38 справ війни, за якими варто стежити цього тижня: Навідник на піцерію “Ріо”, російські шпигуни та коригувальники
Директорка Печерської гімназії. Алла Душкіна кілька років очолювала відділ освіти в Печерському районі Києва, балотувалася на виборах від різних партій. У 2020-му тимчасово очолювала Печерську гімназію № 75. Згодом керувала приватним освітнім закладом. Після початку повномасштабного вторгнення, за версією слідства, почала співпрацювати з росіянами – передавала інформацію про ЗСУ і тероборону, розраховувала стати “міністеркою освіти”, писала, що молиться за Путіна та його перемогу, листувалася з колишнім ведучим “Інтера” Юрієм Котом, якого підозрюють у державній зраді. У липні 2022 року її випустили під заставу, Душкіна втекла з України. Але участь у судових засіданнях вона бере через відеозв’язок. Їй інкримінують державну зраду. Засідання заплановане на 5 лютого о 17:30 в Печерському районному суді Києва.
Співробітники кримського СБУ на службі ФСБ. Микола Черних та Олександр Склянко до анексії Росією Криму служили у Сімферопольському відділі контррозвідувального захисту та інформбезпеки СБУ. У 2014 році зрадили присягу та перейшли на службу до ФСБ. Як каже слідство, вони організували роботу хакерського угруповання “Armageddon”, яке веде розвідувально-підривну діяльність проти України в інформаційній сфері. Їм інкримінують держзраду. Засідання заплановане на 7 лютого о 10:30 у Печерському районному суді Києва (in absentia).
Справа бізнесмена Нагорного. У 2018 році СБУ висунула звинувачення у держзраді українському бізнесмену Тимофію Нагорному. За версією слідства, чоловіка завербувала ФСБ у 2014 році на акції “Марш миру” у Москві. Йому нібито доручили створити проросійську партію. Нагорного арештували, він вийшов із СІЗО під заставу, але апеляція повернула його під варту. У листопаді 2022 року суд не продовжив йому запобіжний захід. Засідання заплановане на 8 лютого о 10:00 у Печерському районному суді Києва.
Зерно “Нібулону”. Олег Швець працював на елеваторі компанії “Нібулон” у Кам’янці-Дніпровській Запорізької області. За даними слідства, залишився в окупації, допомагав росіянам вивозити зерно зі сховищ до Криму та контролювати підприємство. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначене на 6 лютого о 15:00 у Шевченківському райсуді Києва (in absentia).
Polaroid для окупанта. Олександр Пікалов – військовий нацгвардії РФ. Під час окупації Бучанського району у лютому-березні 2022 року, каже слідство, грабував будинки місцевих. Його ідентифікували з допомогою штучного інтелекту за фото, яке він, грабуючи, зробив на Polaroid. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 6 лютого о 15:00 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).
Захоплення психоневрологічного інтернату. Данило Мартинов – заступник начальника управління федеральної служби військ нацгвардії РФ по Чеченській республіці. За даними СБУ, 5 березня 2022 року особисто керував захопленням Бородянського психоневрологічного інтернату з геріатричним відділенням. За його наказами у заручники взяли майже 500 людей, з поміж них понад сотня не могли рухатися. Підходи до будівлі замінували, її перетворили у вогневу позицію окупантів. Мартинов керує службою безпеки Кадирова. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання заплановане 7 лютого на 14:15 в Бородянському районному суді Київської області (in absentia).
Адреси атовців. Андрій Покусай – мешканець села Глібівка Вишгородського району. Як каже слідство, під час окупації чоловік здавав російським військовим адреси місцевих атовців. Цих людей викрадали і катували. Він і сам брав участь в побитті місцевого жителя та погрожував його дружині вбивством. СБУ затримала чоловіка у грудні 2022 року. Його обвинувачують у держзраді. Засідання заплановане 7 лютого о 12:00 у Вишгородському районному суді Київської області.
Підбурював до дезертирства. Володимир Назаренко — колишній працівник СБУ. Слідство вважає, що 25 лютого 2022 року він писав колишнім колегам, що передасть їхні особисті дані росіянам, якщо вони не залишать службу. З 2019 року Назаренко з родиною живе у Чехії. Коли він приїхав до України в січні 2023 року, його затримали й вручили підозру. На час слідства суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави 1,8 мільйона гривень. На суді говорив, що не має таких грошей. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання заплановане на 5 лютого о 12:00 в Шевченківському районному суді Києва.
Здача ветеранів АТО і підпал пожежної частини. Двоє рятувальників із Вишгородського району перейшли на бік росіян під час окупації, стверджує слідство. Олександр Недашківський і В’ячеслав Савенок працювали в 41-ій пожежно-рятувальній частині ДСНС у Київській області. За даними обвинувачення, вони за винагороду від російських військових підпалили свою частину в селищі Іванків 22 березня 2022 року, видавали окупантам ветеранів АТО і патріотично налаштованих місцевих. Їм інкримінують держзраду. Засідання призначене на 7 лютого о 14:00 у Вишгородському районному суді Київської області.
