ЄС терпить російське шпигунство заради «дипломатичної делікатності»

ЄС терпить російське шпигунство заради «дипломатичної делікатності»

МЗС Бельгії відмовилося розкривати журналістам актуальний список російських дипломатів (читай шпигунів) у країні. 2022 року за шпигунство з країни вислали 48 співробітників російського посольства. За даними Центру «Досьє», більшість із них справді були розвідниками під прикриттям.

У складі російської місії при ЄС все ще залишаються професійні шпигуни — Центр «Досьє» дізнався про їхні імена. Разом з De Tjid (Бельгія), Der Spiegel (Німеччина), Paper Trail Media, Expressen (Швеція), Delfi (Естонія), Vsquare та Frontstory.pl (Польща), а також ICJK (Словаччина) видання розповідає, хто ці люди, ніж вони займаються в Європі і чому влада не поспішає їх позбутися.

Бельгія — одна із країн-засновниць Європейського союзу. У її столиці, Брюсселі, знаходяться штаб-квартири ЄС та НАТО. Крім того, Брюссель вважається центром російського шпигунства. До початку повномасштабної війни в Україні, з Брюсселі було понад 200 співробітників СЗР, ГРУ та 5-ї служби ФСБ.

2022 року активність російської розвідки різко зросла. У той рік із Бельгії вислали 48 росіян. Серед них були співробітники російського посольства у Брюсселі та представництв у Росії до НАТО та ЄС. Найчастіше Центру «Досьє» вдалося встановити прямі зв’язки між висланими людьми та російськими спецслужбами.

Причетність дипломатів до розвідки визначали за їх освітою, кар’єрою та пропискою: найчастіше їх реєструють у будівлях спецслужб. Вислані дипломати швидше за все збирали військові та комерційні дані, а ще лобіювали російський бізнес. Але європейська влада, мабуть, не збирається позбавлятися шпигунів повністю — російське представництво в ЄС продовжує працювати.

Воно знаходиться у світлій триповерховій будівлі в самому центрі Брюсселя. Раніше тут був готель “Бругманн”, поки в 1946 Радянський Союз не викупив будинок для свого торгового представництва. З 1988 року там працювало постійне радянське представництво у Європі. Буквально по сусідству Брюссельський королівський палац, резиденція прем’єр-міністра Бельгії, місцевий та європейський парламенти.

Російське представництво у ЄС. Джерело: russiaeu.ru/ua

Після початку війни в Україні російську дипмісію відчутно урізали у правах. Тепер представництво має право контактувати із західними інституціями виключно з технічних питань. Але це, як мінімум, означає, що російські дипломати продовжують спілкуватися з європейськими чиновниками. Крім того, представники російської розвідки, що залишилися, продовжують співпрацювати з білоруським КДБ, вважають бельгійські журналісти.

У травні 2023 року колеги з De Tijd зацікавилися, хто працює у російській делегації та натрапили на глуху стіну. Вони написали офіційний запит до міністерства закордонних справ Бельгії, щоб отримати актуальний список російських дипломатів у країні, — право запитувати таку інформацію передбачено законом про відкритий уряд.

На превеликий подив журналістів, розкривати список їм не стали, пославшись на захист персональних даних. Таке для бельгійців у новинку: раніше влада спокійно ділилася цими іменами та посадами співробітників диппредставництв. Тепер бельгійське МЗС відмовилося навіть розкривати кількість людей у ​​російській дипмісії. Зважаючи на все, влада виявляє делікатність, щоб не зруйнувати останні дипломатичні зв’язки з Кремлем. Після висилки 19 росіян із представництва в ЄС постраждала і європейська дипмісія — 18 представникам Євросоюзу довелося залишити Москву. Ймовірно, європейська влада побоюється повного розриву дипломатичних відносин.

Не допоміг і вердикт комісії з доступу до адміністративних документів, яка пояснила, що бельгійське МЗС не мала суттєвих причин приховувати від журналістів імена. На другий запит МЗС відповіли, що значущість доступу журналістів до цієї інформації “не переважить захист федеральних міжнародних відносин Бельгії”.

«Очевидно, що таке повідомлення без згоди держави, яка відправляє, завдасть шкоди відносинам між двома державами і може мати наслідки для бельгійського дипломатичного персоналу за кордоном (і, зокрема, в Росії на основі принципу взаємності)», — пояснили в МЗС.

До вторгнення в Україну російське представництво у Брюсселі самостійно розкривало інформацію своїх про співробітників. Останній із доступних у веб-архіві Wayback Machine снепшотів сторінки зі списком датується 4 лютого 2022 року. Тоді у списку значилася 61 людина. Виключивши з нього колишнього голову місії Володимира Чижова, її нинішнього керівника та 19 висланих дипломатів, журналісти отримали 40 імен. Серед них Центр «Досьє» знайшов кількох дипломатів, які можуть мати зв’язки з російськими спецслужбами.

