше співпрацювати з Україною в сфері безпеки, зокрема і в наданні військової допомоги. За даними Генерального штабу Збройних сил, загалом упродовж 2014-2018 років Україна отримала допомогу у вигляді матеріальних засобів від 20 країн світу. Серед партнерів України в цьому питанні слід відзначити США, Канаду, Польщу, Велику Британію та Литву.
Зокрема, за час гібридної агресії РФ наша держава отримала бронеавтомобілі Saxon, великокаліберні снайперські гвинтівки Barrett, бронеавтомобілі HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), прилади нічного бачення, протимінометні радари, автомати, набори медичної допомоги, сухпайки, ноутбуки, комплекти уніформи, жилети, контрбатарейні радарні системи, системи виявлення, ручні гранатомети PSRL-1 та катери.
Утім, деяка техніка, про постачання якої були домовленості та розмови від початку війни на Донбасі, почала надходити в Україну лише в 2018 році.
Серед іншого йдеться про французькі вертольоти Airubus Н225 Super. Так, 14 липня 2018-го Україна і Франція підписали контракт на поставку 55 вертольотів компанії Airbus Helicopters для системи авіабезпеки та захисту МВС. На службу в Нацгвардію та Державну службу з надзвичайних ситуацій вони надійшли 21 грудня. За словами Порошенка, вертольоти будуть здійснювати авіаційну розвідку, доставку оперативних груп та рятувальників, зокрема в гірській місцевості та в акваторії Чорного і Азовського морів.
Загалом від країн-членів Альянсу в цьому році наша держава отримала озброєння та інші військові засоби на суму в понад 45 мільйонів доларів, серед яких понад 44 млн – це технічна допомога (протитанкові ракетні комплекси, станції контрбатарейної боротьби, прилади нічного бачення та інше) і близько 500 тисяч доларів гуманітарної допомоги.
Між тим, уряд Литви 29 листопада ухвалив рішення про передачу Україні озброєння, включно з летальним. Так, ЗСУ можуть отримати автомати Калашникова та патрони до них, понад 80 кулеметів, протитанкове озброєння, більше десятка мінометів, боєприпасів та запчастин. Про відповідну допомогу Київ попросив влітку 2018 року. За даними ЗМІ, Вільнюс готовий передати українській армії озброєння на близько два мільйони євро.
Своєю чергою, США, які є світовим лідером у наданні практичної допомоги ЗСУ, виділили Україні в 2018 році $350 млн. Зокрема, для посилення оборонної спроможності в Чорноморському басейні 27 вересня в Балтиморі передали два патрульних катери типу Island. Зазначені судна будувалися верф’ю Bollinger Shipyards в Локпорті з 1985 по 1992 роки для Берегової охорони США, вони розвивають швидкість до 29,5 вузлів, а дальність плавання становить три тисячі миль.
Однак однією зі знакових подій для України стала передача Вашингтоном протитанкових ракетних систем Javelin, що надійшли до нас у квітні. Перший серійний ПТРК третього покоління, вартість якого становить близько 100 тисяч доларів, призначений для ураження бронетехніки, укріплень на землі, а також деяких літальних об’єктів, що переміщуються на низькій висоті й швидкості – гелікоптерів або БПЛА.
Також Сполучені Штати в проекті бюджету на 2019 рік передбачили 250 мільйонів доларів для посилення оборони Україні, що свідчить про подовження підтримки Вашингтону і в цьому році.
Автор: Ірина Рябоштан; ТИЖДЕНЬ
Tweet