Пограбування на мільйон. Анатолій Костюченко з Донеччини служить у 64 окремій мотострілецькій бригаді 35 загальновійськової армії Східного військового округу РФ. Під час окупації Київщини, за даними слідства, вдерся до підприємства у селі Димер, побив охоронця і разом з іншими військовими вивіз майна на понад мільйон гривень. Костюченка обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 8 лютого о 14:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).
Масовий грабунок. У березні 2022 року 6 військових одного із підрозділів 90 танкової дивізії центрального військового округу збройних сил РФ брали участь в окупації Броварського району Київської області. За даними СБУ, у селі Богданівка на чолі із 23-річним офіцером Кирилом Жеребовим солдати Дмитро Астанов, Микита Жучков, Тимофій Лукшин, Дмитро Берегових, Максим Здір вдирались у будинки і грабували їх. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 лютого о 16:00 у Бориспільському міськрайонному суді Київської області (in absentia).
Українці в армії РФ. Олександр Коніщев і Антон ― військові армії РФ родом із Макіївки та Херсона. Коніщева вже затримували: у 2010 році він вкрав сумочку, а в 2014-му грабував місцевих у Маріуполі, поки за місто тривали бої. Тоді він втік. Слідство вважає, що Коніщев і Лігінчук пограбували разом щонайменше дві квартири, вкрали золоті прикраси, кросівки, годинники. Їх знайшли за відбитками пальців. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 лютого о 9:50 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Вбивство охоронця. Дмитро Антонніков, Руслан Горошков, Артем Деркач, Денис Монахов — росіяни, які, як стверджують українські правоохоронці, вбивали людей у Бучі. Вони, за версією слідчих, розстріляли 26-річного охоронця супермаркету на вулиці Вокзальній. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 7 лютого о 14:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Справа Медведєва. Нагадуємо про засідання у справі Андрія Медведєва — російського десантника, якого взяли в полон на Херсонщині. Його обвинувачують у тому, що в березні 2022 він імітував розстріл цивільних в Ірпені та був причетний до викрадень і катувань, наразі два епізоди об’єднали в одну справу і вже слухають свідків. Медведєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 7 лютого о 15:15 в Ірпінському міському суді Київської області.
Розстріл автомобільної черги. Вячеслав Буряк — російський військовий парашутно-десантного полку. В березні 2022 року брав участь в окупації Ірпеня. Разом із іншими росіянами, вважає обвинувачення, розстріляв автомобільну чергу цивільних, які намагалися виїхати з міста. П’ятеро людей загинуло, стільки ж отримали тяжкі поранення. Російські джерела пишуть, що в травні 2022 року Буряк помер. Його обвинувачують у порушення звичаїв та законів війни. Засідання призначено на 8 лютого о 10:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Командування. Сергій Карасьов — командир підрозділу 31 окремої десантно-штурмової бригади. З лютого по квітень 2022 року керував операцією із захоплення Києва з західного напрямку. За даними слідства, під час окупації Ірпеня застрелив беззбройного цивільного. Карасьова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 8 лютого о 15:15 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Бахмутський завод. Ордаш Дадашов — гендиректор Бахмутського машинобудівного заводу “Вістек”, Сергій Новіков — його заступник з маркетингу, а Роман Коваленко — колега Дадашова по депутатству у Донецькій облраді (6 скликання). Слідство каже, що ще до повномасштабної війни продукцію заводу постачали до РФ, а звідти на шахти тимчасово окупованих Донецької і Луганської областей. У 2019 році фігурантів затримали, наразі вони вийшли з-під варти під заставу. Їх обвинувачують у фінансуванні тероризму. Засідання призначено на 5 лютого о 10:10 в Дружківському міському суді Донецької області.
Депутат із Куп’янська. Олександр Радченко – засновник і генеральний директор Куп’янського молочноконсервного комбінату. За часів президентства Віктора Ющенка він очолював місцеву РДА, згодом безуспішно балотувався до Харківської облради від “Батьківщини”. У 2022 році став депутатом Куп’янської райради від “Слуги народу”. Під час окупації міста, каже слідство, співпрацював з росіянами: перереєстрував підприємство у “податковій” окупантів, відкрив рахунки в російському банку, відвантажував продукцію до окупованої Луганщини. У жовтні 2022 року його затримала СБУ. Радченку інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 5 лютого о 13:10 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.
