Моніторинговий візит до Збаразької спеціалізованої туберкульозної лікарні №63 для засуджених жінок: 8 випадків зафіксованих травм

Моніторинговий візит до Збаразької спеціалізованої туберкульозної лікарні №63 для засуджених жінок: 8 випадків зафіксованих травм
Моніторинговою групою було встановлено факти неналежної фіксації тілесних ушкоджень: 8 випадків зафіксованих травм, зокрема, сторонні тіла у вигляді голок у пальцях кісті, забої грудної клітини та інші травми, інформація про які не вносилася до медичної документації.

17 грудня 2024 року відповідно до Факультативного протоколу до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, враховуючи положення Мінімальних стандартних правил поводження з в’язнями та рішень Європейського суду з прав людини, на підставі статті 24 Кримінально-виконавчого кодексу України — Відвідування установ виконання покарань, групою моніторів Харківської правозахисної групи і ГО “Захист в’язнів України”здійснено відвідування державної установи “Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській областях (далі лікарня, установа, заклад). Відбувся плановий візит без попереджень. Під час підготовки до візиту монітори використовували матеріали звернень засуджених і їхніх родичів.

Візит проводиться в рамках проєкту “Зменшення страждань в’язнів у контексті війни в Україні”, що фінансується урядом Данії у партнерстві з DIGNITY — Данський інститут проти катувань.

Відвідування здійснили монітори:

  • Діденко Андрій — помічник народного депутата України Ярослава Юрчишина, координатор програм Харківської правозахисної групи, досвід моніторингових візитів з 2014 року;
  • Зуйков Сергій — помічник народного депутата України Костянтина Касая, член громадської ради при Міністерстві юстиції України, член громадської організації “Захист в’язнів України”, має багаторічний досвід моніторингових візитів;
  • Ганна Скрипка — член громадської ради при Міністерстві юстиції України, юрист громадської організації “Захист в’язнів України”, спеціалізується на питаннях звернення громадян, має досвід моніторингових візитів;
  • Олег Цвілий — член громадської ради при Міністерстві юстиції України, керівник громадської організації “Захист в’язнів України”, має великий досвід моніторингових візитів, спеціалізується на питаннях катувань, жорстокого, нелюдяного поводження.

Загальна інформація

Установа закритого типу для лікування жінок хворих на туберкульоз. До лікарні доправляються жінки хворі або з підозрою на захворювання туберкульоз з різних пенітенціарних закладів України.

Начальник лікарні — Нитка І.Б.

Установа розрахована на 130 ліжок та має у своєму складі наступні відділення:

  • Відділення для засуджених із захворюваннями на туберкульозної етіології, що забезпечує надання медичної допомоги особам, які відбувають покарання у ДУ “Збаразька виправна колонія №63”, при якій створено лікарню на 30 ліжок;
  • Відділення для хворих на чутливий туберкульоз з бактеріовиділенням на 50 ліжок;
  • Відділення для хворих на хімієрезистентний туберкульоз з бактеріовиділенням на 50 ліжок.

Вакантні посади: лікар-інфекціоніст; лікар-фтизіатр; цитоморфолог; фельдшер; старша сестра медична; сестра медична; фельдшер-лаборант; молодша медична сестра (3 ставки); сестра-господиня; дезінфектор.

В лікарні проводиться замісна підтримувальна терапія залежним від наркотичних речовин пацієнтам, станом на 01.12.2024 року на програмі перебуває 11 осіб. Станом на 01.12.2024 на ВІЛ-інфекцію протестовано 546 осіб, з них позитивних — 2 особи.

Всі вперше виявленні до обстеження взяті на диспансерний облік, отримали хімієпрофілактику туберкульозу, проконсультовані лікарем-інфекціоністом. Пацієнтам призначено АРВ-терапію. В лікарні проведено 135 тестувань на ВГС, з них позитивні — 27, на ВГВ —150 (позитивний— 1).

Розпочали та завершили лікування вірусного гепатиту С 24 особи, з них 18 пройшли моніторинг ефективності лікування, ВГС— не виявлено. На сьогодні в 7 осіб підтверджено ВГС. 01.01.2025 року вони розпочнуть лікування. Пацієнти забезпечені швидкими тестами на ВГС — 400 шт та ВГВ — 600 шт.

