“Не пив, не бачив, не порушував”. Як суддя, який вбив нацгвардійця, виправдовується у суді

ому під колесами автомобіля судді загинув нацгвардієць

Печерський суд Києва напередодні ввечері відправив під варту на два місяці суддю Олексія Тандира в справі про смертельну ДТП, в якій загинув військовослужбовець, чергуючи на блокпосту на Берестейському проспекті.

25 травня близько 23.57 нацгвардієць Вадим Бондаренко пішов розставляти загородження, щоб звузити проїзну частину біля блокпоста перед настанням комендантської години. На нього з великою швидкістю налетіла машина судді. 22-річний хлопець помер на місці.  Тандир їхав на Лексусі, начебто був напідпитку і наближаючись до пропускного пункту, не знизив швидкість, нехтуючи попереджувальними дорожніми знаками, нагадуэ видання «Судовий репортер».

Подія викликала значний резонанс і хвилю ненависті до судді в мережі.

«Суддя Тандир не був заарештований і втік з місця пригоди», «Суддя Тандир відмовився від проходження освідування на стан спʼяніння», «Суддя Тандир намагається знайти прогалини в законі з метою уникнення кримінальної відповідальності», — рясніли заголовки в мережі.

Адвокат Олег Юрченко, який захищає суддю, вважає, що з перших хвилин правоохоронці через ЗМІ провокували негативне ставлення до нього, поширюючи недостовірні відомості.

— Тисячі людей висловилися не тільки про безумовну винуватість, але й щодо бажання вчинити самосуд, висловили жаль, що суддю не було розстріляно на місці за законами воєнного часу, про необхідність довічного увʼязнення і навіть смертної кари, — сказав захисник.

БУВ ЗВИЧАЙНИЙ РОБОЧИЙ ДЕНЬ 

Суддя постійно мешкає в Києві, а працює в Макарівському районному суді, що за 40 кілометрів від столиці. ДТП трапилась на добре знайомій йому дорозі, якою він, як сам говорить, їздить щодня по буднях останні 13 років, відколи його призначили суддею. З 2021-го Тандир — голова суду.

— Це був звичайний робочий день. Я був на роботі до 6-ї чи до 7-ї. Потім заїхав до товариша, речі треба було забрати і вертався додому. Я встигав до комендантської години, я її жодного разу не порушував, — пригадував він у засіданні Вищої ради правосуддя, яка надвечір 27 травня одноголосно дала дозвіл на тримання його  під вартою.

Чому не помітив військовослужбовця перед блокпостом, суддя сказати не може, припускає, що його засліпили фари зустрічної машини.

— Побачив його (Бондаренка — ред.) лише в кінці. Можливо, він хотів мене зупинити… Я його побачив і в останній момент я вже гальмував. Знав, що треба проїхати і показати документи, можливо. Одна мить і удар.

Однак свідки з числа напарників загиблого на блокпосту кажуть, що не чули навіть звуку гальмування шин. Після наїзду авто ще рухалось, залишивши тіло збитого нацгвадійця на 30 метрів позаду.

— Я їхав з невеликою швидкістю. Були ще інші машини. Я їхав в потоці і швидко неможливо їхать було.  Там пластикові загородження стоять і швидко не поїдеш.

— Яка була швидкість? – запитали суддю.

— Ну 20.

На ділянці біля блокпоста, де трапилась аварія, рекомендована швидкість складає 5 км/год.  У клопотанні про обрання запобіжного заходу зʼявилася інформація, що підозрюваний їхав зі швидкістю 100 км/год — на це нібито вказав військовослужбовець-свідок. Адвокати заперечують, кажучи, що швидкість має встановлювати експерт.

СУДДЯ ВОЗИВ У МАШИНІ ПОЧАТУ ПЛЯШКУ ВІСКІ

У лютому 2021-го до закону внесли зміни і тепер за порушення правил безпеки дорожнього руху в стані алкогольного спʼяніння не може бути призначено умовне покарання. Тому судді загрожує від 5 до 10 років реального увʼязнення.

Тандир рішуче заперечує, що був нетверезий

Хоча в його автомобілі знайшли пляшку віскі — більш ніж наполовину випиту.

— Я не знаю про цю пляшку. Я побачив це лише на фотографіях. Скоріше за все, вона в машині лежала ще до того. Я на фотографіях бачив на пасажирському сидінні на підлозі вона валялася. Повірте мені, я не міг їхати і тут же вживати віскі. Мабуть, вона просто під сидінням лежала. Може, з якогось попереднього разу вона залишилась. Я не знаю, я її не бачив, — пояснював суддя.

Більше доби в ЗМІ циркулювала інформація із посиланням на офіційні заяви Державного бюро розслідувань, що суддя був у стані алкогольного спʼяніння.

