До біса секрети. Стратегічні об’єкти України прибирають компанії з орбіти російського бізнесмена
Published
Клінінгові компанії з орбіти російського бізнесмена, якого пов’язують з Євгеном Пригожиним, багато років поспіль прибирають українські стратегічні об’єкти, як-от «Укрзалізницю», «Укренерго», податкову тощо. Журналісти «Слідства.Інфо» встановили, що під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну ці компанії продовжують надавати послуги держустановам.
Про це йдеться у новому розслідуванні журналістів «Слідства.Інфо».
КЛІНІНГ РФ НА СТРАТЕГІЧНИХ ОБ’ЄКТАХ УКРАЇНИ
Після повномасштабного вторгнення Росія цілеспрямовано завдає ракетних ударів по українській енергетиці. У цей час такі стратегічні об’єкти, як-от «Укрзалізниця», «Укрпошта», «Укренерго», аеропорт «Бориспіль» та нині окупований бердянський порт, роками прибирали і продовжують це робити клінінгові компанії з орбіти російського бізнесмена, якого пов’язують з Євгеном Пригожиним.
У дні обстрілу росіянами української критичної інфраструктури «Укренерго» проводить тендер на прибирання, зокрема, електричних підстанцій у різних областях України. Перемагає компанія ТОВ «Чистий Світ Технології», яка входить в умовну групу компаній «Чисто».
Скріни контрактів з «Укренерго» / Джерело: Prozorro
Скріни контрактів з «Укренерго» / Джерело: Prozorro
Скріни контрактів з «Укренерго» / Джерело: Prozorro
Скріни контрактів з «Укренерго» / Джерело: Prozorro
Скріни контрактів з «Укренерго» / Джерело: Prozorro
Скріни контрактів з «Укренерго» / Джерело: Prozorro
Ця компанія належить до орбіти російського бізнесмена білоруського походження Едуарда Апсіта. Він створив цілу клінінгову імперію з компаній в Росії, Білорусі та Україні.
Міжнародна мережа ОССРП, з якою журналісти «Слідства.Інфо» проводили розслідування, виявила в Апсіта російський та білоруський паспорти та його зв’язок з власником ПВК «Вагнер» Євгеном Пригожиним.
В Україні компанії групи «Чисто» роками мали доступ до стратегічних об’єктів, як-от «Укрпошта», «Укртранснафта», аеропорт «Бориспіль», «Укрзалізниця» тощо. Зараз, наприклад, вони працюють на підстанціях «Укренерго» та в «ПриватБанку» на прифронтових територіях.
«ЧИСТО» ВІД РОСІЙСЬКОГО БІЗНЕСМЕНА
Едуард Апсіт — засновник великої мережі компаній, які займаються прибиранням. Він починав свій бізнес ще у 90-х у Білорусі, згодом розширився на ринки Росії та України.
Едуард Апсіт на суді у Латвії / Фото: NothingPersonal/TV3
Деякий час Апсіт та українець Сергій Семенюк були співвласниками в українських компаній групи «Чисто», однак з 2014-го Апсіт поступово почав виходити з усіх компаній.
До 2019-го в Апсіта не залишилося бізнес-активів в Україні, керувати бізнесом продовжили його давні партнери, зокрема, дружина Елена, яка, щоправда, має кіпрський паспорт.
Латвійські слідчі підтверджують, що в українських клінінгових компаніях і далі залишаються люди Апсіта.
У справі про відмивання грошей йдеться, що зароблені у Білорусі, Росії та Україні гроші Едуард Апсіт виводив у ЄС.
На рахунках, пов’язаних з компаніями російського бізнесмена, слідчі заарештували 73 млн євро. З них 33 млн євро — на рахунках, пов’язаних з фірмами Семенюка.
Латвійські правоохоронці вважають, що ймовірно «де-юре» український бізнес переписали, зокрема на Сергія Семенюка, але «де-факто» управляв ним Едуард Апсіт.
Журналісти ОССРП отримали матеріали справи, у якій під час допиту Семенюк зізнався слідчим, що з 1999 по 2000 рік працював в українській компанії родини Апсітів. Семенюк добре знає цю родину, адже неодноразово зупинявся у них на віллі у латвійській Юрмалі.