Робота лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) щодо застосування ст. 84 КК України до засуджених хворих:

  • За 11 місяців проведено 6 засідань ЛКК та направлено в Збаразький районний суд для розгляду щодо звільнення від подальшого відбування покарання, троїх осіб звільнено по хворобі від подальшого відбування покарання, а трьом відмовлено.
  • Підготовлено документи 15 хворих та направлено на розгляд у ЦЛКК НПТП ДКВС України.

Станом на 01.12.2024 зареєстровано 1 летальний випадок в ДУ “Збаразька виправна колонія №63”, хвора перебувала на стаціонарному лікуванні у відділенні для засуджених із захворюваннями не туберкульозної етіології. Станом на 01.12.2024 в лікарні на обліку перебуває 18 інвалідів (І гр. — 2, ІІ гр.  — 6 ІІІ гр. — 10). За 11 місяців підготовлено та направлено на МСЕК документи 8 хворим, з них переосвідчення (5 — ІІІ гр., 2— І гр.). Визнано вперше інвалідами 1— ІІІ гр.

Факти, виявлені під час відвідування

Під час моніторингового візиту виявлено порушення вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій у сфері поводження з в’язнями, що призводять до порушень прав засуджених осіб:

1. У порушення вимог абзацу десятого пункту 2 розділу XVII Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2018 року №2823/5, в лікарні перебувають двоє засуджених, які виконують функцію днювальних. Таким чином керівництво установи та медичний персонал делегували днювальним право щодо здійснення організації постійного нагляду за засудженими в стаціонарі, контролю за дотриманням ними внутрішнього розпорядку дня тощо.

Разом з тим Комітет неодноразово рекомендував припинити практику використання засуджених як помічників у медичних частинах та в якості санітарів. (Доповідь Комітету за результатами візиту в Україну у 2005 році (пункт 132.CPT/Inf (2007) 22), у 2013 році (пункт 151.CPT/Inf (2014) 15), у 2017році (пункт 86. CPT/Inf (2018) 41).

2. Відповідно до пункту 3, пункту 4 глави 1 розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року №1348/5/572 (далі — Порядок), у разі виявлення у засудженого тілесних ушкоджень, медичний працівник, який виявив такі ушкодження, складає довідку у трьох примірниках, у якій детально зазначаються:

  • відомості (письмова заява, усне або письмове пояснення засудженого, що стосуються обставин отримання тілесних ушкоджень (дата, час, місце отримання, способи заподіяння ушкоджень, відомості про особу (осіб), яка (які), на думку засудженого, їх заподіяла(ли)), а також інші відомості щодо отримання тілесних ушкоджень);
  • вичерпний опис медичних показників, що характеризують стан здоров’я засудженого, характер ушкоджень, їхні розміри та розташування;
  • припущення медичного працівника з огляду на відомості, надані засудженим, та медичні показники, а також обґрунтування їх співвідношення.

До довідки медичним працівником додаються фотографії наявних тілесних ушкоджень засудженого. Два примірники довідки долучаються до матеріалів особової справи та медичної карти амбулаторного хворого 025/о, третій примірник видається особисто засудженому.

Про факт виявлення тілесних ушкоджень у засудженого медичний працівник невідкладно, але не пізніше 24 годин з моменту виявлення таких ушкоджень, телефоном, електронною поштою та письмовим повідомленням інформує прокурора та адміністрацію УВП, а у випадках, коли засуджений повідомляє, що тілесні ушкодження заподіяно особами рядового та/або начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України або працівниками інших правоохоронних органів, також Державне бюро розслідувань.

Інформація про факт виявлення тілесних ушкоджень вноситься завідувачем медичної частини або черговим медичним працівником до журналу обліку фактів виявлення тілесних ушкоджень у засуджених, форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, що зберігається у відповідному закладі охорони здоров’я ДКВС.

Разом з тим, під час візиту, моніторинговою групою було встановлено факти неналежної фіксації тілесних ушкоджень. Так, під час перевірки Журналу запису рентгенологічних досліджень в період з 26.09.2024 року по 17.12.2024 року було виявлено 8 випадків зафіксованих травм, зокрема сторонні тіла у вигляді голок у пальцях кісті, забої грудної клітини та інші травми, інформація про які не вносилася до медичної документації.

Таким чином, медичні працівники не складали довідок відповідно до Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 511/о “Довідка про фіксацію тілесних ушкоджень”, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України 02 лютого 2024 року №186, до журналу обліку фактів виявлення тілесних ушкоджень у засуджених не вносилася інформація про факт виявлення тілесних ушкоджень та належним чином не повідомляли Прокурора.