Хоча результатів аналізів сечі та крові, які б підтверджували це, на момент обрання запобіжного заходу все ще не було. Прокурор Андрій Даньков виправдувався тим, що експерти не встигли проаналізувати сечу і кров, бо настали вихідні. Тим часом, запобіжний захід підозрюваному обирали традиційно поспіхом у вечірній час, бо тримати людину під вартою без ухвали суду більше ніж 72 години не можна.

Ймовірне спʼяніння і перевищення швидкості базувалися виключно на показаннях свідків — військовослужбовців на блокпосту, в яких на очах загинув їх товариш.

— Який сенс трьом свідкам на місці події обмовляти вас, що ви мали ознаки спʼяніння? — запитували Тандира на засіданні ВРП.

— Я не знаю, який сенс. У мене тоді був шоковий стан, це дуже великий стрес, у мене був дуже підвищений тиск. Мені було погано, памʼятаю все дуже так… Було багато людей, всі хотіли вчинити самосуд, кричали на мене. 

КРОВ У СУДДІ ВЗЯЛИ МАЙЖЕ ЧЕРЕЗ 18 ГОДИН

Коли у ДТП є загиблий, то водія на алкоголь перевіряють не на місці, а в спеціальній медичній установі.

Перший раз суддю намагалися оглянути близько 6-ї ранку після доставки в міську лікарню «Соціотерапія». Тандир відмовився, кажучи, що це не той заклад, який може проводити освідування.

Слідчий повіз затриманого до іншої лікарні, але не домовився про щось із медиками і вони поїхали ще в інший заклад. Тільки близько 10-ї ранку підозрюваний добровільно здав зразки сечі. У протоколі написали, що він відмовився здати кров і тільки добровільно здав сечу. Ввечері того ж дня Тандиру предʼявили судову ухвалу про дозвіл на примусове відібрання крові. Із моменту ДТП до відібрання крові минуло майже 18 годин. Тандир каже, що він був зовсім не проти здати всі зразки на аналізи, але раніше слідчий не вимагав кров і погоджувався, що достататньо тільки сечі.

Адвокат Ірина Бовнегра каже, що інструкція про медичний огляд не передбачає відбирання зразків кількох матеріалів і достатньо було чогось одного — сечі, крові або слини. На її думку, слідчі вирішили пізніше взяти також кров, тому що аналіз сечі не показав алкоголю. Тепер же обидві експертизи замовчують.

У свою чергу, слідчі вважають, що суддя лише під різними приводами тягнув час, чекаючи зменшення кількості алкоголю в крові. На засіданні ВРП стало відомо, що Тандир як суддя у десяти справах прийняв як дозкази результати із «Соціотерапії». Останній раз лише два тижні тому засудив порушника до 4 років позбавленння волі на підставі огляду лікаря-нарколога «Соціотерапії».

 Значить особа не заперечувала, що вона перебувала в стані спʼяніння, — реагував на таку інформацію Тандир.

Станом на 27 травня Тандир нічого слідчим по суті не розповів. Тільки поскаржився, що незнайомці у військовій чи то поліцейській формі заподіяли йому тілесні ушкодження. А саме, що його вдарили по голові, йому стало зле: підвищився тиск, він не міг дихати і довелося викликати швидку.

Тандир посилався на сильний стрес і обіцяв поговорити зі слідчими пізніше. Адвокат Юрченко каже, що  також радив почекати із показаннями, адже вони важливі для відтворення обстановки, а клієнт був у такому стані, що міг допустити неточності, які би обернулися проти нього.

Після засідання Вищої ради правосуддя захист відверто говорив, що не чекає від слідчої судді Юлії Головко іншого рішення, окрім задовлення клопотання прокурора.

— Я думаю, після засідання ВРП, не треба, ваша честь, переконувати вас ні в чому […] На мою субʼєктивну думку, те, що відбувалося сьогодні в Вищій раді правосуддя, напевно, мало має спільного з саме правосуддям. Тому мій виступ буде орієнтований на стороннього спостерігача […] який вже надав оцінку діям нашого підзахисного, — говорив адвокат Юрченко, очевидно, маючи на увазі журналістів у залі суду.

Захист все ж просив про цілодобовий домашній арешт із електронним браслетом. Але суддя помістила Тандира під варту без альтернативи в вигляді застави. Захист, імовірно, спробує оскаржити це рішення. Але основна битва — розгляд справи по суті з усіма зібраними доказами — ще попереду.

Суддя Тандир просив вибачення у родини загиблого і суспільства. Він не заперечує свою причетність і сказав, що готовий понести відпрвідальність, якщо суд встановить його вину.

У загиблого залишилась дружина і троє дітей (двоє з них прийомні).

Представник потерпілих Денис Шевченко вважає, що Тандир намагається обілити себе:

— Жодні вибачення, жодні компенсації грошові чи будь-які інші не зможуть повернути 22-річного батька, сина, чоловіка. Яка там була швидкість?! Можливо, вона була 100 кілометрів, можливо, 10 кілометрів на годину. Але людини немає.


Автор: Ірина Салій

Джерело: «Судовий репортер» 

You may also like...