43 справи війни, за якими варто стежити цього тижня: катування рашистами патрульних, розстріл цивільного в лісі, депутат від ОПЗЖ
Київ та область
Парафіянка Києво-Печерської лаври. Вікторія Кохановська з Волинської області — активна парафіянука УПЦ МП. СБУ звинувачує її у провокаціях на території Києво-Печерської лаври навесні 2023 року. Як каже слідство, вона “розганяла” у соцмережах стріми, в яких підбурювала людей чинити спротив правоохоронцям та ображала релігійні почуття українців. Крім того, на сторінці у Facebook заперечувала російську збройну агресію, називала війну в Україні “внутрішнім громадянським конфліктом”. Їй інкримінують пропаганду війни. Засідання призначено на 30 липня о 12:30 у Голосіївському районному суді Києва.
Провокації в комендантську годину. Віталій Бяльський — мешканець Києва. Як каже слідство, він ходив містом під час комендантської години та провокував конфлікти з військовими і правоохоронцями. Все стрімив у соцмережах. Так він підігравав російським пропагандистам у розхитуванні суспільних настроїв в Україні та видавав розташування блокпостів. Його обвинувачують у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ. Засідання призначено на 1 липня о 14:30 в Оболонському районному суді Києва.
Дискредитація волонтерів. Олексій Оскер родом із Сумщини. За даними ЗМІ, він створював фінансові піраміди, балотувався на виборах у кількох областях, керував компанією, яка володіла медіа, був причетний до справи про продаж посади голови Миколаївської ОДА, мав спільні заходи з львівським антивакцинатором Остапом Стахівим. Після початку повномасштабної війни записував відео з дискредитацією українського волонтерського руху, поширював фейки про роздачу повісток і злочини переселенців, закликав повалити владу на Волині. За це його обвинувачують у спробі насильницької зміни конституційного ладу. Засідання призначено на 31 липня о 15:00 у Святошинському районному суді Києва.
Причетні до вбивства Решата Аметова. Євген Скрипнік, Олександр Багнюк, Олександр Руденко — учасники “самооборони Криму”. Вони причетні до вбивства Решата Аметова — він став першою жертвою російської агресії в Україні. У 2014 році він вийшов з дому і більше не повернувся. На відео з камер спостереження видно, як його під час одиночного пікету проти російської окупації Криму на площі Леніна перед будівлею уряду Криму затримують кілька представників “самооборони Криму” — Аметову скручують руки і саджають в автомобіль. За два тижні його знайшли мертвим. На тілі були численні сліди тортур. Обвинувачених судитимуть за скоєння низки тяжких злочинів: позбавлення волі або викрадення людини, зазіхання на територіальну цілісність України, участь у незаконному збройному формуванні. Дії Багнюка та Руденка, які є громадянами України, також кваліфікували як державну зраду. Засідання призначено на 1 серпня о 16:40 у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).
Депутат від ОПЗЖ. Сергій Остапенко з Херсона був місцевим депутатом від ОПЗЖ. Після окупації міста лишився працювати у “міністерстві внутрішніх справ”. Його затримали. Остапенка обвинувачують у колабораційній діяльності. Засідання призначено на 30 липня о 14:30 у Шевченківському районному суді Києва.
Арешт моряків. Михайло Бєлоусов — суддя з Криму, який після анексії півострова лишився працювати на окупантів. За даними слідства, він був одним із суддів, які ухвалювали рішення про арешт українських моряків, яких у січні 2019 року затримала ФСБ в українських територіальних водах і звинуватила у порушенні російського кордону. Потерпілим у справі є капітан буксира “Яни Капу” Олег Мельничук. Бєлоусову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 1 серпня о 13:30 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).
Колишній голова Харківської СБУ. Романа Дудіна обвинувачують у державній зраді. Слідчі переконані, що в лютому 2022 року Дудін хотів захопити владу в регіоні й усунути голову Харківської ОВА, адже розраховував на хороше ставлення від окупантів. Також, за версією слідчих, СБУ під керівництвом Дудіна не виконувала поставлених завдань. Обвинувачений запевняє, що його обмовили. Він подав позови до пʼяти українських правоохоронних органів. Каже, що на той час був на важливій службі і захищав Україну. Його обвинувачують в державній зраді. Засідання призначено на 1 серпня о 14:00 у Шевченківському районному суді Києва.
