За які гріхи українські суди поновлюють на посадах: держзрада, розкрадання, незаконне збагачення

Роман Насиров

Роман Насіров поновився через суд на посаду голови Державної фіскальної служби. У той же час, інший суд вже більше року заслуховує обвинувальний акт щодо екс-голови ДФС про завдання державі збитків на 2 мільярди гривень. Це далеко не перша резонансна справа, коли звільнені чиновники, проти яких відкриті кримінальні провадження, поновлюються на роботі через суд.

Раніше представники феміди поновили на посаді екс-голову Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського, якого в 2015 році затримали під час засідання уряду.

У виданні INSIDER пропонують згадати найрезонансніші справи про повернення на посади українських чиновників, які обвинувачуються у кримінальних злочинах.

Роман Насіров (екс-голова ДФС)

Роман Насіров (екс-голова ДФС)

Романа Насірова призначили головою державної фіскальної служби у травні 2015 року. Затримали головного фіскала 2 березня 2017 у лікарні “Феофанія” співробітники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро. Під час вручення підозри чиновник нібито був без свідомості, а в лікарні в нього діагностували інфаркт міокарда.

Наступного дня його на ношах та у картатій ковдрі доставили у суд для обрання запобіжного заходу. Судове засідання мало відбутися в суботу, однак у вихідні в суді не знайшлося судді, який міг би заслухати справу. Оскільки 72-годинний термін попереднього затримання Насірова спливав у неділю, активісти різних громадських організацій блокували будівлю суду дві доби, щоб чиновника не відпустили і він не виїхав за кордон. У понеділок йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави у 100 мільйонів гривень. 16 березня 2017 за нього внесла заставу дружина.

Наразі Насірова обвинувачують у справі “Укргазвидобування” про розкрадання коштів у співпраці з екс-депутатом Олександр Онищенко. За даними слідства, чиновник впродовж 2015 року ухвалив декілька рішень про розстрочення сум платежів з рентної плати за користування надрами для задіяних у схемі розкрадання коштів компаній на суму понад мільярд гривень. Слідчі вважають, що такі дії завдали державі збитків на 2 мільярди гривень. Насіров ці звинувачення заперечує.

В ході слідства з’ясувалося, що чиновник окрім українського громадянства має паспорт громадянина Сполученого Королівства.

Прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури вже більше року року зачитують 774 сторінок обвинувального акту в Шевченківському суді Києва.

Рішенням Кабінету міністрів Насірова відсторонили від займаної посади у березні 2017 року невдовзі після затримання. 31 січня 2018 чиновника звільнили з посади.

Пізніше Насіров оскаржив своє звільнення. 11 грудня Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним звільнення Романа Насірова з посади голови ДФС.

Представник Кабміну в парламенті народний депутат Вадим Денисенко заявив, що уряд подасть апеляцію на рішення Окружного адмінсуду Києва.

Сергій Бочковський (екс-голова ДСНС)

Сергій Бочковський був головою Державної служби з надзвичайних ситуацій з квітня 2014 року по 25 березня 2015. Його разом із заступником Василем Стоєцьким показово затримали на засідання Кабінету міністрів за корупцію у відомстві.

28 березня суд обрав запобіжний захід для Бочковському у вигляді тримання під вартою з правом внесення застави в 1 мільйон 184 тисячі гривень.

https://youtu.be/iD9miWgnSU8

Екс-керівникам ДСНС інкримінували злочини, пов’язані з вимаганням неправомірної вигоди, зловживання владою й службовою підробкою. Збитки від їхніх дій оцінюються у 6,6 мільйона гривень. Крім того, правоохоронці виокремили в окреме провадження епізод щодо легалізації коштів з використанням карткових рахунків, відкритих у Банку Кіпру.

В серпні цього року Апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення Окружного адміністративного суду Києва про поновлення Сергія Бочковського на посаді голови ДСНС. Суд також зобов’язав виплатити Бочковському зарплату за вимушений прогул з 25 березня 2015 року по 26 квітня 2018 року – понад 546 тисяч гривень.

15 серпня Держслужба з надзвичайних ситуацій оскаржила рішення суду у Касаційному адмінсуді. 16 серпня Бочковський намагався пройти на роботу в ДСНС, однак тоді його не пустила охорона.

У вересні екс-чиновнику виплатили понад півмільйона гривень заборгованості.

Судовий розгляд кримінальних справ проти Бочковського триває і досі.

Іван Груник (екс-голова Львівської філії Укрзалізниці)

У травні цього року Галицький суд Львова ухвалив рішення про відновлення на посаді екс-голови Львівської філії Укрзалізниці Івана Груника та постановив компенсувати чиновнику 160 тисяч гривень за пропущені робочі дні.

Груник очолював львівську Укрзалізницю з грудня 2016 року по січень 2018.

Груник очолював львівську Укрзалізницю з грудня 2016 року по січень 2018

Слідчі в особливо важливих справах Генпрокуратури розслідують справу про розтрату коштів Львівською залізницею за часів очільництва Груника. Збитки завдані державі оцінюють в 284 мільйони гривень.

В червні Укрзалізниця подала апеляцію на рішення суду про відновлення чиновника на посаді.

Валерій Чорнобук (суддя апеляційного суду Дніпропетровської області)

10 грудня Верховний суд скасував постанову Верховної Ради про звільнення Валерія Чорнобука з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області. Парламент звільнив його з посади ще у 2016 році.

Чорнобук – екс-голова Апеляційного суду Криму. 3 листопада його затримали в Києві. Генпрокуратура підозрює суддю у державній зраді. За даними слідства, після анексії Криму він допомагав перейти кримським судам на здійснення правосуддя на підставі законодавства Росії. Крім того, він нібито закликав кримських суддів учити законодавство Російської Федерації та отримувати російські паспорти. Чорнобук відкидає звинувачення у сепаратизмі.

Наразі екс-суддя перебуває під вартою.

Костянтини Кулик (екс-військовий прокурор сил АТО)

Костянтин Кулик – колишній військовий прокурор сил Антитерористичної операції. У грудні 2015 року Національне антикорупційне бюро розпочало розслідування щодо незаконного збагачення Кулика.

В червні 2016 року детективи НАБУ вручили Кулику підозру. Вдома у прокурора провели обшуки.

У липні 2016 року суд відсторонив Кулика від посади військового прокурора АТО, та вже за кілька днів Апеляційний суд Києва відновив Кулика на посаді.

В жовтні того ж року прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури спільно з детективами НАБУ вручили обвинувальний акт Кулику та направили його до суду.

Генпрокурор Юрій Луценко у квітні 2017 перевів Кулика на посаду заступника начальника Департаменту міжнародно-правового співробітництва ГПУ. 28 червня 2017 до Дня Конституції президент петро Порошенко вручив Кулику орден “За заслуги” третього ступеню.

Наразі суд досліджує письмові докази у справі про незаконне збагачення екс-прокурора сил АТО.

Автор:   Богдан Хворостяний; INSIDER 

You may also like...