Хворі на гепатит С українці наступного року можуть залишитися без лікування

З наступного року в Україні не буде лікування для хворих на гепатит С за державні кошти. Державна цільова програма профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів 2013-2016 років закінчується в цьому році. Якщо Кабінет Міністрів не продовжить урядову Програму по лікуванню гепатитами, то лікування для хворих на гепатити українців стане недоступним. Сьогодні у Всесвітній день боротьби з гепатитом БФ «Пацієнти України» та 42 громадські організації звернулися до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана та в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун із відкритим зверненням, закликаючи продовжити соціальну програму лікування вірусних гепатитів.

Варто зазначити, що у 2012 році, коли не було Державної програми, переважна більшість українців із гепатитом С не могли собі дозволити лікування через його високу вартість. Наприклад, курс терапії пегільованими інтерферонами становив близько 15 тисяч доларів. Після запровадження програми, через державні оптові закупівлі вартість курсу лікування за один рік знизилася в три рази – до 5 тис доларів за курс.

«Зараз Україна стоїть перед вибором: забезпечити українців потрібним лікуванням і подолати епідемію гепатиту чи відкотитися назад до 2012 року, коли хворі на гепатит С були приреченими на повільну смерть. Якщо Уряд не продовжить Державну програму, то Україна не зможе більше закуповувати  лікування за спеціальними цінами, які стільки часу виборювали пацієнти. По суті, це означатиме, що держава прирікає на повільну смерть усіх хворих на гепатит С, оскільки лікування стане недоступним для простих українців», – зазначає Ольга Стефанишина, виконавчий директор БФ «Пацієнти України».

Сьогодні через ефективну організацію закупівель ліків через міжнародні організації, Україна закупила пегільовані інтерферони за ціною близько 2500 доларів за курс, що на 35 % дешевше, ніж це зробило МОЗ у 2014 році. Крім того, міжнародні організації також закупили інноваційний препарат Софосбувір за 1460 доларів, що в 63 рази дешевше від ціни, за якою ці ліки продаються у США.

Зараз Україна знаходиться на першому місці серед країн Європи за темпами поширення гепатиту С. В нашій державі близько 9-10% населення інфіковані вірусом гепатиту С. В Європейських країнах поширеність гепатиту С коливається від 0,13% до 3,26%.

Ще одна проблема в тому, що офіційний реєстр хворих на гепатит в Україні не ведеться і масштабний скринінг відсутній, проте за оціночними даними експертів близько 3,5 мільйонів громадян страждають від цієї смертельно небезпечної хвороби.

«Мене інфікували гепатитом В і С в Охматдиті, коли мені було 5 років. Ліки для гепатиту дуже дорогі. Я уже 20 років живу з цією хворобою. Як і тисячі інших хворих, я не можу собі придбати необхідні ліки. В цьому році саме завдяки Державній програмі я отримала не просто лікування, а шанс жити повноцінним життям без гепатиту», – розповідає Ірина Ревенко, хвора на гепатит С, представниця БФ «Пацієнти України».Щодня до нас у Фонд телефонують пацієнти. 90% усіх звернень – це хворі із гепатитом С, які знаходяться у безвихідній ситуації. Незважаючи на те, що Державна програма недофінансована, вона все одно дає багатьом хворим отримати ліки за державний кошт та подолати цю смертельно небезпечну хворобу», – додає вона.

Офіційно на обліку в Україні перебувають 44 тис. хворих на гепатит С, яким необхідне лікування, проте лише 5% отримують ліки за державний кошт

Довідково:

Показовим для України є досвід Грузії, де Уряд взяв на себе відповідальність за подолання епідемії в країні в рамках десятилітньої програми елімінації гепатиту С та успішно бореться зі смертельною хворобою.

2015 рік Уряд Грузії оголосив роком боротьби з гепатитом С. Вже в 2015 році близько 5 тисяч чоловік в Грузії отримали безкоштовні ліки, і надалі число пролікованих заплановано збільшити до 20 тисяч.

You may also like...