Ще одна схема ухилення від мобілізації: «Йдуть як іноземний добровольчий батальйон і їх ніхто не чіпає»

Ще одна схема ухилення від мобілізації: «Йдуть як іноземний добровольчий батальйон і їх ніхто не чіпає»

Служба безпеки України у Кіровоградській області заявила, що затримала організатора схеми ухилення від мобілізації. За гроші чоловік нібито видавав посвідчення учасника волонтерської організації та шеврони батальйону «Туран». Символіка на тактичному одязі і посвідчення мали б переконати працівників ТЦК у приналежності до ЗСУ.

Про створення добровольчого батальйону «Туран» стало відомо ще в листопаді 2022 року, пише видання «Судовий репортер». До нього увійшли представники тюркськомовних етнічних груп, які заявили про збройний спротив режиму Путіна. The New York Times у січні 2023 року випустила репортаж про участь бійців батальйону у захисті України на передовій.

Просував ідеї Тюркського миру

Підозрюваним є 28-річний Алім Ібрагімлі, громадянин Азербайджану. На ньому одяг кольору хакі із двома шевронами: організації «Туран» і «Міжнародної асоціації націй». У судове засідання 20 березня він приїхав з дружиною, 6-річним сином і товаришем.

Перед початком слухання Ібрагімлі розповів журналістам, що в Кропивницький приїхав вчитися у технічному університеті. Тут познайомився із майбутньою дружиною та залишився жити. У 2021 році заснував громадську організацію «Міжнародна асоціація націй» для просування ідей тюркських народів.

— Проводжу заходи в честь дружби між Азербайджаном та Україною, розповідаю про Тюркський мир і Туран. Це організація за об’єднання тюркських країн та розвал Росії. Казань і Татарстан – наші території, які зараз у складі Росії. Ми підтримуємо суверенітет України. Я особисто буваю на фронті, всі військові мене знають, — почав Ібрагімлі.

Після повномасштабного вторгнення РФ іноземець начебто розпочав волонтерську діяльність, відвозив гуманітарку у місцеві лікувальні заклади, на фронт, евакуйовував людей, у тому числі і з Херсона після підриву росіянами Каховської ГЕС.

— Збираємо внески з членів організації. У когось тисячу, у когось дві тисячі гривень. Продукти з овочевого ринку. Хто чим може. Ще допомагає Червоний півмісяць, це тюркський «Червоний хрест. Усі відео є в Тік-ток, — відповідає він на запитання про джерела фінансування організації.

— 28 лютого в мій офіс увірвалися співробітники СБУ. Мене били кілька годин, змушували розблокувати телефон. Ставили на коліна. Потім вимагали 5 мільйонів гривень і виїхати з країни. У мене немає нічого: ні квартири, ні машини. У кишені було 60 гривень. Звідки я мав їх взяти, не розумію, — скаржиться підозрюваний.

На запитання, де працює, Алім Ібрагімлі відповів, що має доходи від здачі квартири в оренду в Азербайджані.

— Ви служите в ЗСУ?, — поцікавилася журналістка.

— Я їх дуже підтримую.

— А інші члени організації?

— Друга людина в організації 26 лютого 2022 року пішла служити і досі служить.

— Скільки членів в організації?

— 75 людей. Це переважно мешканці Азербайджану. Відсотків 20-30 — громадяни України.

— А вони належать до ЗСУ?

— Це цивільні. Служать 3-4 чоловіки.

— І всі вони мають ваші посвідчення?

— Щодо посвідчень, то у нас є напрямки діяльності: підтримка миру та безпеки, організаціях заходів, концертів, захист озонового шару, боротьба проти епідемій. У посвідченні не написано, що вони займають якусь посаду.

— Які ще є ознаки належності до вашої організації?

— Коли виїжджаємо на евакуацію населення із прифронтових територій, є відповідні довідки. Ще люди носять шеврони нашої організації. Це символ Тюркського миру. Ніякого стосунку до батальйону він не має. Нас у Росії чекає смерть.

— Чи носите тактичний, камуфляжний одяг?

— Ні, такого нема. Лише, коли ми їдемо у прифронтові зони. Але це не форма ЗСУ, як каже речниця СБУ. Це звичайна форма і два шеврони: нашої організації й за Тюркський мир.

— СБУ оприлюднила запис розмови, де зафіксовано інструктаж спілкування з працівником ТЦК. Ви давали такі інструкції комусь?