Такі дії з боку медичного персоналу можуть свідчити про приховування фактів заподіяння тілесних ушкоджень засудженим або недбале виконання ними своїх обов’язків. Це не лише порушує права засуджених на належну медичну допомогу та фіксацію травм, але й унеможливлює проведення своєчасного розслідування таких випадків та притягнення винних осіб до відповідальності.

Крім того, відсутність фіксації належним чином тілесних ушкоджень не відповідає пункту 60 рекомендацій Комітету (CPT/Inf(93) 12-part), де зазначено, що медичні служби у місцях позбавлення волі можуть зробити свій внесок у запобігання насильству проти осіб, яких тримають під вартою, шляхом систематичної реєстрації тілесних ушкоджень, а також, якщо це необхідно, через інформування відповідних органів влади.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63 ]

3. У порушення частини першої статті 115 Кримінально-виконавчого кодексу України у відділеннях лікарні порушуються вимоги щодо норми жилої площі на одного засудженого в умовах стаціонарного лікування (не менше 5 м²). Так, у палаті №2 Відділення №3 для засуджених із захворюваннями не туберкульозної етіології, що забезпечує надання медичної допомоги особам, які відбувають покарання у ДУ “Збаразька виправна колонія №63”, де перебувало 4 засуджених осіб, площа приміщення згідно з актом вимірювання жилої площі складає 18 м². Таким чином фактична площа на одну засуджену особу складала 4,5 м². Аналогічне порушення встановлено у палаті №1.

4. У санвузлах для загального користування відділень лікарні моніторингова група виявила порушення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на повагу до приватного життя. Зокрема, у санвузлах відсутні перегородки, що позбавляє засуджених можливості забезпечити приватність під час користування.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

5. У палаті №2 відділення №8 моніторинговою групою зафіксовано порушення температурного режиму. Так, на час перевірки температура повітря у житлових приміщеннях складала плюс 12 °C, у той час як відповідно до пункту 1 розділу XXII ПВР УВП у холодну пору року температура в жилих приміщеннях установ виконання покарань має підтримуватися на рівні не нижче плюс 18 °C.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

6. У порушення вимог Норми належності постільних речей, спеціального одягу та спеціального взуття (інвентарне майно) для засуджених, які проходять лікування у лікувально-профілактичних закладах, закладах на правах лікувальних та в медичних частинах при установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, затвердженого наказом МЮУ від 20.02.2012 року №280/5, засуджені особи не отримують госпітальне майно (костюм, халат та туфлі госпітальні). Засуджені перебувають у стаціонарі у повсякденному одязі, іноді зі своєю постільною білизною.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

7. У порушення вимог Інструкції щодо заповнення форми первинної облікової документації № 003-7/о “Усвідомлена згода особи на проведення психіатричного огляду”, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.09.2016 року №970, встановлено відсутність у медичній документації (медичній карті №025/о або №003/о) підписаної пацієнтом усвідомленої згоди особи на проведення психіатричного огляду.

8. У порушення Заходів та Засобів щодо попередження інфікування при проведенні догляду за пацієнтами, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2020 року №1777, у відділення №3 для засуджених із захворюваннями не туберкульозної етіології, що забезпечує надання медичної допомоги особам, які відбувають покарання у ДУ “Збаразька виправна колонія №63”, обладнано лише один ізолятор для інфекційних хворих, що унеможливлює одночасного розміщення хворих на небезпечні інфекційні захворювання окремо одне від одного та інших засуджених.

9. У порушення п.8 ч.5 глави 2 Порядку в стаціонарі відсутній ізолятор для осіб із розладами психіки для засуджених, які становлять небезпеку для оточення.

10. Під час перевірки дільниці ДІЗО моніторами було встановлено, що при поміщенні засудженого в дисциплінарний ізолятор практикується долучення до справи медичної довідки, яка містить стан здоров’я і згідно з висновком якої засуджена за станом здоров’я в ДІЗО, ПКТ утримуватися може. Виявлені факти, засвідчують, що працівники установи володіють конфіденційною інформацією щодо стану здоров’я засуджених осіб, які перебувають в дільниці ДІЗО.

Зазначене порушує вимоги статті 39-1 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” щодо права осіб на таємницю про стан здоров’я. Разом з тим, Комітет неодноразово підкреслював, що зобов’язання пенітенціарних лікарів засвідчувати придатність засуджених до відбування дисциплінарного стягнення навряд чи сприятиме розвитку позитивних відносин між лікарем і пацієнтом.