При цьому Апсіт користувався банківською карткою компанії Семенюка, як своєю особистою.
Журналісти «Слідства.Інфо» зателефонували Семенюку, щоб запитати про його бізнес та стосунки з Апсітом, він підтвердив, що знає російського бізнесмена багато років.
ЗВ’ЯЗОК З ЄВГЕНОМ ПРИГОЖИНИМ
За даними колег з ОССРП, у Росії клінінгові компанії, пов’язані з сім’єю Апсіт, прибирали Кремлівський палац.
Крім того, журналісти знайшли компанію групи «Чисто», яка працювала в окупованому Криму та прибирала казарми Чорноморського флоту Міноборони Росії.
Тоді ж, у 2016-му році, українська компанія з групи «Чисто» виграла тендер на прибирання столичного аеропорту «Бориспіль». Тобто співробітники клінінгових фірм, пов’язаних з росіянином, мали доступ до приміщень головного українського аеропорту. Чи займалися вони там лише прибиранням, наразі невідомо.
Колеги з ОССРП, з якими «Слідство.Інфо» працювало над цим розслідуванням, встановили зв’язок клінінгових компаній з орбіти Апсіта та Євгена Пригожина. Так, саме того Пригожина, який є головою російської ПВК «Вагнер».
У 2017 році Федеральна антимонопольна служба Росії картельну змову на аукціонах з обслуговування військових містечок. Антимонопольники розділили компанії-змовниці на дві групи: одна — пов’язана з Пригожиним, а інша — з людьми, які пов’язані з компаніями групи Апсіта. Сам бізнесмен заперечує знайомство, бізнес-стосунки та картельну змову з Пригожиним, однак відмовляється розголошувати інші дані щодо свого бізнесу.
ДЕРЖКОМПАНІЇ, ДО ЯКИХ СЬОГОДНІ МАЄ ДОСТУП «ЧИСТО»
Журналісти встановили, що клінінгові компанії, які пов’язані з росіянином та (через його родину і партнерів) з компаніями у Росії та Білорусі, що прибирали Кремлівський палац та казарми Чорноморського флоту в окупованому Криму і були помічені у співпраці з компаніями Пригожина, роками прибирають у найбільших державних будівлях України.
Список об’єктів, до яких мають доступ компанії групи «Чисто»
Нещодавно держбанк «ПриватБанк» замовив прибирання будівель, які знаходяться на території Донецької та Луганської областей, у групи «Чисто».
Також компанії з орбіти Апсіта прибиратимуть на територіях електричних підстанцій у різних областях України, про що свідчать кілька контрактів з «Укренерго».
Журналісти «Слідства.Інфо» звернулися до державних органів, які співпрацювали з компаніями групи «Чисто» за коментарем.
Керівництво компанії «Укренерго» пообіцяло додатково перевірити контрагента: «Дякуємо вам за надану інформацію, яка стане підставою для додаткової перевірки вказаного контрагента на предмет його звʼязків з країною-агресоркою. Відповідна інформація також спрямована нами до правоохоронних органів, зокрема СБУ».
Представники Державної податкової служби України та Державного геодезичного нагляду зазначили, що діяли згідно з законом та обрали найбільш економічно вигідну пропозицію.
За словами держслужбовців, оскільки на момент участі у тендері компанії не мали російського бенефіціара, тому держоргани не помітили у компаніях російського сліду. Однак журналістам «Слідства.Інфо» так і не відповіли, чи проходили клінінгові компанії перевірку внутрішньої безпеки.
Відповідь Державної податкової служби України
Відповідь Державної податкової служби України
Відповідь Державного геодезичного нагляду
Відповідь Державної податкової служби України
Відповідь Державної податкової служби України
Відповідь Державного геодезичного нагляду
Відповідь Державної податкової служби України
На 9-му році війни з РФ група компаній, яка має звʼязок з російським бізнесменом, продовжує отримувати державні підряди та мати доступ до великої кількості стратегічних об’єктів України. Усе це коштом українських платників податків.