Розстріл автівок під час окупації. Павло Бабаліч — командир 3-ї парашутно-десантної роти ПДД, який у березні 2022 року окупував Київську область. Його позиції були в селі Микуличі. Разом із іншим російським військовим він розстріляв два авто з цивільними. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 30 липня о 15:30 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).
Соратник Кадирова. “Ахмат” Бісаєв Анзор Саладієвич — командир мобільного загону особливого призначення Росгвардії. Слідство каже, що в березні 2022 року під час окупації Київщини він викрав підлітка. Щоб отримати інформацію, катував його. Бісаєв входить до найближчого оточення Рамзана Кадирова. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 31 липня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).
Посилки в Росію. Сергій Іванісов — військовий нацгвардії РФ. За даним слідства, Іванісов виніс із приватного будинку у Блиставиці Бучанського району одяг, взуття, дві машинки для стрижки, нетбук, мобільний телефон. Із Білорусі він надіслав награбоване у Рубцовськ посилкою вагою 5,68 кг. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 1 серпня о 12:10 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).
Видача учасника АТО. Віктор Хомицький — мешканець Бучанського району. За даними слідства, наприкінці березня 2022 року він допомагав росіянам. Зокрема, видав адресу проживання учасника АТО. Росіяни затримали і катували чоловіка. Також Хомицький рекомендував позиції у лісосмугах, де вигідно розміщувати воєнну техніку. Обвинуваченому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 31 липня о 10:00 у Бородянському районному суді Київської області.
“Каральні заходи”. Молодший сержант Владислав Матвєєв — військовий 1-го взводу 37-ї окремої мотострілкової бригади, який захопив селище Мотижин Бучанського району в березні 2022 року. Слідство встановило, що чоловік разом із іншими росіянами проводили “каральні заходи”. Під час одного з рейдів росіяни рухалися колоною бронетехніки та відкрили вогонь по двох легкових автомобілях із цивільними. Внаслідок обстрілу загинуло шестеро українців. Засідання призначено на 30 липня об 11:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).
Допомога з харчами. Сергій Стоян проживав в одному з сіл Вишгородського району Київщини, коли навесні 2022 року його окупували росіяни. За даними слідства, він добровільно і систематично допомагав росіянам харчами — передавав туші забитих баранів, питну воду з власного господарства та хліб із пекарні. Йому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 29 липня о 15:00 в Іванківському районному суді Київської області.
Вбивства у Бучі. Чингіз Атантаєв — 37-річний російський військовий родом із Магадану. Останні кілька років Чингіз Атантаєв мешкав у Пскові, там дислокуються 104-й і 234-й десантно-штурмові полки. Його ідентифікували із запису камер, на яких зафіксовані страти дев’яти місцевих беззбройних чоловіків на вулиці Яблунській у Бучі. Чоловіка обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 29 липня о 13:45 в Іванківському районному суді Київської області (in absentia).
Вбивство старости Мотижина. Магомедмирза Сулейманов — військовий 37-ї окремої мотострілецької бригади РФ. Слідство вважає, що він разом із сімома іншими військовими причетний до вбивства цивільних на Київщині, зокрема старости села Мотижин. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 1 липня о 14:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).
Розстріл цивільного в лісі. Олександр Віселков ― російський сержант, який окупував Київщину у 2022 році. За наказом командира Муссагалєєва він разом із іншим російським військовим викрав місцевого, який проїжджав на авто через блокпост. Чоловіка вивезли в ліс поблизу селища Дмитрівка, де довго та жорстоко катували, а потім, кажуть слідчі, за наказом Муссагалєєва розстріляли і покинули тіло. Під час розслідування СБУ отримала свідчення російського полоненого, який підтвердив це. Віселкова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 31 липня о 10:30 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Харківська область
Розміщення військових у Харкові. Павло Колесник і Сергій Смельницький — пенсіонери МВС із Харкова. За даними слідства, влітку 2022 року вони зняли та передали росіянам через Telegram розташування ЗСУ. Обом інкримінують держзраду. Засідання призначено на 2 серпня о 12:00 у Жовтневому районному суді міста Харкова.
