Як отримують довідку про відстрочку: «Проводжу у військкоматі більше часу, ніж із дітьми»

бюрократія змушує людей із відстрочкою днями сидіти в чергах

Видання “ТЕКСТИ” розповідає, як отримують довідку про відстрочку. Президент Зеленський якось наголошував, що одного воїна фінансує 7–8 працюючих українців. Але нинішня система влаштована так, що чоловіки, яких не беруть в армію і які працюють та генерують податки, значну частину робочого часу сидять у чергах військкоматів. Витрачений час — це незароблені й недоплачені в бюджет гроші та марно витрачені гроші на зарплати ТЦК і ВКЛ, які виконують непотрібну роботу.

Наприкінці грудня 2023 року прикордонники без попередження почали відмовляти в перетині кордону військовозобов’язаним чоловікам, які мали право на відстрочку від мобілізації. Тоді Державна прикордонна служба не пояснила, ні чому змінилися правила перетину кордону, ні які саме документи потрібні для виїзду з України.

Багато чоловіків рушило в територіальні центри комплектування (у народі військкомат), щоб отримати там ефемерні документи, які мали б допомогти їм перетнути кордон.

У ТЦК цих чоловіків чекав ще більший хаос: їх працівники самі не знають, які саме документи потрібні для виїзду з України. Деякі прикордонники вимагали штамп у військовому квитку або ж витяг про право на відстрочку. А сама процедура отримання відстрочки в ТЦК дуже бюрократична й непрозора.

Дурник

Альберт Павлов, засновник благодійного фонду “Щаслива дитина”, має право на відстрочку за трьома “показниками”. Він багатодітний батько, батько дитячого будинку сімейного типу та опікун недієздатної особи.

Павлов із родиною понад рік проживав у Німеччині, а до України повернувся в червні 2023-го. Переїхав із Запоріжжя до містечка Бровари на Київщині, оформив довідку внутрішньо переміщеної особи й хотів оформити відстрочку в ТЦК. І тут почався бюрократичний “квест” тривалістю місяць.

Як виявилося, просто так отримати відстрочку не можна: спочатку треба стати на військовий облік. Щоб це зробити, треба отримати направлення й пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Після комісії повернутися до ТЦК із висновком ВЛК, щоб нарешті стати на військовий облік. І лише після цього занести великий пакет документів, щоб оформити відстрочку.

ВСЕ ЦЕ УСКЛАДНЮЄТЬСЯ ТИМ, ЩО ТЦК ПРАЦЮЄ ЛИШЕ ТРИЧІ НА ТИЖДЕНЬ ДО ОБІДУ

Все це ускладнюється тим, що ТЦК у Броварах працює лише тричі на тиждень до обіду, а біля дверей військкомату ще до його відкриття утворюються величезні черги. Альбертові доводилося кілька тижнів приходити до ТЦК, сидіти в черзі й сподіватися, що він нарешті зможе потрапити до потрібного кабінету.

Всі ці тижні працівники військкомату кидали в його бік в’їдливі зауваження, мовляв, “став запізно в чергу”, “нікуди вже не встигнеш”, “не взяв якийсь документ” і так далі.

“Постійно складається враження, ніби ти якийсь дурник. І якщо виникає якась проблема з документами, ТЦК вдають, ніби це твоя проблема і це ти напартачив”, — розповідає Альберт.

Після всіх цих “пригод” Альберт нарешті отримав довідку про відстрочку. Але виявилося, що її треба поновлювати кожні три місяці, адже ТЦК видає її до кінця воєнного стану.

Кордон

Через три місяці після отримання першої довідки Альберт подав документи на другу. Поки її оформляли, Альберт наприкінці грудня рушив за кордон, щоб забрати свою доньку на канікули. Він без проблем поїхав до Польщі, забрав дитину, а через тиждень віз її назад на навчання.

Цього разу на кордоні його раптово зупинили, хоча він мав при собі всі документи для виїзду з України, з якими його пропустили в Польщу за два тижні до цього. Кілька годин простояв у пункті пропуску, поки прикордонники вирішували його долю.

Вони все ж таки випустили чоловіка з донькою за кордон, але не пояснили, які саме документи були потрібні для виїзду. Альбертові пощастило більше, ніж сотні інших чоловіків, яким із кінця грудня без пояснення і жодних правових підстав відмовили у виїзді з України.

Без ВЛК

Адвокат Роман Сімутін каже, що процедура отримання відстрочки ускладнилася приблизно пів року тому. До цього відстрочку можна було отримати простіше: потрібно було надати ТЦК документи, що підтверджують право на неї. Але влітку 2023-го до Сімутіна стало звертатися багато клієнтів, тому що ТЦК не підтверджували право на відстрочку без висновку військово-лікарської комісії.

Насправді ТЦК може оформити право на відстрочку без проходження ВЛК. Це підтверджує прецедент, що виник у справі, яку розглядав Запорізький обласний адміністративний суд у грудні 2023 року: ТЦК відмовив в оформленні відстрочки позивачеві з правом на неї без проходження військово-лікарської комісії. Суд постановив: “Порушення військовозобов’язаними правил військового обліку (…) не може бути підставою для відмови в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на яку позивач має право відповідно до закону”.

Отже, оформляти відстрочку можна й без висновку ВЛК. В умовах воєнного стану це було б логічно, бо проходження комісії створює додаткове навантаження і на військкомати, і на ВЛК.

