Слідами фатального ДТП: Турок втік на Батьківщину, українець – на лаві підсудних
20 листопада на допит до Хмельницького міськрайонного суду прибув один свідок у резонансній аварії, яка сталася восени 2019 року на перехресті вулиць Старокостянтинівське шосе і Водопровідна у Хмельницькому, де загинула 11-річна школярка Софія Чорнобай.
Огрядний чоловік, якому на вигляд близько 50 років, у коридорі перед засіданням спілкувався з обвинуваченим Сергієм Владико. Як з’ясується згодом у судовій залі, обоє чоловіків знайомі останні півтора роки та час від часу мали контакти, які пов’язані з їхнім спільним хобі – їздою на мотоциклах. Також на допиті стане відомо, що цей свідок був статистом під час слідчого експерименту ДТП, учасником якого був обвинувачений. Зокрема, на вимогу поліцейських статист кількома швидкостями проїжджав мотоциклом фатальний відрізок дороги. А саме – за 50 км/год, 80 км/год і 120 км/год.
– На цій ділянці дороги розігнатися до 80 км/год було важко, бо її часто перебігають пішоходи… В іншому випадку треба бути камікадзе, – твердив він на допиті.
Пізніше на уточнюючі запитання прокурора Марії Мельничук та судді Світлани Данькової, які цікавилися, чи можливо з технічної точки зору проїхати вказану ділянку, відкинувши всі страхи та дотримання правил дорожнього руху, зі швидкістю 100 км/год, свідок відповів: «У нас час усе можливо».
Ще він зауважив, що подібних мотоциклів, на якому зіткнувся обвинувачений, у Хмельницькому нараховується не більше трьох-чотирьох.
Аварія і загиблий пішохід
За матеріалами досудового розслідування, 19 жовтня 2019 року близько 13:25 год. 37-річний водій мотоцикла «ВМW S1000RR» Сергій Владико, рухаючись по Старокостянтинівському шосе у Хмельницькому в напрямку від вул. Прибузької до вул. Водопровідної зі швидкістю близько 100 км/год, порушив правила дорожнього руху та допустив зіткнення із зустрічним легковиком «Mercedes Benz E220» під керуванням 69-річного громадянина Туреччини Токура Абдулазиза, який з головної дороги повертав ліворуч.
Мотоцикл відкинуло на тротуар, де в цей момент стояла 11-річна дівчинка, яка мала намір переходити проїзну частину. Дівчинку госпіталізували до Хмельницької обласної лікарні, де цього ж дня вона померла від отриманих травм.
Також із переломами ребер і лопатки на лікарняному ліжку травматологічного відділення Хмельницької міської лікарні опинився й мотоцикліст.
Наступного дня після аварії правоохоронці оголосили підозру мотоциклісту Сергію Владико за ч.2 ст. 286 КК України («Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, що спричинили смерть»), за якою йому загрожує від 3 до 8 років позбавлення волі. А вже 24 жовтня 2019 року Хмельницький міськрайонний суд відправив його під цілодобовий домашній арешт.
У середині лютого 2020 року суд змінив для мотоцикліста цілодобовий домашній арешт на заборону залишати своє помешкання з 22 год. 00 хв. до 6 год. наступного дня. Слідчий суддя своє рішення аргументував тим, що підозрюваний сумлінно виконує покладені на нього обов`язки, кримінальному провадженню не перешкоджає, окрім того, має на утриманні двох малолітніх дітей.
На початку квітня обвинувальний акт щодо Владико зайшов до суду. У коментарі «Судовому репортеру» прокурор Марія Мельничук пояснила, що наразі у суді допитали всіх свідків зі сторони обвинувачення (всього – 12 – авт.). Залишився один свідок сторони захисту (це дівчина, яка була понятою під час огляду ДТП, а нині мешкає у Закарпатській області – авт.). Наступним етапом планується дослідження письмових доказів обвинувачення і захисту. Наприкінці допитають обвинуваченого.
– В одному з судових засідань допитували свідка, який підтвердив відомості з поліцейських баз: мотоцикл марки «ВМW S1000RR» з таким же номером, який був учасником ДТП у Хмельницькому, зареєстрований на нього. Єдина відмінність між мотоциклами свідка і обвинуваченого Владики – це VIN-код (унікальний код, в якому зашифровано відомості про виробника і характеристики транспортного засобу – авт.). Коли ж перевірили ці маркування, з’ясували, що мотоцикл Владики знаходиться в розшуку Інтерполу і був викрадений в Італії, – наголосила прокурор.