“Ізюмгаз” під час окупації. Олена Асєєва — колишня інженерка з охорони праці служби охорони праці та цивільного захисту АТ “Харківгаз”. Слідство встановило, що під час окупації Харківщини вона виконувала обов’язки начальниці окупаційного комунального підприємства “Ізюмгаз”. Її обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначено на 30 липня об 11:00 у Київському районному суді Харкова.
Коригування по Харкову. Антон Ізмайлов ― безробітний житель Харкова, уродженець Брянська, якого, стверджує слідство, завербували спецслужби РФ. Ізмайлов нібито коригував ракетні удари по Харкову: збирав інформацію про місця базування та маршрути ЗСУ в місті. Його обвинувачують у поширенні інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 31 липня об 11:50 у Комінтернівському районному суді Харкова.
Допити в Балаклії. Павло Каширський — старший оперуповноважений відділу УФСБ Росії по Балтійському флоту. Він разом із іншими росіянами під час окупації у 2022 році у Балаклії шукав людей із проукраїнською позицією, правоохоронців, військових. Слідство встановило, що за його наказом викрали, допитували та били двох чоловіків. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 31 липня о 9:00 в Балаклійському районному суді Харківської області (in absentia).
Російські паспорти. Микола Бутов очолював будинок культури у Вовчанську. Після окупації, з’ясувало слідство, він проводив пропагандистські заходи на підтримку Росії, зокрема до 9 травня та дня російського прапора, танцювальний концерт, присвячений російській армії. Також він проводив урочистий захід, де вручав місцевим російські паспорти. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 31 липня о 13:30 у Чугуївському міському суді Харківської області.
Окупаційна влада на Харківщині. Валентина Іванова ― депутатка Великобурлуцької селищної ради від ОПЗЖ на Харківщині, колишня голова Шипуватської сільської ради. Слідство встановило, що у 2022 році вона добровільно зайняла посаду в окупаційній адміністрації та була “в. о. начальника управління Великобурлуцького територіального управління Тимчасової цивільної адміністрації Куп’янського району”. Брала участь у нарадах окупаційної влади та проводила збори місцевих мешканців. Їй інкримінують колабораційну діяльність. Засідання призначено на 1 серпня о 13:00 у Чугуївському міському суді Харківської області.
Чернігівська область
Залізничник. Юрій Донцов керував підрозділом Укрзалізниці в Чернігові. Слідство вважає, що Донцов передавав росіянам інформацію про критичну інфраструктуру міста, той вину заперечує. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 31 липня о 14:00 у Новозаводському районному суді Чернігова.
Грабіж під час окупації. Кирило Ішматов — російський військовий, командир другого мотострілецького взводу РФ. Слідство встановило, що він віддав наказ про пограбування фермерського господарства та навмисне пошкодження сільськогосподарської техніки під час окупації села Шестовиця на Чернігівщині у березні 2022 року. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 31 липня о 9:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).
Донецька область
Учасник “Слов’янського полку”. Валерій Богоудінов ― мешканець Донеччини. За даними слідства, у 2014 році він приєднався до “Слов’янського полку” “ДНР” і чергував на блокпосту на в’їзді до Костянтинівки. Навесні 2015 року він розносив листівки із закликом приєднуватися до “ДНР”, агітував місцевих, розповсюджував заклики у “ВКонтакте”. Чоловіку інкримінують участь у терористичній організації. Він перебуває під вартою. Засідання призначене на 1 серпня о 10:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області.
Дніпропетровська область
Херсонський депутат. Ілля Карамаліков — депутат Херсонської міської ради від Партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”. За версією слідства, він передавав Росії дані щодо проукраїнських політиків, активістів і правоохоронців. Закликав посадовців регіону співпрацювати з окупантами, організовував розміщення військових РФ і допомагав їм ремонтувати техніку. Карамалікова взяли під варту. Його звинувачують у держзраді. Засідання призначене на 30 липня о 14:00 у Жовтневому районному суді Кривого Рогу.