Наприклад, радник з адміністративних питань Дмитро Вишняков, згідно з його старим профілем у соціальних мережах, навчався в академії ФСБ з 1998 по 2003 рік. Другий секретар Дмитро Головенкін разом із батьком та братом був прописаний у московській штаб-квартирі ГРУ на Хорошівському шосе. Його батько закінчив Рибінське авіаційне училище і, судячи з фотографій у соцмережах, працював у Фінансовій інспекції Міністерства оборони РФ.

Дмитро Вишняков. Джерело: соцмережі
Дмитро Вишняков. Джерело: соцмережі
Батько Дмитра Головенкіна. Джерело: соцмережі
Батько Дмитра Головенкіна. Джерело: соцмережі

Радник посла з питань співпраці у боротьбі з наркотиками Олексій Степанов, згідно з його опублікованою біографією, навчався у популярному серед співробітників СЗР Червонопрапорному військовому інституті. Його подальша кар’єра, втім, скоріше свідчить про роботу на ГРУ. Серед його посад – офіцер командного пункту окремого радіотехнічного полку, старший перекладач у навчальному центрі зенітно-ракетних військ ППО, а також робота у 5-му управлінні Головного управління міжнародного військового співробітництва Міністерства оборони.

Олексій Степанов. Джерело: Журнал Колекція

Інші дипломати зі списку також мають зв’язки з російськими спецслужбами, але більш віддалені. Секретний документ, підготовлений службою державної безпеки Бельгії для уряду у березні минулого року, згадує ще трьох пов’язаних із СЗР висланих дипломатів, а також підтверджує висновки, зроблені Центром Досьє та EU Observer у попередній статті на цю тему.

Про те, що чинний виконувач обов’язків глави місії, Кирило Логвінов — ймовірно офіцер СЗР, Центр «Досьє» також писав ще минулого року. Тоді Логвінов, за даними EUObserver, мав виявитися серед персон нон-грата, але цього не сталося, а цього року його підвищили до глави делегації. Наразі підозри з боку бельгійських спецслужб про причетність Логвінова до розвідки підтвердили кілька джерел наших закордонних колег. Представник служби державної безпеки Бельгії не прокоментував результатів нашого розслідування.

Кирило Логвінов. Джерело: соцмережі
Кирило Логвінов. Джерело: соцмережі
Кирило Логвінов. Джерело: russiaeu.ru/ru/
Кирило Логвінов. Джерело: russiaeu.ru/ua

Висилці діючих російських розвідників з Бельгії може заважати нестача політичної волі у Європейській службі зовнішніх зв’язків (EEAS) (як пояснили європейським журналістам у бельгійському МЗС, вона акредитує дипломатів при ЄС). Віце-прем’єр Європейського парламенту (ЄП) Мартін Хойсік, навпаки, висловив сильне занепокоєння статусом Логвінова:

 «Мене шокує, що його досі не вислали. Якби бельгійські спецслужби зажадали його висилки, мені було б дуже цікаво дізнатися, чому EEAS не діє».

Загальний рівень протидії розвідці Кремля у Європарламенті йому видається низьким:

“Заходи IT-безпеки обмежуються обладнанням ЕП, і, крім пропозиції видалити TikTok з особистих пристроїв, не було жодних конкретних інструкцій про те, як захистити, наприклад, своє листування, або як діяти у разі звернення до них потенційних співробітників іноземних розвідок”.

Незважаючи на суттєві обмеження для російської місії у Брюсселі, Логвінов продовжує вести активну роботу. За 2022 рік він встиг організувати безліч прийомів для делегацій дружніх до Кремля країн — Китаю, Північної Кореї, Білорусі, Сирії, Лівану, Таджикистану, Єгипту, Азербайджану, Киргизстану, Куби, Ірану, Нікарагуа та Венесуели. Для деяких із них він влаштовував покази пропагандистських фільмів. Наприклад, «Танки для нирок» – псевдодокументальний фільм від RT про торгівлю органами в Україні за участю місцевих силових служб.

До 2022 року акредитація у постпредстві при Євросоюзі дозволяла російським дипломатам вільно переміщатися всередині будівель ЄС (хоча до захищених зон Ради та Єврокомісії їх мають супроводжувати чиновники ЄС). Проте навіть зараз десятки європейських депутатів відкрито підтримують Кремль.

Під дипломатичним прикриттям шпигуни збирають розвіддані та спілкуються з іноземними агентами — у минулому серед таких агентів знаходили родичів міністрів, аристократів, колишніх дипломатів, військових із допусками НАТО, чиновників та інших високопосадовців.

Навіть висилка розкритих розвідників із країни не вирішує проблеми повністю — їх замінюють нові шпигуни, які отримують контакти висланих дипломатів. Російський дипломат, що зазвичай йде, проводить таємну «прощальну зустріч» зі своїми агентами на трьох, розповів VSquare колишній високопоставлений співробітник угорської контррозвідки Ференц Катрейн. На цій зустрічі агента особисто представляють російському дипломату, що прибув. “Іноді з метою безпеки такі зустрічі проводяться в третіх країнах”, – додав розвідник.

Джерело: Центр «Досьє»

You may also like...