Представник потерпілих Олександр Лисинчук зауважив, що вже під час розгляду справи почав цікавитися вказаним видом мотоциклів. Як виявилося, це один із семи мотоциклів у світі, які використовуються у спортивних гонках.
На офіційному сайті BMW ця модель мотоциклу характеризується як «втілення ідеальної швидкості».
– «ВМW S1000RR» – вірний товариш на гоночному треку. За рахунок світлової техніки, вбудованої в дзеркала для заднього огляду і утримувачу для держномера, спортбайк можна перепідготувати для заїзду тільки за кілька секунд», – кажуть розробники.
Говорячи про резонансну ДТП у Хмельницькому, прокурор на судових засіданнях озвучила наявні експертизи і висновки експертів у цій справі. За однією із експертиз, водій мотоциклу міг уникнути аварії, якби їхав зі швидкістю не більше 50 км/год, що давало можливість йому швидко загальмувати. Щодо «Mercedes Benz E220», то експерти кажуть: якби перед початком маневру ліворуч водій завчасно ввімкнув сигнал повороту, то ДТП і вдалося б запобігти.
«Конструкція ДТП така: якщо одна винна людина не зробить свої 2% помилки, а інша – 98%, тоді аварія не станеться. На мою думку, у цьому випадку винні обоє. У більшій мірі, можливо, мотоцикліст, який перевищив дозволену швидкість у населеному пункті», – висловив думку представник потерпілої сторони.
Батьки загиблої Софії Чорнобай заявили цивільний позов до водія мотоциклу Сергія Владико на загальну суму 1 млн 33 тис. грн. Сюди входить нанесені матеріальна і моральна шкоди.
Турецький гамбіт
Більш драматичною видалася історія з другим учасником резонансної аварії, громадянином Туреччини Токуром Абдулазизом. Правоохоронці чомусь не одразу його затримали, а коли підготували підозру (22 жовтня 2019 оголошено підозру, тобто через три дні після аварії – авт.), турок без проблем виїхав з України на свою Батьківщину.
– Оскільки іншим учасником ДТП виявився іноземець, Кримінальний процесуальний кодекс України вимагає вручення йому підозри зрозумілою йому мовою. Скориставшись тим, що для пошуку перекладача та перекладу документів турецькою мовою з метою дотримання процесуальної процедури, слідчим знадобився додатковий час, чоловік залишив межі України. Працівники поліції заочно оголосили йому підозру і звернулись до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу. Суд дав дозвіл на затримання і доставку підозрюваного для розгляду клопотання про запобіжний захід. Наразі підозрюваний оголошений у розшук, – з таким повідомленням на початку листопада 2019 року вийшла пресслужба обласної поліції.
Розібратися, чому поліцейські впіймали облизня, кинулися слідчі територіального управління Державного бюро розслідувань у Хмельницькому (ДБР). Кримінальне провадження зареєстрували 31 жовтня 2019 року за ч. 2 ст. 364 КК України («Зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки») і через суд отримали необхідні доступи до матеріалів справи ДТП та телефонних дзвінків деяких поліцейських.
На інформаційний запит територіальне управління ДБР підтвердило, що перевірка дій поліцейських усе ще триває.
Через рік після аварії про ймовірні неправомірні дії правоохоронців, котрі долучалися до розслідування цієї справи, заявив захисник обвинуваченого мотоцикліста Владико Вадим Макаров. У суді 20 листопада він подав клопотання про долучення до справи матеріалів відомостей з іншого кримінального провадження. Мова йде про те, що Державне бюро розслідувань за рішенням суду внесло дані до ЄРДР за ч.1 ст. 366 Кримінального кодексу («Службове підроблення») щодо правоохоронців обласної поліції, котрі начебто підробили документи, пов’язані з резонансним ДТП, в якому фігурує обвинувачений Сергій Владико. Однак на засіданні суддя Данькова відмовила захиснику у долученні цих матеріалів, попросивши адвоката деталізувати суть відкритого нового провадження та прізвища правоохоронців, дії яких перевіряє ДБР.
Прокурор Марія Мельничук додала, що наразі розслідування у справі турка Токура Абдулазиза виділено в окреме кримінальне провадження. Він перебуває у міжнародному розшуку.
Автор: Віталій Тараненко; «Судовий репортер»
Tweet