Кримінальне страхування або як процвітаюча бізнес-леді «розвела» компанію, в якій працювала

Днями старший слідчий Луганського міського управління УМВС Михайло Гнатенко поставив крапку в розслідуванні злочину, в основі якого було зловживання службовим становищем. У ролі потерпілого виступила одна з найбільших страхових компаній класичного страхового ринку України (зі зрозумілих причин її назву не оголошуємо). А «розвела» на пристойну суму цього страхового монстра 25-річна співробітниця Ганна (ім’я змінене), яка пропрацювала в цій організації неповних п’ять років. 

У квітні 2005 року вона була прийнята в страхову компанію на посаду економіста. І зарекомендувала себе гарним фахівцем. За рік із зайвим Ганна зробила непогану кар’єру від економіста до керівника одного з районних міні-відділів страхування компанії, що носить статус відкритого акціонерного товариства. Як начальник, вона виконувала організаційно-розпорядчі й адміністративно-господарські обов’язки, будучи матеріально-відповідальною особою. В обов’язки Ганни входило також укладання угод добровільного страхування транспортних засобів і обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Вона так само приймала від страхувальників страхові платежі. У її веденні були бланки суворої звітності (поліси), які прирівнювалися до матеріальних цінностей. А зібрану готівку вона зобов’язана перераховувати на розрахунковий рахунок або здавати в касу страхової компанії. Після всіх виконаних необхідних маніпуляцій, Ганна повинна здати керівництву звіт про укладені договори, про отримані страхові платежі й використані, а так само анульовані бланки суворої звітності. І відзвітуватися по кількості невикористаних бланків. На Ганні лежали досить серйозні функції, що вимагають компетенції й досвіду роботи, а також уваги, скрупульозності й, як виявилося, порядності, з якою в дівчини були проблеми.

Для необізнаних пояснимо, що страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів – це страхування за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю потерпілих у дорожньо-транспортній події, яка відбулася з провини автовласника. У результаті цей самий збиток відшкодовує не сам винний у ДТП водій, а страхова компанія, яка видала йому поліс обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників автотранспорту. Простіше кажучи, такий вид страхування є найбільш ефективним механізмом фінансового захисту людини від наслідків ДТП. Страхувальникові після укладання договору й внесення страхової премії або інакше – плати за страхування видається поліс. Щоб остаточно не заплутати читача, пояснимо, що Ганна займалася укладанням договорів і оформленням полісів з тими, хто управляє особистим і службовим автотранспортом і одержанням від них готівкою страхових платежів, а натомість видачею клієнту розрахункової квитанції. Можна уявити, які суми грошей проходили через руки Ганни й були в її веденні.

У січні 2008 року Ганна, займаючи керівну посаду, почувала себе вже досить впевнено. У зв’язку з цим вирішила змінити в корені ситуацію й, використовуючи свої службові повноваження, поправити за рахунок страхової компанії особисте матеріальне становище. На думку Ганни, вона придумала безпрограшний план. Про те, що він злочинний, Ганна, як посадова особа, не знати не могла. У чому ж полягала фінансова афера? Вона повідомляла своєму безпосередньому керівництву невірну інформацію про те, що нібито страховики відмовляються укладати договори добровільного страхування транспортних засобів, а поліси обов’язкового страхування у вигляді бланків суворої звітності передані нею, так званим, позаштатним агентам. Але насправді ніяких позаштатних агентів у природі не існувало. Процес страхування йшов своїм ходом, от тільки фінансові потоки у вигляді страхових внесків надходили не в касу компанії, а до кишені конкретної посадової особи – Ганни.

Першою жертвою став луганчанин, який з’явився 23 січня 2008 року до офісу районних міні-відділів страхування компанії, про яку йде мова, де потрапив у руки симпатичної молодої начальниці. Ганна оформила й видала всі необхідні документи встановленого зразка. Сума страхової премії для цього автовласника склала 103 гривні. Страхувальник заплатив зазначену суму й, розпрощавшись, пішов. Після всіх необхідних процедур Ганна мала перелічити отримані від клієнта гроші на розрахункові рахунки компанії, чого вона робити не стала. Тільки в цей день вона обслужила, таким чином, чотирьох клієнтів, а отримані від них гроші привласнила собі.

За січнем пішов лютий, потім березень. Увесь цей час Ганна займалася видачею полісів усе новим і новим страховикам, з яких брала обов’язкову плату. Але на рахунок страхової компанії гроші завдяки Ганні не надходили. Слідством встановлені ті, хто ні про що не підозрюючи, «позолотив ручку» заповзятливій начальниці, яка відчувала себе процвітаючою бізнес-леді. Зупинитися Ганна вже не могла. Користуючись службовим становищем, свій «бізнес», що базується на доходах страхової компанії, дівчина поставила на потік. Усе, що так успішно почалося, закінчилося в одну мить у березні 2009 року. Про махінації співробітника, наділеного певними повноваженнями, стало відомо керівництву страхової компанії. Справа в тому, що життя не стоїть на місці, і від непередбачених ситуацій на дорогах ніхто не застрахований. Тому страховики почали звертатися в страхову компанію по допомогу. Але можна уявити собі стан тих людей, які заплатили страхову суму та яким у страховій компанії офіційно було заявлено, що вони не зареєстровані й страховки вони не отримають. Сьогодні встановлено 46 клієнтів, з якими був укладений договір страхування й які внесли страхову премію, таким чином, надавши непогану фінансову підтримку особисто начальниці одного з районних міні-відділів страхової компанії. Сума виявилася більше двадцяти тисяч гривень.

Коли все відкрилося, кримінальна активність Ганни зацікавила співробітників міліції, які виявили клієнтів і встановили збиток, завданий молодою, але вже такою заповзятливою особою. Так, застраховуючи від непередбачених негативних ситуацій інших, застрахувати себе від кримінальної відповідальності Ганна не змогла. Їй пред’явлене звинувачення по статті 191 частині 3 «Привласнення, розтрата майна або заволодіння їм шляхом зловживання службовим становищем». Міру покарання визначить суд.

Ольга Радкевич, СЗГ ЛМУ УМВСУ в Луганській області
 

You may also like...