Після початку війни в Україні російську дипмісію відчутно урізали у правах. Тепер представництво має право контактувати із західними інституціями виключно з технічних питань. Але це, як мінімум, означає, що російські дипломати продовжують спілкуватися з європейськими чиновниками. Крім того, представники російської розвідки, що залишилися, продовжують співпрацювати з білоруським КДБ, вважають бельгійські журналісти.
У травні 2023 року колеги з De Tijd зацікавилися, хто працює у російській делегації та натрапили на глуху стіну. Вони написали офіційний запит до міністерства закордонних справ Бельгії, щоб отримати актуальний список російських дипломатів у країні, — право запитувати таку інформацію передбачено законом про відкритий уряд.
На превеликий подив журналістів, розкривати список їм не стали, пославшись на захист персональних даних. Таке для бельгійців у новинку: раніше влада спокійно ділилася цими іменами та посадами співробітників диппредставництв. Тепер бельгійське МЗС відмовилося навіть розкривати кількість людей у російській дипмісії. Зважаючи на все, влада виявляє делікатність, щоб не зруйнувати останні дипломатичні зв’язки з Кремлем. Після висилки 19 росіян із представництва в ЄС постраждала і європейська дипмісія — 18 представникам Євросоюзу довелося залишити Москву. Ймовірно, європейська влада побоюється повного розриву дипломатичних відносин.
Не допоміг і вердикт комісії з доступу до адміністративних документів, яка пояснила, що бельгійське МЗС не мала суттєвих причин приховувати від журналістів імена. На другий запит МЗС відповіли, що значущість доступу журналістів до цієї інформації “не переважить захист федеральних міжнародних відносин Бельгії”.
«Очевидно, що таке повідомлення без згоди держави, яка відправляє, завдасть шкоди відносинам між двома державами і може мати наслідки для бельгійського дипломатичного персоналу за кордоном (і, зокрема, в Росії на основі принципу взаємності)», — пояснили в МЗС.
До вторгнення в Україну російське представництво у Брюсселі самостійно розкривало інформацію своїх про співробітників. Останній із доступних у веб-архіві Wayback Machine снепшотів сторінки зі списком датується 4 лютого 2022 року. Тоді у списку значилася 61 людина. Виключивши з нього колишнього голову місії Володимира Чижова, її нинішнього керівника та 19 висланих дипломатів, журналісти отримали 40 імен. Серед них Центр «Досьє» знайшов кількох дипломатів, які можуть мати зв’язки з російськими спецслужбами.
Наприклад, радник з адміністративних питань Дмитро Вишняков, згідно з його старим профілем у соціальних мережах, навчався в академії ФСБ з 1998 по 2003 рік. Другий секретар Дмитро Головенкін разом із батьком та братом був прописаний у московській штаб-квартирі ГРУ на Хорошівському шосе. Його батько закінчив Рибінське авіаційне училище і, судячи з фотографій у соцмережах, працював у Фінансовій інспекції Міністерства оборони РФ.