Понад чверть скоєних рашистами екологічних злочинів припадає на Харківщину

Лелека біля елемента РСЗВ в селі Кухарі Київської області, 19 квітня 2022 року
Росія знищує природу Слобожанщини: 27% випадків екологічного терору ворог вчиняє в Харківській області — 1436 з 5298 кейсів, повідомляє Міндовкілля.

Фото: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Фото: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

Сума шкоди, завданої екології регіону, складає 469 млрд гривень. Загалом же попередня сума збитків, яких зазнала українська природа через війну, сягає понад 2,4 трлн грн.

“Епіцентр”

“Сума збитків довкіллю лише від атаки “Епіцентру” — 860 млн гривень, — розповів міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець під час візиту до Харківської області. — Горіння цього об’єкта протягом півтори доби значно погіршило ситуацію з довкіллям. Цим вибухом рашисти випустили у повітря велику кількість небезпечних речовин, адже цей супермаркет реалізовував фарби, лаки, розчинники тощо. Це невидима загроза, яку відчують не лише українці, але і весь світ”.

25 травня росіяни двома плануючими бомбами УМПБ Д-30СН поцілили по будівельному гіпермаркету “Епіцентр” у спальному районі Харкова. Спалахнула пожежа на площі 15 тисяч квадратних метрів. Рятувальники боролися з вогнем понад 14 годин. Стовп чорного диму, який піднявся над місцем прильоту, було видно в багатьох районах міста. Якість повітря одразу суттєво погіршилася.

“Пожежа призвела до значного забруднення атмосферного повітря неорганізованими викидами забруднюючих речовин через те, що будівельні суміші, фарба та матеріали почали вигоряти, створюючи над містом димову хмару та додаткову небезпеку для здоров’я мешканців”, — розповідали в Державній екологічній інспекції в Харківській області.

Руїни

Руїни “Епіцентру”, фото: Державна екологічна інспекція

Немишля

Не менш тяжкі наслідки для довкілля залишило й руйнування російськими шахедами однієї з харківських нафтобаз. Трагедія сталася 9 лютого цього року: у вогні загинули семеро мирних жителів, серед них троє дітей. Згоріло 15 осель. Три тисячі тонн нафтопродуктів вилилися в ґрунт, потрапили в річку Немишлю, а з неї — в річки Харків, Лопань і Уди. Повідомляли, що гинуть птахи і риба. У перші дні після екологічної катастрофи спеціалісти наголошували, концентрація нафтопродуктів у річці Немишлі була перевищена у 95 разів, в інших річках Харкова — в 7-8 разів.

Сума збитків, завданих довкіллю, в цьому випадку сягнула 192 млн грн, кажуть у Кабміні. Але ця цифра може бути не остаточною.

“Важливо сьогодні осучаснити методики обрахунку збитків компонентам довкілля на рахунок хімічного забруднення внаслідок ракетних обстрілів рф та внести зміни у законодавство щодо перевірки об’єктів підвищеної небезпеки на предмет наявності планів локалізації та ліквідації аварійних ситуацій і аварій. Старі плани працювали у мирні часи, а не під час постійних “прильотів” ракет. Ця сфера потребує оновлення”, — заявив Руслан Стрілець.

© Оксана Комарова [Немишля]

© Оксана Комарова

Заміновані ліси під обстрілами

Крім того, через військові дії горять ліси Харківської області. Лише минулого тижня в регіоні зафіксували 14 лісових пожеж, а з початку року — аж 192. Вогонь знищив дерева на площі майже 9 тисяч гектарів. Як заявив міністр захисту довкілля та природних ресурсів, це в 10 разів більше, ніж торік по всій країні.

“Здебільшого пожежі виникають через бойові дії та мінування. З понад 180 тис. га вдалося розмінувати майже 4 тис. га — це 2% лісів, де тривали бойові дії. Тому для нас дуже важливо посилити цей напрямок. Адже мінування значно ускладнює доступ рятувальників для ліквідації пожеж та усунення наслідків”, — заявив Руслан Стрілець.

На жаль, через мінну небезпеку в лісах Слобожанщини гинуть люди. Як ми повідомляли раніше, 7 липня цивільна автівка наїхала на міну неподалік с. Циркуни Харківського району. “Родина їхала на легковому автомобілі на ґрунтовій дорозі у лісі”, — розповідав очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов. Загинула ціла сім’я: четверо дорослих та двоє дітей. Молодшій дівчинці було лише шість місяців.

В лютому цього року українські правоохоронці повідомили про підозру в скоєнні екоциду — за прицільні обстріли Харківського фізико-технічного інституту (ХФТІ), у якому розміщені єдина у світі ядерна підкритична установка “Джерело нейтронів” і сховище ядерних матеріалів. Підозрюваний — генерал-полковник РФ Олександр Журавльов. Саме за його наказом російські збройні сили здійснили 74 удари по ядерному об’єкту.

Довкілля страждає не лише на лінії фронту

Наприкінці червня російські військові ударили по складах в Одеській області. Через масштабну пожежу, яка охопила понад три тисячі квадратних метрів, у повітря потрапило понад 240 тисяч тонн забруднюючих речовин, кажуть екологи. Приблизний розмір збитків становить понад 720 тисяч гривень.

Нищення окупантами українського довкілля не може не впливати на екологічну ситуацію в Чорноморському регіоні та загалом у Європі. Наприклад, під постійною загрозою — дельта Дунаю, адже росіяни цілять по порту Рені. Минулого року дрони пошкодили тут ємності з ріпаковою олією, також горіло зерно.

У Чорному морі через рік після російського теракту на греблі Каховської ГЕС змінився перелік хімічних забруднювачів, чия концентрація ближче до гранично допустимої. Йдеться про пестициди, промислові хімічні речовини, а також важкі метали, такі як свинець, мідь і цинк.

“Вчені прогнозують можливе повторне забруднення моря під час штормів, коли в результаті збаламучення води з морського дна підійматимуться токсичні речовини”, — попереджають в Міндовкілля.

Російська агресія спричиняє катастрофічні екологічні наслідки і не дає людству досягти встановлених ООН цілей сталого розвитку, зокрема, таких як “Чиста вода та належні санітарні умови” і “Збереження морських екосистем”. Про це йшлося на засіданні Європейської цільової групи з охорони навколишнього середовища та здоров’я в Утрехті.

“До прикладу, знищення Каховської ГЕС, внаслідок чого Україна втратила такий об’єм води, якого вистачило б для споживання всім населенням Землі протягом двох днів. Це залишило великі міста Півдня України без джерела питної води, а море було забруднене мінами, загиблими тваринами, будівельними матеріалами та паливом”, — йдеться в повідомленні Кабміну.

“Цілі сталого розвитку — універсальний заклик до дій щодо скорочення бідності, захисту планети та забезпечення того, щоб до 2030 року усі люди жили в мирі і достатку. Проте, хотів би наголосити саме на основоположному слові — Мир. Виконання цілей сталого розвитку — глобальне та комплексне завдання. Втім воно стає нереальним, коли на територію країни масово скидають авіабомби та ракети”, — заявив заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Сергій Власенко.

Автор: Ірина Скачко

Джерело: Інформаційний портал Харківської правозахисної групи 

You may also like...