— Це фейк. Як вони це роблять? Напевне, через штучний інтелект. Як вони все повирізали, я в шоці. Їм треба у режисери і фільми знімати.

Ібрагімлі запевняє, що має давню історію відносин зі спецслужбами. Нібито з 2015 року йому пропонували вербувати до співпраці з СБУ іноземних студентів задля вчинення провокацій проти викладачів. Але він відмовився…

«Клієнт, з якого можна бабло взяти»

Прокурор Кіровоградської обласної прокуратури Володимир Лещенко розповів на суді як, за версією слідства, Алім Ібрагімлі допомагав ухилянтам.

Під виглядом членських внесків на користь організації люди сплачували по 20 тисяч гривень. За це їм видавали посвідчення члена волонтерської організації і шеврони. Потім шеврони рекомендували прикріпити на одяг тактичного зразка, аби у працівників ТЦК складалося враження, що людина належить людини до збройного формування.

— Підозрюваний інструктував, як поводитися з представником ТЦК. Треба було представлятися членом батальйону «Туран», який буцімто є неофіційним спецпідрозділом ЗСУ та у випадку чого, телефонувати керівнику організації, — пояснив прокурор.

Під час розслідування зафіксували три епізоди передачі коштів – у січні та лютому 2024 року. Трьом чоловікам, які заплатили по 20 тисяч гривень, Ібрагімлі видав посвідчення членів його громадської організації та шеврони.

В оприлюднених СБУ записах розмов йдеться про розцінки та інструкції, як поводитися з працівниками ТЦК.

— Дивись, намалювався клієнт, з якого можна бабло взяти, — нібито говорить учасник схеми.

— Які йому умови ставити? Щоб і вам було добре, і нам. Ну, за вступ – це тисяча. І ви заробите, і я зароблю, — за версією СБУ, говорить Ібрагімлі.

В іншому епізоді чоловік нібито роз’яснює, що вони «йдуть як іноземний добровольчий батальйон і їх ніхто не чіпає». Ще в одному записі обговорюється «успішність» схеми: людина, яка отримала таке посвідчення, розповідає, що показала його працівнику ТЦК, після чого їй подякували за службу та відпустили.

13 березня Ібрагімлі оголосили про підозру за статтями про шахрайство та перешкоджання ЗСУ.

— Підозрюваний має сталі зв’язки з особами, які причетні до протиправних дій. Після викриття він впливає на свідків. Наполягає, щоб вони не свідчили, посилаючись на статтю 63 Конституції, яка дозволяє не давати показання стосовно себе. Це зафіксовано в НСРД. Також ми надали протоколи допиту, де вони відмовляються від свідчень, — повідомив прокурор.

Слідство планує опитати понад сотню людей, які вступили до цієї організації. А ще підозрюваний – громадянин Азербайджану. Є ризик, що він виїде з країни. Тому суд просив суд взяти підозрюваного під варту з альтернативою застави в 1 мільйон гривень.

Волонтерські тік-токи

Адвокат підозрюваного Юрій Усатенко заявив, що справа щодо його клієнта сфабрикована.

— Кримінальне провадження відкрите 25 липня 2023 року з формулюванням, що на території Кіровоградської області діють громадські організації, які під виглядом псевдоволонтерської діяльності можуть вчиняти злочини для перешкоджання діяльності ЗСУ. Тобто, провадження відкрите не за фактом конкретного правопорушення, а щодо якогось порушення в майбутньому. Це здійснено з метою незаконних обшуків та оперативно розшукових заходів відносно необмеженого кола осіб, — сказав адвокат.

Усатенко клопотав про перегляд відеороликів з акаунту Аліма Ібрагімлі у Тік-ток, в яких висвітлюється його волонтерська діяльність. Мовляв, це спростовує тези обвинувачення про особисте збагачення.

— Слідчий у підозрі не вказав, яким чином придбання гуманітарної допомоги, передання її ЗСУ і біженцям є корисливим мотивом та збагаченням самого Аліма Ібрагімлі. У цьому випадку вбачається лише духовне збагачення, що не є ознакою злочину, — не погоджувався захисник.

— Ми звернулися не через волонтерську діяльність, а через те, що консультували громадян щодо ухилення від мобілізації та брали кошти. Якщо ви допомагаєте, волонтерите, я вам за це дякую і прошу суд це врахувати, — відреагував прокурор Лещенко.

— А навіщо мене тоді побили?, — звернувся підозрюваний до прокурора.

Зрештою, суддя Катерина Юр’єва задовольнила клопотання адвоката і в суді переглянули декілька коротких відео.

