13 літаків за два тижні. Як Повітряні сили ЗСУ підвищили ефективність із ураження повітряних цілей росіян?
З 20 до 29 лютого українські військові знищили 12 російських винищувачів-бомбардувальників Су-34 та Су-35, а також рідкісний радіолокаційний літак А-50, що були на озброєнні російських загарбників. Видання Forbes відзначає, що за таких темпів росіяни не встигатимуть поповнювати авіапарк
Українська редакція RFI з’ясовувала, як Повітряним силам України вдалося підвищити ефективність і чи вистачить ресурсу надалі.
Останніми тижнями повідомлення про збиття російських бомбардувальників почастішали: від 17 лютого Повітряні сили заявляли про знищення літаків армії РФ майже щодня, а 27 лютого інформація про ліквідацію бомбардувальників з’явилася двічі за кілька годин.
28 лютого Міноборони України оголосило про два знищення. «Ой, ми зробили це знову! — пожартували у повідомленні: «Тепер це 10 знищених російських літаків за 10 днів!» Та наступного дня, 29 лютого, за інформацією відомства, парк збитих бомбардувальників доповнили ще три Су-34.
Це об’єктивно багато, зазначають журналісти українського спеціалізованого військового видання Defense Express: адже на початок 2022 року парк російських бомбардувальників нараховував близько сотні машин, і відтоді їх уже збивали.
Поповнювати ж запаси російська аерокосмічна промисловість швидко не може, бо обмежена іноземними санкціями. РФ виробляє не більше ніж 20 нових бойових літаків на рік, — пишуть у Forbes. У виданні оцінили, що росіяни втрачають бомбардувальники у 20 разів швидше, ніж встигають зробити нових на заміну.
У публікації припускають, що українські військові уражують так багато російських цілей за короткий час за допомогою американських ракетних установок Patriot. Системи могли долучили до мобільних груп ППО, які діють уздовж лінії фронту, щоб влаштовувати засідки на російські літаки. У статті висловили побоювання, що через затримку американської допомоги та активне збиття російських бомбардувальників ЗСУ в майбутньому може не вистачити ракет для Patriot.
У Forbes припустили, що «обидві сторони витрачають ресурси, які вони не можуть поновити: українці — свої ракети американського виробництва, росіяни — свої Су-34, Су-35 та А-50».
Чотири типи озброєнь для ураження літаків
ПСУ могли збити російські бомбардувальники чотирма типами озброєнь, — зазначає авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко. Насамперед це комплекси американського виробництва Patriot: таке озброєння вражає аеродинамічні цілі на відстані до 160 кілометрів.
Росіяни можуть скидати бомби з літаків типу Су-34 на відстані не більше 40 кілометрів від лінії фронту. Для того, щоб вони летіли на максимальну дальність, їх скидають з висоти 14 кілометрів. На такій висоті літак можна легко запеленгувати радіолокаторами та збити ракетами. Комплекси Patriot можна розмістити на відстані до 40 кілометрів від лінії фронту з нашого боку, щоб їх не дістала ствольна артилерія росіян. Тобто їх використання цілком можливе,
— каже Валерій Романенко.
Другий варіант озброєння для ураження Су-34 — старі радянські комплекси С-300. Їхня дальність становить 90 кілометрів. Такі комплекси можна розміщувати на 20-30 кілометрів ближче до лінії фронту та влаштовувати засідки.
«Це такий режим, у якому комплекс розміщують виключеним — тобто він працює лише на прийом. Інші радіолокаційні станції лише передають інформацію про стан повітряного простору. Лише коли ворожий літак входить глибоко в зону ураження цього комплексу, тоді С-300 робить моментальний пуск. Після цього комплекс потрібно якнайшвидше забрати з цього району, щоб його не запеленгували і не уразили», — пояснює Валерій Романенко.
Також для збиття бомбардувальників ПСУ могли викориcтовувати два комплекси SAMP/T, надані Францією та Італією. Вони мають дальність ураження до 120 кілометрів, а західні партнери заявляли, що дві такі системи поставлять Києву до кінця 2023-го. І четвертий варіант — знищення літаків оновленими комплексами С-200.
«Якщо все-таки наші інженери осучаснили старий радянський далекобійний комплекс С-200. Цим комплексом, вірогідно, збили російський літак А-50. Якщо стандартна його дальність 250 кілометрів, то для останніх типів ракет вона сягає 300 кілометрів. Крім того, він здатний наводитись на джерело випромінення, тож взагалі не потребує додаткового прицілювання», — каже авіаційний експерт.
Дефіциту ракет у ЗСУ не буде
Дефіциту ж ракет на установки Patriot через збиття бомбардувальників не виникне, — впевнений Валерій Романенко. Адже для таких цілей цілком можливе використання боєприпасів GEM-T, а така модифікація постачається не лише зі Сполучених Штатів, які наразі затримують допомогу, а також із Німеччини та Нідерландів.
Експерт зазначив, що зараз українські військові, дійсно, істотно підвищили ефективність ураження російських бомбардувальників. Адже протягом 2023 року були збиті п’ять літаків, а цього року тільки за лютий — більш як 10, і є вже кілька підтверджених випадків знищення.
Тим не менш, це не завдало критичної шкоди авіапарку ВПС РФ, — каже експерт.
«Перед початком вторгнення у росіян було 140 літаків типу Су-34. Всього наразі збито близько 35 таких бомбардувальників, тобто залишилось ще 105. У 2022 році Росія виробила 10 таких літаків, у 2023 — ще 6-8. Тобто зараз на озброєнні знаходиться понад 120 таких бомбардувальників», — підкреслив Валерій Романенко.
На думку науковця, попри численні збиття, росіяни й надалі використовуватимуть літаки для масованих атак українських військових, як це було в Авдіївці.
«В Авдіївці було по 90 скидів на день, скидали бомби і по 500 кг. І фактично такі бомбардування проклали дорогу російським групам до наших позицій, бо вони нещадно нищили наші позиції оцими бомбами. Це Російська імперія. Це стара традиція. Російським льотчикам просто сказали: “Або дбаєте про власну безпеку, або виконуєте бойові завдання”. Російські пілоти працюють в режимі камікадзе: командування згідне знищити людей, щоб ситуативно покращити тактику атак методом спроб і помилок», — зауважив науковець.
Джерело: RFI