Запорізька область
Затримання і вивіз цивільних. Костянтин Лисенко до 2014 року був оперуповноваженим управління МВС у Запорізькій області. Під час окупації частини Запорізької області у 2022 році він, стверджує слідство, погодився на співпрацю з окупантами й очолив Дніпроруднівський відділ міліції. Йому висувають кілька звинувачень. Одне з них — незаконне затримання мешканки Дніпрорудного в її оселі та утримання у захопленому відділі поліції. Надалі її та ще одну людину за наказом Лисенка насильно перемістили за межі Василівського району Запорізької області. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 липня о 14:30 у Заводському районному суді Запоріжжя (in absentia).
Відібрав Volkswagen Touareg. Костянтин Лисенко до 2014 року працював оперуповноваженим управління МВС у Запорізькій області. Його звільнили, коли він не пройшов переатестацію. Під час окупації частини Запорізької області у 2022 році він, стверджує слідство, погодився на співпрацю з окупантами й очолив Дніпроруднівський відділ міліції. Ця структура займалася фільтрацією місцевих. Слідство встановило, що під час однієї з перевірок Лисенко наказав відібрати авто Volkswagen Touareg у чоловіка, який намагався виїхати з окупації. Лисенку інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 31 липня о 14:30 у Заводському районному суді Запоріжжя (in absentia).
Розстріл військовополоненого. Дмитро Курашов — стрілець штурмового загону “Шторм-V” 127-ї мотострілецької дивізії Східного військового округу РФ. За даними слідства, 6 січня 2024 року він розстріляв бійця ЗСУ, якого окупанти взяли в полон. Курашов вистрілив в українця щонайменше тричі. Невдовзі ЗСУ контратакували росіян і захопили у полон Курашова та його побратимів. Під час допиту в СБУ інший полонений росіянин видав Курашова, згодом зібрали інші докази його вини. Курашову інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 2 серпня о 10:00 у Заводському районному суді Запоріжжя.
Авто для окупантів. Денис Чернявський — мешканець Енергодару. Він має кілька судимостей, офіційно не працював. За даними слідства, у квітні 2022 року під час окупації Енергодара чоловік на місцевій СТО телефоном сказав, що передасть автомобіль BMW X5 росіянам. Чоловік перебуває під вартою, він поскаржився до моніторингової місії ООН на правоохоронців, які, з його слів, чинили на нього тиск під час затримання. Чернявському інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 1 серпня об 11:45 у Ленінському районному суді Запоріжжя.
Миколаївська область
Звинувачення у “здачі” атовця. Слідство каже, що Світлана Оголь із Миколаївщини під час окупації села у березні 2022 року за пайки здала росіянам атовця з сусіднього села. Чоловіка закатували. Оголь провину відкидає, а свідки дають неоднозначні покази, з яких не зрозуміло, чи справді вона видала ветерана. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 31 липня об 11:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.
Одеська область
Навідництво “шахедів”. Лідія Косик — мешканка Великодолинського Одеської області. За даними слідства, протягом травня-листопада 2023 року жінка передавала представникам РФ локації розміщення військових і техніки ЗСУ в Одесі, Чорноморську, селищах Мала Долина і Таїрове. За цими координатами армія РФ завдавала ударів, зокрема і дронами-камікадзе “Шахед”. Жінці інкримінують держзраду. Засідання призначене на 29 липня об 11:00 у Київському районному суді Одеси.
Фотографії HIMARS. Андрій Дрямов — засновник благодійного фонду з Одеси. Ще у 2021 році ЗМІ писали про сумнівну діяльність фонду, який збирав пожертви на вулиці у наметах. У 2023-му чоловіка затримали після того, як знайшли дві гранати в його авто. Під час огляду телефону знайшли переписку з російським абонентом, якому Дрямов надіслав фото установок HIMARS, які переміщували через Миколаїв. Ще він надіслав знімки та координати розташування підрозділу ЗСУ і складів ракетно-артилерійських боєприпасів. Наразі він під вартою з можливістю внесення застави 2,2 мільйона гривень. Дрямову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 29 липня о 12:00 у Київському районному суді Одеси.
Катування патрульних. Олександр Науменко — начальник управління Росгвардії в Ростовській області РФ. За даними слідства, з березня 2022 року Науменко був одним із очільників окупаційного режиму у Херсоні. Він віддав наказ катувати двох затриманих співробітників патрульної поліції, вибивати із них зізнання про співпрацю з ЗСУ та змушувати їх видати інформацію про атовців. Науменку інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 30 липня о 10:30 у Малиновському районному суді Одеси (in absentia).