На одному з них зафіксовано, як під пісню «Ой у лузі Червона калина» Алім Ібрагімлі з товаришами вручає на вулиці людям пакети з гуманітаркою.

На ще одному відео військові зі 110-ї окремої механізованої бригади дякують за допомогу. В іншому відео, імовірно, члени організації Ібрагімлі заносять пакети до лікарні. Також показали ролик, на якому Ібрагімлі перебуває у Херсоні під час ліквідації наслідків підриву Каховської ГЕС.

При обранні запобіжного заходу також допитали двох членів громадської організації — Раміля Мустафаєва та Раміля Гільдарова.

— Це не йому платили, а він сам давав кошти на діяльність організації, щоб допомагати. Неможливо збагачуватися, витрачаючи на допомогу ЗСУ. Ці свідки можуть підтвердити волонтерську діяльність, яка заперечує особисте збагачення, — пояснив адвокат.

Раміль Мустафаєв розповів, що задонатив організації Ібрагімлі близько 100 тисяч гривень.

— Він допомагав переселенцям, які оселилися в приміщенні клубу «Борець». Возив допомогу в дитячий будинок, лікарні. З Херсона вивозив людей під час потопу. На новий рік він поїхав святкувати до Авдіївки, хоча ми казали, щоб не їхав. На 300 тисяч гривень лише ліків тоді було. Не знаю, чи є в Кіровограді ще такі люди. Я допомагав йому, бо бачив, що він все робить для перемоги над Росією. Яке збагачення? Він півтора місяця їздить на моїй машині, ми допомагаємо йому квартиру винаймати, — сказав Мустафаєв.

— Чи правда, що вам платили по 100 доларів за поставляння людей в організацію? — поцікавився адвокат.

— Це бред. Навіть мій брат туди сам пішов, без мене. Я міг лише сказати, що хто чим може, нехай допоможе, коли були поїздки на фронт, — відповів чоловік.

— Та довідка свідчить, що ми належимо до організації. Там не написано, що ми можемо не служити. Будь-який представник ТЦК може забрати нас в армію. Якщо людей, які допомагають, будуть саджати й так тероризувати, ми просто програємо війну, — сказав Мустафаєв на запитання про посвідчення члена організації.

Діяльність громадської організації вводить в оману

У судовому засіданні також дослідили протоколи НСРД, в яких зафіксовано запис розмови, як  розмови, де Ібрагімлі нібито інструктує члена організації, як спілкуватися з працівником ТЦК, аби йому не вручили повістку.

— Потерпілий Локотош — це провокатор. Він намагається вивести Ібрагімлі на розмову, а той просто уникає відповіді. Якщо послухати, це просто розмова ні про що, — каже адвокат Усатенко.

— А я прошу звернути увагу, що підозрюваний дає консультації, як представлятися працівникам ТЦК й що говорити, аби уникнути мобілізації, — відреагував прокурор Лещенко.

— Ці протоколи принижують і ображають ЗСУ, бо показують, що в ТЦК напевне працюють якісь неграмотні люди, які не розуміють, що участь в ГО не звільняє від служби в армії, — своєю чергою заявив захисник.

Начальник обласного ТЦК на запит слідчого СБУ повідомив, що військовий квиток є єдиним підтвердженням належності до ЗСУ і посвідчення громадської організації не звільняє від виконання військового обов’язку. Але водночас такі дії громадської організації перешкоджають ЗСУ шляхом введення в оману посадових осіб ТЦК, створюючи уявлення про належність до ЗСУ та призводять до ухилення від військової служби.

— Я прошу суд взяти до уваги першу частину відповіді очільника ТЦК, в якій йдеться, що посвідчення члена ГО не звільняє від служби в армії. Тобто, військові самі кажуть, що це розуміють, — звернувся до суду адвокат.

На захист свого клієнта Усатенко подав медичні довідки, які засвідчують його побиття, а також подяки за гуманітарку від керівників медичних і соціальних закладів та від командира 101-ї бригади, чеки про придбання товарів.

У підсумку суддя не застосувала до Ібрагімлі тримання під вартою, а визначила йому запобіжний захід у вигляді застави в 393 тисячі гривень. На час слідства він має утриматися від спілкування зі свідками, повідомляти слідчого і прокурора про зміну місця проживання та роботи, з’являтися на виклики до слідчого.

АвторАнастасія Зубова

Джерело: «Судовий репортер»

You may also like...