Як російські загарбники викрали і вбили подружжя, яке мешкало у селі Малі Копані на окупованій Херсонщині

Подружжя Саксаганських. Фото оприлюднене на фейсбук-сторінці Антоніни Пшеничної, колеги убитої.
Рідні загиблих вважають, що росіяни викрали Валерія та Анастасію Саксаганських, бо ті відмовлялися отримувати російські паспорти і не погоджувалися співпрацювати з окупаційними силами. Детальніше про убивчу паспортизацію РФ — у статті ХПГ.

У ніч проти 16 вересня російські військові викрали і вбили 26-річну Анастасію Саксаганську та її 34-річного чоловіка Валерія, які мешкали на окупованих територіях Херсонської області, у селі Малі Копані Голопристанської громади Скадовського району.

Про черговий воєнний злочин, імовірно скоєний військовими РФ, повідомили в Центрі журналістських розслідувань.

Першою про смерть Анастасії Саксаганської сповістила Антоніна Пшенична, колега убитої й акушерка-гінекологиня Херсонського міського перинатального центру ІІ рівня імені З. С. Клименка.

“15 вересня 2023 року зі своєї домівки в селі Малі Копані солдати РФ забрали молоде подружжя Валерія та Анастасію Саксаганських. На жаль, їх безжалісно вбили. Сиротою залишилась їхня дворічна донечка Маргарита”, — написала Антоніна Пшенична на своїй фейсбук-сторінці у неділю, 17 вересня.

Вже в розмові з журналістами ЦЖР пані Антоніна розповіла деталі. За її словами, рідні вбитих підозрюють, що росіяни викрали подружжя, бо Саксаганські відмовилися отримувати російські паспорти і не погоджувалися співпрацювати з окупаційними силами.

“Всі їхні родичі і знайомі, які залишалися в селі, пішли на співпрацю. А вони не захотіли — і їх за це вбили. Тіло Анастасії знайшли біля траси наступного дня після викрадення, а тіло чоловіка десь у посадці”, — говорить Антоніна Пшенична.

У ЦЖР кажуть, що інформацію про викрадення подружжя Саксаганських підтвердили й журналістські джерела з Голопристанської міської ради. За їхніми даними, все сталося біля першої години ночі 16 вересня. “Вони розповіли, що маленька донька Маргарита Саксаганська спала у своєму будинку [у селі Малі Копані], коли російські військові вдерлися й забрали її батьків. Разом із ними зник джип подружжя”, — розповідають у Центрі журналістських розслідувань.

Представники Голопристанської міськради розказали журналістам, що відбувається під час російської окупації:

“Нещодавно в окупантів відбулась чергова ротація і до Голопристанської громади заїхали дуже жорстокі російські військові. Вони тероризують людей, тож усі, хто тільки може, намагається навіть не виходити на вулицю”.

У міськраді також повідомили, що тіло Анастасії знайшли в селі Раденськ Олешківської громади. Хоча наразі неможливо напевно сказати, чому росіяни вбили подружжя Саксаганських, відомо, що Анастасію розстріляли. “Можливо, вона як дружина заступилася за свого чоловіка і її за це вбили. Що сталося з Валерієм — поки достеменно невідомо”, — зауважили у Голопристанській міськраді.

Нагадаємо, що лише з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023-го Управління Верховного комісара ООН з прав людини задокументувало 864 випадки свавільних затримань цивільних, вчинених представниками РФ. Моніторингова комісія ООН підтверджувала, що на окупованих РФ територіях України росіяни свавільно затримували та катували людей. Деяких людей страчували без суду і без слідства: в ООН задокументували 77 випадків свавільних страт: було страчено 72 чоловіки та п’ятеро жінок, інші люди зникали безвісти.

