Пограбування можна уникнути. Поради правоохоронців

Грабіжники – такий різновид злодіїв, який працює завжди: будь-якої пори року, години доби, робочого чи вихідного дня. Лише змінюються предмети, які їх цікавлять. Влітку – золоті ланцюжки, взимку – коштовні шапки та куртки. І, – поза конкуренцією – щомиті зловмисники готові відібрати мобільні телефони та гроші. Один такий зловмисник, поки його не спіймають, встигає скоїти десятки злочинів. Наприкінці літа працівниками Солом’янського райуправління столичної міліції затримано мешканця Київщини, який зізнався у причетності до 40 грабунків. І це – лише доведені епізоди… 

Багато хто з вуличних злочинців не бажає ризикувати, а тому діє обережно, спритно, неочікувано. Холодної пори їм допомагає сама природа: перехожих на вулиці обмаль, сніг приглушує кроки. Грабіжник вичікує свою жертву поза рогом будинку чи наздоганяє зі спини, а потім швидко зриває шапку (вихоплює з рук мобільний телефон чи сумку) і тікає. Деякі зловмисники скоюють подібні пограбування у громадському транспорті. На зупинці за кілька хвилин до зачинення дверей вони знімають з голови потерпілого капелюшок (хапають плеєр, мобільний, тощо), вистрибують на вулицю чи посадочну платформу, і розчиняються у натовпі. Автобус (трамвай, поїзд метро…) в цей час від’їжджає. Згодом потерпілі, які звернулися до міліції, на жаль, можуть описати лише зріст грабіжника та колір його куртки.

Але від таких спритників можна захиститися. Одна жіночка, яка проходила безлюдне місце й почула, що до неї наближаються стрімкі кроки невідомого, щосили схопилася за свою хутряну шапочку і рішуче повідомила грабіжникові: «Не віддам!». Зловмисник завагався, спробував відібрати, та за кілька секунд зник не з чим. Не соромтесь підняти галас, звіть на допомогу. Та запам’ятайте, що не кожен громадянин погодиться стати свідком злочину, а тому кричіть: «Пожежа!», а не «Грабують!». Природна людська цікавість вам допоможе.

В той же час треба усвідомлювати, що не кожен злодій вас злякається. Чинити опір такому суб’єкту можна лише за стовідсоткової впевненості у собі. В іншому випадку краще змиритися і віддати речі, ніж потрапити до лікарні. Натомість спробуйте якнайкраще запам’ятати зовнішність правопорушника й відразу повідомте про подію до міліції. «За гарячим слідом» розкривається більше половини грабунків, і відібрані речі повертаються до своїх законних власників.

Також хочу звернутися в першу чергу до жінок. У нічну годину просіть родичів чи знайомих вас зустріти, або викликайте таксі відомої марки і, приїхавши до домівки, просіть водія зачекати, поки ви підніметеся до квартири. Якщо ж ви одна пізно повертаєтеся додому, не надівайте коштовний хутряний одяг та ювелірні прикраси. Не провокуйте злодіїв.

Що стосується чоловіків, найчастіше вони стають жертвою злочину, коли перебувають напідпитку. Жоден зловмисник не пройде спокійно повз людину в стані алкогольного сп’яніння. Обов’язково спробує обібрати.

Тож – бережіть себе.

Ірина Біба
, Солом’янське РУ ГУМВС України в м. Києві
 

You may also like...