В принципі, медичний персонал ніколи не повинен брати участь у будь-якій частині процесу прийняття рішення про застосування будь-якого виду одиночного тримання, окрім випадків, коли цей захід застосовується за медичними показаннями. З іншого боку, медичний персонал повинен бути дуже уважним до стану засуджених, які перебувають в одиночному триманні. Медичний персонал повинен бути негайно поінформований про кожне таке поміщення і повинен відвідувати засудженого невідкладно після поміщення, а потім регулярно, не рідше одного разу на день, і надавати йому оперативну медичну допомогу та лікування в разі потреби. Медичний персонал повинен повідомляти адміністрацію установи, якщо здоров’я засудженого піддається серйозній загрозі через одиночного тримання. (CPT/Inf (2024) 20) пункт 104).

На додаток, зазначене суперечить п. 43.2 та п. 43.3 Європейських в’язничних правил.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

11. Згідно з абзацом двадцять третього пункту 6 розділу ХХІ ПВР УВП, для надання медичної допомоги керівник медичної частини (черговий лікар) щодня відвідує ДІЗО, карцери, ПКТ (ОК) та за необхідності проводить приймання засуджених. Разом з тим, під час перевірки Журналу обліку відвідувань дисциплінарного ізолятора встановлено відсутність відповідного запису медичним працівником щодо відвідування ДІЗО 13.10.2024 року, коли там перебувала засуджена Б., яка відбувала стягнення.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

12. У порушення вимог Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення” в лікарні не створено умов щодо утримання людей з інвалідністю.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

13. Диспансерний нагляд здійснюється за 18 особами, які мають інвалідність.

Разом з тим, у порушення вимог Закону України “Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні”, особи з інвалідністю не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм, що спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

Під час вивчення медичної документації засуджених встановлено, що не всі особи з інвалідністю мають індивідуальні програми реабілітації (далі — ІПР). Крім того, не виконуються рекомендації ІПР, у зв’язку з чим вони не отримують належних діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями та наслідками травм, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності.

14. У порушення пункту 37 Постанови кабінету міністрів України №285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”, в лікарні відсутній документ, що підтверджує вільний доступ до будівель та приміщень медичного закладу маломобільних груп населення, отримання якого є обов’язковим.

15. Відповідно до вимог пункту 7 частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 року №1394 “Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році”, НСЗУ оплачує медичні послуги, які надаються за направленнями в паперовій формі пацієнтів, які утримуються в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби, до забезпечення створення закладами охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби технічної можливості виписувати електронні направлення.

Проте, через відсутність у засуджених осіб укладених декларацій з лікарем первинної медичної допомоги вони не мають можливості отримати необхідні медичні послуги за кошти НСЗУ, що призводить до порушення вимог абзаців 4 та 5 статті 4 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я”.

16. У порушення Порядку організації медичної допомоги на первинному, вторинному (спеціалізованому), третинному (високоспеціалізованому) рівнях із застосуванням телемедицини, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.10.2015 року №681, персонал лікарні позбавлений можливості здійснювати запити на телемедичне консультування та отримувати консультацію для надання медичної допомоги засудженим особам з технічних причин.

17. У порушення вимог Табеля оснащення обладнанням одного робочого місця лікаря-стоматолога та зубного техніка, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2005 року №158, у лікарні відсутній дентальний рентген апарат, що унеможливлює проведення поглибленого стоматологічного обстеження засуджених та не забезпечує своєчасне надання належної стоматологічної допомоги.

18. У порушення вимог Стандартів медичної допомоги при ВГС у дорослих, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.01.2021 року №51, не всі особи з підозрою на вірусний гепатит С проходять ПЛР-тестування, у зв’язку з чим вони не отримують необхідного лікування, що може призвести до погіршення стану їх здоров’я та поширення зазначеного інфекційного захворювання серед засуджених та ув’язнених осіб.

19. У порушення Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417 (далі — Правила), приміщення лікарні не обладнані системами пожежогасіння та пожежної сигналізації.

