Рік після зникнення харківського журналіста: людини наче й не було
11 серпня 2010 року безслідно зник головний редактор харківської газети «Новий стиль» Василь Климентьєв. Ця справа досі залишається не розкритою. Колеги журналіста закидають слідству помилки.
Рік тому не бракувало гучних заяв з боку правоохоронців щодо намірів якомога швидше розслідувати обставини зникнення головного редактора газети «Новий стиль». За справу взялося головне слідче управління МВС України. Аби розшукати Василя Климентьєва правоохоронці хотіли скористатися навіть фотознімками американського космічного агентства NASA. А президент України Віктор Янукович вирішив особисто опікуватися справою. Однак нині слідство перебуває там, де воно було й раніше.
Водночас відповіді, які отримала Deutsche Welle від прес-служби харківської обласної прокуратури, принаймні викликають враження бурхливої діяльності слідчих: у справі допитані 600 свідків, призначені майже 130 експертиз, 60 разів слідчі оглядали територію водоймища, де були знайдені речі журналіста, провели 34 обшуки та дві очні ставки. За офіційними даними, з восьми версій зараз залишалась одна – професійна діяльність Климентьєва. Звинувачення, однак, нікому не висунуто. Підозрюваних нема.
Хибний шлях?
11 серпня 2010 року головний редактор харківського видання, яке спеціалізувалось на кримінальній тематиці, Василь Климентьєв відправився у відрядження в один з районів області. Його супроводжував колишній співробітник міліції Андрій Козир. Додому журналіст так і не повернувся. Екс-правоохоронець теж зник, але дещо пізніше – після того, як його допитали й відпустили слідчі.
Заступник головного редактора газети «Новий стиль» Петро Матвієнко не виключає, що справу зникнення Климентьєва можна було б розкрити ще «по гарячих слідах». «Але вони цього не зробили», – каже журналіст. Він впевнений, що «злочинцям вдалося спрямувати слідство хибним шляхом».
Нещодавно міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов в черговий раз звітував президенту про "ефективний хід розслідування", хоча результатів поки що нема. Кореспондент «України кримінальної» Сергій Єрмаков вважає, що справа Климентьєва вже давно перейшла в розряд «неважливих». «Ми всі бачили, що після зникнення Василя скрізь були вивішені його фото. Потім їх зняли. Потім знову згадали про права журналістів, міліція їх знову повісила. Зараз знову згадають. А де результат?» – запитує журналіст та звертає увагу на те, що крім факту зникнення Климентьєва більше нічого нема. «Згоден, що когось допитували, особливо тих, про кого писав журналіст, когось шукали, вживали якихось заходів. Але де Ви бачите тих, хто здійснив злочин, де ви бачите сліди злочину? Нічого нема!», – каже журналіст.
Матвієнко звертає увау на те, що останнім часом і регіональна преса дуже рідко згадує про зниклого колегу. «Ніби його взагалі не було», – говорить Матвієнко і пов’язує це з погіршенням ситуації зі свободою слова. Журналіст Єрмаков бачить причини у «відсутності нормальної нової інформації від міліції». «Журналісти ж не можуть узяти на себе ії функції та замість них провести розслідування!» – обурюється Єрмаков.
Журналістам треба вчитися на детективів?
Жанр «журналістських розслідувань» став занадто небезпечним. Тому, як вважає голова харківської організації Союзу журналістів України Олександр Голуб, настав час, аби журналісти оволоділи навичками спецслужб. «Для своєї ж безпеки треба вміти зрозуміти, чи хтось стежить за тобою, чи хоче взагалі тебе «прибрати»! Будь-який «профі» має це вміти, інакше він стає дуже вразливим і його легко усунути!». Голуб хоче ініціювати проведення таких курсів для журналістів із залученням фахівців спецслужб. Тим часом правоохоронці повідомляють, що в справі Климентьєва триває слідство, і що її ще не закрили.
Tweet