Навідник на піцерію у Краматорську. 58-річний Володимир Синельник народився і виріс у Краматорську. Отримав вищу технічну освіту, проходив строкову службу в Афганістані. Працював на машинобудівному заводі, згодом як приватний підприємець, а в останні роки у ТОВ “Оператор газотранспортної системи України”. Чоловіка затримали 28 червня 2023 року. Напередодні, каже слідство, на прохання знайомого з “ДНР” він перевірив, чи є українські військові у піцерії “Ріо”. Невдовзі після того, як він це підтвердив, росіяни завдали ракетний удар по закладу. Загинула 31 людина, 61 отримала поранення. Серед загиблих ― українська письменниця Вікторія Амеліна. Синельнику інкримінують держзраду. Засідання призначено на 8 лютого о 13:30 у Самарському районному суді Дніпра.
Катування патріотів. Аюб Ельдаров ― підполковник із Дагестану, командир батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ росгвардії. Його призначили “комендантом селища Чернігівка” в Бердянському районі. Він сформував каральні загони. За його наказом окупанти, каже слідство, розшукували і викрадали українських патріотів. Цивільних звозили до катівні, застосовували жорстокі тортури з використанням отруйних хімічних речовин та електроструму. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 лютого о 9:00 у Вільнянському районному суді Запорізької області (in absentia).
Апеляція у справі російського командира. Сергій Семенчатенко ― командир групи 22 бригади оперативного призначення нацгвардії РФ. Після окупації Мелітополя став військовим комендантом окупаційної адміністрації. Як встановило слідство, він віддав наказ затримати людей з проукраїнською позицією, які можуть чинити опір. У березні його підлеглі викрали місцевого, допитували його, утримували без води, їжі та доступу до туалету чи засобів гігієни. 22 листопада Комунарський районний суд Запоріжжя визнав Семенчатенка винним у порушенні законів та звичаїв війни за попередньою змовою. Його адвокат подав апеляцію. Засідання призначене на 5 лютого о 9:50 у Запорізькому апеляційному суді (in absentia).
“Політичний експерт”. Гліб Ляшенко зі Львова ― блогер і “політичний експерт”. За версією слідства, він неодноразово поширював у соцмережах антиукраїнську пропаганду та схвалював агресію військ РФ. Його затримали за підозрою у держзраді та пропаганді війни. Засідання призначене на 9 лютого о 10:00 у Личаківському районному суді Львова.
Вербування мера Очакова. Едуард Шевченко ― колишній командир 73-го морського центру Сил спеціальних операцій. У березні 2023 року його затримала СБУ та звинуватила в держзраді. За версією слідства, за завданням окупантів він передавав інформацію про наслідки обстрілів. А згодом спробував завербувати міського голову Очакова, радником якого працював на той момент. Засідання призначене на 6 лютого о 14:00 у Заводському районному суді Миколаєва.
Економічний колабораціонізм. У листопаді 2023 року мешканця Миколаєва Ігоря Згрибняка засудили: він визнав, що після повномасштабного вторгнення РФ не припинив продаж кораблебудівного приладдя до Росії через посередників. За угодою зі слідством суд призначив йому 3 роки позбавлення волі й звільнив від їх відбування, обмежившись іспитовим строком терміном 1 рік. Також чоловік з власної ініціативи пообіцяв перерахувати волонтерській організації 200 тисяч гривень на дрони. Проте наразі прокуратура подала апеляцію у справі. Засідання призначене на 6 лютого о 10:00 у Миколаївському апеляційному суді.
Апеляція у справі одеського шпигуна. Олексія Нікітіна з Одеси минулого року засудили до 13 років в’язниці за держзраду ― у 2021 році він передавав росіянам інформацію про міжнародні військові навчання в акваторії Чорного моря, кількість іноземних військових, озброєння, переміщення товарів подвійного призначення в морських портах України. Його адвокат подав апеляцію. Засідання призначене на 8 лютого о 12:00 у Миколаївському апеляційному суді.
“Війна братніх народів”. Павло Ярош звертався від імені своєї ГО “Ярош “Україна” понад усе” до СБУ з проханням порушити справу проти президента Володимира Зеленського через “державну зраду”. За час повномасштабної війни Ярош поширював заяви про війну “братніх слов’янських народів” і “тотальне знищення українських і російських чоловіків”. Його обвинувачують у виправдовуванні російської агресії. Судове засідання призначене на 5 лютого о 15:30 в Київському районному суді Одеси.
Коригування на Одещині. Нагадуємо про справу Івана Лупу з Одеси. Прокуратура встановила, що він передавав інформацію про позиції ЗСУ та переміщення військової техніки в Одеській області підполковнику розвідувальної служби РФ. Свою вину на суді Лупу не визнає. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 8 лютого о 13:00 у Малиновському районному суді Одеси.