20. Згідно з пунктом 7 глави III розділу II Порядку, засуджені, які працюють на об’єктах харчування (крім робіт, пов’язаних з посадами продавців, завідувачів продовольчих та речових складів, комірників) та переробної промисловості, у будинках дитини, закладах загальної середньої освіти, підрозділах з професійної підготовки у спеціальних виховних колоніях, медичних частинах (фельдшерських пунктах) та лікарняних закладах ДКВС (крім робіт, пов’язаних із наданням медичної допомоги), пральнях, лазнях, кімнатах для тривалих побачень, гуртожитках, клубах, на об’єктах водозабезпечення та каналізації, дільницях розведення i вирощування тварин, проходять обов’язкові попередні та профілактичні медичні огляди відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 травня 2001 року № 559 “Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним медичним оглядам, порядку проведення цих оглядів та видачі особистих медичних книжок”, на кожного засудженого зазначеної категорії заводиться форма первинної облікової документації №1-ОМК “Особиста медична книжка”, затверджена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21 лютого 2013 року №150, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2013 року за №662/23194.

Водночас моніторинговій групі було надано підроблені особисті медичні книжки форми № 1-ОМК оформлені на засуджених з-поміж господарського обслуговування, до яких були внесені відомості щодо проходження медичних оглядів у Збаразькій спеціалізованій туберкульозній лікарні №63 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернівецький, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській та областях з відповідним відтиском печатки та фотокарткою.

Разом з тим, особиста медична книжка форми №1-ОМК, форма та зміст якої встановлена наказом Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2013 року №150, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.04.2013 року за №662/23194, є офіційним документом, який видається установою, яка має право видавати такий документ (яка має ліцензію на медичну практику та акредитаційний сертифікат), а саме, закладом охорони здоров’я, де проводився медичний огляд, і який надає право допуску до роботи працівникам окремих професій, діяльність яких пов`язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб. Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернівецький, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській та областях до таких закладів не відноситься.

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

[Збаразька спеціалізована туберкульозна лікарня №63]

21. У порушення п.6 глави 3 розділу II Порядку відсутні рекомендації, власне, ім’я прізвище лікаря та підпис, які реєструються у “Журналі обліку результатів проходження профілактичного медичного огляду”, форма якого наведена в додатку 4 до Порядку.

Рекомендації:

Вжити заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень прав людини та недопущення катувань, інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання у Збаразькій спеціалізованій туберкульозній лікарні №63 філії Державної установи “Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України” в Чернівецький, Івано-Франківській, Закарпатській та Тернопільській та областях.

  1. Забезпечити штат лікарні лікарями-спеціалістами відповідно до потреб;
  2. Забезпечити контроль за належним веденням медичної документації відповідно до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого спільним наказом Міністерства юстиції України та Міністерства охорони здоров’я України від 15.08.2014 року №1348/5/572 та інших нормативно-правових актів;
  3. Виконати вимоги пункту 37 Постанови кабінету міністрів України №285 від 2 березня 2016 року “Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики”;
  4. Забезпечити проведення індивідуальної реабілітації особам, які її потребують;
  5. Забезпечити доступність будівель установи відповідно до Державних будівельних норм України В.2.2-17:2006 “Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення”;
  6. Забезпечити лікарню необхідним діагностичним обладнанням, у тому числі дентальним рентген-апаратом;
  7. Забезпечити отримання інформованої згоди пацієнтів на обстеження та лікування у встановленій формі;
  8. Забезпечити належні умови перебування пацієнтів у палатах з дотриманням норм площі на одну особу;
  9. Забезпечити своєчасну та належну фіксацію тілесних ушкоджень у засуджених;
  10. Забезпечити лікарню госпітальним майном (костюм, халат та капці госпітальні);
  11. Забезпечити належну медичну допомогу особам, хворим на вірусний гепатит С;
  12. Забезпечити обладнання необхідної кількості ізоляторів для інфекційних хворих;
  13. Забезпечити засуджених осіб угодами з лікарями, які надають первинну медичну допомогу в закладах охорони здоров’я Міністерства охорони здоров’я України;
  14. Забезпечити проведення належного обліку профілактичного огляду;
  15. Забезпечити надання належної психіатричної медичної допомоги відповідно до Закону України “Про психіатричну допомогу”;
  16. Припинити практику посвідчування лікарями стану здоров’я засуджених та ув’язнених при поміщенні їх у дільницю ДІЗО/ПКТ;
  17. Припинити практику використання засуджених як днювальних у лікарні та установі;
  18. Забезпечити належну роботу телемедичного комплексу для здійснення запитів лікарями на телемедичне консультування;
  19. Усунути порушення Правил пожежної безпеки.

Автор: Андрій Діденко, Сергій Зуйков, Олег Цвілий, Ганна Скрипка

Джерело: ХПГ

You may also like...