Адже спочатку військовозобов’язаному треба прийти в ТЦК, щоб отримати направлення на проходження комісії, потім пройти саму комісію, повернутися в ТЦК з висновком комісії і лише після цього отримати свою відстрочку.

Все це може розтягнутися на кілька днів (ба навіть тижнів, як сталося з Альбертом Павловим) через величезні черги, адже ТЦК і ВЛК обслуговують багато військовозобов’язаних, які мобілізуються, студентів та ВПО, які стають на облік і знімаються з нього.

Президент Зеленський якось наголошував, що одного воїна фінансує 7–8 працюючих українців. Але нинішня система влаштована так, що чоловіки, яких не беруть в армію і які могли б працювати, створювати додаткову вартість і генерувати податки, значну частину робочого часу проводять у чергах військкоматів.

Туди і назад

Вся система дуже непрозора. ТЦК можуть мати різні умови видачі відстрочки. Альберт Павлов розповів, що його знайомому в одному з ТЦК відстрочку оформили до 2028 року — саме тоді його старшій дитині виповниться 18 років. Це справді правильне й логічне рішення. Честь і хвала цьому неназваному військкому.

Інший співрозмовник Texty.org.ua, який побажав залишитись анонімним, розповів, що на комісії йому повідомили: її проводять тільки для тих, хто планує мобілізуватися, тому не розуміють, чому ТЦК відправляє до них військовозобов’язаних із відстрочкою. Йому врешті-решт дали право на відстрочку і без рішення ВЛК, довелося організувати дзвінок до військкома.

Наведемо ще один абсурдний приклад того, як може відбуватися процедура підтвердження відстрочки з проходженням військово-лікарської комісії.

Ігор (ім’я змінено на прохання співрозмовника) працює в галузі освіти й має право на відстрочку. Живе в Києві, але викладає у навчальному закладі в маленькому містечку в іншій області, адже навчання все одно відбувається в Zoom.

Нещодавно його роботодавці попросили актуалізувати дані ВЛК. Але вимагали, щоб він пройшов комісію за місцем реєстрації, у містечку, де працює навчальний заклад. Там він кілька днів приходив у ТЦК, щоб спочатку отримати направлення на ВЛК.

“У перший день прийшов на прохідну, попросили залишити свій номер і сказали: “Сьогодні працюємо після обіду, прийдіть о другій годині”. Прийшов у цей час, а мені кажуть, що вже не працюють, тож треба приходити завтра”, — розповідає Ігор.

НА ПРОХОДЖЕННЯ КОМІСІЇ ВИКЛАДАЧ ВИТРАТИВ 11 ДНІВ

Наступного дня Ігор нарешті отримав направлення на проходження комісії, але там не змогли підтвердити його діагноз: чоловік непридатний до військової служби через рідкісне захворювання (із собою на ВЛК він мав документи, які підтверджували діагноз).

Його відправили для підтвердження діагнозу в місцеву поліклініку, хоча там немає апаратури для обстеження таких хворих. У поліклініці попросили повернутися через п’ять днів, а потім направили в іншу лікарню в обласний центр. Туди треба було їхати не самостійно, а транспортом від ТЦК великою групою. Цей транспорт їздить в обласний центр лише раз на тиждень, тож потрібно було зачекати ще кілька днів.

Нарешті в обласному центрі діагноз підтвердили всього за 15 хвилин. І з цим підтвердженням Ігор повернувся до свого містечка. У місцевому ТЦК він віддав усі документи, але йому досі не поставили печатки про відстрочку у військовому квитку, сказали очікувати дзвінка. Загалом на проходження комісії чоловік витратив 11 днів.

Навіщо?

Журналісти видання Texty.org.ua досліджують бюрократію в ТЦК та армії вже кілька років. Влітку 2022-го я писала про довгі черги, які збираються біля входу в ТЦК. Кілька днів тому їхала на місце прильоту російської ракети й дорогою побачила велику чергу з чоловіків біля якоїсь будівлі — це знову-таки був ТЦК.

За два роки війни майже нічого не змінилося. Жодних зрушень в організації роботи структури, яка має критично важливе значення для обороноспроможності країни і робота якої впливає на моральний дух українців. Схоже, саме в стилі роботи військкоматів, які наче виринули з кінця 1980-х, і криється корінь проблем із мобілізацією.

Військкомати мають подвійне підпорядкування: вони в структурі Міноборони, але керуються Сухопутними військами. Ми надіслали запит і туди, і туди з питанням, навіщо проходити ВЛК тим, хто найближчим часом не служитиме, і чим регламентовані такі дії ТЦК. Але відповіді поки що не отримали.

Нові правила прикордонників (які досі ніде не прописані, а отже, згідно з Конституцією, незаконні) змусять багатьох людей, які мають право на відстрочку, йти у військкомати і на комісію, щоб отримати право поїхати за кордон. Через новий законопроєкт про мобілізацію ТЦК і ВЛК також будуть перевантажені. Тож черги можуть стати ще більшими.

“У мене відчуття, що я проводжу у військкоматі більше часу, ніж із моїми дітьми, — писав Альберт Павлов у своєму пості у фейсбуці. — Хочеться запитати: для чого ви це робите? Навіщо ви ганяєте людей, які мають законну відстрочку, по колу? Навіщо завантажуєте самих себе, лікарів ВЛК, лабораторії додатковою роботою? Навіщо найтупішим способом віднімаєте час людей? Чи це якось допоможе нашій країні?”

Автор: Валерія Павленко

Джерело: Texty.org.ua 

You may also like...