Україна отримає «розумні» французькі «молотки». Як це допоможе бити рашистів

Україна отримає "розумні" французькі "молотки", як це допоможе бити рашистів

Президент Франції Еммануель Макрон та міністр оборони Себастян Лекорню анонсували передачу Україні “кількох сотень” бомб класу “повітря – земля”. Мова йде про сучасні керовані авіабомби AASM Hammer, зазначає Бі-Бі-Сі.

Розповідаючи про французьку військову допомогу для ЗСУ міністр Лекорню звернув увагу на її значні обсяги. Зокрема, мова йде про вже надані авіаційні ракети SCALP і самохідні артилерійські установки Caesar, яких у 2024 році нададуть понад 70 на додачу до пів сотні наданих раніше.

Крім того, з цього року Франція планує збільшити кількість 155-мм снарядів, які передає ЗСУ, з 2 до 3 тисяч на місяць.

Пресслужба міністерства оборони Франції також підтвердила, що українці найближчим часом отримують крилаті авіабомби AASM.

зсу

ФОТО,SAFRAN. Блоки AASM Hammer в розібраному вигляді і разом з авіабомбою (зверху)

“Останні надають здатність завдавати точних дистанційних ударів, щоб вражати тил російської бойової системи”, – сказано в заяві відомства.

За словами Лекорню, планується постачання 50 бомб щомісяця, починаючи з січня. Це дуже відчутна кількість і може якісно змінити ситуацію поблизу лінії фронту.

Що вміють французькі “молотки”?

зсу

ФОТО,SAFRAN. Авіабомби AASM Hammer на французькому винищувачі Rafale

Технологія AASM (з французької “Armement Air-Sol Modulaire” – “модульне озброєння повітря – земля”) HAMMER (це абревіатура “Highly Agile Modular Munition Extended Range” або ж “Високо маневровий модульний боєприпас збільшеної дальності”, але це слово у перекладі з англійської значить “молоток”) була розроблена французькою компанією Safran ще 15 років тому. Однак наступні роки зазнала низки модифікацій і покращень.

Основна ідея – встановлення на звичайну авіаційну бомбу спеціального комплекту, що робив би її високоточною і далекобійною. AASM Hammer сумісний з різними стандартними корпусами бомб (125, 250, 500 і 1000 кг).

“Автономна та нечутлива до перешкод ця система зброї може запускатися з невеликої висоти над пересіченою місцевістю”, – зазначено в описі на сайті виробника.

На бомбу спереду і позаду встановлюються спеціальні пристрої, що перетворюють її на високоточний боєприпас. Спереду встановлюється система наведення. Вона може бути супутниковою, інфрачервоною чи лазерною. Остання навіть дозволяє вражати цілі, що швидко рухаються.

Позаду бомби монтують систему прискорення. Вона має твердопаливний реактивний двигун і крильця.

Все це дозволяє використовувати AASM Hammer на дальності близько 60-70 км, а також у будь-яку погоду і на низькій висоті.

Цей гібрид бомби і ракети працює за принципом “вистрілив і забув”, тобто снаряд самостійно маневрує до визначеної навідником цілі без залучення пілота літака.

Бомби-гідриди AASM Hammer: на що здатні - Заборона

Французький виробник заявляє про 99% успішних застосувань цієї бомби.

Щоправда відомо лише про застосування цього озброєння із західних винищувачів – французьких Rafale і американських F-16. У випадку з Україною авіабомби доведеться інтегрувати з радянськими Су-24М чи МіГ-29.

Але в ЗСУ вже є позитивний досвід інтеграції західних авіаційних ракет Storm Shadow/SCALP з цими літаками.

зсу

ФОТО,SAFRAN. Момент кріплення AASM Hammer під крилом літака

Український аналітичний портал Defense Express зауважує, що у 2011 році офіційно повідомлялось про виготовлення 1424 комплектів AASM Hammer, що в 2 рази менше ніж очікувалось.

Крім того, у французьких ЗМІ тоді спалахнув скандал, коли виявилось, що вартість AASM Hammer разом з розробкою становить 360 тисяч євро, а вартість аналогічного американського комплекту JDAM лише 25 тисяч доларів.

Водночас відомо, що французькі бомби замовили і вже використовують армії Катару, Марокко, Єгипту і Хорватії. У зв’язку з цим Defense Express робить припущення про “доволі значні запаси” бомб у самій Франції і наявність, як мінімум, “теплої” виробничої лінії у виробника.

Окрім того, розробник працює над збільшенням дальності використання бомби до 150-200 км.

Яку перевагу вони дадуть на полі бою?

зсу

ФОТО,SAFRAN. Високу точність AASM Hammer дає сучасна система наведення (на фото), що кріпиться на носову частину авіабомби

Французькі AASM Hammer мають стати значним підсилення для української армії. Хоча схожі комплекти “розумних бомб”, а саме американські JDAM, Україна вже використовує на фронті з середини 2023 року, але вочевидь незначні поставки такого американського озброєння не дають вийти на масове їх використання.

На відміну від України, Росія змогла налагодити саме масове виробництво і, відповідно, застосування на фронті своїх “розумних бомб”. Мова йде КАБи (керовані авіаційні бомби) і УМПК (бомби з універсальним модулем планерування та корекції).

Такий боєприпас, запущений з винищувача чи бомбардувальника, летить значно далі і влучніше вражає ціль, маючи супутникову чи інерційну навігацію.

Ці бомби стали ледь не основною повітряною зброєю російської армії в 2023 році. Особливо активно авіація РФ застосовувала КАБи біля Авдіївки і на Херсонщині. Наприклад, лише за добу 26 листопада 2023 року на село Кринки в Херсонській області росіяни скинули 10 керованих авіабомб різної потужності.

Зафіксовані факти використання таких бомб на прикордонні Сумщини і Харківщини. Щоправда такі боєприпаси не становлять загрози для тилових районів ЗСУ, адже російські літаки зазвичай намагаються не наближатись до лінії фронту ближче ніж на 30-40 км, щоб не бути ураженими ППО противника.

Однак навіть в таких умовах керовані авіабомби вщент знищують позиції на відстані 10-15 км вглиб лінії фронту.

Україна не має достатньо засобів ППО, щоб унеможливити такі обстріли. Однак, якщо Франція надасть достатню кількість своїх AASM Hammer, то українські Повітряні сили зможуть повноцінно відповідати на російські авіаудари.

Важкі багатокілограмові французькі бомби зможуть ефективніше знищувати російські оборонні укріплення, командні пункти, а також знімуть частину навантаження з піхотних і артилерійських підрозділів.

Враховуючи велику точність Hammer, на відміну від російських КАБів і УМПК, українська авіація отримає можливість знищувати російські рухомі цілі, наприклад, засоби ППО чи колони з боєприпасами на віддалені від лінії фронту.

You may also like...