Юрист Партії Шарія. Одесит Денис Сафонов працював юристом, був консультантом депутатів від Партії Шарія в області. Як каже слідство, після повномасштабного вторгнення виїхав до Криму, де його завербувало ГРУ. Сафонов повернувся до Одеси, збирав і передавав росіянам інформацію про ППО, наслідки ракетних обстрілів і влучання дронів. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 5 лютого об 11:30 у Приморському районному суді Одеси.
“Референдум” на Херсонщині. Калина Гнилянська – з Бериславського району Херсонської області. Слідство вважає, що вона разом із двома іншими місцевими співпрацювала з росіянами в окупації і погрожувала жителям за відмову голосувати на “референдумі”. Її затримала СБУ за підозрою в колабораціонізмі. Засідання призначене на 8 лютого об 11:00 в Приморському районному суді Одеси.
Справа Нелі Штепи. Колишню очільницю Слов’янська судять за посягання на територіальну цілісність України. Її звинувачують у співпраці з “ДНР” під час окупації міста в 2014 році. Після повномасштабного вторгнення РФ через зміну територіальної підсудності справу Штепи з Харкова передали до Київського райсуду Полтави. На слухання Штепа перестала приходити. Засідання призначене на 8 лютого о 9:30 у Київському райсуді Полтави.
Навідник “Градів”. Володимир Щекін колишній функціонер “Партії регіонів” з Сумщини. Як каже слідство, ще до повномасштабної війни його завербувала ФСБ, коли той їздив до родичів у Росію. Після 24 лютого 2022 року “куратор” попросив розвідінформацію про дислокацію сил оборони України в прикордонних районах Сумської області для планування обстрілів, у тому числі з систем “Град”. Щекін, вважає слідство, об’їжджав прикордонні території і приховано знімав розташування українських сил. Засідання призначене на 5 лютого о 10:00 у Сумському районному суді.
Допомагав коригувати артилерію. Слідство вважає, що Андрій Полулях під час окупації Охтирського району допомагав окупантам: супроводжував колону військової техніки, допомагав коригувати артилерію, повідомляв про розташування підрозділів ЗСУ. Він перебуває під вартою. Його обвинувачують у держзраді. Засідання призначене на 6 лютого о 13:00 в Охтирському міськрайонному суді.
Голова громади. Олександр Ген – колишній член Партії регіонів, тричі очолював Середино-Будську громаду. У 2022-му був на цій посаді від партії “Наш край”. Коли почалось повномасштабне вторгнення, каже слідство, передавав російським військовим інформацію про ЗСУ, планував здати їм місто. Його затримали за підозрою в державній зраді. Засідання призначене на 5 лютого о 10:30 у Зарічному районному суді Сум.
Катівня на Харківщині. Антон Поляков — підполковник армії РФ. Як з’ясувало слідство, під час окупації Ізюмського району Харківської області за його наказом облаштували катівню. Там російські військові знущалися з учасників АТО й інших цивільних. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 8 лютого о 12:00 в Дзержинському районному суді Харкова (in absentia).
Директор ліцею. Віктор Шестопалов очолював ліцей у селі Андріївка Куп’янського району. Після окупації, каже обвинувачення, він почав співпрацювати з росіянами: впроваджував російські освітні програми й підручники, розпорядився викладати російською, зарплату пропонував у рублях. Чоловіка затримали у листопаді 2022 року та висунули звинувачення у колабораціонізмі. Засідання призначене на 8 лютого о 10:00 у Київському районному суді Харкова.
Депутатка з Куп’янська. Валентина Кобелєва — депутатка Куп’янської міськради від партії “Наш край”. Як каже слідство, вона була серед депутатів, які після окупації міста проголосували на позачерговій сесії за сприяння російським військам. Крім цього, вона буцімто розселяла окупантів. Її обвинувачують у держзраді. Засідання призначене на 9 лютого о 10:00 у Червонозаводському районному суді Харкова.
Обстріл села з танку. Юрій Запорожський і Микита Хлистов — оператор-навідник танку та його командир зі 138-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади. Слідство вважає, що 29 квітня 2022 року вони розстрілювали з танку будинки у селі Велика Роганка на Харківщині. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 5 лютого о 15:30 у Харківському районному суді Харківської області (in absentia).
Митрополит московського патріархату. Денис Снігірьов, митрополит Черкаський і Канівський УПЦ (МП) обвинувачується у виправдовуванні збройної агресії РФ та порушенні рівноправності громадян, залежно від їхньої релігійної належності. Слідство наполягає, що за керівництва Снігірьова на сайтах єпархії поширювали прокремлівські матеріали, серед яких вказано, що Крим – російська територія. Це вже не перше його обвинувачення. Засідання призначене на 6 лютого об 11:30 у Соснівському районному суді Черкас.
Джерело: Медійна ініціатива за права людини
Tweet