Власниця Telegram-каналу. Людмила Старченко — мешканка Одеської області. За даними слідства, жінка поширювала у своєму Telegram-каналі дописи з виправданням нападу Росії, інформацію про розташування ЗСУ, а про останнє ще й закликала повідомляти. Їй інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначене на 30 липня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.
Херсонська область
Обстріл центру Херсона. Дмитро Жаркіх — командир 8-го артилерійського полку берегової оборони 22-го армійського корпусу берегових військ ЧФ РФ. За даними слідства, у грудні 2022 року під його керівництвом військові полку обстріляли з установки “Град” центр Херсона. Невибірковий обстріл призвів до загибелі 11 та поранення 64 цивільних, пошкоджень цивільної інфраструктури. Жаркіх інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 липня о 15:00 у Херсонському міському суді (in absentia).
Робота на окупантів. Микола Потапенко під час окупації Херсона, каже слідство, став спеціалістом відділу реєстрації транспортних засобів окупаційного управління внутрішніх справ у Херсонській області. Чоловіку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 30 липня об 11:30 у Херсонському міському суді.
“Референдум”. Наталія Сунденко — мешканка Білозерського району Херсонщини. Під час окупації у вересні 2022 року, каже слідство, вона брала участь у проведенні незаконного референдуму в селах Херсонського району. Вона виїжджала на поля у цих селах, де працювали мешканці району, агітувала їх голосувати за входження Херсонської області до складу РФ. Також вела облік громадян і надавала бюлетені для голосування. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 31 липня о 13:30 у Херсонському міському суді.
Вивезення дітей у Крим. Микола Джиганський — власник херсонського автопідприємства. За даними СБУ, під час окупації міста він надавав росіянам транспорт, брав участь у вивезенні дітей із Херсона у Крим. Чоловіка затримали під час спроби виїзду до Молдови. Йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначене на 1 червня об 11:00 у Херсонському міському суді.
Російська паспортизація. Віта Білоус до повномасштабного вторгнення РФ працювала у відділі паспортизації управління Держміграційної служби у Херсонській області. Після окупації Херсона вона стала спеціалісткою з паспортизації Федеральної міграційної служби Міністерства внутрішніх справ РФ. Вона приймала у людей документи для оформлення російського паспорта, перекладала документи. Білоус інкримінують колабораціонізм. Засідання призначене на 1 червня об 11:15 у Херсонському міському суді.
“Охорона здоров’я” окупантів. Світлана Межерицька — депутатка Херсонської обласної ради, яка до грудня 2022 року очолювала Управління охорони здоров’я Херсонської міської ради. Після захоплення Херсона росіянами, каже слідство, Межерицька стала начальницею “управління” охорони здоров’я окупаційної адміністрації. На посаді вона використовувала псевдоніми. Межерицька стверджує, що не працювала на росіян, проте не може пояснити свій підпис на документах окупаційної влади. Засідання призначене на 1 червня о 14:00 у Херсонському міському суді.
Вивезення в’язнів до Росії. Олексій Сорока до окупації працював начальником відділу “Голопристанської виправної колонії № 7”. Після повномасштабного вторгнення РФ перейшов на бік ворога й очолив колонію. На посаді організовував депортацію, зокрема підписував наряди на вивіз засуджених до РФ. Сороку звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 2 серпня о 09:00 у Херсонському міському суді (in absentia).
Податки в окупації. Альона та Дмитро Дубровські — власниця компанії “Херсонавтокомунсервіс”, яка вивозила сміття у Херсон, та її чоловік. За інформацією слідства, вони пішли на співпрацю з росіянами у червні 2022 року, відкрили рахунки підприємства в рублях, платили податки і передавали росіянам матеріальні ресурси. Людей, які відмовлялись обслуговувати росіян, штрафували. Також Дубровська на зборах працівників говорила, що “при Росії будем добре жити”. Обох обвинувачують у пособництві державі-агресору. Засідання призначене на 1 серпня о 14:15 у Херсонському міському суді.
Tweet