Паспорт — в обмін на життя

Раніше Харківська правозахисна група писала про російський терор на тимчасово окупованих територіях Херсонщини. У серпні 2023-го Олександр Дудка (нелегітимний голова Лазурненської селищної територіальної громади Скадовського району, що перебуває під російською окупацією) погрожував вивозити у невідому напрямку місцевих мешканців, у яких немає російського паспорта. Дудка також погрожував, що люди, які “досі” не оформили російське громадянство, не зможуть отримувати гуманітарну допомогу та користуватися іншими соцпослугами. Колаборант також підтверджував, що батькам, які відмовляються віддавати дітей до російських шкіл, погрожують. У своєму відеозверненні Дудка вдавався до тиску і погрожував батькам спочатку “адміністративною відповідальністю, а потім — кримінальною”.

Харківська правозахисна група писала, що на окупованих територіях Запорізької області росіяни не видають ліки (зокрема інсулін), якщо в людини немає російського громадянства, погрожують катуваннями та позбавляють людей необхідних для життя послуг, погрожують не видати документи про освіту і таке інше. Як наголошував міський голова Мелітополя Іван Федоров, “мешканців ТОТ ставлять перед вибором — або російський паспорт, або існування за межею виживання”.

На початку серпня поточного року дослідники Єльського університету оприлюднили доповідь, присвячену примусовій паспортизації українців, які опинилися в російській окупації. Як наголошувала команда Conflict Observatory, Росія систематично вдається до примусу й намагається позбавити людей української ідентичності.

“У доповіді детально описана тривожна кампанія, спрямована на те, щоб змусити жителів прийняти російське громадянство, — казав речник Держдепартаменту Метью Міллер. — Ті, хто відмовляються це зробити, стикаються з обмеженням доступу до державних послуг, працевлаштування, права на власність, що впливає на їхню мобільність, здоров’я та засоби до існування”. Ще більші труднощі можуть спіткати батьків, діти яких народилися на окупованих РФ територіях України, наголошував Міллер. Якщо батьки відмовляються оформляти своїм дітям російське громадянство, вони мають обмежений доступ до батьківської допомоги. Окрім цього, як зауважив речник Держдепартаменту, подекуди представники РФ погрожують батькам “втратою опіки над дітьми й можливою депортацією до Росії”.

Всебічно проаналізувавши дані з відкритих джерел, дослідники встановили своєрідні закони і тактики, до яких вдається Кремль, аби унеможливити виживання мешканців окупованих територій, які відмовляються від російських паспортів. Люди, які живуть на окупованих частинах Луганщини, Донеччини, Херсонщини та Запоріжжя та не бажають змінювати громадянство, “зазнають погроз і залякувань, їх обмежують в отриманні гуманітарної допомоги та засобів першої необхідності, можуть затримати чи депортувати — усе це спрямовано на те, аби змусити їх стати громадянами РФ”, наголошували дослідники.

У звіті також зазначалося, що усе це відбувається паралельно з незаконною паспортизацією в тимчасово окупованому Криму. “Ці закони й тактики [РФ] порушують міжнародне право, включно з забороною дискримінувати людей, які живуть в умовах окупації, за національною ознакою і примушувати їх присягати на вірність окупаційній владі, що, згідно з Гаазькою та Женевською конвенціями, є незаконним”. Більше про правовий вимір й інші випадки примусової паспортизації можна прочитати у статті ХПГ, доступній за посиланням.

Як зауважував виконавчий директор Лабораторії гуманітарних досліджень Натаніель Реймонд, українці, які опинилися в російській окупації, фактично не мають іншого вибору й змушені отримати російський паспорт, якщо хочуть вижити. Детальніше про утиски й обмеження, яких зазнають мешканці окупованих територій, які відмовляються від російського громадянства, можна прочитати у статті Харківської правозахисної групи.

Правовий вимір

Як неодноразово наголошували правозахисники, відповідно до норм міжнародного права, за примусову паспортизацію має відповідати країна-агресор, а не ті, хто в умовах окупації був змушений отримати паспорти країни-окупанта. Своєю чергою у статті 45 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі чітко вказана заборона:

“Забороняється примушувати жителів окупованої території присягати на вірність державі-супротивнику”, — зазначено у Конвенції.

Автор: Марина Гарєєва

Джерело: Інформаційний портал Харківської правозахисної групи

You may also like...